Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

Kaymakamlık Yardımları Nelerdir? 2022 Sosyal Yardımlar

Dar gelirli geçim sıkıntısı çeken vatandaşlarımız için devlet tarafından başta maddi olmak üzere çeşitli yardımlar yapılmaktadır. Bu yardımlar Türkiye genelindeki il ve ilçelerde kurulan Kaymakamlığa bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile yapılmaktadır. 2022 yılında da yardıma muhtaç, yoksul ailelere para yardımları, hane yardımları, yakacak, giyecek gibi yardımlar verilmeye devam etmektedir. Kaymakamlığın yapmış olduğu para ve gıda yardımları sayesinde sıkıntı yaşayan ailelerimiz bir nebze de olsun rahat bir nefes almaktadır.

Kaymakamlık Yardımları Nelerdir? 2022 Sosyal Yardımlar

SYDV aracılığı ile yapılan bu yardımlardan yararlanmak için bazı şartlara uyum sağlamanız gerekmektedir. Şayet uyum sağlıyor iseniz yapılan tüm yardım ve desteklerden faydalanabilirsiniz. Aşağıdaki yazımızda sizler için şartların neler olduğunu, başvurularının nereye yapılması gerektiğinin tüm bilgilerini vermiş bulunmaktayız. Hatta başvuru için dilekçe örneğini ve para yardımlarının kaç ayda bir verildiğinin bilgisi dahil mevcuttur.

Neler Var?

2022 Kaymakamlık Yardımları Nelerdir?

Geçim sıkıntısı içerisinde hayatlarını devam etmeye çalışan vatandaşlarımız. Dar gelirli olanlar, yoksullar, yaşlılar, yetim kalmış çocuklar, dul kalmış kadınlar, sağlık sorunları yaşayanlar gibi birçok ihtiyaç sahibi kişiler kaymakamlığa sosyal yardım desteği için başvurabilmektedir. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımız için bu zor ekonomik şartlarda biraz olsun destek olabilmek amacıyla kaymakamlık tarafından sağlanan belli başlı sosyal yardım destekleri bulunmaktadır. Kısaca örnekler verecek olursak, kendi iş yerini kurmak isteyenlere maddi destek imkanları vermektedir.

blank

Kaymakamlık-Yardımları-Nelerdir

Evlatlarını okutmaya çalışan ailelere, eşi vefat eden dul kadınlarımıza, doğum yapan annelerimize, vatan uğruna askerlik görevin, yapan gençlerimizin ailelerine gibi daha bir çok yardım ve desteklerde bulunmaktadır. Kaymakamlığın vermiş olduğu yardımları sıralayacak olursak eğer,

 • Muhtaç vatandaşlarımıza erzak (gıda) yardımı
 • Aylık düzenli bir geliri olmayan yaşlı veya hasta vatandaşlarımıza maaş yardımı
 • Engelli vatandaşlarımıza gerekli görülen tüm yardımlar bakım parası dahil
 • İş talebinde bulunan vatandaşlarımız için uygun iş imkanları ve kendi işlerini kurmaları için Devlet Genç Girişimci Desteği Nelerdir? devlet tarafından destekler de verilmektedir.
 • Gerekli görüldüğünde para (nakdi) yardımlar
 • Okumak isteyip te durumları el vermeyen öğrencilerimize eğitim, burs yardımları
 • Sağlık problemleri olan ve giderlerini karşılayamayan vatandaşlarımız için sağlık yardımları
 • Kaymakamlık tarafından gerekli görüldüğünde ev kira yardımı
 • Doğum yapmış olan annelerimize doğum yardımı
 • Vatani görevini yakmakta olan gençlerimize ve ailelerine yardımlar

gibi çeşitliliği çok fazladır. Amaç her konuda hiçbir vatandaşımızı mağdur bırakmamaktır. Çeşitli yardım ve desteklerde bulunarak mağdur ailelerimizin bir nebze de olsun yüzlerini güldürmektedir. Özelliklede devletin vermiş olduğu yardımlar arasında Dar Gelirli Ailelere 80 TL Elektrik Devlet Desteği de bulunmaktadır. Bu yapılan yardımların arasında de en çok muhtaç ailelerimiz rahatlatan yardım bu olmalıdır diye düşünüyorum. Detaylar yazımızın devamında bulanmaktadır.

2022 Elektrik Desteği Yardımı

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile yapılan destekler muhtaç ailelerimizin epey bir yüzünü güldürüyor. Çünkü özellikle 2022 yılında hızla gelen zamlar yüzünden bir çoğumuz mağdur durumda kaldı. Doğalgaz ve elektriklere gelen zamlar epey bizleri etkiledi. Resmen faturalar 2 katına çıktı. Sizce de öyle değil mi? Arkadaşlar. En azından devlet tarafından yapılan bu destekler sayesinde bir nebze de olsun rahat bir nefes alınabiliyor. Yukarıda sizlere elektrik için bir link bıraktım o linke girmeniz halinde sizlerde destek alabilirsiniz. Bizzat ben yararlandığım için bu konuyu sizlere rahatlıkla anlatabilirim. Sormak istediklerinizi bana hiç çekinemeden sorabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken aşağıda yorumlar kısmında paylaşımda bulunmanız olacaktır. Sizlere en kısa süre içerisinde dönüş sağlayacağıma emin olabilirsiniz. Elektrik desteği yardımı içinde yapmanız gereken tek şey

 • Sizlere en yakın olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaatta bulunup kayıt açtırmak olacaktır.

Onlar hakkınızda gerekli araştırmayı yaptıktan sonra sizlere e-devlet üzerinden bildirim sağlayacaklardır. Sizin için aşağıya  devlet tarafından kendi aldığım elektrik desteğinin resmini bırakacağım

blank

e-devlet-elektrik-yardım-sorgulaması

Görmüş olduğunuz üzere devlet tarafından aldığım tüm destekler e-devlet üzerinde gözüküyor. Orada detay bölümüne tıklamanız halinde ise alacağınız ücrete kadar hepsinin bilgisi verilmektedir.

blank

destek-detayları

Yazımızın devamında da nasıl başvuruda bulunacağınıza ve sorgulama işlemelerini nasıl yapacağınıza ait tüm bilgiler bulunmaktadır. Dikkatlice okumanızı tavsiye ederim.

2022 Kaymakamlık Para Yardımları Ne Kadar? Ne Zaman Verilir?

Kaymakamlıkların yapmış olduğu sosyal yardımlar, yapılan yardımlara göre tutarlarda farklılık göstermektedir. Yani sabit net bir rakam olmamaktadır. Başvuru yaptığınız halinde inceleme sonrasında kabul edildi iseniz yardımlar en geç 2 hafta içerisinde yapılmaktadır. Yapılan yardımlar için tekrar yararlanmanız isterseniz. Vereceğimiz yolu izleyerek  her iki aydan iyi yeniden başvuru yapmalısınız. Bunun çok önemli olduğunu unutmayın derim. Benim düştüğüm hataya sizlerde düşmemenizi isterim. Yardımların yatması sizin vermiş olduğunuz telefona SMS olarak gelmektedir. İşte benim adıma gelen mesajlarım sizlere paylaşıyorum.

blank

Sosyal yardım bilgilendirme masajı

Resimde de özellikle tarihlerini kutucuk içine aldım. Çünkü 2 başvuruda bulunmayı unutmuşum. Sizler sakıj benim yaptığım hataya düşmenin ve her 2 ayda bir başvurunuzu yapın. Yukarıdaki yardım türleri için belirlenmiş olan nakdi para yardımları 2022 yılı için şu şekildedir.

