Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

KOSGEB Desteklenen Sektörler Nelerdir? (2021 NACE Kodları)

KOSGEB Desteklenen Sektörler Nelerdir? (2021 NACE Kodları)

2021 yılında da KOSGEB desteği almanın ilk şartı yine iş fikrinizin NACE kodunun desteklenen sektörler içinde yer almasından geçmektedir. Destek alacağınız hibe miktarı bile NACE kodunuzun Geleneksel mi? yoksa, İleri Girişimcilik için de yer aldığına göre değişmektedir. Bundan dolayı da kuracağız işletmenizin KOSGEB desteklenen sektörler nelerdir? de olduğu sorgulama yaptırmanız son derece önem arz eder. Öğrenmek için nasıl bir yol izleyeceğinizi bilmiyorsanız da bunu sizler için listemizde paylaştığımızı bilmenizi isterim. En son eklenen iş fikirlerinin de yer aldığı bu NACE numaralarını da aşağıda sektörler göre bulabilmektesiniz.

Not: KOSGEB destek verilen NACE kodları içinde iş fikrinizi bulamadı iseniz, bir de bize yorumlarda sorunuz.

KOSGEB Hangi İşlere Destek Veriyor Biliyor musunuz?

Özellikle yeni iş yeri açacak olan girişimcilerin en çok merak ettiği konu KOSGEB tarafından hangi işlere destek veriliyor olduğudur. Öyle ya bir işletme kuracaksınız ama KOSGEB o işe destek veriyor mu? bilmiyorsunuz! Peki, KOSGEB’in hangi işlere destek verdiğini nasıl öğrene bilirsiniz? Hadi bunu öğrendik ayrıca hangi işe ne kadar hibe desteği verdiğini nasıl öğrenebileceksiniz? İşte tüm bu iki sorunun hatta alacağınız girişimcilik eğitiminin hangisi olacağının dahil cevabı NACE kodların da yatmaktadır. Şayet açacağınız iş fikrinin hangi NACE kodu içerisinde yer aldığını bilirseniz ne kadar hibe desteği alacağınızı ve size destek verilip verilmeyeceğini ayrıca almanız gerekilen girişimcilik eğitimin hangisi olduğunu öğrene bilirsiniz.

KOSGEB-Hangi-İşlere-Destek-Veriyor

Sizlere KOSGEB tarafından hangi işlere ne kadar destek verildiğini detaylı olarak anlatan bir video çektim. Mutlaka ilk olarak KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Başvurusu Nasıl Yapılır? da ki müracaatlarınızı gerçekleştirmeden önce bu videoyu çok dikkatli bir şekilde izleyelim. Sonrasında video altındaki başlıklarda zaten iş fikrinizin destek alıyor mu? almıyor mu? bunun yanı sıra ne kadar hibe desteği alabileceğinizi dahi kolaylıkla öğrene bileceksiniz.

Videomda beni anladığınızı var sayıyorum o zaman hadi şimdi aşağıdan çok merak ettiğimiz o sorunun yanıtı bulmaya.

KOSGEB Geleneksel Girişimcilik NACE Kodları Nelerdir?

KOSGEB Geleneksel ve İleri girişimcilik destek programı olarak 2 kola ayrıldığı gibi destek verdiği sektörlerde aynı şekilde ikiye ayrılmıştır. Geleneksel Girişimcilik NACE kodlarının tamamı ticari yapıya ait iş fikirlerini ifade etmektedir. Örneğin, bir lokanta, bir market veya güzellik salonu gibi! Bu sektörler içerisinde yer alanların tamamı sadece ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” içerisinde yer alan hibe olanaklarından yararlana bilmektedir. KOSGEB Geleneksek Girişimcilik NACE kodlarını Online olarak İnternet üzerinden sorgulama yapabildiğiniz gibi ayrıca PDF formatın da olarak da bilgisayarınıza tamamını indire bilirsiniz. Şimdi sizler için bu iki sorgulama yöntemini nasıl yapılacağını paylaşacağım.

KOSGEB Geleneksel Girişimcilik NACE Kodları İnternet Üzerinden Sorgulama:

 1. İlk olarak sorgulama yapmak için https://bit.ly/2ZiHcQU adresine giriş yapalım.
 2. Karışımıza çıkan NACE REV 2 KODU / SEKTÖR adı arama alına iş fikrimizin ismini örnekte olduğu gibi yazalım.
 3. Daha sonra arana işaretine tıkladığımız da iş fikrimizin KOSGEB Geleneksel Sektörler NACE kodları içerisinde yer alıp almadığını göre biliriz.

👉 Geleneksel Sektörler NACE Kodlarını PDF formatın da tamamını görüntüleyip indirmek için ise tek yapmanız gereken ise bu bağlantıyı tıklamanız tır.

DUYURU: 24.04.2021 tarihinde KOSEB Geleneksel Girişimcilik NACE kodlarına yeni eklemeler yapıldı. Eklenen bu NACE kodları en çokta spor alanında faaliyet göstermek isteyen girişimcileri sevindirdi. Yeni eklenen NACE kodlarımız ise şunlardır.

 • P-Eğitim:
  • 85.51.03 Spor ve eğlence eğitim kursları (futbol, dövüş sanatları, jimnastik, binicilik, yüzme, dalgıçlık,
   paraşüt, briç, yoga, vb. eğitimi ile profesyonel spor eğitimcilerinin faaliyetleri dahil, temel, orta
   ve yükseköğretim düzeyinde verilen eğitim hariç) (sadece bu alt başlık dahildir)
 • R-Eğlence, Kültür Sanat ve Spor:
  • 93.13.01 Form tutma ve vücut geliştirme salonlarının faaliyetleri dahildir
  • 93.11.01 Spor tesislerinin işletilmesi (futbol, hokey, paten, golf vb. sahaları, yarış pistleri, stadyumlar,
   yüzme havuzları, tenis kortları, bovling alanları, boks arenaları, vb. tesisler) dahildir.
  • 93.19.90 Diğer spor ve eğlence amaçlı spor hizmetleri (paraşüt hizmetleri, delta-kanat hizmetleri,
   dalgıçlık hizmetleri ve bys. diğer spor ve eğlence hizmetleri) dahildir.

KOSGEB desteklenen sektörlere yeni eklenen NACE kodları oldukça, sizlere anında duyuracağımızı bilmenizi isterim.

KOSGEB İleri Girişimcilik NACE Kodları Hangileridir?

KOSGEB ileri Girişimcilik NACE kodları içerisinde yer alan iş fikirleri Geleneksel Girişimcilik NACE kodlarına göre çok daha avantajlıdır. Bu avantaj KOSGEB’den daha fazla hibe alacağı anlamına da gelmektedir. Ancak, kurum bu avantajı da İleri Girişimcilik NACE kodları içerisinde yer alanlara kademeli olarak vermektedir. Bu kademe ise iş fikrinin teknoloji boyutuna göre değerlendirilmektedir. Buna göre belirlenen teknoloji boyutu

 1. Düşük
 2. Orta
 3. Yüksek

olarak ayrılır. Teknoloji boyutu yüksek olan iş fikirleri KOSGEB’den en fazla hibe almaya hak kazanan iş fikirleridir! 3 Kısıma göre ayrılan İleri Girişimcilik NACE Kodları sadece PDF formatı ile yeni girişimcilere paylaşılmıştır. PDF formatı dahilinde ileri girişimcilik NACE kodlarını görmek için ise aşağıdaki bağlantıyı takip etmeniz yeterlidir.

✅ KOSGEB İleri Girişimcilik NACE Kodları PDF Formatın da görme veya indirmek için burayı tıklaya bilirsiniz.

KOSGEB Yüksek Teknoloji NACE Kodları

KOSGEB Yüksek Teknoloji NACE Kodları KOSGEB Girişimcilik Destek Programından en fazla hibe alan iş fikirlerini barındıran kodlardan oluşur. Bu NACE kodları ise oluşturulan listede sadece 10 başlıktan oluşmaktadır. 10 başlıktan oluşan KOSGEB Yüksek Teknoloji NACE kodlarını merak ediyorsanız aşağıdaki tabloyu göz atmanız yeterlidir.

59.12.01 Sinema filmi, video ve televizyon programları çekim sonrası faaliyetleri (ses-görüntü redaksiyonu, asıl kopyaların aktarımı, renk düzeltme, sayısal iyileştirme, görsel efekt, animasyon, alt yazı, başlıklandırma, grafik, vb. işler)
61.20.03 Kablosuz ağlar üzerinden İnternet erişiminin sağlanması
61.30.01 Uydu üzerinden telekomünikasyon faaliyetleri
61.90.04 Telekomünikasyon uygulamalarına yönelik radar istasyonlarının işletilmesi
61.90.90 Bys. diğer telekomünikasyon faaliyetleri (uydudan izleme, iletişim telemetresi vb. uzmanlık gerektiren telekomünikasyon uygulamalarının sağlanması, çevrim içi İnternet erişimi sağlanması, VOIP sağlanması, vb.)
62.01.01 Bilgisayar programlama faaliyetleri (sistem, veri tabanı, network, web sayfası vb. yazılımları ile müşteriye özel yazılımların kodlanması vb)
63.11.08 Veri işleme, barındırma ve ilgili faaliyetler (veri girişi, verinin işlenmesi, özel raporların oluşturulması, depolanması, vb.)
63.12.01 Web portalı faaliyetleri
72.11.01 Biyoteknolojiyle ilgili araştırma ve deneysel geliştirme faaliyetleri
72.19.01 Doğal bilimler ve mühendislikle ilgili diğer araştırma ve deneysel geliştirme faaliyetleri (tarımsal araştırmalar dâhil)

KOSGEB NACE Tipi G Nedir?

KOSGEB NACE tipi 2 kısma ayrılmaktadır. Bu kısımlara göre yeni girişimciler hibe miktarlarından ”Girişimcilik Destek Programı” kapsamında istifade etmektedirler. İki kısmı ayrılan NACE tipleri ise şunlardır.

 1. Geleneksel Girişimcilik için oluşturulan NACE tipi
 2. İleri Girişimciler için oluşturulan NACE tipi

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi dahil olmak üzere yararlanacağınız hibe oranına kadar bu NACE tipinde hangi iş fikrine sahip olduğunuza göre belirlenmektedir.

 • Geleneksel Girişimcilik NACE Koduna Sahip İş Fikirleri => Sadece Geleneksel Girişimcilik Eğitimi alması yeterli iken
 • İleri Girişimcilik NACE Koduna Sahip İş Fikirleri => Geleneksel Girişimcilik Eğitimine ilaveten İleri Girişimcilik Eğitimi de alması gerekmektedir.

Lütfen bizlere iş fikrinizin KOSGEB Desteklenen sektörler içerisinde yer alıp olmadığını bize çekinmeden sorunuz. Yada ücretsiz bilgi hattı olan 444-15-67 çağrı merkezini arayınız. Ayrıca, bizlere en çok sorulan NACE kodları aşağıda yine tablo halinde sizler ile paylaşma uygulamamıza başladığımızı belirtmek isterim.

Bir de, KOSGEB desteklerinden yararlanmaya hak sahibi olanlar ”Gelir Belgesiz Kredi” kullanmak için aşağıdaki bankamızı arzu etmeleri halinde tercih edebilirler. Kredi notu değerinizin sorgulaması olumlu olması halinde açacağınız mevduat hesabınızın üzerinden kredi çekmek için tavsiye edeceğimiz bankamız ise şudur.

 • KASIM ayı için en iyi gelir belgesiz kredi veren bankamız TEB bankası seçilmiştir. Bankanın bu ay uyguladığı faiz oran ile geri ödeme örnek tablosu şu şekilde oluşur.
TEB 12 Ay 24 Ay 36 Ay
%1.59

TEB bankasından 40.000 TL kredi çektiğinizi varsayarsak eğer, geri ödemelerimiz ise; şu şekildedir.

40.000 TL TEB Geri Ödeme Planı
Vade Taksit Maliyet
12 3.761,05 TL 45.132,52 TL
18 2.646,55 TL 47.637,91 TL
24 2.092,87 TL 50.228,88 TL
28 1.857,26 TL 52.003,29 TL
36 1.546,22 TL 55.663,98 TL

Yeni nesil dijital kredi başvuru işleminizi bu bağlantı üzerinden hemen yapabilirsiniz. Farklı rakamlarda hesaplama çıkarttırmak isterseniz bizlere iletin. Sizler için hesaplama tablosunu çıkartalım.😉

Ziyaretçi Yorumları - 61 Yorum
 1. 38 dedi ki:

  instagram üzerinden bir markanın ürünlerini satacağım destekler mi ne kadarını

  1. Emre ADIN dedi ki:

   Üretim olmayacağı için muhtemelen geleneksek girişimcilik desteği alırsınız. Ama iş yerinin belediye de iş yeri olarak gözükmesi gerekir. (depo için destek alamazsınız)

 2. AYHAN SÖNMEZ dedi ki:

  MERHABALAR FOTOĞRAFÇI OLARAK 1998 YILINDAN BERİ FALİYET GÖSTERMEKTEYİM İŞ DEĞİŞİKLİĞİ YAPMAK İSTİYORUM BUNUNLA İLGİL KOSGEP DESTEĞİ ALABİLİRMİYİM YADA HİBE DESTEĞİ NASIL OLUYOR İSE MÜMKÜNMÜ ACABA İYİ GÜNLER

  1. Emre ADIN dedi ki:

   Fotoğrafçılık sektörü Geleneksel Girişimcilik Destek programı içinde yer almaktadır. Dolayısıyla ile olarak bu destek programının eğitimini almanızı öneririm.

 3. AYHAN SÖNMEZ dedi ki:

  MERHABA

 4. Burak dedi ki:

  E ticaret sitesi kurup ayakkabı satışı yapmak istiyorum. Hangi destekden yararlanabilirim. Nace kodu nedir. Saygılarımla . iyi çalışmalar.

  1. Emre ADIN dedi ki:

   Geleneksel girişimcilik desteklerinden yararlana bilirsiniz. Ama açılacak olan iş yerinin beldeyi iş yeri ruhsatlı olarak yer alması gerekir. 47.72.01 – Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda ayakkabı, terlik vb. perakende ticareti (kavafiye dahil, spor ayakkabıları ile tamamı tekstilden olanlar hariç)

 5. Ramazan çokyıldırım dedi ki:

  Üretim pazarlama

 6. bayram dedi ki:

  nalbur açmak istiyorum hazırda çalışan nalburu devralmak istiyorum ana cadde üzerinde kosgebten yararlanabilir miyim .

  1. Emre ADIN dedi ki:

   Şayet devir almamış olsaydınız destek alabilirdiniz. KOSGEB yeni açılan işletmeleri desteklemektedir.

 7. Erbay Açıkgöz dedi ki:

  Market açmak istiyorum sıfırdan
  KOSGEB Den destek alabilirmiyim
  Nasıl

  1. Emre ADIN dedi ki:

   Evet, Market, bakkal ve kantin için destek alabilirsiniz.

 8. zakir dedi ki:

  merhab ben engelli biri olarak iş kurmak istiyorum ama destek olmadan olmuyor biliyorsunuz benim acak istediyim iş sigorta acenteligi bına destek veriliyorumu veriliyorsa ne kadar destek veriliyor

  1. Emre ADIN dedi ki:

   Evet, destek kapsamındadır. İŞKUR dan da destek alabileceğinizi bilmenizi isterim

 9. Abdullah dedi ki:

  Merhaba yayınevi açmak istiyorum. Destek kapsamında mıdır?

  1. Emre ADIN dedi ki:

   47.61.01 Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda kitap perakende ticareti (kitap, ansiklopedi, rehber vb. ile CD ve DVD ortamındaki kitaplar vb.) bu kod ile destek alıyor gözükmektedir.

 10. Berkay dedi ki:

  Pilates ağırlıklı olmak üzere çeşitli spor malzemeleri ve güzellik faaliyetlerine havi bir spor kompleksi açmak istiyorum. Buna uygun nace kodu mevcut mudur ? destek kapsamında mıdır?

  1. Emre ADIN dedi ki:

   Üzgünüm ama spor ve eğitim alanlarına destek sağlanmıyor.

Bir Yorum Yazın