Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

Kıdem Tazminatı Hesaplama Nasıl Yapılır? 1 3 5 10 Yıllık Ne Kadar?

Kıdem tazminatı hesaplama nasıl yapılır? 1, 3, 5, 10 yada 15, 20 yıllık ne kadar alacağınızın sonucunu bulabilmeniz için bilmeniz gereken 3 şey var. 1- Kıdem tazminatı hesaplama yapmak için 2022 senesinde bunun içine neler giriyor. 2- Kıdem tazminatı hesaplama formülü nedir? 3- Geliri yüksek olanları daha çok ilgilendiren bu senenin tavan kıdem tazminatı tutarının ne kadar olduğudur.

Kıdem Tazminatı Hesaplama Nasıl Yapılır? 1 3 5 10 Yıllık Ne Kadar?

Kıdem tazminatı hesaplama yapmak için bu 3 şeyi bilirseniz çok rahat bir şekilde kendiniz de böyle ne kadar kıdem tazminatı alabileceğinizi hesaplama yapabilirsiniz. Yapmış olduğumuz örneklerle kolayca da nasıl yapılacağını yine görebilirsiniz. Asgari ücret şayet alıyorsanız da hiç bu bilgilere sahip olmasanız dahi 25 yıla kadar kaç TL kıdem tazminatı alacağınızı da sizin için hesaplama tablosu oluşturduğumuzu bilmenizi isterim. Böylece kıdem tazminatı alma şartlarına uyum sağlayan kişiler. Hiç hesaplama işlemi dahi yapmadan oluşturduğumuz tablo üzerinden kaç TL alacaklarını görmüş olacaklar.

Neler Var?

Yeni Kıdem Tazminatı Nedir? Kimlere Verilir?

2022 yılı yeni kıdem tazminatı nedir? Kimlere verilmektedir? Çalışmakta olduğunuz iş yerinizden hak etmiş olduğunuz kıdem tazminatınızı alabilmek adına bu 2 sorunuzun cevabı sizler için önemli olmaktadır. Bundan dolayı da dikkatlice yazımızı okumanızı tavsiye ederim. İlk olarak konu hakkında hiç bilgisi olmayanlar için kıdem tazminatının ne anlama geldiğini açıklayalım.

Kıdem tazminatı: çalışmakta olduğunuz iş yerinizde en az bir seneyi doldurmanız halinde. İş kanununa göre iş veren kişi ile yapılan sözleşmenin karşılı olarak fesih edilmesi durumunda iş veren tarafından sizlere verilmesi gereken toplu bir para miktarıdır. Şimdi gelelim 2. sorunuzu yanıtlamaya kıdem tazminatının kimlere verilir? Bunu sizlere 21 tane yöntem ile açıklayabiliriz. Haydi gelin bu 21 yöntem dahilinde olanlar kimlermiş, hep birlikte görelim.

 1. İlk olarak bilmeniz gereken, 3600 gün prim ödemesi ile şartları sağlamanız halinde, istediğiniz zaman kıdem tazminatı alma hakkına sahip olabilirsiniz. Şartlarını da görmek isteyen arkadaşlarımız için 3600 Gün Prim Ödemeyle Emekli Ne Zaman Nasıl Olunur? Hesaplama tablosu ile birlikte linkimizi buraya bırakıyorum. Detaylı bilgilere adres üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz.
 2. İkinci ise 4500 prim gününüzü tamamlamanız halinde yine kıdem tazminatı alma hakkına sahipsiniz. Ayrıca bununla birlikte emeklide olabilirsiniz. Hatta bu konu içinde sizlere tam 19 tane yol göstereceğim. Kıdem Tazminatın Almanın 19 Tane Yolları Neler? Nereye Başvuru Yapılır? tüm bu detayları sizler için buraya bırakıyorum.
 3. Üçüncü önemli yönteme geçecek olursak; 7000 günle emekli olarak kıdem tazminatı alma hakkına sahip olabilirsiniz. 08 Eylül 1999 ila 01 Mayıs 2008 arası iş hayatına adım atmaları halinde 7000 gün ila 60 yaş şartına da sahip olmanız halinde tazminatınızı alıp, emekli olabilirsiniz.
 4. Sırasıyla diğer yöntemleri geçecek olursak; 7200 – 5400 günle emekli olma hakkına sahip olarak bununla birlikte kıdem tazminatı da alabilirsiniz. Yine bunun hesaplama yöntemi de 01 Mayıs 2008 tarihi sonrası işe hayatına başlayan kişiler. Prim günlerini tamamlamaları halinde yıla göre hesaplandığında en erken 61 yaş ile emekli olarak kıdem tazminatını da alabilirler.
 5. Çalışmakta olduğunuz iş yerinizde, yapmış olduğunuz fazla mesaileriniz şayet %100’den fazla olup karşılığını alamamanız halinde,
 6. Herhangi bir sebepten dolayı çalışmakta olduğunuz iş yerindeki, yapmakta olduğunuz işi yapamayacak hale gelmeniz ve bu durumu gösteren doktor raporu yani heyet raporu aldı iseniz. O zamanda kıdem tazminatı almak hakkına sahip olabilirsiniz.
 7. Yine çalışmakta olduğunuz iş yerinde, almanız gereken maaşınızın iş veren tarafından ödenmemesi, 2 ay üzerinden bir süre içerisinde 15 gün ve daha fazla geç ödenmesi durumunda,
 8. Sigorta prim ödemeleriniz, iş veren tarafından yatırılmıyor yada eksik yatırılıyor ise,
 9. Aylık yapmanız gereken fazla mesai 270 saat olmaktadır. Ve bu saati geçmeniz halinde zorunlu bir şekilde halen yaptırılmaya devam ediliyorsa.
 10. Çalışmakta olduğunuz iş yerinizde çalışma arkadaşlarınızdan veya iş veren tarafından herhangi bir şekilde tacize uğranılması halinde tazminat alma hakkına sahipsiniz.
 11. Vatani görevinizi yapmanız için tarafınıza askerlik celbi gelmesi durumunda.
 12. Bayanlarımız resmi nikah yapmaları halinde 1 yıl içerisinde kıdem tazminatını almaları mümkün olmaktadır.
 13. Çalışmakta olan kişi hayatını kaybetmesi halinde 1 derecede yakını olmanız durumunda,
 14. Yine çalışmakta olan kişi ölümcül yada bulaşıcı bir hastalık taşıması halinde
 15. Çalışmakta olduğunuz iş yerinizde iş veren kişiler tarafından kötü söz ve davranışlara maruz kamanız ve hatta tehdit edilmeniz halinde,
 16. Hak etmiş olduğunuz yıllık izinleriniz veya haftalık hafta tatilleriniz verilmediği durumlarda,
 17. İşe başladığınızda yapılan sözleşmedeki zam oranı şahsen size uygulanmadığı hallerde.
 18. Diğer arkadaşlarınız ile aynı işi yapmanız halinde onlara farklı bir maaş size farklı bir maaş tutarı ödemesi durumumda.
 19. İş veren tarafından keyfe keder maaşınızdan kesinti yapılması halinde.
 20. İş veren tarafından sizin yada ailenizden herhangi biri için suç unsuru oluşturacak bir adli olayın gerçekleşmesi halinde.
 21. İş veren tarafından bir haftadan fazla üretimin durdurması sonucunda sizi ücretsiz izine çıkartması yada hiç bir ücret ödememesi halinde kıdem tazminatınızı alma hakkına sahip olmaktasınız.

Tüm bunlar sonucunda böylece kıdem tazminatı nedir? Kimlere verileceğini artık biliyoruz. Yukarıda belirtmiş olduğumuz konulardan her hangi biri sizlerde mevcut ise kıdem tazminatı alabilirsiniz. Peki hak edip alabileceğiniz bu kıdem tazminatı için nereye başvuruda bulunacaksınız? Sizler için tüm bu detayları içeren bir video hazırladık. Ve aşağıda paylaştık. Kesinlikle izlemenizi gerekli bilgilere ulaşım sağlamanızı tavsiye ederim.

Evet arkadaşım paylaşmış olduğumuz video sayesin dede başvuruyu nasıl yapacağınızı görmüş olduk. Şimdi sıra geldi en can alıcı noktaya. Kıdem tazminatı almayı hak ediyorsunuz. Peki hak etmiş olduğunuz bu kıdem tazminatının hesaplaması neye göre belirlenip, nasıl yapılmaktadır.

Kıdem Tazminatının Hesaplaması Nelere Göre Belirlenir?

Görüyorum ki çalışmakta olduğunuz iş yerinden ayrılarak kıdem tazminatı almayı düşünüyorsunuz. Peki bu alacağınız tazminatı neye göre hesaplama yapılıyor. Bunu bilmeniz sizler için son derece önemlidir. Bu hesaplama neye göre yapıldığını bilmezseniz eğer, doğru bir şekilde hesaplama yapmanız mümkün olmamaktadır. Dolayısıyla belki de hak etmiş olduğunuz kıdem tazminatınızı iş verenin insi fiyatına göre almış olursunuz. Sizlerden istenilen bazı değerleri girmeniz halinde, kıdem tazminatı hesaplama makineleri sayesinde de kaba bir şekilde 3 aşağı, 5 yukarı hesaplama yapabilirsiniz. Peki ya en doğru şekilde hak etmiş olduğunuz kıdem tazminatının hesaplaması nelere göre belirlenmektedir. Şimdi bu özellikleri görelim.

 • Almış olduğunuz en son ayın bürüt maaş miktarı baz alınmaktadır.
 • Sonrasında o sene boyunca almış olduğunuz,
  • Yemek ücretinizin miktarı,
  • Yol ücretinizin miktarı,
  • Şahsınıza yapılmış olan erzak ve yakacaklar yardımlarının miktarı,
  • Almış olduğunuz ikramiyeler.

   blank

   Kıdem-Tazminatının-Hesaplaması-Nelere-Göre-Belirlenir

Alacağınız kıdem tazminatınızın hesaplaması yapılırken baz alınacak unsurlar bu şekilde olmaktadır. Kıdem tazminatınızın hesaplamasına dahil olmayan unsurlar işe şu şekildedir.

 • Yapmış olduğunuz fazla mesailerin ücretleri
 • İSG kapsamında verilen kıyafet yada ayakkabı fişleriniz.

dahil olmamaktadır. Artık kıdem tazminatınızın nelere göre hesaplandığını da öğrenmiş olduk. Tabi ki şimdi sıra neye geldi. Tüm bu unsurlara göre kıdem tazminatınızın hesaplaması ne şekilde yapılmaktadır.

Erken emekli olmak isteyen vatandaşlarımız için mükemmel bir fırsat! SGK BAĞKUR Prim Ödemesi Borcu Olanlar Nasıl Emekli Olur? adresinden gerekli olan tüm bilgilere ulaşım sağlayıp, erken emekli olma fırsatını yakalamış olursunuz. Kim bilir?

Sizler için önemli olan bu konuyu da paylaştıktan sonra şimdi sıra geldi. Kıdem tazminatınızın nasıl hesaplandığını, formülünün ne olduğuna. Bunu örnekler ile sizlere aşağıda anlattık. Yazımızın içeriğini okumaya devam edin.

Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır? Formülü Nedir?

Hak etmiş olduğunuz kıdem tazminatınızın neyi baz alarak hesaplandığını yukarıda gördük. Şimdi kıdem tazminatınızın nasıl hesaplandığını hep birlikte görelim. Sizler için bu hesaplamayı 2022 yılında alınan asgari ücreti dahi baz alarak örnekler ile aşağıda oluşturduk. Fakat hesaplama işlemlerine geçmeden önce bir kez daha hatırlatmalıyım ki yukarıda özellikle belirttiğimiz hangi unsurlar kıdem tazminatı hesaplamasına giriyor. Bunu muhakkak bilmeniz gerekiyor. Çünkü kıdem tazminatı hesaplama yapacak olan arkadaşlarımız. Yukarıda vermiş olduğumuz unsurlara göre hesaplama yapacaklardır. Haydi gelin neler kıdem tazminatı girmişti. Hep birlikte sizlere nasıl hesaplama yapılacağını da örnekler ile aşağıda tablo üzerinde gösterelim.

KIDEM TAZMİNATINIZ İÇİN HESAPLAMAYA GİREN UNSURLAR HESAPLAMA İŞLEMİ
Bürüt Maaşınız: 7.000.00 TL
Yol Ücretiniz: 200.00 TL
Yemek Ücretiniz: 600.00 TL
Almış olduğunuz yıllık ikramiye ücretiniz: (Yılda 2 defa olmak üzere 2.000 TL aldığınızı varsayarsak, 4.000 TL etmektedir. Bu rakamın aylık oranını bulmamız için 12 bölmemiz gerekmektedir. Yukarıda da söylediğimiz gibi aylık olarak baz alındığından dolayı bu işlemi yapıyoruz. Buna göre:

2.000 x 2 = 4.000 TL / 12 = 333 TL

333.33 TL
Yakacak yardımı olarak ta 1.500 TL olduğunu varsayarsak yine bu ücretin aylık oranını bulmak için yukarıdaki işlem gibi 12’ye bölmemiz gerekmektedir. Buna göre:

1.500/12= 125 TL

125.00 TL
Bu yıl içinde erzak yardımı olarak 1.000 TL aldığımıza göre, aylık değerini bulmak için yine /12 yapalım.

1.000 / 12 = 83.00 TL

83.33 TL
Sonuç olarak toplam ücret miktarınız: 8.341,66 TL

Alacağınız kıdem tazminatınız için yıllık olarak hesaplama yapacağınız miktarı bu şekilde bulmuş olduk. Peki ya şimdi sıra geldi kaç sene çalıştı iseniz, Bunu bulmaya. Bulmak içinde yapmamız gereken aylık kıdem tazminat miktarı ile yıllık çalışma sürenizi çarpmış olacağız. Buna göre bir örnek verecek olursak;

Diyelim ki, çalışmakta olduğunuz iş yerinizde 17 yıl bir çalışma hayatınız var.

17 x 8.341,66 = 141.808,22 TL

olmuş olacaktır. Fakat bu ortaya çıkan miktardan birde 7.59 TL olan damga vergisi düşülmesi gerekmektedir. Bu düşüşü hesaplama yapmak için de yine bir formül uygulamamız gerekiyor. Uygulanan formül ise şu şeklide olmaktadır.

 • Toplam tazminat miktarı x 0,00759 = dememiz gerekiyor. Sonuç olarak çıkan rakamı da tazminat tutarından düşmemiz gerekecek. Yani buna göre:
 • 141.808,22 x 0,00759= 1.076,32 yaptığımızda kesilmesi gereken damga vergisinin miktarını bulmuş olduk. Bu hesaplamaya göre elimize geçecek net rakamı bulmak için de yapmamız gereken ise;
 • 141.808,22  – 1.076,32 = 140.731,9 TL olmaktadır.

Böylece kıdem tazminatımızın hesaplamasını bizzat kendimiz yapmış oluyoruz. Bu konuda dikkat edilmesi gereken bir önemli noktada bulunmaktadır.

SSK BAĞKUR Emekli Sandığı Hizmet Birleştirmesi Nasıl Yapılır? bu konunun da sizler için bir önemi olduğunu düşünüyorum!

2022 yılının kıdem tazminatı miktarının tavan miktar olacak şekilde üzerinde bir rakam çıkması halinde, yıllık olarak hesaplama yapılacak tutarı için o rakamı baz almalıyız. Bu tutarın kaç TL olduğunu da aşağıda sizler için paylaştık. Tabi 2022 yılı için  kıdem tazminatının tavan miktarının kaç TL olduğuna geçmeden önce sizlere bir kaç tane daha hesaplama yapmak istiyorum.

Asgari Ücretli Kaç Lira Kıdem Tazminatı Alır? 25 Yıl Kadar Hesaplama Yaptım

Yıllar boyunca yapmış olduğu işleri asgari ücret üzerinden alan ve 2022 yılında işten ayrılmaları durumda kaç TL kıdem tazminatı almış olurlar. Sizler için bunu yıllara göre bir hesaplama tablosu oluşturduk. Hazırlamış olduğumuz tablo üzerinde asgari ücretli çalışan vatandaşlarımızın kıdem tazminatı hesaplamasında. İkramiye, yakacak, giyim gibi ödemeler dahil edilmemektedir. İşverenin inisiyatifine bağlı olarak bu imkanlar sizlere verilmiş olsa dahi kıdem tazminatının hesaplamasında dahil edilmemektedir.

blank

Asgari-Ücretli-Kaç-Lira-Kıdem-Tazminatı-Alır-25-Yıl-Kadar-Hesaplama-Yaptım.

Şunu da sizlere üzülerek söyleyebilirim. Hemen hemen nerdeyse asgari ücret ile çalışan vatandaşlarımızın tamamına bu tür yardımlar ne yazık ki yapılmamaktadır. Aslında onların daha çok ihtiyacı varken maalesef verilmiyor. Neyse yine de ben sizlere bu hatırlatmayı yapmak istedim. Konumuza dönecek olursak;

Kıdem tazminatının kimlere verileceğini yukarıda sizler için paylaştık. Buna göre yapmış olduğunuz iş sözleşmenizi işveren ile birlikte fesih etmeniz halinde senelere göre asgari ücretlinin alabileceği kıdem tazminatının hesaplaması şu şekilde yapılmaktadır.

ÇALIŞMA YILI HAKETMİŞ OLDUĞU KIDEM TAZMİNATININ ÜCRETİ
1 Yıllık 4.965.00 TL
2 Yıllık 9.930 .00 TL
3 Yıllık 14.895.00 TL
4 Yıllık 19.860.00 TL
5 Yıllık 24.825.00 TL
6 Yıllık 29.790.00 TL
7 Yıllık 34.755.00 TL
8 Yıllık 39.720.00 TL
9 Yıllık 44.685.00 TL
10 Yıllık 49.650.00 TL
11 Yıllık 54.615.00 TL
12 Yıllık 89.580.00 TL
13 Yıllık 64.545.00 TL
14 Yıllık 69.510.00 TL
15 Yıllık 74.475.00 TL
16 Yıllık 79.440.00 TL
17 Yıllık 84.405.00 TL
18 Yıllık 89.370.00 TL
19 Yıllık 94.335.00 TL
20 Yıllık 99.300.00 TL
21 Yıllık 104.265.00 TL
22 Yıllık 109.230.00 TL
23 Yıllık 114.195.00 TL
24 Yıllık 119.160.00 TL
25 Yıllık 124.125.00 TL

Tabloda da görmüş olduğunuz üzere 25 yıla kadar asgari ücretli çalışan vatandaşlarımız için kaç TL kıdem tazminatı alacağının hesaplamasını yaptık. Hesaplama işleminde damga vergisi olan 0.00759 TL kesintinin de bu çıkan rakamlara ilave ettiğimin de bilgisini sizlere vermeliyim. Küsuratlı ay çalışmaları olan vatandaşlarımız da her 4 aylık dilim için 1.655.00 TL ekleme yapabilmektedir. Örnek olarak 25 yılı içerisinde 3 ay çalışması olan

124.125 TL + 1.655.00 TL=  125.780.00 TL şeklinde olmaktadır.

Tüm bu hesaplama örneklerinden sonra şimdi geçebiliriz. 2022 senesinin kıdem kıdem tazminatı için tavan miktarının ne kadar olduğuna.

2022 Senesinin Kıdem Tazminatı Tavan Miktarı Ne Kadar?

Siz değerli okurlarımın da bildiği üzere kıdem tazminatının tavan miktarı her sene artmaktadır. 2022 senesinde belirlenen kıdem tazminatı tavan ücreti miktarı ne kadar diyorsanız? Bu rakamın 10.800.00 TL olduğunu sizlere söyleyebilirim. Böylelikle 2022 yılında kıdem tazminatının tavan ücretinin ne kadar olduğunu cevaplamış olduk. Peki ya bu tavan miktarının neden bu kadar önemli olduğunu biliyor muydunuz? Bu konuyu özellikle kıdem tazminatı hesaplama yaparken içine yukarıda neler girdiğini belirttiğim hususlarla birlikte aylıkları 10.000 TL ve üzerinde miktarlar kazanan arkadaşlarımız iyi dinlesin derim. Neden mi? Aşağıda bunu göreceksiniz.

Kıdem tazminatı tavan ücreti neden bu kadar çok önemli olduğunu açıklayalım. Aylık geliriniz belirlenen kıdem tazminatı tutarının üstünde olsa bile kıdem tazminatı hesaplaması yapılırken, baz alınacak olan kıdem tazminatının tavan ücreti olmaktadır.

Kıdem tazminatı hesaplamasının içine giren aylık gelir miktarınız 10.800.00 TL üzerinde ise kıdem tazminatı hesaplaması tavan olan 10.800.00 TL üzerinden yapılmaktadır. Bu miktarın üzerinde aylık geliri olan arkadaşlarımızın alacağı tazminat miktarları ise yıllar göre şu şekilde hesaplanmaktadır.

ÇALIŞMIŞ OLDUĞU TOPLAM YIL ALACAĞI KIDEM TAZMİNATININ MİHTARI
1 10.800 TL
2 21.600 TL
3 32.400 TL
4 43.200 TL
5 54.000 TL
6 64.800 TL
7 75.600 TL
8 86.400 TL
9 97.200 TL
10 108.000 TL

Evet arkadaşlar sizlerin de görmüş olduğu üzere hesaplamalar bu şekilde yapılmaktadır. Şayet farklı miktarlarda maaş alan arkadaşlarımız varsa. Sizler için hesaplamasını yapabiliriz. Bu konuda yapmanız gereken bize aşağıda bulunan yorumlar kısmında paylaşım yapmanız olacaktır. Yukarı da tablo üzerinde görmüş olduğunuz gibi kıdem tazminatına giren tutarların miktarını bizimle paylaşmalısınız. Ayrıca kaç sene çalıştığınızı da belirtirseniz. Ne kadar kıdem tazminatı alacağınıza dair net olarak hesaplamasını yapmış olur ve gün içerisinde sizlere sunarım. Yorumlarda paylaşımlarınızı bekliyor olacağım. Son olarak sizlere konu hakkında gerekli bilgileri içeren bir videoyu aşağıya bırakıyorum. İyi seyirler.

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın