KOSGEB Danışmanlık Firmaları

KOSGEB Danışmanlık Firmaları
7 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 394 kez okundu.
Ülkemizde vatandaşın ekonomik ve sosyal ihtiyaçlarının desteklenmesi ve işletmelerin işlevlerini, kazancını, rekabet oranını artırmak amaçlı KOSGEB kurulmuştu. Küçük esnaf KOSGEB tarafından gerekli kurs, sosyal aktivite, finansman desteği almaktadır. Bu nedenle entegrasyonu artırmak için her küçük işletme KOSGEB e başvurmalıdır. İşte bu kapsamda küçük işletmelere destek için kurulan danışmanlık firmalarından yardım alınmalıdır. Özellikle İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya, Bursa gibi büyük şehirlerde bu firmalara ihtiyaç fazladır. Yeni girişimciler ve kobiler işletme sahipleri için derlediğimiz detayları ve  KOSGEB danışmanlık firmaları ve ücretleri hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Aklınızdaki soru işaretlerinin tüm cevapları burada..

 Kobi Danışmanlık Hizmeti Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir

Yeni bir işletme kurmak ya da işletmenizi büyütmek adına başvurulan KOSGEB desteklerini alabilmek içinde bir takım şartlar gerekmektedir. Bu koşulların başında;

 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Herhangi banka ya da firmayla icra problemi yaşamamış olmak
 • Finansman desteği için iyi bir proje hazırlamak
 • Bağlı olundukları iş kolunun meslek odasına kayıt yaptırmak gereklidir. Bunun dışında kobi danışmanlık için bir miktar ödeyecekseniz. Projenizin çok donanımlı kabul ettirebilecek devlet onayından 100 bin 200 bin gibi yüklü bir finansman sağlanacak ve danışmanlık ücretini de bu miktara göre alacaklardır. Faydalı bir proje hem firma için hem de sizin için karlı bir iş olacaktır.

Danışmanlık Desteği Verilen Alanlar

 • Genel yönetim, yönetim modelleri, stratejik planlamalar, kurumsallaşma, zaman yönetimi, değişim yönetimi ve proje yönetimidir.
 • İş kurma ve geliştirme
 • Yapılacak proje ile ilgili yatırım ve yatırım analizleri
 • Pazarlama yönetimi ile ilgili organizasyon, strateji,imaj, müşteri hizmetleri, dağıtım ve etiketlendirme ile ilgili yatırımlar
 • İnsan kaynakları, iş gücüyle alakalı personelin politikaları, kariyerleri, iş sağlığı, iş güvenliği ve eğitim yönetimi çalışanların motivasyonlarıyla ilgili finansman desteği verilmektedir.
 • Enerji teknolojileri: yeni enerji teknolojisi, yenilenebilir enerji
 • Çevre düzenlemesi, iklim değişikliği, çevrenin koruması çevre dostu ürün ve üretim denetimiyle ilgili konularda destek verilmektedir.

KOSGEB Danışmanlık Firmalarının Verdiği Hizmetler

Kobilerin sınıflandırılmasına göre işletmeler 3’e ayrılmıştır.  Mikro işletmeler on kişiden az çalışanı olan yıllık geliri bir milyonu bulmayan minik işletmelerdir. Küçük işletmeler, elli kişiden az çalışanı olan yıllık geliri beş milyonu geçmeyen işletmelerdir. Orta büyüklükte ki işletmeler ise 250 kişiden az işçisi olan senelik geliri 25 milyonu geçmeyen işletmelerdir. Peki KOSGEB danışmanlık firmaları verdiği bu hizmetlerle hangi alanları kapsamaktadır? Sıralamak gerekirse;

 1. Kredilere faiz finansman desteği
 2. İşbirliği, ortaklık tarzı işlemleri için destek programı ,
 3. Girişimcilik destek programı,
 4. Tematik proje destek programı,
 5. Ar- ge,
 6. İnovasyon ve endüstriyel uygulama destek programı
 7. Kobi  proje destek programı
 8. Genel destek programı aldı altında 8 ana dalda destek sağlamaktadır. Danışmanlık desteği ise genel destek programına dahil olmaktadır.

KOSGEB Danışmanlık Firmaları Ücretlendirmeleri

Günümüzde bu tür ajanslar kendi işini kurmak isteyen ve devletten mali bakımdan destek isteyenlere finansman hizmeti sağlanmaktadır. Tabi ki işletmeyi kurmak, kalkındırmak adına belirli bir ücret talebinde mutlaka bulunacaklardır. Sıfırdan başlamak için verilen hizmetle, düzenlemeler yapmak için verilen bedel farklıdır. Yeni iş kurarken yapılacak adımlar. İlk önce KOSGEB e kayıt yapılır. KOSGEB in yönlendirdiği kurslara  katılım sağlanır ve kurs belgeleri teslim alınır. Bu belge ve iş projenizle sermaye için başvuru yapılır. Projeniz kabul edildiğinde iş yerinizi açar gerekli malzeme ve teknolojiyi sağlar tüm harcamalarınızı faturalandırırsınız. Yaptığınız tüm harcamalar kayda alınır, projeniz işleme konulur. Burada dikkat etmeniz gereken husus kuracağınız işin, projesinin alanı, işlevleri ve hazırlanmasıdır. Çünkü projeniz değer görürse destek alabilirsiniz. Bu işlemler içinde herhangi bir danışmanlık ajansından faydalanmanız gereklidir. Bu işlemlerin en az ücretlendirilmesi bin lira ile  iki bin beş yüz lira arasında değişmektedir. Ancak bu projelendirmenin karşılığında devlet bünyesinden edineceğiniz sermaye en az elli bindir.

Danışmanlık Hizmeti Alacakların Dikkatine

Danışmanlık Hizmeti Alacakların Dikkatine

Danışmanlık Hizmeti Alacakların Dikkatine

Bildiğiniz gibi günümüzde her alanda kolay yoldan zengin olmak isteyen insanlar var. Son zamanlarda küçük işletme sahiplerini ve girişimcileri kandıran birçok hayali firma ortaya çıktı. Bu dolandırıcılar vatandaşın iyi niyetini kullanarak size proje hazırladıklarını bu proje karşılığında devletten yüksek meblağlarda destek alacaklarına inandırıp sizlerden para alarak ortadan kaybolmaktadırlar. Böyle bir durumla karşılaşmamak için bilinen köklü firmalarla iş birliği içerisinde olunmalı. Hatta firmanın birden fazla şubesinin bulunması, yaptığı işleri, müşteri memnuniyetini referans olarak sunması ve önce KOSGEB bürolarına başvurulması gereklidir.

Konu Videomuz

Bir önceki yazımız olan İŞKUR Girişimcilik Kursu Başlangıç Tarihleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Dijital Kredi Nedir Hangi Bankalar Verir ?

Son günlerin en çok konuşulan haberi dijital kredidir. Teknolojinin en büyük alanlarından biri olan bankacılık, yeni bir sistemle vatandaşa merhaba...

Kapat