DEVLET Kredi

KOSGEB Destek Kredisi Nasıl Alınır ? Şartları Nedir ?

11.04.2018
427
KOSGEB Destek Kredisi Nasıl Alınır ? Şartları Nedir ?

Birçok vatandaşımız girişimci olmak için sermayeye ihtiyaç duymaktadır. Yeni bir iş yeri açacak olan erkek yada kadın bireyler veya işini geliştirmek isteyen dükkan sahipleri ve kobi’ler KOSGEB destekleri ile faizsiz kredi yada hibeler ile bu işlemleri sağlayabilirsiniz. KOSGEB destek kredisi fırsatı yeni işletmeciler için eşsiz bir fırsattır. Türkiye’nin her ilinde şartları sağlanması halinde tüm vatandaşlara bütçe veya kaynak gözetilmeksizin bu fırsat nasıl alınır? Sizde devletimizin sunmuş olduğu bu imkanlardan yararlanmak için, aşağıdaki adımları tek tek uygulamalısınız.

KOSGEB Destek Kredisi Nasıl Alınır ?

Ticari hayatta yer alan esnaflarımızın yanlarından yer alan iki tane devlet kurumu vardır. Bunların ilki kuşkusuz KOSGEB bir diğeri de Türkiye Halk Bankası’dır. Bu iki kurumda aslında bir birleri ile istişare içindedirler. Program desteklerini KOSGEB sağlar iken finansman işine de Türkiye Halk Bankası bakmaktadır. KOSGEB daha çok yeni girişimciler ile kobi bünyesinde faaliyet gösteren işletmelere imkanlar sağlar iken Türkiye Halk Bankası da ticari hayatta yer alan tüm vatandaşlara bu imkanları uygun koşullar ile sağlamaktadır. Daha çok kendi meslek odasına kayıtlı olan esnaflara sunulan bu imkanlardan faydalanmak için doğrudan Türkiye Halk Bankasına müracaat edebilirsiniz. Ama KOSGEB için bu kural geçerli değildir. Başvuru yapabilmek için ilk olarak sizin konumunuz ikinci olarak ise başvuracağınız program çok önemlidir. işte tamda bizde konu başlığımızda olduğu gibi KOSGEB destek kredisi nasıl alınır? Şartlarının neler olduğunu işleyeceğiz. Bu başlık genel olarak tam olarak ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan 1. si yeni girişimcilere sağlanan destekler, 2.side KOBİ sıfatında yer alan işletme sahipleri içindir. Ayrıntılı olarak bu iki sınıf içinde KOSGEB destek kredisi nasıl alınır konusunu sizlere açıklayalım.

Yeni Girişimciler KOSGEB Destek Kredisi Nasıl Alabilir ?

Daha önce yapılmış yada yapılmamış bir iş fikrine sahip ve ilk defa bir işletme kuracak iseniz bu ister büyük olsun ister ise küçük bir atölye siz bir yeni girişimci sinizdir. Bunun yine yaşı yoktur. Ama KOSGEB en az 18 yaş kriterini gözetmektedir. Üst yaş için ise şuan için her hangi bir şartı bulunmamaktadır. 18 yaşında büyük ve T.C. vatandaşı olan herhangi bir terör faaliyetleri içinde yer almayan vatandaşlarımız kuracakları yeni iş yeri için hibe kredi imkanları için 2 yol izlemesi gerekmektedir. Bunlar,

 1. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi katılımı ( lütfen ayrıntılı bilgi almak için konu başlıklarına tıklayınız )
 2. Girişimcilik Destek Programı başvurusu

Ancak aklınızda yer alan iş fikri birim tarafından kabul görülen listede yer alıyor ise hemen işlemlere başlayabilirsiniz. Bu arada KOSGEB desteklenen sektörler nelerdir? bilmenizde fayda vardır. Çünkü kuracağınız işletme bu listede yok ise açılış giderleri ve yapılan harcamalar için hibe alınması epey zordur.

İşletme sahibi KOBİ’ler KOSGEB Destek Kredisi Nasıl Alır ?

Şimdi tüm işletme sahibi kobilerin nasıl KOSGEB Destek Kredisinden yararlanacaklarını açıklayalım. İlk olarak mutlak suret ile kobi olmanız gerekmektedir. Kobi nedir ? Diye sorar iseniz 250 kişiden daha az çalışanı olan kesime denilmektedir. Türkiye’de 3 sınıf kobi bulunmaktadır. Siz bu 3 sınıfın hangisinde olursanız olun destek kredisi alabilmek için aranan ilk şarta uygunsunuz demektir. İkinci aranan şart ise devletin hiç bir kurumuna herhangi bir vergi borcunuzun olmaması gerekmektedir. Bu aranan iki olması gereken özelliğe sahip bir işletme sahibi iseniz KOSGEB sizler için birçok düzenlediği programlardan sizlerde yararlanabilirsiniz. Şimdi ilk olarak size sağlanan bu programları bir tanıyalım, daha sonra ise nasıl başvurabileceğimizi inceleyelim.

KOSGEB Destek Programları Nelerdir?

KOSGEB her alanda kobi işletmelere destek sağlayabilmek adına toplam 13 tane program oluşturmuştur. Bu programlar tamamen işletmelerin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır. Programların bir çoğu aylık olarak uygulanır iken bazıları ise bir defaya mahsus sağlanmaktadır. Yine geri ödemesiz olarak veya geri ödemeli ama faizsiz kredi imkanları başvuru yapılacak olan programlara göre değişmektedir. Şimdi sizlere birimde kobi’ler için yer alan bu 13 programı bir içerikleri ile tanıtalım.

Bu program teknolojik olarak faaliyet gösteren işletmelerin uluslar arası rekabet gücünün arttırılması amacı ile kurulmuştur. Program destek süresi 12 olmak ile birlikte en üst destek limiti 150 bin TL’dir.

Teknolojiye dayalı olarak yeni bulunan bir iş fikrinin desteklenmesi amacı ile kurulmuş olan bir programdır. Kobilerin Uluslar arası pazarda desteklenmesi amacı ile kurulmuş bir programdır. Çağrı ilanları ile başlatılır. 6 aydan 36 aya kadar destek verilir. Geri ödemesiz 300 bin TL geri ödemeli olarak ise 700 bin TL kredi imkanı sunulur.Adından da anlaşılacağını gibi bu program kobilerin bir çok temel ihtiyaçların karşılanması amacı ile kurulmuştur. Bunlar ise;

 • Yurt içi ve yurt dışı fuar gezi dahil tüm destekler
 • Eşleştirme
 • Nitelikli elaman destekleri
 • Danışmanlık ve eğitim destekleri
 • Tasarım ve enerji verimliği desteği
 • Sınai mülkiyet hakları
 • Test, analiz ve belgelendirme
 • Bağımsız denetim, gönüllü uzmanlık ve taşıma ( lojistik ) destekleridir.

Program kendi içinde ikiye ayrılmaktadır. Bunların ilki İnovasyon ikincisi ise Endüstriyel uygulama programıdır. Destek miktar tablosu BURADA

KOSGEB Destek Kredisi Nasıl Alınır ..

KOSGEB Destek Kredisi Nasıl Alınır ..

 KOSGEB Program Desteklerinin Açılımları

 •  İş birliği güç birliği destek programı; Bir kaç kobi yi bir araya getirerek maliyetlerin en aza indirilmesi amacı ile kurulan bir programdır. 6 ile 24 ay proje sürebilir, gerek duyulur ise ilave 12 daha eklenebilir. Program için destek üst limiti 1 milyon TL dir. Bunun 300 bin TL si geri ödemesiz 700 bin TL’si ise geri ödemeli olarak verilir.
 • Tematik proje destek programı; İşletmenin geliştirilmesine yönelik daha çok proje hazırlanması için teşvik amaçlı kurulan bir programdır. Program süresi 36 aydır. Toplam geri ödemesiz olarak 150.000 TL verilmektedir.
 •  Kobi proje destek programı; İşletmenin tüm sorunlarının giderilmesi amacı ile kurulan bu program 36 ay boyunca uygulanır ve 150 bin TL kredi desteği sağlanır.
 • Uluslararası kuluçka merkezi ve hızlandırıcı destek programı; Teknolojik ürünlerin Avrupa pazarına kazandırılması amacı ile kurulan bir programdır.
 •  Laboratuvar hizmetleri; Laboratuvar hizmeti almak isteyenlere %50 oranında destek vermek amacı ile kurulmuş olan bir programdır.
 • Kredi faiz destekleri;Anlaşmalı bankalardan kredi çekecekler için faiz desteği sağlayarak kobi nin faizsiz kredi çekmesi sağlanır.
 • Gelişen işletmeler piyasası kobi destek programı; Kobi nin borsa işlem görmesine imkan sağlayan bir programdır.

Konu Videomuz

KOSGEB Destek Kredisi Nasıl Alınır ? Şartları Nedir ? HAKKINDA LÜTFEN SORUNUZU SORUNUZ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DEVLETKredi.Com