Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

Kira Geliri Kontratı İle Kredi Veren Bankalar (Ek Gelir Sözleşmesi Dahil)

Kira Geliri Kontratı İle Kredi Veren Bankalar (Ek Gelir Sözleşmesi Dahil)

Bankalar müşterisine kredi verirken aradığı kriterlerden bir tanesi de gelir beyanıdır. İnsanlar gelir beyanı yada belgesi denildiği zaman direk akıllarına maaş bordroları gelmektedir. Halbuki bankalar için gelir beyanı maaşınız olmuş yada kira geliriniz olmuş hiç fark etmemektedir. Dolayısıyla kira kontratı yada sözleşmesi ile kanıtlanabilir bir gelire sahip iseniz bir çok bankalardan dan ihtiyaç hatta konut kredisi dahi çekebilirsiniz? Peki, kaç TL ve nasıl çekebilirsiniz? Ayrıca kira gelirinizle 2023 yılı içerisinde size bireysel tüketici kredisi veren bankalar hangileridir?

Neler Var?

Kira Kontratı, Sözleşmesi İle Kredi Çekilir Mi?

Merak edenler için Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigorta Gerekiyor? 1 2 3 Aylık Çekebilir Mi? sorusunu uygulamalı olarak cevap vermiştim. Şimdi sıra yine çok merak edilen diğer bir soru olan kira kontratı yada sözleşmesi ile bankalardan kredi çekilebilir mi? sorusunu yanıtlamaya geldi. Bu soruyu açıklık getirerek cevaplamak istiyorum. Bankalar müşterilerine kredi verir iken baktığı en önemli faktörlerden bir tanesi gelir belgesidir. Gelir belgenize göre verilecek olan kredi miktarı hesaplanır veya verilip verilmeyeceğinin kanısına varılır. Tabi kredi notu faktörüne de takılmazsanız! Gelir belgesi denildiğinde sakın aklınıza maaş belgeniz gelmesin. Kanıtlanabilir, sözleşme altına alınmış kira getirisi olan ev yada iş yeri de bir gelir belgesi olarak bankalarca kabul görülür. Sonuç olarak kira kontratı yada sözleşmesi ile bankalardan kredi çekilir mi? diye soruyorsanız bu ne olarak ”EVET” derim. Ayrıca, şunu da yeri gelmişken belirtmek isterim ki, bankalar gelir beyanında tek sizin yapmış olduğunuz gelir beyanını dikkate almaz, ayrıca;

Hane içinde sizin nüfuzunuz da yer alan bireylerin varsa gelirlerini de dikkate alır.

Böylece hane geliriniz ne kadar yüksek olursa o kadar fazla olarak bankalardan kredi kullanma şansına sahip olmuş olursunuz. Bu ufak ama önemli detayı da değindikten sonra artık kira kontratımız ile ne kadar kredi kullana biliriz ve bunun hesaplama işlemini nasıl yapabileceğimize değine biliriz.

Kira Kredisi Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Finansman anlamada kira kredisi iki şekilde yer almaktadır. Bunlardan bir tanesi kira borçlarının ödenmesi amacı ile çekilen kredidir. Bir diğeri ise kira kontrat namesi üzerinden çekilecek olan kredi olmaktadır. Her ikisinin hesaplamasının işlemi aynı olmuş olsa da çekebileceğiniz kredinin üst limiti farklılık mutlaka gösterir. Bunun sebebi de bankaya beyan edeceğiniz geliriniz yada kira getirisinin miktarıdır. Çünkü bankalar aşağıda sizlerin de göreceği gibi müşterine kredi sağlarken finansmanın çeşidine göre üst limitini belirlemek için bir yüzdelik dilim uygular.

 • Bankalar ihtiyaç kredisi verirken verecekleri kredi miktarının aylık taksit ödemesinin hane gelirinizin %50 oranının geçmeyecek şekilde tayin eder.
 • Konut kredisi verirken de yine anı şekilde kredinin aylık ödeme taksitinin hane gelirinizin %75 oranını geçmeyecek şekilde hesaplama yapar.
 • Araç kredisi verirken de aracın kasko değeri ile yine hane gelirinizi göz önünde bulundurur!

Şimdi hane gelirinin ne denli önemli olduğuna anladığımıza göre kira kredisi hesaplama işlemlerinin nasıl yapılacağına gelebiliriz. Kira kredisi hesaplama işlemleri için bankaların mevcut ”Bireysel İhtiyaç Kredisi” faiz oranlarını ele almamız gerekmektedir.

blank

Ben sizler için kira kredisi veren bankalardan en iyisi olarak görmüş olduğum bir bankayı seçip bir kaç örnekle hesaplama işlemi yapmak istiyorum. Hesaplamada kira kredisi çekecekler için ele alacağımız rakam ise ortalama kira bedeli olan 900 TL olmaktadır. Böylece 12 aylık kiralarını peşin olarak ödeyecekler için 12*900= 10.800 TL olacaktır. Bununla birlikte yine 900 TL kira geliri olanların da %50 aylık taksit ödemleri 450 TL olacağı için kullana bilecekleri 24 aylık vadede en fazla miktarında 10.000 ile 11.000 TL arasında yer aldığını göz önünde bulundurduğumu da belirtmek isterim.

 • Kira kredisi hesaplama işlemi için seçmiş olduğum bankamız TEB yani Türkiye Ekonomi Bankasıdır. Bankamızın ŞUBAT 2023 için belirlemiş olduğu kredi faiz oranı 12 ay için %1.64 24 aya kadar %1.77 oranında olurken 36 aya kadar ise %1.90 oranında olmaktadır. Bu faiz oranına göre çekeceğiniz kira kredisi için ödeyeceğiz geri ödeme tablomuzda şu şekildedir.
15.000 TL TEB Kira Kredisi Geri Ödeme Planı
Vade Taksit Maliyet
12 1.472,60 TL 17.671,13 TL
24 849,48 TL 20.387,49 TL
30 727,80 TL 21.833,78 TL
32 697,77 TL  22.328,84 TL
34 671,47 TL  22.830,11 TL
36 666,30 TL 23.987,07 TL

Sizler için kira kontratı yada toplu olarak kiranızı ödemek için kira kredisi veren bir bankamızın imkanlarından bahsettik. Peki, ya kira kredisi veren diğer bankalarımız hangileridir? biliyor musunuz?

Kira Kredisi Veren Bankalar Hangileridir? (İş yeri Dahil)

İş yeri yada oturmuş olduğunuz apartman dairesinin senelik kirasını toplu olarak ödemek için bankalardan kira kredisi kullana bilirsiniz. Bunun yanı sıra ayrıca kira kredisi veren bankalar üzerinden aylık olarak almış olduğunuz kira gelirine bağlı olarak da kredi kullana bilmektesiniz. Her iki amaç için kira kredisi veren bankalardan kredi kullana bilmeniz için mutlak suretle kredi notu istihbaratınızın sorgulamasının olumlu olarak geçmesi gerektiğini belirtmek isterim. Bu şart için bilgisi olmayanların Bireysel Kredi Notu Normalde Kaç Olmalı? (800-1200 Puan Yeter Mi?) de gerekli açıklamalar yapılmıştır. Bu şartı sağlayanlar için kira kredisi veren bütün bankalarımız ise şunlardır.

 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • Halkbank
 • Akbank
 • Garanti Bankası
 • TEB
 • Denizbank
 • Şekerbank
 • ING
 • Türkiye İş Bankası
 • BURGANBANK
 • ICBC
 • QNB Finansbank

Bu bankalar üzerinden ister İnternet üzerinden isterseniz de kira kontratınız ile doğrudan şubelerine giderek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Ama bana kredi başvurusu için en iyi yöntem hangisi derseniz dijital kredi veren bankalardan başvurunuzu yapmanızdır. Dijital Kredi Nedir Hangi Bankalar Verir? de ilgili içerikte yer almaktadır.

Bizlere sormak istediğiniz sorularınız varsa eğer, aşağıda bulunan yorumlar kısmından sorularınızı iletebilirsiniz. Ayrıca farklı tutarda hesaplama yaptırmak isterseniz, yine bizlerle paylaşım yapabilirsiniz.

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları - 1 YORUM
 1. EMİNE şenol dedi ki:

  merhaba şahsıma ait 2 tane dairem var . toplamda ikisinden 9000 tl kira gelirim var. eşiminde 12.000 tl emekli maaşı var kendi evimde oturuyorum. eşim kayıtlı pazarcı , ama benim resmi gelirim sadece kiralar. yeni bir konut kredisi başvurusu yapmam durumunda kontratlar ne ölçüde kabul görür. 400.000 tl kredi alabilir miyim

Bir Yorum Yazın