Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

KOBİ Nedir? Kısaca Açılımı, Özellikleri Nelerdir?

KOBİ Nedir? Kısaca Açılımı, Özellikleri Nelerdir?

Kısaca açılımı Küçük Orta Ölçekli İşletmeler anlamına gelen KOBİ, RESMİ GAZETE yayınlanan tebligat ile 3 sınıfta Türkiye’de sınıflandırılmaktadır. Senelik mali bilançolarına yada net kazançları ile çalıştırdıkları SGK işçilerine göre belirlenen bu sınıflandırma neticesinde tam olarak tanımlarına kavuşurlar. Dolayısı ile işletmenin daha çok devletin KOSGEB ile Türkiye Halk Bankası üzerinden vermiş olduğu desteklerden yararlanmak için bu 3 sınıftaki hangi KOBİ statüsünde yer aldığını tam olarak anlaya bilmesi için KOBİ özelleri nedir ? bilmesi gerekir.

KOBİ Nedir? 2021 Özellikleri Nelerdir?

KOBİ tanımlamasını işletmenin senelik net geliri yada mali bilançosu ile çalışan sayısı belirleyici en önemli husustur. Dolayısı ile Türk lirasının Dünya pazarındaki değeri bu tanımı belirleyici etkenlerin %50 oranını belirler. Bu neden ile ekonomiye göre devlet tarafından belirlenen YILLIK NET KAR yada MALİ BİLANÇO üst miktarları bazı yıllarda değişiklik göstere bilmektedir. Bu değişiklik 2018 senesinde işletmenin gelir raporlarına göre yeniden tanzim edilerek RESMİ GAZETE ile esnaflara duyurularak hayata geçmiştir. 3 sınıf altında ayrılan KOBİ tanımı için aranan özellikler dolayısı ile farklılık gösterir. 2018 yılında yeniden düzenlenen SENELİK İŞLETME GELİRİNE göre bu tanımların güncel özellikleri şöyledir.

Mikro İşletme ” KOBİ ” Sınıfının Özellikleri Nedir ?

En alt yıllık gelire sahip ve en az SGK’lı olarak çalışan işletmeler sınıfında yer alana MİKRO KOBİ denilmektedir. Bir işletmenin bu alanda yer alabilmesi için 2018 ve sonrasında en az 1 ile 10 arasında bir çalışana sahip olması gerekir. Ayrıca YILLIK NET GELİRİ yada MALİ BİLANÇOSU sene içinde en fazla 3.000.000 Lira olması gerekmektedir. BU iki kriter içerisinde yer alıyorsanız siz MİKRO KOBİ olarak ülkemizde yer almış oluyorsunuzdur.

Küçük KOBİ Nedir? Özellikleri Nelerdir ?

 

Mikro KOBİ’den biraz daha büyük olan iş yerlerine verilen sınıflamadır. Yine KÜÇÜK KOBİ’de çalışan ve yıllık gelir şartı mevcuttur. Aranan bu şartlar 12 ay boyunca iş yerinin net geliri en fazla 12.000.000 TL altında çalışan sayısının da 10 ile 50 aralığında bulunması gerekmektedir. Bu özelliklere sahip bir işletmeniz mevcut ise siz KÜÇÜK KOBİ olmaktasınız.

Orta Büyüklükteki KOBİ’ler

KOBİ olarak en üst sınıfta olan iş yerlerine denilmektedir. Bu sınıfın üzerindeki yerler FABRİKA olarak tanımlanmaktadır. 50 den fazla ve senelik 125.000.000 lirayı geçmeyen bir geliri işlemeniz sağlıyorsa, siz ORTA BÜYÜKLÜKTEKİ KOBİ olmuş oluyorsunuz.

KOBİ Olmanın Avantajları Nelerdir ?

Devlet gözünde KOBİ olmanın avantajı çok fazladır. Şayet kendi meslek odanıza kayıtlı ve bu tanımlamalardan herhangi birine sahipseniz bir çok devlet desteğini alabilirsiniz. Özellik ile KOSGEB DESTEK PROGRAMI ile işletmenizin nerede ise tüm giderlerine bir kredi hatta hibe dahi bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra yine bankalardan esnaf kredisi ihtiyacı için yine ihtiyaç duyulması halinde Kredi Garanti Fonu tarafından kefalet imkanlarından yararlana bilirsiniz. Ayrıca yine başta Türkiye Halk Bankası olmak üzere bir çok bankadan KOBİ KREDİ ihtiyaçlarınızı çok avantajlı faiz oranları ile alabilirsiniz. Tüm bu imkanlardan yararlanmak için bu kriterlere uygun bir KOBİ olmanızı öneririz.

Ziyaretçi Yorumları - 1 YORUM
  1. Aliye Batu Saçak dedi ki:

    Merhaba Ben bir işyeri yeni eğitim kurumu açmak istiyorum

Bir Yorum Yazın