Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

Karaciğeri Temizleyen En Faydalı 6 Bitki 1 Kür Tarifi

Karaciğeri temizleyen en faydalı 6 bitki ile 1 kür tarifini burada bulabilirsiniz. Böylelikle vücudunuza zarar veren bütün toksinlerden arındırıcı bu organımızı koruyabilirsiniz. Hatta, zamanında karaciğerin düşmanı olan besinleri tüketmenizden ötürü oluşan hasarları da onarmış olabilmektesiniz. Karaciğeri ne temizler diyenler için önerdiğimiz bitki ver kür tavsiyemiz yanın da bir de gündelik hayatınızda tüketebileceğiniz çay önerilerinde bulunacağız.

Karaciğeri Temizleyen En Faydalı 6 Bitki 1 Kür Tarifi

Karaciğere son derece faydalı bitkiler, çay ve kür tarifimizin harici sizlere karaciğer rahatsızlığın belirtilerin neler olduğundan bahsedeceğiz. Bunun sebebi ise tavsiye niteliğinde yer alan karaciğer dostu gıdaların tüketilmesi durumunda temizlendiğinin nasıl anlaşılacağı tır.

Neler Var?

Karaciğer Temizliği Nasıl Yapılır? Yenilenmesini Ne Onarır?

Bir çok hastalığın sebebi maalesef ki karaciğer kaynaklı olmaktadır. Yani karaciğerden kaynaklı olarak çok fazla hastalıklar bulunuyor. Bu hastalıkların en başında geleni ise halk arasında karaciğer iltihabı olarak da bilinen hepatitin A, B, C, D ve E geliyor. Tabi yine tüm bunların haricinde ise alkole bağlı olan yada olmayan karaciğer yağlanması da maalesef olmaktadır. Karaciğerde meydana gelen en çok bu 2 hastalığın haricinde çeşitli çok fazla denecek kadar vücudun dengesini bozan rahatsızlıklarda görünmektedir.

Peki ya karaciğer temizlemek için ne yapmalıyız? Karaciğer yenilenmesine ne iyi gelir? Hangi besinler ve neler karaciğeri onarır? Bu sorularınızın cevaplarına geçmeden önce gelin hep beraber diğer hastalık ve rahatsızlıkları görelim. Bu sayede sizlerde de aşağıda listelediğimiz diğer rahatsızlıklar bulunuyor mu? Hep birlikte inceleyelim.

 1. Kaşıntı
 2. Hazımsızlık
 3. Ateşlenme
 4. Morarmalar ve çürükler
 5. Karın şişkinliği ve buna bağlı ağrılar
 6. Sarılık
 7. Bacaklarda ve ayakta ödem
 8. Soluk renkte dışkı, koyu renkte idrar
 9. İshal
 10. Dışkınızda kan
 11. Mide bulantısı ve kusma
 12. Kilo kaybı, iştahsızlık
 13. Uyku bozukluğu
 14. Morarmalar ve çürükler
 15. Yorgunluk

Şayet saymış olduğumuz bu 15 rahatsızlıklardan biri yada birden fazlasını sizlerde yaşıyor iseniz, çok büyük ihtimal ile karaciğerinizden yaşanan sorunlardan dolayı olduğunu sizlere üzülerek söyleyebilirim. (Kaynak) Peki ya karaciğer kaynaklı olarak yaşanan bu sorunlardan kurtulmanın yolu var mı? Kurtulmak için kararlı ve istekli olan arkadaşlarımız ne yapmalı?

 • İlk olarak bu konuda alanında uzman olan iyi bir doktora muayene olmaları gerekmektedir.
 • Özellikle karaciğeri yoran gıdalardan uzak durmalıdırlar
 • Karaciğere iyi gelen kür yada bitkisel çayları kullanabilirler.
 • Karaciğere faydalı olan besinleri tüketmeleri gerekir.

Aslında her şeyin başında bilinçli olmak geliyor. Sizce de öyle değil mi? Arkadaşlar. Hangi besinlerin bizler için faydalı olduğunu bilmemiz halinde yaşamış olduğumuz sorunlardan biran önce kurtulmuş oluruz. Şayet sizlerde benim ile aynı düşüncede iseniz o zaman gelin hep beraber karaciğere faydalı olan bitkiler, kür ve çaylar hangileri olduğunu görelim. Emin olun ki vereceğimiz bilgiler sizler için şifa kaynağı olacaktır. Bu sebepten dolayı yazımızın sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim.

Karaciğeri En Hızlı Temizleyen Besinler Nelerdir?

Karaciğeri en hızlı temizleyen besinler nelerdir? Bu sorunuza cevap olarak sizler için en faydalı olanlarından tam 6 tanesini tanıtarak yazımızın devamında paylaşacağım. Vereceğim besinler sayesinde karaciğer dostu olarak bilinen bu bitkileri ve sebzeleri sofranızdan eksik etmediğiniz taktirde bir çok karaciğere bağlı olan rahatsızlıklarınız için şifa bulacağınıza emin olabilirisiniz. Hatta ileriki zamanlarda doğa bilecek olan farklı karaciğer hastalıklarından da kurtulmuş olacaksınız.

 • Yukarıda da sizler için bir çok hastalığın sebebinin kilo olduğundan kaynaklandığını bahsetmiştim. Eğer ben çok zor kilo veriyorum hiç bir şey fayda etmiyor diyorsanız. İşte kesin odaklı Zor Kilo Verenler İçin 7 Günlük Ücretsiz Diyet Listesini sizlerle paylaşıyorum.

Peki ya karaciğerimizi korumak adına bir kalkan görevi yapan bu bitkiler ve sebzeler nelerdir? Haydi başlayalım.

1- Karaciğerimiz İçin Her Biri Birbirinden Faydalı Olan Yeşil Yapraklı Sebzeler

Başlığımızda da söylediğim gibi her biri birbirinden faydalı olan bir çok yeşil yapraklı sebzeler bulunmaktadır. Bu yeşil yapraklı bitkiler çevreden almış olduğumuz böcek ilaçları, metaller gibi toksinlerin atılması için oldukça etkili olmaktadır. Bu bitkiler içinde ise karaciğerimiz için için en önde gelenleri;

 • Roka,
 • Ispanak
 • Kara hindiba

olmaktadır. Eğer ki sizlerde karaciğerinizde biriken toksinleri atmak istiyorsanız sofranızda bu bitkilere daha çok yer vermeniz gerekmektedir. Hatta sadece toksin atmakla kalmayan bu bitkiler ayrıca yanına pancar eklendiği zaman kanın temizlenmesine de yararı oldukça büyük olmaktadır. Karaciğerimize faydalı bu üç yeşil yapraklı bitkiye ilave olarak karnabahar, brokoli ve bürüksel lahanası da tüketmeniz önerilmektedir.

blank

Karaciğerimiz-İçin-Her-Biri-Birbirinden-Faydalı-Olan-Yeşil-Yapraklı-Sebzeler

ÖNEMLİ BİLGİ: Yeşil yapraklı bitki alırken, dikkat etmeniz gereken önemli husus, seçeceğiniz bitkilerin yapraklarının parlak ve canlı olmasına özen göstermeniz gerekmektedir.

2- Sarımsağın Karaciğere Faydaları

Karaciğerimize faydalı olan besinler arasında bulunan hatta en başında geleni sarımsak olmaktadır. Bunun sebebi ise sarımsakta karaciğerin temizliği için çok fazla faydası olan selenyum bol miktarda olmasıdır. Bunun yanı sıra sarımsağın içinde bulunan B6 vitamini de iltihap gideri özelliğe sahip olduğunu da biliyor muydunuz? Tüm bu özelliklerine ilaveten sarımsaktaki faydalı aminoasitlerden biri olan Arginin damarları rahatlatıcı özelliğine de sahip olmaktadır. Bu sayede karaciğer de kan basıncından dolayı oluşan zorlanmayı hafifletir. Evet biliyorum bir çoğumuz kokusundan dolayı yemeği tercih etmiyor fakat gördüğünüz üzere bizler için bir çok faydası bulunmaktadır. Kokusuna anında çözüm var ama hastalıklara yok arkadaşlar. Bundan dolayı sofranızdan kesinlikle eksik etmeyin diyorum.

blank

Sarımsağın-Karaciğere-Faydaları

ÖNEMLİ BİLGİ: Sarımsak alırken neye dikkat edilmeliyiz? Özellikle Taşköprü sarımsağı olması gerekmektedir. Şu şekilde bir bilgi verebilirim. Boyutları aynı olmayan sarımsak türünün geneli yerli olduğunu daha önce duymuş muydunuz. Sarımsak seçimi yaparken buna dikkat ederek alın derim.

3- Karaciğer Yağlanması İle Bire Bir Savaşan Avokado

Karaciğere en faydalı olan meyveler arasında Avokado gelmektedir. Karaciğer yağlanması ile bire bir savaşan Avokadonun faydalarını öğrenince artık bu meyveyi sofranızdan kesinlikle eksik etmeyeceksiniz. Sizlere o kadar net söylüyorum. Avokado meyvesinin içerisinde bir çok meyve bir araya gelse dahi sahip olamayacağız kadar vitaminler bulunmaktadır. Bunlar ise şu şekildedir.

 • Glutatyon
 • C vitamini
 • E vitaminlerinden oluşmaktadır.

Dolayısı ile bu 3 vitamin bir araya geldiğinde karaciğerimiz de biriken zararlı maddeleri ve yağlanmayı etkisiz hale getirmektedir. Hatta bunun yanında karaciğer hasarlarını da tedavi ettiğini bilmenizi istiyorum.

AVOKADO meyvesinin içerisinde tabii ki de sadece bu 3 vitamin bulunmamaktadır. Ekstra bu vitaminlerin yanı sıra K vitamini de bolca mevcuttur. Bu vitaminin faydası da aslında saymakla bitmez ama en önemlisi karaciğerinizde oluşan iltihabı önlemeye yarayan en büyük özelliğidir. Avokado tüm bunların beraberinde kolesterol seviyenizde dengede tuttuğunu söyleyebilirim.

blank

Karaciğer-Yağlanması-İle-Bire-Bir-Savaşan-Avokado

ÖNEMLİ BİLGİ: Avokado alırken neye dikkat etmeliyiz? Kolay tüketebilmek için sadece yumuşak olmasına özen göstermeniz gerekmektedir.

4- Kuru Üzüm Kürü, Suyu İle Karaciğer Temizliği Nasıl Yapılır?

Karaciğere faydalı olan bitkiler arasında yer alan bir tanesi de kuru üzüm olmaktadır. Özellikle de güneş ışığında kurutulmuş olan üzüm karaciğerin toksinlerden arınmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca içeriğinde bulunan bolca vitaminler sayesinde karaciğerin en yüksek performansta çalışmasını sağlamaktadır. En önemlisinde gelecek olursak, hele bir de kuru üzüm suyu ile hazırladığınız kürü 4 gün uygulamanız halinde size yaşattığı etkilerini görünce inanamayacaksınız. O kadar söylüyorum. Gerisini sizler düşünün artık. Kuru üzüm tabii ki sadece karaciğerinize iyi gelmekle de kalmamaktadır. Bunlarla beraber ayrıca kalp sağlığınızı koruyarak, kötü kolesterolden de kurtulmanıza fayda sağlamaktadır. Peki, kuru üzüm suyunu nasıl hazırlayacaksınız. Hazırlamış olduğunuz kürü nasıl tüketeceksiniz. Şimdi sırası ile bunları görelim.

Gerekli Malzemeler:

 1. 150 gram kuru üzüm
 2. 2 su bardağı doğal hazır su, (çeşme suyu olmayacak)

Hazırlanışı:

İlk olarak almış olduğunuz yada kendinizin kurutmuş olduğu kuru üzümleri bol su ile yıkamalısınız. 2 su bardağı hazır suyu kaynamaya bırakın. Kaynamaya başladıktan sonra kuru üzümleri suya suyun içerisine ilave edin. Son olarak kısık ateşte 5 dakika kadar kaynatın. Ocağın altını kapatarak ılımaya bırakın.

Kullanımı:

Sabah uyanır uyanmaz aç karnına ılık olarak kullanılması tavsiye edilir. En fazla kahvaltıdan 30 dakika önce yapmalısınız.

