Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

KOSGEB Bursa KURS BAŞVURULARI BAŞLADI!

Bursa'da yeni bir iş yeri açmaya karar verdiyseniz yerinizde olsam bunu KOSGEB destekleriyle yapardım. Neden mi diye sormanıza dahi hiç lüzum yok! Bunun bir çok sebebi var. En geçerli olanı ise açacağınız iş yeriniz için devletin sizlere sağlayacağı hibe destekleridir. 2 sene boyunca Bursa yada ilçeleri Nilüfer, Gemlik, Osmangazi yada Mudanya hiç fark etmeksizin açacağınız işletmenize hibe teşviklerinden yararlana bilirsiniz. Sadece uzaktan eğitimle katılacağınız girişimcilik kurlarından alacağınız sertifikayla bu söylediklerimiz hayal değil!

KOSGEB Bursa KURS BAŞVURULARI BAŞLADI!

Peki, 2022 yılında Bursa yada ilçelerinde KOSGEB destekleriyle iş yeri açacaklar nasıl bu eğitimlere başvuru yapabilir. Sonrasında ise devletimiz den geri ödemesiz olarak kredi alabilir? İşte kurs tarihlerini beklemeden, hiç bir adrese gitmeden tüm bu sorularınızın yanıtı.

Neler Var?

KOSGEB Bursa Girişimcilik Kursları Ne Zaman Başlıyor?

2000 yılı öncesinde gerçekten KOSGEB girişimcilik kurslarına katılmak bir hayli zordu. Eğitimlerin başlama tarihlerini beklemek gerçekten bir zulümdü. Hele bir de kursların verileceği adreslere gittiğiniz zaman kontenjana takılmak girişimciler için çok büyük hayal kırıklığı olmaktaydı. Neyse ki artık bu düzen sil baştan değişti. Bursa dahil olmak üzere bütün illerde girişimcilik eğitimi almak çok daha kolay. Uzaktan eğitim sayesinde istediğiniz zaman istediğiniz yerde girişimcilik eğitimlerine katılabilirsiniz. İş fikrinize göre geleneksel yada ileri girişimcilik eğitimlerine peki nasıl katılabilirsiniz?

  1. Öncelikle mutlak suretle bu eğitimleri alabilmeniz için size ait bir e-devlet şifrenizin olması gerekir.
  2. Daha sonra uzaktan eğitim verilecek olan İnternet sitesine giriş yapmalısınız. Giriş işlemini https://bit.ly/3hCCfcY bu bağlantı üzerinden kolaylıkla sağlaya bilirsiniz.
  3. Daha sonra ekranın sağ üstünde yer alan ‘GİRİŞ YAP’ butonuna tıklatalım
  4. e-Devlet ile giriş yap diyelim ve açılan pencerede e-devlet girişimi sağlayalım
  5. e-Devlet şifremizi girdikten sonra sistem bizi  yine doğrudan eğitim sayfasına yönlendirme yapacaktır.
  6. Açılan eğitim sayfasının en altına inelim ve ‘ÖNE ÇIKAN EĞİTİMLER’ bölümünde ‘Geleneksel Girişimcilik Eğitimi’ altında yer alan ‘EĞİTİME BAŞLA’ diyelim.

Açılan eğitim sayfasında yer videoları izleyelim ve sonlarındaki testleri çözelim. Tüm videolar izlenip testler çözüldükten sonra eğitimi tamamlamış ve girişimcilik sertifikasını almış olursunuz. Bu arada sizlere çok önemli bir konudan bahsetmek istiyorum. KOSGEB Hangi İşlere Destek Veriyor? Hibe Alarak Kurulan İşletmeler de çok detaylı olarak bahsetmiş olduğum NACE kodunuz ‘İleri Girişimcilik’ de yer alıyorsa daha sonra aynı şekilde ‘İleri Girişimcilik Eğitimi’ de almanız gerekir. Girişimcilik eğitimleri hakkında yazmış olduğum bu içerik sizlere yeterli gelmediyse lütfen videoyu da izleyiniz.

Bursa’da Nasıl Devlet Destekli İş Kurabilirim?

Girişimcilik eğitimleri aldıktan sonra artık Bursa ilimizde devlet destekli olarak iş kurabilirsiniz. Tabi açacağınız iş fikri KOSGEB Desteklenen Sektörler Nelerdir? içinde bahsetmiş olduğum konular dahilindeyse. Eğer iş fikriniz kurum tarafından desteklenen NACE kodlarında ise ve girişimcilik sertifikanızı da aldıysanız iş artık işletmenin kurulmasına kalmıştır. İşletmenizi GİB ve Bursa yerel belediyesinin nizamları içerisinde kurmanız gerekir. İşletme tam olarak faaliyete geçtikten sonra ise KOSGEB hibe desteklerine artık başvuru da bulunma hakkını sahip olursunuz. Hibe desteği başvuru işleminin nasıl yapılacağına geçmeden önce gelin sizlere ‘Geleneksel Girişimcilik Destek Programı’ kapsamında elde edeceğiniz haklardan bahsedeyim. Bu hakların neler olduğunu ise kurum tarafından bizlerle paylaşılan destek programın tablosu üzerinden açıklık getireyim.

blank

KOSGEB Bursa ilinde iş yeri açacak olan yeni girişimcileri 2 yıl boyunca desteklemektedir. Bu desteğini ‘KURULUŞ’ ve ‘PERFORMANS’ destek unsurları üzerinden sağlar. Buna göre ise;

  • Kurulacak işletme gerçek kişi ise 5.000 TL, sermaye şirketi ise de 10.000 TL hibe sağlanır. İş yerini açan girişimci kadın, Gazi yada 1. derece Şehit yakını veya 30 yaş altı genç girişimci ise bu orana +5.000 TL daha eklenir.
  • İşletmenin ilk sene için çalışanların pirim ödemeleri 1080 puan yada üzerinde ise 20.000 TL hibe verilir.
  • İş yeri kurulduktan 12 ay sonra ikinci performans desteği olarak 1140 puan yada üzerinde bir pirim ödemesi yapılırsa 20.000 TL daha hibe alırsınız.

Toplamda bu sayede Bursa il yada ilçelerinde iş yeri açan girişimci 60.000 TL kadar hibe alma hakkı kazanır. Hibe başvurusunun yapılması için de ilk olarak KOSGEB’e kayıt olunması gerekir. Kayıt olma işlemlerinin nasıl yapılacağını sizlere E-Kobi Giriş de sizlere anlattım. Kayıt işlemini sağladıktan sonrada diğer atacağınız adımları ise 1 Defada KOSGEB Hibe Kredisi Nasıl Alınır? da detaylı olarak bulabilirsiniz.

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın