Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

Koronavirüs Esnafa Hibe Faizsiz Kredi (3, 6 Ay Ödemesiz Verilir mi?)

Çin'de başlayıp tüm Dünya ülkelerini etkisini alan korona virüs salgını 50 60 yaş üstü kadar her yaştan esnafı da vurdu. Özellikle kuaförler, ulaşım, güzellik salonları, turizm (oteller, pansiyonlar vb) eğlence merkezleri ciddi maddi kayıplar yaşamaya 16.03.2020 tarihi ile yaşamaya başladı bile.  Ülke ekonomisin bel kemiği olarak bilinen esnafın bu durumuna devletin sessiz kalmayacağınız düşünüyoruz. Bizim gibi aynı şekilde düşünen bir çok meslek odası başkanı da zor durumda olan esnafa en az 6 ay hiç ödemesiz faizsiz kredi verilmesi yönündedir.

Koronavirüs Esnafa Hibe Faizsiz Kredi (3, 6 Ay Ödemesiz Verilir mi?)

Bize kalır ise şayet bu korona virüs aşısı bir kaç ay içinde bulunmaz ise KOBİ’lere KOSGEB üzerinden de hibe verilebileceğini düşünüyoruz. Bu rakam 3 ay ödemesiz 20 olur ama 30 Bin TL olur ama ise 50 bin TL olur, rakamın boyutunu bilemiyoruz ama mutlaka esnafımızın ayakta kalması en az korona virüs tedbirleri kadar önemli! Peki, muhtemelen Türkiye Halk Bankası ve KOSGEB üzerinden verilme ihtimali olan hibe ve faizsiz krediler nasıl başvuru yapılarak alınacak? Şartlar neler olur?

Neler Var?

Korona virüs Esnafa 20, 30, 40, 50, 100 Bin TL Faizsiz Kredi Getirebilir!

Tüm dünyada ciddi anlamda etkisini gösteren korona virüs ülkemize de yaklaşık olarak bu içeriği yazdığım tarihten 3 gün önce ne yazık ki dadandı. Şuana kadar çok şükür herhangi bir ölüm haberi almasak ta dünyada ciddi rakamlarda bu hastalıktan ötürü ölüm haberleri gelmeye devam etmektedir. En çok 60 yaş üstü yaşlıları vuran bu illet ülke ekonomimizi de ciddi bir şekilde yaralayacak gibi gözükmektedir. Hepimizin de bildiği gibi ülke ekonomisini esnaf ve KOBİ’lerimiz ayakta tutmaktadır. Ekonomi de en az korona virüs kadar dikkat edilmesi gereken bir faktördür. Bu nedenden ötürü hastalıktan dolayı ciddi kan kaybeden esnafımıza bizim düşüncelerimize göre 20 bin TL den başlayıp faaliyet gösterdikleri meslek kollarına göre devletimiz 30.000 TL veya 40.000 TL hatta 50 bin TL ile 100.000 TL arasında faizsiz kredi verileceğini ön görmekteyiz. Nasıl ki Ziraat Bankası Faizsiz Çiftçilere Kredi Veriyor ise muhtemelen bu krediyi de devlete ait bankalar olan,

 1. Ziraat Bankası
 2. Türkiye Halk Bankası
 3. Vakıfbank

bir tanesi verecektir. Ama bizim tahminlerimize göre esnafa korona virüs nedeni ile faizsiz olarak kredi verecek olan banka çok büyük ihtimal ile Türkiye Halk Bankası olacaktır!

Korona virüs Esnaf Kredisi Faizsiz Kimlere Verilecek?

blank

Korona virüs ülkemize gireli 3 gün olmasına rağmen şimdiden TBMM‘de esnafımız için tedbirler alınmasına yönelik önlem paketleri önerilmeye başlandı. Mecliste yapılan bu görüşmelerde öncelikli olarak esnafın vergi borçlarının en az 9 ay süre ile ertelenmesi ve bu ödemenin daha sonra faizsiz bir şekilde esnaftan alınması önergesinde bulunuldu. CHP Adana millet vekili tarafından önerilen bu önerge ile KDV hariç esnafın vergi borçları dahil icra takiplerinin de yapılmaması talep edildi.  Peki, korona virüs den ötürü vergi borçları dahil olmak üzere esnafa faizsiz kredi verilmesi halinde kimler faydalanabilecek? Bizim tahminlerimize göre ola ki bir esnafa verilecek olan faizsiz kredi imkanlarından başta,

 • Ulaşım (Otobüs, minibüs ve taksiciler)
 • Kuaförler
 • Eğlence merkezleri
 • Sinema salonları
 • Alış veriş mağazaları
 • Güzellik merkezleri
 • Hamamlar
 • Oteller
 • Barlar
 • Düğün salonları
 • Hamam ve masaj salonları

dahil olmak üzere bütün esnaf istifade edebilecektir. Ancak, tecrübelerimize dayanılarak şunu belirtmek isteriz ki bütün esnafa aynı miktarda bu faizsiz krediler verilmeyecektir. Esnafın senelik cirosuna ve meslek kollarına göre bu miktarlar çok büyük ihtimal ile ola ki bir durumda belirlenecektir.

Halk Bankası Korona virüs Esnaf Kredisinin Başvurusu Nasıl Yapılır?

Koron virüs şayet biraz daha esnafımın maddi anlamda kan kaybetmesine neden olur ise büyük ihtimal ile faizsiz kredi başvuruları için duyurular TV ekranlarında yakında yayımlanmaya başlayacaktır. Daha önceleri kriz dönemlerinde olduğu gibi bu kez bize kalır ise hastalıktan ötürü faizsiz kredi başvuruları meslek odalarına şahsen gidilip yapılmayacaktır! HALKBANK Esnaf Kredisi Hesaplama Tablosu verilerinden de çok daha avantajlı olarak verilecek olan bu kredinin başvurusu İnternet üzerinden yapılacaktır. Muhtemelen Türkiye Halk Bankası tarafından ödenecek olan kredi başvuruları için bankanın resmi İnternet sitesi devreye alınacaktır. Yada, daha önce olduğu gibi sıfır faizli kredi diye isimli bir İnternet sitesi özel olarak inşa edilecektir. Net olarak başvuru yol haritası belli olduğunda sizlere bu sayfadan anında bunun nasıl yapılacağını resimli bir şekilde izah edeceğiz. Siz şimdiden veril levhamızı hazırlayıp bu içeriği günlük olarak takip etseniz çok iyi olur!

Korona virüs Esnaf Kredisi Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Korona virüs nedeni ile esnafa farklı rakamlarda faizsiz kredi verilebileceğini düşünüyorum. Bu rakamlar esnafın ticari konusuna göre 20 bin TL den başlayıp kademeli olarak 30 bin TL 40 ve 50 Bin TL ile 100 bin TL arasında değişeceğini düşünmekteyim. Bilindiği üzere hali hazırda esnafa kendi meslek odaları üzerinden kredi başvuruları yapıldığı zaman çok düşük faizli olarak kredi imkanı sağlanmaktadır. Bunun hesaplama işlemini sizler için Esnaf Sanatkarlar Odası Kredi Hesaplama Tablosu da farklı rakamlar için yer verdim. Peki, faizsiz olarak verilecek ola ki kredinin hesaplama işlemi nasıl yapılır? İşte, tahmini olarak bahsi geçen en az 3 ay ödemesiz 20 bin TL den başlayan esnaf kredilerinin 60 AY ÖDEMELİ hesaplama işlemleri.

Kredi Miktarı Aylık Taksit Ödeme Tutarı
20.000 TL 333 TL
30.000 TL 500 TL
40.000 TL 666 TL
50.000 TL 833 TL
60.000 TL 1.000 TL
70.000 TL 1.166 TL
80.000 TL 1.133 TL
90.000 TL 1.500 TL
100.000 TL 1.666 TL

Tahmini olarak verilmesi düşünülen bu rakamların üzerinde bir esnafa faizsiz kredi ödemesi olur ise sizler için yeniden hesaplama yapıp paylaşacağımızın altını çizmek istiyorum.

KOSGEB Korona virüs Hibe Faizsiz Kredisi Başvurusu

Esnafa ola ki bir korona virüs nedeni ile hibe yada faizsiz kredi verilmesi halinde bunun aracılığı sağlayacak en güçlü bir diğer kurum KOSGEB olmaktadır. Bundan yaklaşık 2 yıl önce esnafa 50 bin TL faizsiz kredi vermek için aracı olan KOSGEB hastalıktan ötürü mağdur olan KOBİ’lerinden yanında bu süreçte duracağını düşünmekteyiz. Hibe yani tamamen geri ödemesiz olarak ola ki verilecek olan paranın miktarının çok fazla bir boyutta olacağını ama zannetmiyoruz. Miktarlar 10 bin TL ile 20 bin ile en fazla 30 Bin TL arasında olabileceği kanısındayım. KOSGEB üzerinden devletimiz ola ki bir durumda hibe kredi vermeyi düşünür ise başvuru yapacak olan esnafın mutlaka daha önceden KOBİ Beyannamesi Doldurma işlemini yapmış olması gerekecektir. Eğer ki bu içeriği KOSGEB tarafından korona virüs nedeni ile hibe verilmesi haberi çıkmadan önce okuyan şanslı esnaflarımızdan ise bence bir an önce KOBİ beyannamesini doldurun yada 2022 yılı için güncelleyin.

Korona virüs Esnafa Devlet Yardımı Gelecek Mi? Vergi Borcu

Korona virüs etkisini ülkemizde gittikçe kendini göstermesi ile birlikte alınan tedbirlerde sağlık bakanlığı tarafından arttırıldı. Halkın toplu olarak bir araya gelmemesi için özellik ile kahvehaneler, spor salonları, sineme gibi alanlar belirsiz bir süreliğine kapatıldı. Bu durumdan esnaf ciddi şekilde mağdur olacak gibi gözüküyor. Devlet esnafa yardım etmek amacı ile başta biriken SGK, BAĞKUR gibi ödeme borçları ertelenecek mi? Vergi borcu olan esnafa bu kolaylığın yanı sıra acaba kendilerini toparlamak amacı ile hibe yada faizsiz kredi verilecek mi? merak konusu oldu. Bankalar bile sizin de görsellerde göreceğiniz gibi müşterilerini 5 kişilik yada teker kişi halinde işlem yapmak için şubelerine kabul ediyor.

blank

Şayet bu durum bu şekilde devam eder yada ciddiyetini biraz daha sürdür ise devletin esnafa çok büyük ihtimal ile korona virüs den dolayı mağduriyetinin giderilmesi amacı ile bir yardım paketi olacaktır diye düşünmekteyiz.

(İÇERİKTE YER ALAN BİLGİLER TAMAMEN ŞİMDİLİK VARSAYIMDAN İBARETTİR. BU NEDEN İLE KİMSE HAK VE TALEP ETMEYE HAKKI YOKTUR)

Aşağıda yer alan bilgiler ise devletimizin korona virüs için almış olduğu kesinlik kazanılan ekonomik tedbirlerden oluşmaktadır.

6 Ay Ödemesiz Halk Bankası Korona virüs Esnaf Kredisi Hesaplama

Daha önceleri sizlere ile paylaştığım senaryolar gerçek olmaya başladı. Bunlardan bir tanesi yukarıda halan silmedim ve halen duran esnafa 3 yada 6 ay ödemesiz korona virüs nedeni ile verilecek olan krediydi. Her ne kadarda ben faizsiz olarak bunun verileceğini ön görmüş olsam da şimdiden devletimizin yıllık sadece %4.5 faiz ile bu krediyi 36 ay vadeli olarak vermesi gerçekten çok iyi bir başlangıç olarak görmekteyim. 25.000 TL limit ile verilen işletme kredisi adı altında verilecek olan bu krediye Türkiye Halk Bankası ayrıca 25.000 TL de 3 ay ödemesiz 12 ay vadeli olarak PARAF KART üzerinden kredi imkanı sağlamaktadır. Her ne kadarda Hazine ve Maliye Bakanlığı 12 ay vadeli olarak verilecek olan PARAF kart ile kredinin faiz oranını bizler ile paylaşmış olmasa da bunun en fazla %1.40 olacağı kanısındayız. Şimdi her iki faiz oranları içinde sizlere bir hesaplama tablosu oluşturduk.

 • Yıllık %4.5 yani aylık olarak %0.37 faiz oranı ile verilecek olan 36 ay vadeli 25.000 TL kredinin aylık sabit ödemesi 752 olacaktır. Toplam size maliyet miktarı ise 27.106 olur.
  • 24 ay vadeli olarak ise aylık taksit ödemeniz 1.100 olur. Toplamda geri ödemeniz 26.411 olacaktır
  • 12 ay olarak ödeme planı oluştursanız 6 ay sonra ödemeniz aylık 2.143 olacaktır. Toplamda yansıyacak olan maliyet miktarı ise 25.727 olur.
 • 12 aylık PARAF KART üzerinden 3 ay ödemesiz 12 ay taksitli 25.000 TL kullanacak olan esnafın ödemesi ise aylık 2.317 olacaktır.
LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın