Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

Kartsız ATM’den (Bankamatikten) QR Referans Karekod İle Nasıl Para Çekilir?

QR kodla ATM'lerden kartız olarak para çekebilirsiniz. Üstelik normal kartınız varmış gibi üst limitlerle para çekim işlemini QR karekod ile gerçekleştirebilmektesiniz. QR karekod ile sadece para çekmekle de kalmazsınız. Bununla birlikte bankamatikteki hesabınıza para yükleme dahi yapabilirsiniz. Kartız olarak para yükleme ve çekme işlemi QR karekod ile nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, size burada resimli ve her zamanki olduğu gibi videolu olarak anlattık. Böylece sadece devlet bankaları olan Ziraat, Vakıfbank ve Halkbank'tan değil PTT bankamatiklerinden dahi kolayca kartsız kolayca para çekme işlemini gerçekleştirebileceksiniz.

Kartsız ATM’den (Bankamatikten) QR Referans Karekod İle Nasıl Para Çekilir?

ATM’lerden kartız olarak nasıl para çekileceğinizi size tam 2 yöntem ile göstereceğiz. İlk yöntem sadece 60 saniye içerisinde gelen referans kodunu girerek anında para çekme işlemini yapabilirsiniz. Bir diğeri ise QR kare kod tarama ile saniyeler içinde paranızı çekebilirsiniz. 2 banka üzerinden de yol göstererek kartsız olarak nasıl para çekeceğinizi görselleri ile birlikte yazımızda görebilirsiniz. Yol göstermiş olduğumuz bu bankaların bir tanesi Ziraat bankası olmaktadır. Bir diğeri ise Akbank tır. Sizler için ben her ne kadarda kartsız para çekmenizi gerçekleştirebilmek adına 2 banka üzerinden nasıl bir yol izleyeceğinizi göstersem de emin olun Türkiye İş Bankası, Denizbank, Finansbank gibi tüm bankamatiklerden çekim yapmanız için atmanız gerekilen adımlar aynı olmaktadır.

Neler Var?

Bankamatik (ATM) den Kart Olmadan IBAN ile Kartsız Para Çekilir Mi?

Her geçen gün hayatımıza bir çok yenilikler dahil oluyor. Kimileri hayatımızı kolaylaştırıyor, kimileri ise zorlaştırma yollarında. Hayatımıza kolaylık katan faktörler arasında kullanmış olduğumuz bankamatikler de yer almaktadır. Bankamatikler (ATM) de her geçen gün daha da fazla kendilerine özellik katarak bizlere kolaylık olma yolunda ilerlemektedir. Tabi bunların nedenleri de bulunmaktadır. Nedenlerinin en başından başında geleni 1- Müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutmaktır. 2- Bankaların üzerindeki iş/işçi yükünü daha da alt seviyelere düşürülmesi olmaktır. İşte bu 2 nedenden ötürü de bankamatiklerin sayısı her geçen gün sadece kendilerine yeni özellikler katılmasıyla kalmayıp, sayılarını da gittikçe arttırmaktadır. Şöyle bir baktığımızda neredeyse artık nüfusu yüksek köylere kadar bankamatikler girmiş bulunmaktadır. Peki ya bu ATM’ler den en fazla hangi işlemler yapılmaktadır. Bankamatiklerden en çok yapılan 3 işlem şunlardır.

 1. Para çekme
 2. Para gönderme
 3. Para yatırma

ATM’lerden en çok yapılan bu 3 işlem de artık günümüzde kartsız olarak yapıla bildiğini biliyor muydunuz? İşte şimdi bankamatiklerden kartsız olarak para çekilir mi? Sorusunun yanıtını anlayacağınız EVET olarak sizlere vereceğim. Kartsız para çekme işlemi için tüm bankalardan sadece 1 tane gereksinime ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ihtiyaç ise kullanmış olduğunuz telefonunuzda para çekeceğiniz bankaya ait olan bir mobil uygulamanızın olmasıdır. Buda ne anlama geliyor arkadaşlar demek ki kart olmadan sadece IBAN numaranız ile bankamatiklerden para çekme işlemini gerçekleştiremezsiniz.

Artık kartımız olmadan bankamatiklerden para çekileceğimizi biliyoruz. Peki ya Türkiye’nin en çok tercih edilen 2 bankanın ATM’sinden kartsız para nasıl çekilir? Gelin şimdi tüm aşamaları ile birlikte ilerleyelim.

Ziraat Bankası ATM’ den Kartsız QR Kod ile Para Çekme İşlemi Nasıl Yapılır?

