KOBİ Beyannamesi Doldurma 2019

Esnaflarımızın veya KOBİ olarak işletme sahibi olan vatandaşlarımızın devletimizin sektöre ait destekleme kanalı olan KOSGEB aracığı ile faizsiz kredi veya hibe teşviki alabilmeleri için KOBİ beyannamesi doldurma yada güncellemesi yapmaları şarttır. 2018 senesinde yapılması gereken bu işlemler 2019 yılında da harfiyen aynı olmaktadır. Beyanname doldurma yada güncelleme işlemlerinin nasıl yapılacağı hakkında hiç bir fikri olmayan esnaflarımız bu işlemleri İnternet üzerinden nasıl kolaylıkla yapabileceklerini hem resimli hemde üstelik videolu olacak şekilde açıklık getirdik.
Kobi Beyannamesi Doldurmadan Önce.!

KOSGEB imkanlarından hangi desteğe başvuru yapacak olur iseniz olun şayet esnaf veya kobi iseniz mutlak suret ile kobi beyannamesi doldurmanız yada var ise güncellemeniz gerekir. İşlemlerin hemsi İnternet üzerinden olacağı için öncelikli olarak sizin ilk olarak KBS denilen KOBİ BİLGİ SİSTEMİNE kayıt olmanız gerekmektedir. Kayıt işlemi için yerinizden kalkmanıza dahil gerek yoktur. İsterseniz ilk olarak KBS kaydının nasıl oluşturulacağından resimli olarak bahsedelim devamında ise beyanname doldurma ve güncelleme işlemlerin nasıl yapılması gerektiğine açıklık getiririz.

KOSGEB’e İlk Kayıt Oluşturma İşlemi

Öncelik ile şunu belirtmem gerekir ki bu kayıt işlemini yapmak için tam 15 dakikanız bulunmaktadır. Bu neden ile işlemlere başlamadan önce işletmenize ait vergi levhasını ve ticari sicil gazeteniz ile SSK bilgilerinizi yanınıza almanızı önem ile rica ederim. Şimdi sizlerden rica ettiğim belgeleri yanınıza aldıktan sonra lütfen http://destek.kosgeb.gov.tr/Pages/Application.aspx adresine giriş yapınız. Ben size doğrudan kobi kayıt işlemleri için gerekli olan bağlantının adresini verdim. Lütfen başka bağlantılara itimat etmeyiniz. Daha sonra ise karşınıza tek sayfada 3 başlık altında oluşan bir form çıkacaktır. Bu başlıklar şu şekilde olmaktadır.

  1. İşletme Başvurusu
  2. İş Yerinizin Faaliyet Konusunun Seçimi
  3. İş Yerinin İletişim Bilgilerinin Girilmesi

Bu alanların altlarında ise biraz önce bahsettiğim gibi vergi levha ile ticari sicil gazeteniz deki bilgilerin girilmesi, sonrasında ise sağ altta ” KAYIT ” düğmesinin basılması gerekmektedir. Sistem size en kısa sürede sayfada bırakmış olduğunu mail adresi için otomatik olarak oluşturduğu kullanıcı adı ile şifreyi gönderecektir. Sayfanın görseli

 Kobi Beyannamesi Doldurma İşlemin Yapılması

Şimdi artık elimizde KBS giriş için bir kullanıcı adı ve şifresi olduğuna göre tüm işlemlerimizi İnternet üzerinden zahmetsizce yapmamız için önümüzde hiç bir engel kalmadı diyebiliriz. Hadi artık şimdi Kobi beyannamesi doldurma işlemlerine başlayalım. İlk olarak direk bu http://destek.kosgeb.gov.tr/ adrese mail adresinizde ki kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapınız. Giriş yaptıktan sonra karşınıza gelen alanda uyarı ekranında ” Kobi Beyannamesi Doldurmadığınız ” belirtilecektir. Bu uyarı ekranına tamam deyip karışınıza çıkacak olan aşağıdaki görselini de verdiğimiz ekranda ” Kobi Beyannamesi Doldurma ” bağlantısını tıklayınız.

Kobi Beyannamesi Doldurma Ekranı

Kobi Beyannamesi Doldurma Ekranı

Bu ekranda yer alan beyanname yılını ait olduğunuz seneyi belirterek sağ aşağıdaki ” İLERİ ” butonuna basınız. Karşımıza artık işletmemizin güncel bilgilerini girmemiz gerektiği bir form çıkacaktır. Bu alanda sizin işletmenize ait bilgilerin doğruluğunu gösteren boş kutucukları tıklamanız devamdı yine ” İLERİ ” demeniz gerekir. Şimdi artık sırası ile aşağıdaki adımları yapmalısınız.

  1. Yetkili Kişi Ekleme; Alanda tüm işlemleri yapmaya yetkili olan kişinin kimlik bilgileri girilmelidir.
  2. Faaliyet Kodunun Seçilmesi; İş yerinizi NACE kodunu seçmelisiniz.
  3. Adres Ekle; İşletmenin mevcut konumdaki adresini ekleyiniz.

bu üç alanı da doğru bir şekilde doldurduktan sonra artık sisteme ” KAYDET ” deyip, saklamanız gerekecektir. Kaydettiğiniz bilgilerin çıktısını almak için ise orta alanda yer alan ” İLERİ ” butonuna basınız. Artık karşınıza girmiş olduğunuz bilgileri WORD formatında indirme imkanı sunan bir pencere gelecektir. Bu pencerede hem kobi beyannamesi hemde bilgi dokümanı için İNDİR butonuna basmanız gerekecektir. Tüm işlemler bu kadar basit.

Kobi Beyannamesi Güncelleme İşlemleri Nasıl Yapılır ?

Kobi beyannamesini daha önce doldurmuş olan esnaflarımız bilgilerini senede en az bir defa güncellemesi gerekir. Siz uyarmam gerekir ki belki içinizde hatırlayanlar olacaktır. Özellik ile kurumunun esnaflara yönelik vermiş olduğu desteklerin ilk haftalarında çok aşırı yoğunluktan dolayı kobi güncelleme işlemleri için sisteme girişlerde ciddi sorunlar yaşanmaktadır. Bu sorunları yaşamamak için her yeni bir yıla girdiğimiz de bizim tavsiyemiz beyannamenizi güncellemeniz olacaktır. Beyanname güncelleme işlemleri içinde yine http://destek.kosgeb.gov.tr/ bu adrese girip yukarıdaki resimde gözüktüğü gibi ” Firma Bilgileri Güncelle ” alanına girmeniz gerekecektir. İlgili alana girdiğiniz de şayet işletmenizin bilgilerinde bir değişiklik yok ise karşınıza çıkan formu kaydet demeniz kobi beyannamesi güncellenmesi için yeterli olacaktır.

 
Çok değerli kobi’ler lütfen takıldığın noktaları bizlere sayfamıza ait yorum alanından iletiniz, en kısa sürede yardım alacağınızı temin ederiz..

Sayfa başına git