DEVLET Kredi

Kira Geliri Kontratı İle Kredi Veren Bankalar (En Düşük Faizli)

Kira Geliri Kontratı İle Kredi Veren Bankalar (En Düşük Faizli)

Bankalar müşterisine kredi verirken aradığı kriterlerden bir tanesi de gelir beyanıdır. İnsanlar gelir beyanı yada belgesi denildiği zaman direk maaş bordroları akıllarına gelmektedir. Halbuki banka için gelir beyanı maaşınız olmuş yada kira geliriniz olmuş hiç fark etmez. Dolayısı ile kira kontratı yada sözleşmesi ile kanıtlanabilir bir gelire sahip iseniz bir çok bankalardan dan ihtiyaç hatta konut kredisi dahi çekebilirsiniz? Peki, kaç TL ve nasıl çekebilirsiniz?

Kira Kontratı, Sözleşmesi İle Kredi Çekilir Mi?

Merak edenler için Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigorta Gerekiyor? 1 2 3 Aylık Çekebilir Mi? sorusunu uygulamalı olarak cevap vermiştim. Şimdi sıra yine çok merak edilen bir soru olan kira kontratı yada sözleşmesi ile bankalardan kredi çekilebilir mi? sorusunu yanıtlamaya geldi. Bu soruyu açıklık getirerek cevaplamak istiyorum. Bankalar müşterilerine kredi verir iken baktığı en önemli faktörlerden bir tanesi gelir belgesidir. Gelir belgenize göre verilecek olan kredi miktarı hesaplanır veya verilip verilmeyeceği kanısına varılır. Tabi kredi notu faktöründe takılmazsanız.! Gelir belgesi denildiğinde sakın aklınıza maaş belgeniz gelmesin. Kanıtlanabilir, sözleşme altına alınmış kira getirisi olan ev yada iş yeri de bir gelir belgesi olarak bankacalar ile kabul görülür. Sonuç olarak kira kontratı yada sözleşmesi ile bankalardan kredi çekilir mi? diye soruyorsanız bu ne olarak ”EVET” derim. Ayrıca, şunu da yeri gelmişken belirtmek isterim ki bankalar gelir beyanında tek sizin yapmış olduğunuz gelir beyanını dikkate almaz.

 1. Yani hane altında nüfus eden eşinizin
 2. Bekar çocuklarınızın

gelirleri var ise buda bir nevi gelir beyanı olarak değerlendirilir. Doğrudan çekeceğiniz krediyi etkileyen bu önemli faktörü sizlere ise bir alt başlık altında anlattım.

Kira Kredisi Hesaplama İşlemi

Yukarıda yer vermiş olduğum gibi hane içi gelir miktarı çok önemlidir. Bu önem hem bireysel ihtiyaç hemde konut kredisi kullanırken kendini en ön saflara çıkarmaktadır. Bu denli önem arz eden hane gelirinin önemi ise şuradan gelmektedir.

 • Bankalar ihtiyaç kredisi verirken verecekleri kredi miktarının aylık taksit ödemesinin hane gelirinizin %50 oranının geçmeyecek şekilde tayin eder.
 • Konut kredisi verirken de yine anı şekilde kredinin aylık ödeme taksitinin hane gelirinizin %75 oranını geçmeyecek şekilde hesaplama yapar.
 • Araç kredisi verirken de aracın kasko değeri ile yine hane gelirinizi göz önünde bulundurur.!

Şimdi hane gelirinin ne denli önemli olduğuna anladığımıza göre kira kredisi hesaplama işlemlerinin nasıl yapılacağına gelebiliriz. Kira kredisi hesaplama işlemleri için bankaların mevcut ” Bireysel İhtiyaç Kredisi ” faiz oranlarını ele almamız gerekmektedir. Ben sizler için kire kredisi veren bankalar en iyisi olarak görmüş olduğum bir bankayı seçip bir kaç örnek hesaplama işlemi yapmak istiyorum.

Kira kredisi hesaplama işlemi için seçmiş olduğum bankamız TEB yani Türkiye Ekonomi Bankasıdır. Bankamızın MAYIS 2020 için belirlemiş olduğu kredi faiz oranı 24 aya %0.94 olurken 36 ay için %1.03 son olarak 37 ile 60 aya kadar %1.60 olmaktadır.

TEB Kira Kredisi Hesaplama
Miktar 12 Ay 24 Ay 36 Ay
5.000 TL 447,84 TL 238,97 TL 172,92 TL
10.000 TL 895,69 TL 477,94 TL 345,83 TL
15.000 TL 1.343,53 TL 716,91 TL 518,75 TL
20.000 TL 1.791,38 TL 955,88 TL 691,66 TL

Peki, kira kredisi veren diğer bankalar hangileridir?

Kira Kontratı İle Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Kira kontratınız varsa bir çok bankadan kredi kullana bilirsiniz. Çekeceğiniz kredinin aylık taksit ödemesinin kira kontratınız da yer alan rakamın yarısı olacak şekilde olduğunu lütfen unutmayınız. Kira kontratı ile kredi veren tüm bankaların hangileri olduğuna değinmeden önce bu hesaplama işlemi içinde örnek vermek gerekirse. Örneğin: 1.000 TL bir kira getirisi olan iş yeri yada eve sahipseniz taksit ödemeniz aylık en fazla 500 TL olacaktır. 1.500 lira bir kira getirisine sahip iseniz aylık ödemeniz en fazla 750 TL olur. Eğer 2.000 Lira bir kira getirisine sahipseniz de aylık taksit ödemeniz 1.000 lirayı geçmemesi gerekir. Bu hesaplama doğrultusunda kira kontrat namesi ile size kredi veren tüm bankalar ise şunlardır.

 • Ziraat bankası
 • Vakıfbank
 • Halkbank
 • Akbank
 • Garanti Bankası
 • TEB
 • Denizbank
 • Şekerbank
 • ING
 • Türkiye İş Bankası
 • BURGANBANK
 • ICBC
 • QNB Finansbank

Bu bankalar üzerinden ister İnternet üzerinden isterseniz de kira kontratınız ile doğrudan şubelerine giderek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Ama bana kredi başvurusu için en iyi yöntem hangisi derseniz dijital kredi veren bankalardan başvurunuzu yapmanızdır. Dijital Kredi Nedir Hangi Bankalar Verir? ilgili içerikte yer almaktadır.

Kira Geliri Kontratı İle Kredi Veren Bankalar (En Düşük Faizli) HAKKINDA LÜTFEN SORUNUZU SORUNUZ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DEVLETKredi.Com