Türkiye’de en fazla bireysel ve özellikle çiftçi müşterisine sahip banka Ziraat bankası olmaktadır. Şahsen kendimde bir çoğunuz gibi Ziraat bankası müşterisi olmaktayım. İlk  kredimi geçmiş zamanda konut kredisine istinaden, Ziraat bankası, Bankkart ve buna bağlı olarak vadesiz hesabı bana açmıştı. Ben her ne kadarda Ziraat bankasındaki bu hesabımı aktif olarak kullanmasam da gün geliyor içinde bulunan belli bir miktar bakiyemden para çekme ihtiyacı duyuyorum. Bazı zamanlar Ziraat bankasına ait olan Bankkart yanımda olmuyor. Fakat o zaman dahi Ziraat bankası bankamatiklerinden para çekme işlemimi kartsız olarak rahatlıkla yapabiliyorum. Kartsız olarak para çekme işlemini Ziraat bankası bankamatiklerinden nasıl yaptığımı merak ediyorsanız? Sizlere bunun içi 2 yol göstereceğim.

 1. Öncelikle kullanmış olduğunuz aktif Ziraat mobil uygulamanız varsa şayet bu uygulama  üzerinden QR kod taratmayı yaparak kolayca para çekebilirsiniz.
 2. İkinci yol ise T.C. kimlik ve sisteme kayıtlı cep telefon numarası girerek kartsız para çekebilirsiniz.

Ben en çok Ziraat bankası kartsız olarak para çekmek için QR kod işlemini kullanmaktayım. Eğer sizde benim gibi QR kod ile para çekmek istiyorsanız da mutlaka cep telefonunuza Ziraat mobil uygulamasını yüklemeniz gerekiyor. Bu uygulama yoksa eğer kolayca Ziraat Bankası Mobil İnternet Bankacılığı Açma (5 Dakika YETERLİ) olarak bu bağlantıdan halledebilirsiniz. Bu uygulama şart olduğundan dolayı ben sizlere her iki şekilde de nasıl kartsız Ziraat’tan para çekebileceğinizi aşağıda anlatacağım.

Ziraat Bankasından Cep Telefon Numaranız ve T.C  Numaranızla Kartsız Para Çekme İşlemi:

 1. Sizlere en yakın Ziraat bankası ATM’ sine gidin.
 2. Kartsız işlemler menüsüne giriş yapın.
 3. Sistemde kayıtlı olan T.C kimlik numaranız ve cep telefon numaranızı istenilen yerlere girerek giriş yapın.
 4. Sonra para seçeceğiniz kartın seçimini yapın.
 5. Seçmiş olduğunuz kartın şifresini girin.
 6. Şifreyi girmeniz halinde sistemde kayıtlı olan cep telefonunuza SMS gelmiş olacaktır.
 7. Cep telefonuna gelen SMS giriş yapın.
 8. İşlem yapacağınız hesabı seçin.
 9. Hesaptan çekeceğiniz para miktarını girin.
 10. En son olarak paranızı aldıktan sonra işleminizi sonlandırmanız gerekecek.

Ziraat Bankasından QR Kod İle Kartsız Para Çekme İşlemi:

 1. Yukarıda da özellikle söylediğim gibi mutlaka Ziraat Mobil uygulamasının cep telefonuz da kurulu olması gerekmektedir. Ayrıca sadece cep telefonunuzda Ziraat Mobil uygulamasının kurulu olması da yetmeyecektir. Bu uygulamayı aktif haline getirip giriş yapabilmek için şifre almanız da gerekmektedir. Bu işlemleri şubeye gitmeden de kolayca yapabilirsiniz. Nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız şayet, Banka Şubesine Hiç Gitmeden Vadesiz Hesap Açılır Mı? İnternetten Nasıl? bu bağlantıya tıklamanızı tavsiye ederim. Vermiş olduğum bağlantıda resimli olarak neler yapmanız gerektiğini ayrıntıları ile sizler için anlattım.
 2. Şimdi Ziraat mobil uygulamamıza giriş yaparak işlemlerimize başlayalım.

  blank

  Ziraat-mobil-uygulaması

 3. Ana sayfanın altında yer alan QR kod işlemlerine giriş yapalım.

  blank

  Ziraat-mobil-uygulamasına-giriş

 4. Para çekme butonuna basalım.

  blank

  Para-çekme

 5. Giriş yapabilmek için sizlerden istenilen T.C. kimlik ile şifremizi girelim ve ardından ”DEVAM” diyerek ilerleyelim.

  blank

  TC-kimlik-numaranız-ve-şifreniz

 6. Cep telefonunuza gelen şifreyi istenilen ekrana yeniden giriş yapmanız için Ziraat Mobil şifrenizi girin. Daha sonrasın da para çekilecek hesabı belirleyelim.

  blank

  QR-Kod-ile-para-çekme

 7. Hesaptan çekmek istediğiniz para miktarını yazalım.

  blank

  Miktarı-belirle

 8. Sonraki aşamada çekilecek miktarı onaylamanız gerekecektir.

  blank

  Çekilecek-miktarı-onayla

 9. Şimdi ekranda otomatik olarak QR kod açılacaktır. Açılacak olan bu QR kodunu Ziraat bankası ATM’lerine okutmak için aşağıdaki adımları bu sefer Ziraat ATM’si üzerinden yapmanız gerekecek.

  blank

  QR Kod işlemleri

 10. Bunun içinde ATM üzerinden sağ altında yer alan QR Kod İşlemleri butonuna basmanız gerekecek.
 11. Ekran üzerinde ATM’den çıkan QR koda telefonumuzdaki açılan kare ekranına okutmanız gerekecek. Ardından ”ONAY” vermeliyiz.

  blank

  QR-Okutma

QR ile kartsız Ziraat bankası bankamatiğinden para çekmek gördüğünüz üzere bu kadar basit arkadaşlar. Detaylı anlatımını videolu olarak aşağıda sizler için paylaştım. İzlemenizi tavsiye ederim. Bu bilgileri de paylaştıktan sonra şimdi sıra geldi yine sizler için hazırlamış olduğum hatta videosunu da çekmiş olduğum Akbank üzerinden kartsız nasıl para çekileceğine.

Akbank Kartsız QR Referans Kodu İle Para Nasıl Çekilir?

Kartsız olarak Akbank para çekebilmeniz adına mobil üzerinden bizlere 2 tane seçenek sunmaktadır. Bu seçeneklerden bir tanesi referans kodu girilerek yapılanıdır. Bir diğer seçenek ise QR kod sisteminin okutulması ile kartsız para çekme işlemi olmaktadır. Böylece ATM üzerinden günlük para çekme limitiniz kadar kartız olarak yine 7/24 para çekme işlemini kolaylıkla yapmanız mümkündür. Akbank kartsız olarak  referans kodu ve QR kodu ile nasıl para çekeceğinizi sizler için video çekerek anlatımını yaptım arkadaşlar. Fakat her ne kadar da videolu olarak Akbank kartsız hem referans kodu hem de QR ile para çekileceğini videoda anlatmış olsam da, verilen talimatları okuyarak uygulamak isteyenler için yapması gerekenleri adım adım aşağıda yazılı olarak da sizler için paylaştım.

 1. İlk olarak Akbank mobil uygulamasını buradan cep telefonlarımıza indirelim. (Şayet giriş şifremiz yoksa da müşteri temsilcilerini yani 444 25 25 numaralı hattı arayarak şifrenizi alabilirsiniz.)
 2. Telefonumuza indirmiş olduğumuz Akbank Mobil uygulamamıza T.C kimlik numaramızı ve şifremizi girerek giriş yapalım.
 3. Açılan ana sayfa altında bulunan ”Başvurular” ve ”Nakit İhtiyaç” seçeneğine giriş yapalım.
 4. Açılan ekranın üzerine çekilecek para miktarını girerek ve ”DEVAM” butonuna basalım.
 5. Şimdi referans kodu ve QR kod ile çekim yapabilmek için Akbank bankamatiğine gidelim.
 6. Ardından sırası ile şu işlemleri yapalım.
  1. Kartım Yok
  2. Pare Çekme
 7. Sizler hangi işlem üzerinden para çekimi yapmak istiyorsanız onun üzerinden ATM ve cep telefonundan seçerek kartsız olarak para çekme işlemimizi gerçekleştirelim.

Bu şekilde Akbank üzerinden kartsız olarak nakit para çekme işlemi kolayca yapılmaktadır. Konumuz Akbank iken kendim şahsen de bir Akbank müşteri olduğumdan dolayı hazır yeri gelmişken söylemek isterim bu bankamız dan gelir belgesiz olmasa dahi kredi kullanma imkanınız bulunmaktadır. Nasıl mı? Akbank Gelir Belgesiz 100 Bin TL Kredi Nasıl Aldım? Tüm detayları bu bağlantıda sizler için anlattım. Videomuzu aşağıya bırakıyorum.

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın