Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

KKB Kredi Notu Hesaplama Nasıl Yapılır? (Hemen Öğren)

KKB Kredi Notu Hesaplama Nasıl Yapılır? (Hemen Öğren)

Kredi notu son yıllarda bankacılık işlemleri için en önemli detaydır. Müşterinin  geçmiş hesapları, kredi borçları ve bankayla ilgili her türlü dokümanı bir sistemde kayıt altına alınır. Vatandaş kredi işlemi için başvurduğunda buradan bilgi sahibi olunur. Ülkemizde bu işlemleri yürüten kurum kredi kayıt bürosudur. 1995 Yılında ortaklık üzerine kurulan özel bir şirket olan KKB birkaç yıldır tüm bankalarla çalışmakta ve kredi notu konusunda ilk tercih edilen bir kurumdur. Findeks not ortalamasına bankaların bu denli değer vermesi hesaplama işlemlerinin de önemi bir o kadar da arttırmaktadır. Başlıca etkenlerden oluşan hesaplama işlemlerini sizlerde finansmanlar ile aranızda ki geçmişe hakimseniz yapabilirsiniz.

Neler Var?

Kredi Kayıt Bürosu Ne İş Yapar?

Ülkemizde bankalar arasında bilgi paylaşımını artırmak. Ve bilgileri kayıt altında tutmak için kurulan bu şirket. Bireylerin kredi başvurularında ilk önce kredi puanına bakılır. Çünkü finansman sağlanan bireyin geçmiş işlemlerde borcunu düzenli ödeyip, ödememesi bankaların kredi vermesi için önemlidir. Örneğin; Sizler birisine borç para verdiğinizde bir daha borç para istediğinde ödeyip ödemediğine göre hareket edersiniz. Borcunu ödemeyen kimseye büyük miktarlı borç vermezsiniz. İşte bankaların tepkisi de bu durumla aynıdır. Müşteri ne kadar güvenilirse kredi olanağı da o kadar yüksektir. Kısacası kredi kayıt bürosu bankada kim ne işlem yapmışsa iyi veya kötü sicil olarak kayıt altına alınır.

KKB Aracılığıyla Kredi Notu Hesaplama Nasıl Yapılır?

İlk önce ihtiyacınız olan miktarı belirlemeniz halinde, uygun faiz oranı olan bankaya  kredi başvurusunda bulununuz. 11 Tane bankanın birleşerek kurmuş olduğu KKB ya üye bir banka ise başvurduğunuz anında görevli kişiye analiz sonucu ulaştırılır. 15 Dakika içerisinde 0 ile 1900 arası bir puan size belirtilecektir. İkinci bir sorgulama seçeneği de Findeks aracılığı ile de kredinizi kolaylıkla sorgulayabilirsiniz. Geçmiş bankacılık işlemlerinizi Findeks in İnternet adresine girerek sorgulama adımlarını gerçekleştirerek, belirli bir ücret karşılığın da sorgulayabilirsiniz. Geçmiş bankacılık işlemlerinizi Findeks in aracılığı ile de kredi notunuzu kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Üçüncü bir şık ise GSM operatörlerinden kısa mesaj aracılığıyla öğrenmesidir. Tüm operatörler için cep telefonunuzun mesaj kısmından TC kimlik nonuzu boşluk doğum yılınızı yazıp 1122 ye kısa mesaj olarak göndermeniz yeterlidir. Turkcell, Türk Telekom, Vodafone operatörlerinin hepsinden bu yöntem ile kredi notunu bilgilerinize KKB aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Findeks yardımıyla yaklaşık 10 lira kadar bir ücretle puan durumunuz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kredi Notu Neye Göre Hesaplanıyor?

Kredi notunu belirleyici hesaplamalar da bazı kriterler mevcuttur. Puanlama ve hesaplama işlemi tamamen buna göre yapılır. Bireysel yada esnafın 5 dakikada kredi notumu nasıl öğrenebilirim sorunu daha önce cevap vermiştik. Bedava ya ücretli olarak not sorgulamanız neticesinde bu belirleyici etkenlerdeki SADECE PUAN sonra sizler ile paylaşılır. Hesaplama işlemindeki belirleyici etkenler ve % karşılığında ki puan değeri ise şu şekildedir.

 • En yüksek oran kullanılan kredi ile kredi kartların ödemelerin düzenli ve zamanında yapılmasıdır. Şayet şimdiye kadar buna özen gösterdiyseniz 1900 üst puan üzerinden %30 dilimine yani 570 puana sahip olursunuz.
 • Başvuru sahibinin herhangi bir bankaya borcunun olması da %25 puan hesaplamasına denk gelerek hanenize 475 puan yazılmasına vesile olur.
 • Kısa vadede açılmış olan krediler de sorunsuz bir ödeme takvimi çıkardıysanız %20 ortalama ile 380 puan olarak hesaplama yapılır
 • Sürekli olarak kredi kullanan birisi iseniz %15 üzeri hesaplamadan 285 puan kazanırsınız.
 • Kefil yada resmi olarak taksit beyanlarınıza sadıksanız da %10 hesaplamadan 190 puan alırsınız.

Kredi Notumu Hızlı Bir Şekilde Nasıl Yükseltirim?

Her türlü bankacılık işleminiz için gerekli olan tek şey temiz bir sicildir. Kredi notunuz düzgün ise, düzenli bir maaşa sahipseniz. Sizi geri çevirecek pek banka yoktur. İşte kredi notu düşük olan vatandaşlarımız için nasıl puan yükseltirim sorusunun yanıtı.

 • Kullandığınız kredi kartı borçlarınızı düzenli olarak gününde ödemelisiniz.
 • Telefon İnternet faturalarınızı günü geçmeden ödemek ve son olarak Ev-kur gibi senetle ürün satan mağazalardan ürün alıp borcunuzu aynı tarihte ödeyerek de kısa zamanda puanınızı yükseltmeniz mümkün.
 • En kötü ihtimal bu şartları sağlayamıyorsanız, telefon faturanıza cihaz alarak puanınızı artırabilirsiniz.
Kredi Notu Aralığı Kaç Olmalı

KKB Kredi Notu Hesaplama Nasıl Yapılır

Kredi Notu Aralığı Kaç Olmalı?

Belirli bir puanlama üzerine kredi olanağı veren bankaların, hepsinin istediği puan farklıdır. Bu puanlamalara göre;

 • 0 ila 500 arasında kredi puanı en düşük not aralığıdır. Kredi alma ihtimaliniz oldukça düşüktür.
 • 500 ila 800 arası kredi verilebilir ancak riskli müşteri gözüyle bakılır. Yani teminat şartı mutlaka aranır. Teminat olarak da kefil yada gayrimenkul ipoteği göstermesi gereklidir.
 • 800 ila 1100 orta riskli grup olarak bilinir. Bazı bankalar teminatsız kredi imkanı da sunabilir.
 • 1100 ile 1400 puanı olanlar genellikle bankaların olumlu cevap verdiği iyi olarak nitelendirilen puan aralığıdır.
 • 1400 – 1900 arası puan bütün bankaların onay verdiği en iyi puandır. Geçmişte kırmızı kalem yememişseniz, siciliniz temiz ise kolaylıkla tüm bankalardan kredi işleminizi gerçekleştirmeniz mümkün. Ödeme işlemlerini zamanın da gerçekleştiren kimselerin kredi notu sorunu yaşayacağını düşünmüyoruz.

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları - 4 Yorum
 1. Cumhurönbay dedi ki:

  Benim kırmızı kalem im var findex notum 1350 ek hesap açtılar fakat kart veya kredi vermiyorlar türkcell finansman dan 8100 liralık taksitli cihaz aldım fakat bankalar olumsuz cvp veriyor normal mi

  1. Admin dedi ki:

   Cumhur bey, KKB kredi notunuzun düşük olması durumunda kredi vermek biraz da bankaların inisiyatifine kalmış bir durumdur. Gayet normal.

 2. Mehmet dedi ki:

  11 dönum Çks hazine arazisi traktör kredisi çekebilirmiyim

  1. Emre ADIN dedi ki:

   Gelir beyanınız var mı?

Bir Yorum Yazın