ÖNEMLİ BİLGİ: Kuru üzüm alırken neye dikkat edeceğinize gelecek olursak, üzümlerin koyu renkte olanlarını tercih edilmeniz gerekmektedir. Kesinlikle açık sarı olanlardan uzak durmalısınız.

5- Karaciğere Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

Karaciğere faydası oldukça yüksek olarak önereceğimiz diğer bir bitki ise zerdeçal olmaktadır. Zerdeçal bitkisinin içinde bulunan en önemli bileşen kürkümün dür. Bu bileşen çok etkili bir iltihap giderici ve antioksidan olmaktadır. Bunun yanında içerisinde bulunan bileşen safra kanalının korunmasına da faydası oldukça yüksektir. Safra akışını olduğundan fazlası ile hızlandırdığı için de karaciğerinizin temiz kalmasını sağlamaktadır. Özelliklede alkol kullanan  kişiler için de Zerdeçal kullanılması tavsiye edilmektedir. Nedeni ise zerdeçal alkolün vücudumuza vermiş olduğu tüm zararları da koruyucu özelliğe sahip olmaktadır.

Zerdeçalı nasıl tüketebilirim diyorsanız da yemeğinize, çorbanıza bu bitkiyi ilave edebilirsiniz. Bu sayede yediğiniz yemeği daha da tatlandıracaktır. Tadı bakımından da bir hayli güzel olan Zerdeçalı karaciğer sağlığı düşünenlerin sofralarından eksik etmemelerini tavsiye ediyoruz. İkisi bir arada hem damak tadı hem de sağlıklı bir şekilde tüketebileceksiniz.

blank

Karaciğere-Zerdeçalın-Faydaları-Nelerdir

ÖNEMLİ BİLGİ: İyi bir zerdeçalı nereden alabilirim diye düşünmeyin. Özellikle aktarlardan veya baharatçılardan almanızı öneririz.

6- Karaciğere En İyi Gelen Kuruyemişler Ceviz, Fındık, Badem, Kaju

Son olarak karaciğere en iyi gelen faydası görünen kuruyemişler gelmektedir. Bu kuruyemişler arasında ceviz, fındık, badem, kaju bulunmaktadır. Özellikle E vitamini için iyi birer kaynak olmaktadırlar.  Araştırmacıların karaciğer için önerdiği besinlerin başında yer alan bu kuruyemişler yağlı karaciğer hastalığına karşı korunmaya yardımcı olmaktadırlar. Hele ceviz Arginin aminoasidi yönünden oldukça zengin bir besin olmaktadır. Arginin yukarda da bahsetmiş olduğumuz gibi karaciğerin amonyaktan arınması için etkisi olduğundan da fazladır. Ceviz bu özelliğine ilaveten yine içerisinde bulundurduğu Omega 3 Gulutatyon sayesinde karaciğerin arıtılmasına da oldukça faydası bulunmaktadır. Toksinlerin karaciğerden atılmasını sağlayan Antiosidanlar sayesinde ceviz kabuklu olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

 • Vücudunuzun herhangi bir yerinde iz varsa ve sizi rahatsız ediyorsa sizlere mükemmel bir fırsat sunuyoruz. Jilet Bıçak Cam İzi Nasıl Geçer? Kapatan En İyi Krem Tavsiyelerini sizler için bağlantıyı buraya bırakıyorum. Resimlerde de göreceğiniz üzere şahsen kendim kullandım ve fazlası ile faydasını gördüm.

Kuruyemişlerin özellikle de cevizin karaciğere yararları bunlarla da sınırlı olmamaktadır. Karaciğer yağlanması çekenler içinde tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Hem de bire bir çözüm önerisi olmaktadır.

ÖNEMLİ BİLGİ: Ceviz alımında neye dikkat edilmeliyiz diye merak ediyorsanız? Kabuklarının ince, büyük ve sarı renkli olmasına özen göstermelisiniz.

Evet arkadaşlar karaciğere faydası olan tam 6 tane bitkinin neler olduğunu detayları ile sizler için paylaştık. Şimdi sıra geldi karaciğerine yararlı İbrahim Saraçoğlu’ndan şifalı karaciğeri temizleyen en iyi 1 numaralı kür tarifinin paylaşımına. Haydi gelin bakalım hep beraber görelim bu kür tarifi neymiş.

İbrahim Saraçoğlu’ndan Karaciğeri Temizleyen En İyi 1 Numaralı Kür Tarifi

Hepimizin bildiği üzere Prof. Dr. İbrahim SARAÇOĞLU  vermiş olduğu bütün tarifler her derde deva olmaktadır. Özelliklede kür tarifi denildiği zaman en başta akla gelen isim kuşkusuz ki Prof. Dr. İbrahim SARAÇOĞLU gelmektedir. Vermiş olduğu tüm kürler nerede ise %100 etkilidir. Bu nedenle bizde karaciğeri temizleyen en iyi 1 numaralı kür tarifi için sayın Prof. Dr. İbrahim SARAÇOĞLU hocamızın tarifine başvurarak sizlerle paylaşmak istedik.

Hocamızın vermiş olduğu karaciğeri temizleyen kür tarifini paylaşmadan önce hocamız tarafından bu organın önemini anlatan konuşmasını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Yaşadığımız süre içerisinde sudan, havadan ve tükettiğimiz gıdalardan alınan tüm zararlı atıklar karaciğer tarafından temizlendiğinin bizlere bilgisini verdi. Bu nedenle vücudumuzun iç ve dış sağlığı için karaciğer organımız son derece önem arz ettiğini bir kez daha vurgulamış oldu.

Daha sağlıklı bir yaşam sağlamamız için karaciğerin önemin den hocamız kısaca bu şekilde bahsettikten sonra tüm bu organa karşın rahatsızlıkların oluşmaması için altı ayda bir kullanmamız gereken bir kür tarifini bizler için önerdi. Şimdi hep birlikte bakalım bu tarif nelerden oluşuyormuş.

Gerekli Malzemeler:

 • 1 tane limon
 • 1 bağ maydanoz
 • 1 kahve fincan zeytin yağ
 • 2 diş sarımsak

Hazırlanışı:

 • Bir bağ maydanozu güzelce yıkayıp Bir kaba koyalım. Üzerine bir tane limonu sıkalım. 2 diş sarımsak ve bir fincan zeytin yağını da ilave ettikten sonra hepsini belandır yada mikserden geçirelim. İyice geçirdikten sonra rengi yeşil su krema kıvamında bir karışım elde etmiş olacaksınız.

Kullanımı:

 • Hazırlamış olduğunuz kürü 15 gün boyunca sabah uyandığınızda aç karnına tüketebilirsiniz.

İbrahim Saraçoğlu’nun Vermiş Olduğu Kür Tarifine Ait Olan Video: https://www.youtube.com/watch?v=SNTI57Zmm9c

Bağlantısını bırakmış olduğumuz videoyu da izlediğimize göre şimdi sıra geldi karaciğeri en hızlı temizleyen bitki çaylarının neler olduğuna.

Karaciğeri En Hızlı Temizleyen Bitki Çayları Nelerdir?

Buraya kadar karaciğerimizi temizlemek için neler yapmamız gerektiğini ve hangi besinlerle onarabileceğimizi görmüş olduk. Şimdi bu besinlerin yanında bir karaciğeri temizleyen bitki çayları da yer almaktadır. Bu çaylar birden fazla olmaktadır. Karaciğerimizi en hızlı temizleyen içlerinden hangisi derseniz. Her ne kadar çay olmasa da sıvı olduğu için bu sorunuza yanıt vermek istiyorum. En iyisi su olmaktadır arkadaşlar. İçerisinde hiç bir katkı maddesi bulunmayan günde en az 1,5 LT su tüketimiyle sadece karaciğerinizi değil, böbreklerinizin de sağlığını koruma altına alacağınızı biliyor muydunuz? Yeri gelmişken bu önemli bilgiye de yer verelim diye düşündüm. Şimdi sıra geldi karaciğeri temizleyen diğer bitkisel çayların neler olduğuna. Bu aşamada önerebileceğimiz çaylar şunlardır.

 1. Rezene çayı
 2. Limon çayı
 3. Papatya çayı
 4. Zerdeçal çayı
 5. Elma çayı
 6. Hindiba çayı

olmaktadır. Karaciğere faydalı olan bu 6 tane çayı sizlerle paylaştık. Tabi ki bu çayları siz kendiniz doğal olarak yapmanız tavsiye edilir. O zaman daha fazla etkisini görebilirsiniz. Eğer ben uğraşamam hazır aktarlardan alırım diyorsanız aktarlardan alacağınız bu bitkileri ılık bir suda demlenmesini bekleyerek tüketebilirsiniz.

Karaciğerin En Büyük Düşmanı, Yoran Yiyecekler Nelerdir?

Karaciğerin en büyük düşmanı onu yoran yiyeceklerin en başında yağlıların geldiğini sizlere söyleyebilirim. Tabi sadece bununla kalmayıp beraberinde alkol karaciğerin en büyük hatta bir numaralı düşmanı olduğunu biliyor muydunuz? Bu sebepten dolayı da karaciğer rahatsızlığı çekenler yağlı yiyeceklerden ve alkol tüketiminden mutlaka uzak durmaları gerekmektedir. Peki ya karaciğeri yoran yağlı ve katkılı yiyeceklere hangileridir. Sizler içi bunları aşağıda listeledim.

 1. Salam
 2. Sosis
 3. Sucuk
 4. Pastırma
 5. Et suyu
 6. Tahin
 7. Kızartmalar ve türleri (Kabak, patates, patlıcan, vb.)
 8. Kakaolu gıdalar
 9. Yağlı soslar
 10. Hazır yiyecekler

Evet arkadaşlar gördüğünüz üzere karaciğeri yoran ve aynı zamanda zarar veren gıdalar bunlar olmaktadır. Bunların yanında bir de karaciğerin düşmanları içinde ise en başta şeker geldiğini de bilmenizi isterim. Tüm bunların haricinde birde

 1. Antidepresanlar
 2. Çin tuzu
 3. Yüksek miktarda A vitaminleri de

karaciğerin düşmanı olmaktadır. Böylelikle karaciğere iyi gelen besinleri ve düşmanları olan tüm yiyeceklerin neler olduğunu paylaşarak hep birlikte gördük. Artık bu değerli organımızı korumak için gerekli besin öğelerini tüketmek sizin elinizde olmaktadır. Son olarak sizlerle karaciğerin temizlendiğini, toksinlerden tamamen arındığı nasıl anlaşılacağı hakkında bilgi verelim.

Karaciğerin Temizlendiği, Toksinlerden Arındığı Nasıl Anlaşılır?

Bildiğiniz üzere karaciğerin görevi vücudumuzda biriken zararlı atıkları arındırmaktır. Çeşitli sebeplerden dolayı bu atıkları arındıramadığında ise kendisini bazı hastalıklarla belirgin etmektedir. Bu hastalıkların neler olduğunu ise yukarda sizler için yer verdik. Şunu söylemeliyim ki bu rahatsızlıkları çeken kişiler çok büyük olasılıkla karaciğer hastalığından dolayı bunları yaşamaktadırlar. Bu rahatsızlıkları yom etmek için vermiş olduğumuz bilgileri kullanarak bir şeyler yapmanızla birlikte karaciğeriniz de her şeyin yoluna girdiğini görmüş olursunuz. Bunun yanı sıra karaciğerin temizlendiği, toksinlerden arındığı, nasıl anlaşılır diyorsanız? Özellikle cildinizde yaşadığınız sorunlarınızın ortadan kalmış olduğunu fark edeceksiniz.

Daha fazla merak ettiğiniz tüm sağlık konularımızı https://www.devletkredi.com/?s=sağlık bu bağlantımızda detayları ile bulabilirsiniz.

Vermiş olduğumuz bilgileri uygulamanız halinde sağlıklı bir karaciğere sahip olmanızla birlikte cildinize bir parlama geleceğini de göreceksiniz. Sadece vücudunuzun iç yapısını düşünenler değil, cilt güzelliğine de değer verenler bu nedenle karaciğerlerini mutlaka sağlıklı tutmaya özen göstermelidirler. Bunun içinde yukarıda vermiş olduğumuz bilgileri uygulamanız yeterli olacaktır.

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın