DEVLET Kredi

KOSGEB Bay, Bayan, Çocuk Giyim Mağazası Desteği

KOSGEB Bay, Bayan, Çocuk Giyim Mağazası Desteği

Giyim mağazası sektörü denildiği zaman akla bir çok kategori gelmektedir. Bu kategorileri sıralarsak çocuk ve bebek ile başlayıp genç bay ile bayan giyimi diye devam edebiliriz. Tabi bunlara bir de moda evleri ile terzi dükkanları dahil olduğu zaman yaz, kış kreasyonu derken işin artı tekstil alanında kesilmez. Her ne kadarda sektörde iletme seçenekleri değişiklik göstermiş olsa da KOSGEB bütün giyim alanlarını desteklemektedir. İster giyim üzerine bir dükkan açın isterseniz üretim konfeksiyonu kuracak olun 60.000 lira kadar hibe imkanlarına devlet destekleri ile sahip olabilirsiniz.

KOSGEB Giyim Mağazası NACE Destek Kodu Nedir?

KOSGEB destek vermiş olduğu sektörleri bir liste halinde yeni girişimciler ile KOBİ ‘lere bildirmiştir. Bu listede yer alan bütün sektörler KOSGEB tarafından desteklenen sektörler içerisinde yer alır. Hali ile kurumdan hibe ve çeşitli destekleri kaideler KOBİ yada yeni girişimci tarafından sağlandığı taktirde alına bilmektedir. Giyim sektörü içerisinde bir çok kategori yer almaktadır. Gelinlikçiler, abiye ile yazma, tülbent üretici ve pazarlayıcıları ismini sayamadığımız bir çok alan giyim kategorisinde bulunmaktadır. KOSGEB giyim sektöründe bu alanlarda üretim yada ticari faaliyet gösteren bütün KOBİ ve esnafı desteklemektedir. Desteğini verdiğini ise yine az evvel bahsetmiş olduğum gibi NACE kodları ile bizlere bildirmektedir. Giyim sektörüne ait kurum tarafından oluşturulan NACE kodları neler derseniz size aşağıdaki tablo ile yardımcı olabiliriz.

Sizinde görmüş olduğunuz gibi giyim alanına ait bir çok kategoriyi KOSGEB destek vermektedir. Peki, bu destek miktarları ne kadardır ? İlk olarak bu hibe miktarlarına bir bakalım, sonrasında nasıl başvuru yapacağımıza değinelim.

KOSGEB Giyim Mağazası ( TEKSTİL ) Desteği Ne Kadar ?

KOSGEB Giyim sektörün de yer almak isteyen yeni girişimcilere 60.000 dan başlayıp 370.000 lira kadar hibe desteği vermektedir. Kurum yeni girişimcilere 2 program ile bu desteği sağlamaktadır. Girişimciliği Geliştirme Destek Programı kapsamında verilecek bu hibe miktarları sektördeki NACE koduna göre belirlenir. Bunu net bil dille anlatmak gerekirsek.

 • Tekstil imalatı için atölye kuracaksanız ” İleri Girişimci Desteği ” den de yararlana bilirsiniz.
 • Giyim üzerine herhangi bir ticarethane açacaksanız o zaman sadece ” Geleneksel Girişimcilik Destek Programı ” üzerinden istifade edebilirsiniz.

Bu programlara ait destek oranlarını gösteren tablolar aşağıdaki gibidir.

Geleneksel Girişimcilik Desteği:

Program da 60.000 TL kadar giyim üzerine ticarethane yani dükkan açacaklara hibe verilmektedir. Bunun 5.000 lirası açılış desteği olarak verilir. 20.000 lirası ise 1 ile 12 ay içinde 1080 puanlık prim ödemesi yapmanız halinde verilmektedir. Toplamda 25.000 lira hibe ilk senenizde verilmektedir. Ama, kadın, engelli, şehit yakını yada 30 yaşından ufak genç girişimci iseniz 5.000 TL daha sizlere ilaveten hibe ile bu miktar 30.000 liraya çıkar. İşletmenizin 12 ile 24 ay içerisinde 1140 puanlık bir prim ödemesi sağlamanız durumda ise yine KOSGEB den 20 bin TL hibe ve kadın, engelli, şehit yakını ile gazi iseniz 5.000 TL + 5.000 TL daha ilave hibe alırsınız toplamda her iki dönemde 60.000 lira hibe almış olursunuz.

İleri Girişimci Desteği:

Tekstil üretim konfeksiyonu kuracaksanız sektör ” DÜŞÜK ” teknoloji sekmesinde yer aldığı için alacağınız 60.000 TL hibe ilaveten 100.000 lirada alacağınız makineler için hibe alırsınız.

Destek Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Giyim sektöründe yeni bir işletme kuracaksanız ve bu bahsi geçen hibe desteğini KOSGEB üzerinden almak istiyorsanız ilk olarak girişimcilik belgesi almanız gerekmekte siniz. Bu belgeyi evinizin konforunda uzaktan eğitim ile rahatlık ile alabilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan ise PTT den alınmış olan bir e-Devlet şifrenizdir. Şayet e-Devlet şifreniz varsa şu adımları sırası ile yapınız.

 1. https://lms.kosgeb.gov.tr/ adresine giriş yapalım
 2. Sağ üst köşede ” GİRİŞ YAP ” diyelim.
 3. e-devlet şifremizi girelim.
 4. Yönlendirilen sayfanın en altında ye alan ” ÖNE ÇIKAN EĞİTİMLER ” altında ” Geleneksel Girişimcilik Eğitimi ” den ” EĞİTİME BAŞLA ” diyelim.
 5. Açılan sayfadaki eğitim videoları izleyelim.
 6. Video sonrasında testleri çözüm sertifikamızı alalım.

Hepsi bu kadar basit.. Şimdi gelelim KOSGEB desteğine başvurunun yapılmasına.

Not: İleri Girişimcilik Desteği programından yararlanacak olan ” TEKSTİL ÜRETİM ” sektöründekiler aynı sayfada yer alan diğer eğim olan ” İleri Girişimcilik Eğitimi ” sertifikasını da aynı şekilde alması gerekmektedir.

KOSGEB Giyim Mağazası İş Planı Projesi

Girişimcilik sertifikasını aldıktan sonra artık işletmemizi kurabilirsiniz. İşletmenizi kurduktan sonra ise KOSGEB destek başvurusunda bulunmanız gerekmekte siniz. Başvuru işlemini İnternet üzerinden yine e-devlet aracılığı ile yapabilirsiniz. Yapmanız gereken işlemler ise şunlardır.

 1. https://edevlet.kosgeb.gov.tr/EHizmetler/KOSGEBRegistration giriniz. ” BAŞVUR ” deyiniz.
 2. Karşınıza https://kbs.kosgeb.gov.tr/FirmRegistration buradaki sayfa çıkacaktır.
 3. Veri numaranız ve vergi levhanızdaki işe başlama tarihiniz ile giriş yapınız.
 4. Karşınıza çıkan formu doldurunuz.
 5. Talep edilen evraklar ile KOSGEB il müdürlüğe müracaat ediniz.

Bu işlemleri yaptıktan sonra size kurum bir tarih verecek. Tarih geldiği zaman 50 Tane KOSGEB İş Planı Örneği içerinde yer alan ” GİYİM ” iş planını indirip üzerinden size uygun değişikliği yapıp sunmanız gerekecektir. Sunum sonrasında projeniz onay alırsa hibe alabileceksiniz.!

KOSGEB Bay, Bayan, Çocuk Giyim Mağazası Desteği HAKKINDA LÜTFEN SORUNUZU SORUNUZ

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. blank Sevilay Çalkan dedi ki:

  Ben el işi ve cehiz üzerine bir iş yeri açmak istiyorum bu krediden faydalanabilirmiyim

  1. blank Emre ADIN dedi ki:

   Şayet Türk Ticaret Kanunlarına göre açacaksınız işletmenizi evet,

DEVLETKredi.Com