Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

KOSGEB İnternet Cafe Oyun Salonu NACE Kodu (İş Planı Örneği)

KOSGEB İnternet Cafe Oyun Salonu NACE Kodu (İş Planı Örneği)

1997 yılları öncesinde oyun salonu (atari) olarak hayatımıza giren sonrasında ise İnternet cafe olarak devam eden güçlü bir sektör KOSGEB tarafından desteklenmektedir. Playstation salonları olarak da faaliyet gösteren eğlence sektörüne ait NACE kodları ile devlet desteği nasıl alınır? Burada örnek iş planı ile yer verdik. 2022 yılında ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” üzerinden hibe almak isteyen girişimciler, işte 60.000 TL kadar çıkan desteğin yol haritası.

Neler Var?

KOSGEB İnternet Cafe Desteği Var Mı?

KOSGEB yeni kurulan ticari ve üretime dahil bir çok işletmeyi desteklemektedir. Ticarethane yada perakende satış alanını ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” ile desteklerken üretim konuların bir çoğunu da ”İleri Girişimcilik Destek Programı” ile desteklemektedir. İnternet cafe yada bir çok farlı isim ile açılan Platstation gibi oyun salonları ise ticari alanda yer aldığı için KOSGEB tarafından ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” üzerinden DESTEKLENMEKTEDİR.! Girişimciliği Geliştirme Destek Programı kapsamında sektöre dahil verilecek olan hibe miktarları ise şu şekilde yer alır!

blank

Destek tablosunda ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” hibe miktarlarını görmektesiniz. Bu hibe imkanlarından İnternet cafe gibi oyun üzerine işletme kuracak olan yeni girişimciler yararlana bilir. Sizlere verilecek olan bu teşviklerin açıklaması ise şu şekilde olmaktadır.

 • İşletmenin ilk kuruluş desteği olarak 5.000 TL hibe alırsınız. Şayet 30 yaş altı genç girişimci iseniz yada engelli, Gazi veya 1. derece Şehit yakını veya kadın girişimci iseniz bu miktar 10.000 TL olarak sizlere verilir. Aynı şekilde bu olanaklar işletmenin 2. senesinde sizlere verilmektedir. Dolayısı ile ”Kuruluş Desteği” olarak KOSGEB’den toplamda 20.000 TL hibe alabilirsiniz.
 • İkinci verilen bir diğer hibe ise ”Performans Desteği” olmaktadır. Buda yine aynı şekilde işletmenin 1. ve 2. dönemlerinden verilir. Bu hibe miktarı 1. yıl için ve 2. yıl için 20.000 TL + 20.000 TL = 40.000 TL olmaktadır. Bu desteği alabilmeniz için ise işletmenizde çalışanların pirim gün sayıları 1. dönemde 1080 puan 2. dönemde ise 1440 puan üzerinde olması gerekir.

Bu bölümde KOSGEB’in İnternet cafelere desteği var mı? sorusunu yanıtladık ve buna ilaveten kurum tarafından verilen hibe miktarına değindik. Şimdi ise diğer bir ilginizi çekecek konu olan sektöre ait NACE kodlarının neler olduğudur.

Playstation Oyun Salonu NACE Kodu Nedir?

Şayet bir işletme kuracak ve bu işletme için KOSGEB üzerinden de hibe alacaksanız mutlaka iş fikrinin KOSGEB desteklenen sektörler ve NACE kodları içerisinde yer alması gerekir. Playstation veya diğer bir ismi ile İnternet cafe gibi bilgisayar oyunlarının KOSGEB tarafından desteklendiğini hemen yukarıda belirtmiştik. Peki ya Playstation veya İnternet cafe için KOSGEB NACE kodlarının ne olduğunu biliyor musunuz? İşte bu yıla ait sizler için sektöre ait üst ve alt NACE kodları.

 • 61 – Telekomünikasyon
  • 61.9 – Diğer Telekomünikasyon Faaliyetleri
   • 61.90 – Diğer Telekomünikasyon Faaliyetleri
    • 61.90.05 – İnternet Kafelerin Faaliyetleri

NACE kodları ile KOSGEB üzerinden ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” hibe miktarlarından yararlana bilirsiniz.? Peki, bu NACE kodları ve programa ait hibe oranlarından nasıl yararlana bilirsiniz?

KOSGEB Oyun Salonu Desteği Başvuru Süreci

İnternet cafe üzerinden kurulacak olan eğlence salonlarının KOSGEB üzerinden desteklendiğini artık hepimiz biliyoruz. Hatta sektöre ait NACE kodlarını da sizler için üst ve alt 6 olarak yer verdim. Peki, bu desteği nasıl alacaksınız? Nasıl bir yol izlemelisiniz? İşte adımlar halinde izlemeniz gereken KOSGEB oyun salonu desteği başvurusu yol haritası.

 • İlk olarak uzaktan eğitim ile ”Girişimcilik Eğitimi” almanız gerekir. Bu eğitimin nasıl alınacağını sizlere ufak bir video ile anlattım, lütfen izleyiniz.
 • Eğitimi aldıktan sonra kendi sermayeniz ile İnternet cafenizi kurunuz.
 • GİB kaydı dahil olmak üzere bütün yasal prosedürler dahilinde iş yerinizi kurduktan sonra artık hibe başvurusunda buluna bilirsiniz.
 • Hibe başvuruları e-Devlet üzerinden yapılmaktadır. Dolayısı ile bir başvuru sahibine ait bir e-Devlet şifresinin olması gerekir. Eğer şifreniz yok ise bunu 2 TL gibi bir rakam ile PTT şubelerinden tedarik edebilirsiniz.
 • e-Devlet şifresi sahipleri ilk olarak başvuru işlemi için ilk olarak KOSGEB Veri Tabanına Kayıt olması gerekir.
 • https://edevlet.kosgeb.gov.tr/ adresine giriş yapıp, ”Tüm Hizmetler” dedikten sonra ”Girişimciliği Geliştirme Destek Programı” altında yer alan Girişimciliği Geliştirme Destek Programı Geleneksel Girişimci Desteği Başvurusu başvurusunda bulunalım.

Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra yapılan işlemlerin çıktılarını almayı ihmal etmeyelim. Bu işlemleri sağlayanlar artık son adıma geçebilirler.

KOSGEB İnternet Cafe İş Planı Örneği

KOSGEB kaydını oluşturup evraklarının çıktılarını alan İnternet kafe açacak olan girişimciler artık en son işlem iş planı sunumudur. İşletmenize ait belediye, vergi dairesi levhası dahil bütün evrakları bağlı olduğunuz KOSGEB İl Müdürlüğüne teslim ettikten sonra sizlere belkide en kritik an beklemektedir. Bütün harcanan emeklerin boşa çıkmaması için bu an kurum tarafından sizlere verilecek olan tarihte açacağınız İnternet cafe için hazırlayacağınız iş planının sunumudur. Bizlere sorar iseniz bu kritik süreci başarılı bir şekilde atlatmak için iyi bir danışmanlık firmasına başvuru yapıp 700 TL başlayan fiyatlar ile iş planı hazırlatmanız olacaktır. Yok! buraya kadar ben kendi çabalarım ile geldi, bundan sonrada kendim yol alacağım diyorsanız sizlere KOSGEB İş Planı Örneği sayfamızda yer alan bir çok örnek proje ile yardımcı olabiliriz. İlgili sayfamızda İnternet cafe dahil olmak üzere bir çok iş fikrine ait KOSGEB tarafından daha önce onay almış proje örneklerini bulabilirsiniz. İş planınızı sunup onay yapan ve hibe almaya dolayısı ile hak sahibi olan bütün girişimcileri ise şimdiden tebrik ediyorum.

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
 1. Ahmet baymış dedi ki:

  Gaming cafe açmayı düşünüyorum 30 masa online ve ofline oyunlar üzerine kurulu bir oyun bilgisayarlar ve ekipmanların fiyatı yaklaşık 300 bin TL kosgeb in buna bir hibe destek yada kredisi var ı dır

  1. Emre ADIN dedi ki:

   93.29.03 NACE kodu ile daha önce sektör destekleniyormuş, ancak şuan için sektörünüz ne yazık ki destek kapsamında yer almamaktadır.

Bir Yorum Yazın