 • Eşi vefat etmiş olan zor durumda kalan kadınlarımız için  700 TL dul maaşı verilmektedir. Dul maaşları 2 ayda 1 kere düzenli bir şekilde ödenmektedir. Boşanmış olan kadınlarımız dul maaşından yararlanamamaktadır.
 • Hamile olan anne adayları için, gebeliği süresince her ay 50 TL, doğum için 100 TL, doğum sonrasındaki ilk 2 ay için 50 TL olarak, toplamda 650 TL olmak üzere destek annemize ihtiyaçları için destek verilmektedir.
 • Doğum yapmış annelerimize doğum parası olarak;
  • dünyaya getirmiş olduğu ilk bebek için 300 TL
  • İkinci bebekleri için 700 TL
  • üçüncü ve daha fazlası için 600 TL
  • eğer ikiz bebek dünyaya getirdiklerinde 700 TL olmak üzere tek sefere mahsus 1 defada verilmektedir.
 • Yeni doğum yapmış olan annelerimize emzirme yardımı olarak, 202 TL 1 defaya mahsus olmak üzere süt parası verilmektedir.
 • Askerlik görevini yapmakta olan kişinin eşi veya ailesi muhtaç durumda ise başvuruda bulundukları taktirde 2 ayda 1 defa olmak üzere kişi askerden dönünceye kadar 700 TL maaş ödemesi yapılmaktadır.
 • Engelli olan vatandaşlarımız için,
  • engellilik oranı %40-%69 arasıysa 609,61 TL 
  • engellilik oranı eğer  %70 ve üzeriyse 914,41 TL olarak aylık engelli yardımları yapılmaktadır.
 • Eğer engelli olan kişi 18 yaş altıysa bu durumda 18 yaş altı engelli yakın aylığı ödenir ve bu miktar 2022 yılı itibariyle 609,61TL’dir.
 • Eğitim yardımları ise, şartlı eğitim yardımı olarak yapılmaktadır.
  • İlköğretim okullarına giden erkek öğrenci için aylık 45 TL
  • İlköğretime devam eden kız öğrenci için aylık 50 TL
  • Ortaöğretim okullarına giden erkek öğrenci için aylık 55 TL
  • Ortaöğretime devam eden kız öğrenci için aylık 75 TL olmak üzere okullara devam ettikleri süre içinde her ay düzenli olarak, kaymakamlık tarafından eğitim yardımlarında bulunulmaktadır.
 • Çocuklarının bakımlarını karşılayamayacak kadar durumları zor olan ailelerimize ana sınıfı ve ilk okul çağında olan çocuklarımız için 500 TL lise ve üniversite çağında olan ve okuluna devam eden öğrencilerimiz için aylık olarak 900 TL yardım parası verilmektedir.
 • Dar gelirli, geçim sıkıntısı çeken, maaşı olmayan fakir ailelerimize iş imkanı sağlanana ve düzenli bir gelire ulaşana kadar aylık olarak 700 TL maaş bağlanmaktadır.
 • 65 yaş ve üstü yoksulluk sınırının altında bulunan kişilere bağlanan yaşlılık maaşı aylık 672 TL olarak

maddi yardımlar yapılmaktadır. Maddi yardımların dışında yukarıda da belirtmiş olduğumuz üzere yiyecek, giyecek, kıyafet, yakıt gibi kaymakamlığın yapmış olduğu yardımlarda bulunmaktadır. Ramazan ve kurban bayramları öncesinde SYDV tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza bütçe ayırdılar ise bayram yardımları da yapılmaktadır.

blank

2022-Kaymakamlık-Para-Yardımları-Ne-Kadar-Ve-Ne-Zaman-Verilir

Yapılan bayram yardımları her kurumda farklılık göstermektedir. Bütçe ayırmış olanlar bayram mutluluğu yaşatıyorlar. Ayıramamış olanlar ise böyle bir yardım desteğinde bulunamıyor. Ayrıca devletin vermiş olduğu SED yardımı adı verilen okuyan çocuklara düzenli olarak her ay yapılan yardımda bulunmaktadır. Gerekli olan tüm bilgiler Devletten Okuyan Çocuğu SED Yardım Parası Desteği adres üzerinde mevcuttur.

Kaymakamlık Yardımları Nasıl Alınır? Başvuruda İstenilen Belgeler Nelerdir?

Maddi desteğe ihtiyacı olan vatandaşların başvurabileceği  sosyal yardımlar Kaymakamlık binalarından başvuracak kişi tarafından bizzat kendi gerçekleştirmektedir. Kaymakamlığın yapmış olduğu yardımlardan yararlanmak için ikametgah etmiş olduğunuz adres üzerindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat etmeniz gerekmektedir. Bununla birlikte başvuruda bulunduğunuzda sizlerden istenilen bazı evrak ve belgelerde olmaktadır. İstenilen evraklar ise şu şekildedir.

 • TC kimlik kartınız ve fotokopisi
 • Kaymakamlık tarafından verilen yardım için dilekçenin yanlışsız doğru bir şekilde doldurup teslim etmeniz gerekmektedir.
 • Muhtarlık tarafından verilmiş olan Fakirlik Belgesi ıslak imzalı ve kaşe basılmış olmalıdır.

genel olarak istenilen evraklar bu şekildedir. Fakat başvuruda bulunduğunuz yardım türüne göre sizlerden ek belgelerde istenmektedir. Örnek verecek olursak,

 • Kira yardımı için kira kontratınız.
 • Eğitim yardımı almak için okuldan alınan öğrenci belgesi.
 • Doğum yardım parası başvurusu için doğum raporunuz.
 • Para yardımı için hane içindeki gelir belgeniz.
 • Engellilik yardımı almak için heyet raporunuz

gibi evraklar istenmektedir. Ailesinden biri vefat etmiş ve bundan dolayı da zor günler geçiren maddi sıkıntılar çeken kişilerden yakınını kaybettiğine dair belge istenmektedir. Kaymakamlığa istenilen evrakları eksiksiz bir şekilde teslim etmeniz gerekmektedir.

blank

Kaymakamlık-Yardımları-Nasıl-Alınır-Başvuruda-İstenilen-Belgeler-Nelerdir

Sonrasında başvuruda bulunan kişiler araştırmaya alınmaktadır. Uygun görüldüğü taktirde başvuruda bulanan kişilere gerekli olan sosyal yardımlar yapılmaktadır.

Başvuruda bulunduğunuzda şartlara uyu sağlamadığınız için kaymakamlığın vermiş olduğu yardımlardan yararlanamadıysanız. Maddi Yardım Yapan Zengin İş Adamları (Nakit Para) bulunmaktadır. Talebinizi vermiş olduğumuz adres üzerinden yapmanızı da tavsiye ederim😉

Ayrıca yeşil kartınız varsa eğer bu sizler için çok iyi bir avantaj olmaktadır. Yeşil kart sahiplerine yardımlar çok daha çabuk yapılmaktadır. Kayıtlı oldukları için fazla evrak toplamaya da ihtiyaçları yoktur.

Kaymakamlık Yardımlarından Faydalanabilmek İçin Gerekli Olan Şartlar Nelerdir? Kimlere Verilir?

Kaymakamlıklar tarafından yapılan  sosyal yardımlardan yararlanacak vatandaşların maddi desteğe ihtiyacının olduğunu kanıtlaması gerekmektedir. Alacağı her bir yardım şartları birbirinden farklılık göstermektedir. Bu çerçevede yardımlardan faydalanabilecek vatandaşlarımız

 • Herhangi bir gelire sahip olmayan
 • Sosyal bir güvencesi olmayan
 • SGK’dan emekli maaşı, dul maaşı ve benzeri gibi bir maaş almayan vatandaşlarımız
 • Aylık kişi başı gelirinin, muhtaçlık sınırlarının altında olması gerekmektedir.
 • Eşini kaybetmiş olan kadınlarımız
 • Şehit ve gazi yakınları
 • Engelli vatandaşlarımız
 • Yaşlı ve yardıma muhtaç kişiler
 • Aile geçimini sağlayamayan vatandaşlarımız

olması gerekir. Bu vatandaşlarımız gerekli evrak ve belgeler ile başvuruda bulunmaları halinde kaymakamlığın vermiş olduğu desteklerden yararlanabilirler. Boşanmış yada eşini kaybetmiş olan dul kadınlarımız için Boşanmış Dul Kadınlara Devlet Destekleri Ve Sosyal Yardımı Verilmektedir. Ayrıca muhtaç ailelerin sosyal yardım desteklerinden yararlanması için kendilerine ait taşınmaz ev arsa gibi malın olmaması gerekmektedir.

