Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

KOSGEB Hangi İşlere Destek Veriyor? Hibe Alarak Kurulan İşletmeler

Ticari bir faaliyet göstermek için kurulacak olan işletmelere ülkemizde sadece KOSGEB destek vermektedir. KOSGEB'den de hibe alabilmeniz için mutlaka hangi işlere destek veriyor onu bilmeniz gerekiyor. Aksi taktirde destek kapsamında olamayan bir iş fikri için KOSGEB'den hibe kredisi alamazsınız. Bu nedenle hibe alarak kurulan bütün işletmeler bu detayı göz önüne alarak faaliyetlerine başlamıştır.

KOSGEB Hangi İşlere Destek Veriyor? Hibe Alarak Kurulan İşletmeler

Peki ya sizin iş fikriniz KOSGEB tarafından destek alacak mı? Hadi hep birlikte KOSGEB’in hangi işlere ne kadar destek verdiğini birlikte görelim. Sonra da 2022 yılında açılacak olan dükkan için hibe desteği alan örnek iş planlarını da yer vereceğim. En son olarak ise de konumuzu nasıl KOSGEB’den bütün bu destekleri alabilirsiniz bunu yanıtlayacağım.

Neler Var?

KOSGEB Hangi Açılacak Olan İş Yerlerine Destek Veriyor?

Yeni bir iş yeri kuracak olanlara KOSGEB girişimci olarak tanımlar. Girişimcilere de kurum açacakları iş yerlerinin niteliğine göre hibe desteği sağlar. Sağlamış olduğu bu desteği alabilmeniz için izlemeniz gereken bir yol haritası vardır. Ama, ilk olarak bilmeniz gereken ise KOSGEB’in hangi işlere destek verdiğidir. Bunun sorgulamasını sizler yapabileceğiniz gibi bizlerde yorumlarda canlı olarak yanıt vermekteyiz. Peki, sizler KOSGEB tarafından hangi işlere destek veriyor sorgulamasını nasıl yapabilirsiniz?

  • İlk olarak KOSGEB Geleneksel Girişimcilik NACE Kodları sayfamıza giriş yapınız. Açılan sayfamızda ctrl basılı tutarak F tuşuna basınız. Sağ üstte açılan arama bölümüne açmak istediğiniz işi yazınız. Şayet listede iş fikrinizi bulursanız tebrikler! Açacağınız iş fikriniz KOSGEB tarafından destekleniyor dur.

İş fikriniz şayet destekleniyorsa sorgulama işlemini bununla bitirmeyin. Bunun nedeni sizlere alt başlıklarda anlatacağım. Bundan sonra yapmanız gereken ise iş fikrinizin yanında bulunan NACE kodunu aşağıda yer alan bağlantıya giriş yaparak aynı şekilde sorgulatma yapmanızdır.

Bu sorgulamada da iş fikrinize ait NACE kodu gözüküyorsa eğer emin olan tabiri caizse turnayı gözünden vurdunuz demektir. Peki, neden? işte cevabı!

KOSGEB’den Ne Kadar Hibe Desteği Alabilirim?

KOSGEB tarafından hangi işlere ne kadar hibe desteği alabilirim sorunun cevabı tamamen sizin açmayı düşündüğünüz iş fikrinize bağladır. Bunu öğrene bilmeniz için de yukarıda bahsetmiş olduğum gibi iş fikrinizin hangi NACE kodları içerisinde yer aldığını sorgulamanız gerekir. Sorgulama işlemini yapanların açacakları iş yerleri için alabilecekleri hibe miktarları 2022 yılı için aşağıdaki gibi olmaktadır.

  • Şayet iş fikriniz sadece Geleneksel Girişimcilik NACE Kodları içerisinde yer alıyorsa aşağıdaki tabloda yer alan hibe imkanlarından yararlanırsınız.

blank

Tabloda yer alan rakamlar ne anlama geliyor diye soruyorsanız sizlere şu şekilde açıklama yapabilirim.

  • Kurulacak olan iş yeri gerçek kişi üzerine bir işletme ise açılış desteği olarak 5.000 TL hibe alırsınız. Sermaye şirketi ise (A.Ş yada LTD) o zaman bu hibe miktarı 10.000 TL çıkar.
  • Çalışanlarınızın 12 ay boyunca pirim ödemeleri 1080 üzerinde olması durumunda 20.000 TL hibe alırsınız.
  • İş fikriniz tehlikeli işler sınıfında ise 5.000 TL daha hibe alırsınız

2 senelik Geleneksel Girişimcilik Destek Programı kapsamında böylece ilk yıl en fazla 35.000 TL hibe alabilirsiniz. İkinci sene 1440 ve üzeri bir pirim ödemesi yaparsanız 20.000 TL daha hibe alarak total de bu miktar 55.000 TL olur. Ama, girişimci şayet engelli, 1. derece şehit yakını yada gazi veya ev hanımı ise o zaman 5.000 TL daha kuruluş desteği verilerek bu miktar 60.000 TL bulur. Evet, KOSGEB’den iş fikriniz ‘Geleneksel Girişimcilik Destek Programı’ içerisinde yer alması halinde ne kadar hibe alabilirim sorunu yanıtladım. Peki, iş fikriniz ayrıca ‘İleri Girişimcilik NACE Kodları’ içerisinde yer alıyorsa ne kadar hibe alabilirsiniz?

NACE Kodları KOSGEB Yüksek Teknoloji

KOSGEB NACE kodları ‘İleri Girişimcilik‘ de yer alanlar için 3 farklı hibe desteği daha sağlar. Program kapsamında sağlanan bu 3 farklı desteğin isimleri Düşük, Orta ve Yüksek teknoloji gurubu olarak sınıflandırılır. Böylece yukarıda yer vermiş olduğum ‘Geleneksel Girişimcilik Destek Programı‘ haricinde satın alacağınız makine ve teçhizatlar içinde bulunduğunuz guruba göre ayrıca hibe desteği de alırsınız. İş fikrinizin ‘İleri Girişimcilik NACE Kodları‘ içerisinde hangi teknoloji gurubunda yer aldığını öğrenmeniz için izlemeniz gereken adımları ilk başlık altında yer verdim. Bu nedenle iş fikrinizin düşük mü? orta mı? yoksa yüksek teknoloji gurubunda yer alıp almadığının nasıl sağlanacağını yeniden anlatmayacağım. Burada sizlere sadece iş fikrinizin teknoloji gurubuna göre ne kadar hibe desteği alabilirsiniz bundan bahsedeceğim. Yine bunu anlaşılır bir şekilde olabilmesi için sizlere ‘İleri Girişimcilik Destek Programı Tablosunu’ paylaşacağım. Hemen altında ise tabloda yer alan rakamların ne anlama geldiğini açıklayacağım.

blank

  • İş fikrinizin bulunduğu NACE kodu düşük yada orta-düşük de yer alıyorsa alacağınız makine ve teçhizatlar için 100.000 TL harcama karşılığında 75.000 TL hibe alırsınız
  • İş fikriniz eğer orta-yüksek teknoloji gurubunda yer alıyorsa da bu kez 200.000 TL makine ve teçhizat alımlarına 150.000 TL hibe alabilirsiniz.
  • İş fikriniz yüksek teknoloji gurubunda yer alıyorsa da 300.000 TL harcamanıza 225.000 TL hibe alabilirsiniz.

Bunların yanı sıra bütün ileri teknoloji gurubunda yer alanlar danışmanlık ve işletme koçluğu için 10.000 TL hibe alabilmektedirler.

Yardımcı Bağlantılar:

Lütfen, bize konu hakkında soru sormaktan çekinmeyiniz. Ayrıca, videomuz da aklınıza takılan diğer soruların cevaplarını da bula bilirsiniz.

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın