DEVLET Kredi

KOSGEB Hayvancılık Kredisi Destekleri (370 Bin TL Hibe)

KOSGEB Hayvancılık Kredisi Destekleri (370 Bin TL Hibe)

Bir çok çiftçimiz tarafından eksik veya hiç bilinmeyen KOSGEB hayvancılık desteklerinden bahsedeceğiz. Ayrıca kurumun tarımsal alandaki hibe olanaklarının neler olduğunu birlikte ele alacağız. Şayet ilgili içeriği dikkatli okur iseniz ilk olarak aklınıza KOSGEB ‘in hayvancılığa vermiş olduğu tüm destekleri görmüş olacaksınız. Kanatlı (tavuk, ördek, kaz, bıldırcın) sektöründen tutunda her türlü büyükbaş ile küçükbaş hayvancılık desteklerinin neler olduğu NACE kodları ile burada bulabileceksiniz. Üstelik, tüm bu zengin içeriğe rağmen halen kafanızda soru kaldı ise bu soruları bizlere iletmeniz halinde cevap vereceğiz. Hadi şimdi başlayalım 😉

KOSGEB Hayvancılık Kredisi Destekleri 2020

KOSGEB desteklerinden istifade ederek ister kanatlı hayvan ister ise büyükbaş yada küçükbaş et yada süt üretim tesisi kurabilirsiniz. Hatta bunun ile kalmayıp vermiş olduğu hibe destekleri ile üretmiş olduğunuz bir çok hayvansal ürünün ticarethanesini kurabilirsiniz. KOSGEB oluşurmuş olduğu NACE formu ile hayvancılığın bir çok alanını sizinde gördüğünüz gibi desteklemektedir. NACE formunda ki İMALAT adı altında sunmuş olduğu destekler aşağıdaki gibidir.

kosgeb-hayvancilik-destekleri

KOSGEB Hayvancılık Kredisi Destekleri

Sizinde görmüş olduğunuz gibi hayvansal ve tarımsal alandaki bir çok alanı KOSGEB desteklenen sektörler içerisinde yer almaktadır. Bu görmüş olduklarınız üst NACE kodlarının olduğunu ayrıca belirtmek isterim. Bu üst destek kodlarının altında tarımsal ve hayvancılığa yönelik bir çok desteği KOSGEB’den alabilirsiniz. Kurumun siz çiftçilere sağlamış olduğu genel anlamda destek,

 1. Hayvansal ve tarımsal imalata yönelik kurulan işletmeler, tesisler (CANLI HAYVAN ALIMI HARİÇ)
 2. Hayvansal, tarımsal alanda kurulacak olan ticarethaneler

olmaktadır. Bunlara örnek vermek gerekir ise köyde, çiftlikte bütün beyaz, yada kırmızı et üretiminiz için istediğiniz ticarethaneyi KOSGEB hibe destekleri ile kurabilirsiniz. Yada, yine ürettiğiniz bütün tarımsal ve hayvansal ürünlerin işlenmesine yönelik imalat haneler yine KOSGEB hibe olanakları ile hayata geçirebilirsiniz. Bu konu sıklık ile bizlere sorulduğu ve bir çok kişi için yanlış olarak bilindiği için detaylı bir şekilde KOSGEB’in hayvansal ve tarımsal alandaki vermiş olduğu destek imkanları belirtmek istedim. Şimdi gelelim bu desteklere nasıl başvuruda bulunacağımıza.

KOSGEB Hayvancılık Hibe 2020 Başvuruları

Sizinde görmüş olduğunuz gibi KOSGEB hem tarımsal ve hayvansal alanda çiftçilik yapanları İMALAT hemde TİCARİ işletmeleri kurmaları halinde hibe ile desteklemektedir. Bu alanda KOSGEB desteklerini ister yeni iş yeri kuracak olan bir girişimci olun isterseniz de sektöre de faaliyet gösteren KOBİ olun yararlanabilirsiniz. Sizin mevcut durumunuza göre KOSGEB’in hayvancılık desteklerine başvuru yolu 2 ye ayrılmaktadır. Bu yoldan en çok istifade etmek isteyenler yeni girişimciler olmaktadır. Hali ile yeni sektöre ait işletme kuracaklar için başvuru yol haritasını detaylı anlatacağım. Zaten var olan işletme sahiplerinin destek başvurusu bir hayli kolay olduğu için o konuya çok fazla girmeyeceğim. Ama merak eden KOBİ’lerimiz için izlemeleri gerekilen yol kabaca şu şekildedir.

Bu iki işlemi hallettikten sonra şayet şartlara uygun KOBİ iseniz kurum tarafından sizlere sunulan bir çok destek programından yararlana bilirsiniz. Pekala hayvancılık ve tarımsal alanda KOSGEB destekli işletme kuracak olan çiftçilerimiz nasıl başvuru da bulunabilir.

KOSGEB Küçükbaş Hayvancılık, Tarım Destekleri Başvuruları

Şayet var olan bir işletme sahibi KOBİ değilseniz. Yeni bir girişimci iseniz o zaman destek başvuru için sizlere sağlanan programın adı ”Girişimciliği Geliştirme Destek Destek Programı” dır. Bu program sizlere 2 paket halinde destek vermektedir. Destek programlarının sağlamış olduğu hibe miktarı’da buna bağlı olarak farklıdır.

 1. Geleneksel Girişimci Desteği 60.000 TL kadar
 2. İleri Girişimci Desteği 370.000 TL kadar

Geleneksel mi yoksa ileri girişimci mi olduğunuz sektöre dahil olacağınız NACE koduna göre belli olmaktadır. Kabaca şöyle diyebilirim ama sizlere.

 1. Geleneksek Girişimci: Tarımsal ve Hayvansal alana ait ticaret hane kuracaklar.
 2. İleri Girişimci: Hayvansal ve Tarımsal alana ait üretim işlemesi kuracaklar.

Şimdi hangi destek programından yararlanacağımızı biliyoruz. Bu programları sizlere vermiş olduğu hibe miktarları ile tanıtacağım.

Geleneksel Girişimci Desteği Miktarları Ne Kadardır?

KOSGEB desteklenen sektörler NACE kodları içerisinde yer alan ticari bir faaliyette hayvansal yada tarımsal bir ticaret hane kuracaksanız bu destek programından yararlana bilirsiniz. Program 2019 yılı sonrasında tamamen değiştir. Değişiklik daha önceleri alınan alet ve edevat ile tartılır iken şimdi çalıştırmış olduğunuz işçilerin prim gün sayılarına göre belirlenmektedir. Buna göre;

 1. İşletme kuruluş desteği olarak 5.000 TL alırsınız. Sermaye şirketi kurar iseniz bu destek 10.000 TL olacaktır.
 2. İşletmenin ilk yılı 189 ile 539 arasında bir prim ödemesini yakarlar iseniz 5.000 TL alırsınız.
 3. Bu orana eğer işletmenin ilk yılı için 540 ile 1079 arası olur ise o zaman 10.000 TL alırsınız.
 4. İlk yıl eğer ki bu prim gün sayısı 1080 ve üzeri olur ise o zaman ilk yıl 20.000 TL hibe alacaksınız.

Toplamda ilk yıl en fazla alacağınız hibe 5.000 lira açılış giderleri için 20.000 TL en üst pirimi yakaladığınız için 5.000 TL de engelli, genç veya gazi yada şehit yakını olmanız durumunda 30.000 TL olacaktır (Sermaye şirketi için bu miktar 35.000 TL tir). İşlemenizin ikinci yılında ise;

 1. 360 ile 1079 arasında bir pirim gününe erişmeniz halinde 5.000 TL
 2. 1080 ile 1439 arasında olması durumda ise bu kez bu miktar 15.000 TL
 3. Eğer ki 1140 ve üzeri olursa bu kez 20.000 TL hibe alırsınız.

İkinci performans döneminde ise en fazla 20.000 TL prim gününden +5.000 TL genç veya engelli, gazi veya şehit yakını olmanız halinde 5.000 TL de açılış gideri olarak 30.000 TL olacaktır. Her iki dönemde bu miktar 30.000 + 30.000 = 60.000 TL hibe olarak sizlere yansıyacaktır.

İleri Girişimci Destek Programı Hibe Miktarlar

Eğer ki KOSGEB desteklenen sektörler NACE kodları içerisinde ”İMALAT” sektöründe yer alan bir iş koluna girişimcilik yapacak iseniz o zaman sizlere sağlanan destek miktarı aşağıdaki tabloda olduğu gibi olacaktır.

İlk etap da sizinde dikkatinizi çektiği gibi programın destek miktarları ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” ile aynı gibi gözükmektedir. Ancak bu destek programının avantajı RESMİ GAZETE ‘de yayımlanan tebliğe uygun yerli malı alımlarında kendini göstermektedir. Bu tebliğde yer alan makine alımı yapmanız halinde, yüksek teknoloji düzeyinde alacağınız bir 300.000 liralık makine için %75 yani 225.000 TL hibe alacaksınız.

Her İki Destek Hibe Programına Nasıl Başvuru Yapabilirsiniz?

Bu konuda artık çok şanslısınız. Bunun nedeni artık bu programlardan yararlanmak için almanız gereken KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi başvuruları e-Devlet üzerinden İnternet üzerinden yapılmaktadır. Hatta başvuruları yapar yapmaz hemen eğitimleri yine İnternet üzerinden bedavaya sıra beklemeden alabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için bir e-Devlet şifrenizin olması yeterlidir. Eğer ki e-Devlet şifreniz var ise o zaman şu adımları sırası ile sergileyin.

 1. İlk olarak https://lms.kosgeb.gov.tr/ adresine giriniz.
 2. Aşağıdan ” Öne Çıkan Eğitimler ” bölümünden hangi destek programı alacaksanız onun ” Eğitime Başla ” butonuna basınız.
 3. Karşınıza çıkan bütün videoları izleyip sonlarındaki testleri yapınız.
 4. https://edevlet.kosgeb.gov.tr/UGE/Applications adresinden sertifikanızı alınız.

Bundan sonra KOSGEB  veri tabanına kayıt olup, başvurunuzu KOSGEB birimine yapınız. Başvurunuz değerlendirilecek kabul görür ise size bir gün verilecek ve o gün geldiğinde KOSGEB iş planı projenizin sunun yapılması istenilecek. Sunum sonrasında projeniz onay alır ise gelsin hibeler 🙂 50 Tane KOSGEB İş Planı Örneği sizler için hazırladık. Göz atabilirsiniz…

KOSGEB Hayvancılık Kredisi Destekleri (370 Bin TL Hibe) HAKKINDA LÜTFEN SORUNUZU SORUNUZ

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 16 YORUM
 1. blank Yavuz dedi ki:

  Kayseri incesuda 42 dönüm arazi aldık burda hayvancılık yapmak istiyoruz Ahır inşaatına başlamak istiyoruz ama koskep ten yararlanmak için ne yapmamız gerekiyor. teşekürler

  1. blank Admin dedi ki:

   Merhaba, şayet ticarethane kuracaksanız il ayrımını KOSGEB yapmaz. Ama canlı hayvan alımı yada ahır yapımı için ise KOSGEB zaten bunlara destek vermez. TKDK ile Tarım il Müdürlükleri sizlere bu konularda sadece yardımcı olacak kurumdur.

 2. blank Serkan dedi ki:

  Merhaba, ben küçükbaş hayvan yetiştiriciliği için hibe desteği almak istiyorum bunun için hangi il sınırları içerisinde yapabilirim ve bunun için gereken şartlar nelerdir, nasıl bir yol izlemeliyim, bilgi verirseniz sevinirim

  1. blank Admin dedi ki:

   TKDK desteği mi yoksa ticari işletme desteği için mi?

 3. blank Bülent dedi ki:

  Emre Bey;
  Turistik bir bölgede at çiftliği kurmak istiyorum. Konaklama imkanıda olacak olan bu tesisin fizibilite çalışmasını bu ay tamamlamış olacağım. Bayramdan sonra ki haftada projemin sunumunu yapacağım. At çiftliği için şu anda çalıştığınız kamu bankasında başvuru yaptığimda hibe kredi alabilirmiyim. Bilgilendirme için şimdiden teşekkür ederim.

  1. blank Emre ADIN dedi ki:

   Hibeler sadece TKDK tarafından desteklenen iller için verilmektdir. Hangi il de at çiftliğini kuracağınızı beyan etmediğiniz için size yardımcı olamıyorum. Ama sizlere at çiftliği olan bir arkadaşımızın telefon numarasını vermek istiyorum. Size yardımcı olacaktır. Hüseyin DEMİRCİ 0537-939-87-63

 4. blank Derya dedi ki:

  Merhaba Tüm masrafları biz karşıladıktan sonra mi desteği alıyoruz yoksa onaylanıp alıyoruz ve kurulumunu yapıyoruz

  1. blank Emre ADIN dedi ki:

   Evet, bütün masrafları karşıladıktan sonra destek başvurusunda buluna biliyorsunuz.

 5. blank Muhammed sadık dedi ki:

  Merhabalar ben hataydan yazıyorum hayvancılık yapmak istiyorum tapulu arazi iz mevcuttur sadece destege ıhtıyacam var ne gıbı yol izleyebilirim

  1. blank Emre ADIN dedi ki:

   Hatay ilimiz TKDK tarafından desteklenmektedir. 0326 225 12 23 bu numaradan detaylı bilgileri alabilirsiniz.

DEVLETKredi.Com