Kaymakamlık Sosyal Yardımları İçin Dilekçe Örneği

Sosyal yardım almak için Kaymakamlıklara yapmış olduğunuz müracaatta sizlerden öncelik olarak dilekçe doldurmanız istenmektedir. Dolduracağınız dilekçe örneği ise Nakdi yardım almak için KAYMAKAMLIK nakdi yardım dilekçesi buradan doldurabilirsiniz. Yazmış olduğunuz dilekçeler istemiş olduğunuz yardım guruplarına göre değişiklik göstermektedir. Örnek verecek olursak eğer askere gitmiş eşiniz veya oğlunuz varsa yazacağınız dilekçe KAYMAKAMLIĞI ASKER YAKINLARINA YARDIM bu şekilde olması gerekmektedir. Ayni yardımlar yada başka herhangi bir yardımdan yararlanmak istediğinizde örneklerde de olduğu gibi yardım talebini belirtmeniz gerekmektedir.

blank

Kaymakamlık-Yardımlarından-Faydalanabilmek-İçin-Gerekli-Olan-Şartlar-Nelerdir-Kimlere-Verilir

Yazmış olduğunuz dilekçe ve istenilen evrakları tamamladığınızda bağlı olduğunuz kaymakamlığa müracaatta bulunarak yardım talebini oluşturmalısınız. Sonrasında ise görevli memurlar tarafından incelemeye alınacaksınız. Şartlara uyum sağladığınızda ve herhangi bir gelirinizin olmadığı tespit edildiğinde sizlere en geç 2 hafta içerisinde bilgilendirme mesajı gelmiş olacaktır. Bu sayede istediğiniz ayni ve nakdi sosyal yardım desteklerinden yararlanmış olacaksınız.

Kaymakamlık Yardım Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Kaymakamlıklarda bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapmış olduğunuz nakdi ve ayni yardım başvurularını e-devlet sistemi üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Kaymakamlığa yapmış olduğunuz nakdi para yardım başvurusunun olumlu yada olumsuz olduğunu öğrenebilmek artık çok daha kolaydır.

blank

Kaymakamlık-Yardım-Parası-Sorgulaması-Nasıl-Yapılır

Yapmanız gereken tek şey e-devlet sistemine giriş yapmanızdır. E-devlet şifreniz yoksa eğer sizlere en yakın PTT şubesinden 5 TL karşılığında şifre alabilirsiniz. Şifreniz varsa yada aldı iseniz şimdi yapmanız gerekenler,

 • Öncelik olarak telefonunuzdan yada kullanmış olduğunuz bilgisayar tablet gibi iletişim aracından e-devlet sistemine girişi sağlayın
 • Uygulamayı açtığınızda karşınıza ‘‘TC Kimlik Numaranızı” ve ”Şifrenizi” isteyen bir ekran çıkacaktır.

  blank

  ”TC-Kimlik-Numaranızı”-ve-”Şifrenizi”

 • Eksiksiz ve doğru bir şekilde istenilen bilgileri girerek sisteme girişi gerçekleştirin
 • Sonrasında karşınıza çıkan ekran üzerindeki arama butonuna ”Sosyal Yardım” yazın

  blank

  ”Sosyal-Yardım”

 • Açılmış olan ekran üzerinde ‘‘Sosyal Yardım Bilgilerini Sorgulama” yazan kısma tıklayınız.

  blank

  ”Sosyal-Yardım-Bilgilerini-Sorgulama”

yapmış olduğunuz sosyal yardım başvurusu onaylandığında açılmış olan sayfana ne kadar ve ne zaman para yardımı alacağınız çıkmaktadır. Başvurunuz inceleme aşamasında yada onaylanmadı ise, aşağıdaki gibi sosyal yardım bilgisi bulunamamıştır yazısı çıkar.

blank

sosyal-yardım-bilgisi-bulunamadı

E-DEVLET üzerinden girişi sağlayamadıysanız. Başvuruda bulunmuş olduğunuz kaymakamlığa bizzat kendiniz giderek öğrenebilirsiniz. Yada sosyal yardım başvurusu yapmış olduğunuz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfını telefon ile arayarak gerekli bilgileri talep edip. Sorgulamanın sonucunun onaylanıp, onaylanmadığını öğrenebilirsiniz. Ayrıca kaymakamlık yardımları ile alakalı başvuruda nasıl bulunacağınıza dair tüm bilgiler aşağıda paylaşmış olduğumuz videonun içerisinde bulunmaktadır.

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın