Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

65 Bin TL Kadın Girişimcilere KOSGEB Devlet Desteği 2023

65 Bin TL Kadın Girişimcilere KOSGEB Devlet Desteği 2023

KOSGEB kadın yeni girişimcilere açacakları iş yeri için en fazla ne kadar hibe veriyor? Sorusuna 2023 de 65.000 TL başlayıp 325.000 TL kadar diye net olarak cevap verebiliriz. Bayanlara göstermiş olduğu imtiyazla üstelik 10 bin TL ekstra teşvik verdiğini de bilmenizi isterim. KOSGEB desteğini alarak iş yeri kuracaklara bu nedenle açacakları işletmelerini mümkünse eşlerinin üzerlerine açmalarını tavsiye etmekteyiz. Şimdi hazırsak, KOSGEB hibe destekli olarak kadın girişimcilere sağlanan tüm bu bahsetmiş olduğum desteklerin ne kadar? Kaç TL olduğundan bir bahsedeceğim. Sonrasında ise başvuru 2023 yılında istenilen şartları ve hibe almak için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğine değinmek istiyorum.

Neler Var?

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Çok Ayrıcalıklı

Kendine yeni bir iş yeri açmak isteyen kadın girişimcilere KOSGEB 2023 yılında 60 bin TL hibe vermektedir. Erkek girişimcilere nazaran kadın girişimcilere fazladan 10.000 TL vermiş olduğu hibe kredi desteğini ”Girişimciliği Geliştirme Destek Programı” üzerinden sağlamaktadır. KOSGEB bunun yanı sıra üretime dahil işletme kuracaklara ise makine teçhizat alımları içinde ayrıca 225.000 bin TL hibe olanağı da sağlamaktadır. Yeni iş yeri kuracak olan kadın girişimcilere kurum tarafından sağlanan bu iki programın içeriği ise şu şekilde yer almaktadır.

 • Geleneksel Girişimci Desteği: Kurum KOSGEB Desteklenen Sektörler içerisinde herhangi bir iş fikrine sahip olmanız durumunda sizleri desteklemektedir. Bu desteği ise ‘Geleneksel Girişimcilik Destek Programı’ üzerinden vermektedir. Aşağıda yer alan tablodaki desteğin açıklaması ise yine altında sizler için yer almaktadır.

blank

Destek tablosunda kadın girişimcilere devletimiz KOSGEB üzerinden kurmuş oldukları işletmenin ilk açılış giderleri için 5.000 TL hibe verir. Bu işletme şayet ”Sermaye Şirketi” ise o zaman bu hibe 10.000 TL olmaktadır. Ayrıca, kadın girişimci olduğunuz için tabloda yer almayan +5.000 TL fazladan hibe ”Kuruluş Desteği” adı altında alırsınız. Dolayısı ile;

 1. Kuruluş desteği olarak gerçek kişi iseniz 10.000 TL, sermaye şirketi iseniz 15.000 TL hibe alırsınız.
 2. İşletmenizin 1 ile 12 ay arasındaki faaliyetleri sırasın da eğer ki çalışanlarınızın pirim gün sayısı 1080 gün üzerinde olursa 12 ayın sonunda 20.000 TL daha hibe alırsınız.
 3. İlk sene toplamda 30.000 TL hibe KOSGEB üzerinden almış olursunuz
 4. İşletmenizin 2. yılında ise yine normalde 5.000 TL olarak verilen kuruluş desteğini kadın girişimci olduğunuz için 10.000 TL olarak alırsınız.
 5. 12 ile 24 aylık dönem içinde çalışanlarınızın pirim gün ödemesi şayet 1140 puan ve üzerinde olursa bu kez yine 20.000 TL daha hibe 24 ay sonunda alırsınız.
 6. Toplamda ilk yıl 30.000 TL ikinci sene 30.000 TL olmak üzere 60.000 TL hibe alırsınız!

Kadın girişimcilere sağlanan devlet desteği KOSGEB üzerinden bunun ile kalmıyor. Eğer ki iş fikriniz üretime dahilse, hali ile o zaman ”İleri Girişimcilik Destek Programı” içerisindeki NACE kodları içerisinde yer alıyorsa o zaman aşağıdaki tabloda olduğu gibi 225.000 TL kadar yine hibe almaya hak sahibi olursunuz.

blank

 • İş fikriniz Düşük Orta-Düşük Teknoloji Düzeyi içerisinde yer alırsa alacağınız makineler için 100.000 TL kadar olan giderin 75.000 TL kısmını hibe olarak geri alırsınız.
 • İş fikriniz şayet Orta Yüksek Teknoloji Düzeyi içerisinde ise bu kez 200.000 TL kadar alacağınız makine ve teçhizatlar için 150.000 TL hibe alırsınız
 • Eğer ki iş fikriniz Yüksek Teknoloji Düzeyi içerisinde ise bu kez 300.000 TL kadar alacağınız makinelerin 225.000 lirasını devlet desteği sayesinde hibe olarak geri alırsınız.

Burada dikkat edilecek en büyük husus ise alınacak olan iş makinelerinin Sanayi Bakanlığının yayımlamış olduğu ”YERLİ MALI” tebligatına uygun olarak üretilmiş olmasıdır! Peki, KOSGEB siz kadın girişimcilere bu şekilde bir desteği sağlarken ne gibi şartlar talep etmektedir.

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Şartları Nedir?

Şimdi gelelim yukarıda yer alan 225.00 TL + 60.000 TL toplamda 285 bin TL  kadar çıkan KOSGEB kadın girişimci desteğinin şartlarının neler olduğuna. Bu destekten yararlanmak için ilk olarak Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olup 18 yaşından büyük olmanız gerekir. Tahsilinizin derecesinin hiç bir önemi yoktur. Ayrıca üst yaş sırını da yine aynı şekilde yoktur. Bu şartlara şayet uygun iseniz o zaman diğer şu şartları da sağlamanız gerekir.

 • 18 yaşından büyük Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Olmanız
 • Daha önce KOSGEB hibe programlarından yararlanmıyor olmalısınız
 • FETÖ, PKK gibi yasa dışı suç örgütü mensubu olmamanız
 • Yüz kızartan suçlardan cezai işlem görmemiş olmanız
 • İş fikrinizin KOSGEB tarafından destelenen sektörler içerisinde yer almış olması
 • Girişimcilik belgesi sahibi olmanız
 • İşletmenizi Türk Ticaret Kanunu‘na uygun bir şekilde kurmuş olmanız

gerekmektedir. Girişimcilik belgesinin alınması iş fikrine göre değişmektedir. Şayet iş fikriniz ‘Geleneksel Girişimcilik NACE Kodları’ içerisinde yer alıyorsa ‘Geleneksel Girişimcilik Eğitimi’ almanız yeterli olacaktır. Eğer ki iş fikriniz ‘İleri Girişimcilik NACE Kodları’ içerisinde yer alıyorsa o zaman ilaveten ‘İleri Girişimcilik Eğitimi’ de almalısınız. Bu iki eğitimin nasıl alınacağını sizler için bir videoda açıklık getirdim.

Umarım videomuz sizlere eğitimler hakkında yeterince bilinçlendirmiştir. Peki, kadınlara KOSGEB aracılığıyla sağlanan bu destek başvurunu nasıl yapmalısınız?

KADIN Girişimci Kredisi KOSGEB’den Nasıl Alınır?

Destek programı içerini gördük. Artık KOSGEB kadın girişimci desteği şartlarını da biliyoruz. Şimdi geldi sıra KOSGEB kadın girişimci kredisi nasıl alınır sorusunun yanıtına. Eğer ki yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi iş fikriniz KOSGEB desteklenen sektörler içerisinde yer alıyor ise KOSGEB den hibe almak için ilk olarak ”Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” alarak ”Girişimcilik Sertifikası” sahibi olmanız gerekir. Girişimcilik belgesini almak 2023 yılı için çok daha kolay hale gelmiştir. Şayet bir e-Devlet şifreniz varsa, kolaylık ile evinizin konfor ortamının terk etmeden bu belgeye sahip olabilirsiniz. Her ne kadarda bu önemli belgenin nasıl alınacağını videolu olarak yukarıda anlatmış olsam da, ilgili bağlantıları ile bir defada aşağıda yer vermek istiyorum.

 1. İlk olarak eğitim verilen site adresine buradan giriş yapalım.
 2. Erkanın sağ üst köşesinde yerleştirilmiş olan ”Giriş Yap” butonuna tıklatalım.
 3. e-Devlet şifremizi girelim.
 4. Sistem bizi yine eğitim sayfasına yönlendirecektir.
 5. En alt sayfaya doğru inelim oradan ”Öne Çıkan Eğitimler” bölümünden ”Geleneksek Girişimcilik Eğitimi” altındaki ”Eğitime Tıkla” butonuna basalım.
 6. Karşımıza çıkan bütün videoları izleyip sonrasına oluşan testleri cevaplayalım.

En son video ve test sonrasında girişimcilik belgesi almaya hak sahibi olacaksınız. Daha öncede belirtmiş olduğum gibi eğer iş fikriniz ‘İleri Girişimcilik NACE Kodları’ içerisinde ise aynı sayfadan ‘İleri Girişimcilik Eğitmi’ de ayrıca almalısınız. Tabi KOSGEB kadın girişimcilik kredisi almak için iş sadece girişimcilik belgesini almak ile kalmıyor. Daha sonra yapmanız gereken adımlar da var. Peki bun yapılması gerekilen adımlar nelerdir? Hadi onları da maddeler halinde sıralayalım.

 1. İlk olarak kendi sermayeniz ile işletmenizi kurunuz. (iş fikriniz sadece Geleneksel Girişimcilik İçerisinde yer alıyorsa eski dönemlerde olduğu gibi illa faturalı sıfır ürünler almak zorunda değilsiniz.)
 2. Daha sonra KOSGEB’e kayıt olunuz. (e-Devlet üzerinden buradan işleminizi gerçekleştire bilirsiniz.)
 3. KOSGEB veri tabanına kayıt olunuz.
 4. Son olarak da çıktısını aldığınız evraklar ile kendi KOSGEB İl Müdürlüğü’ne başvuruda bulununuz.

Kurum haftalık olarak toplantı yaparak sizin müracaatınızı değerlendirecektir. Şayet evraklarınız tam ve doğru ise size bir gün verecektir. O gün geldiğinde hazırladığınız yada hazırlattığınız KOSGEB iş planı projenizi sunum yaparak onay aldırırsanız, destek programlarından istifade etmiş olursunuz. KOSGEB’in kadın girişimcilere sağlamış olduğu destekler bunlardır. Peki, diğer kurumların sağladığı destekler nelerdir?

Kadın Girişimciler Mikro Kredi İle Evinizde İş Kurun!

Kadın girişimcilerin bir çoğu evlerinden iş yapmak istiyorlar. Kadınların evlerinde iş kurmalarının birden çok nedeni var. Bunlardan en fazlası ise şüphesiz çocuklu olmalarıdır. Çocuklarını bakıcılara bırakmak istemeyen ev hanımları için bir çok kurum mikro kredi adı altında 1.000 TL den başlayıp sonrasında ise 8.000 TL kadar faizsiz kredi vermektedir. 12 ay geri ödemeli olarak verilen ‘Mikro Kredi’ ev hanımlarına şu kurumlar vermektedir.

 1. Türkiye İsrafı Önleme Vakfı
 2. Türkiye GRAMEEN Mikro Finans Programı
 3. Kadın Egemenliği Değerlendirme Vakfı

Bu vakıflar evinde iş yapmak isteyenler kadınlara İŞ-KUR’un Evlere Sağladığı Ek İş İmkanları gibi iş olanağı sağlamasa da sermaye olanağı vermektedir. Şartları ise;

 1. Herhangi bir iş fikrinden 5 bayanın bir araya gelmesi gerekir. Oluşan guruptaki kadınların yakın akraba olmaması gerekir.
 2. 3 Günlük eğitimlere katılmalısınız
 3. TİSVA (Mikro Kredi) kredi almaya hak kazanırsınız
 4. 46 TL olarak düzenli bir şekilde almış olduğunuz faizsiz krediyi geri ödersiniz.

Mikro Kredi hakkında detaylı bilgi almak için 0-312-436-90-90 numarayı aramanız yeterlidir.

Kadınlara En Uygun Kredi Veren Bankalar Hangisi?

Kendi işinizi kurmak için banka kredisine mi ihtiyacınız mı var? Yada günlük giderleriniz için para mı lazım? O zaman sizlere en uygun şartlar da kredi veren bankayı tanıtacağım. Gelir belgeniz olmasa dahi bu bankadan tam 40.000 TL kadar kredi çekebilirsiniz. Üstelik geri olarak da 3 yıl vadeli aylık taksitler halinde ödeye bilirsiniz. Nüfus etmiş olduğunuz ilde bankanın şubesi dahi olmasa başvuru yapacağınız bu bankamız ŞEKERBANK olmaktadır. ŞUBAT ayı için  uyguladığı faiz oranı ise şu şekildedir.

ŞEKERBANK 12 Ay 24 Ay 36 Ay
  %3.17
%3.33

Sizlere örnek verecek olursak. Bu bankadan 25.000 TL kredi çektiniz. Peki, ya geri ödemeniz ne kadar olacak?

25.000 TL Şekerbank Kredi Geri Ödeme Planı
Vade Taksit Maliyet
12 2.511,55 TL  30.138,61 TL
18 1.817,72 TL 32.718,91 TL
21 1.621,79 TL 34.057,69 TL
24 1.476,19 TL 35.428,41 TL
28 1.332,33 TL 37.305,29 TL
33 1.203,90 TL 39.728,87 TL
36 1.159,49 TL 41.741,86 TL

İnternet üzerinden hemen form doldurarak başvuru yapmak için buraya giriş yapın lütfen! Şayet verilen bu desteklerden yaralanamıyorsanız. Sakın karamsarlığa kapılmayın. Bankaların bizlere sunmuş olduğu imkanlar sayesinde de kendi işimizi kurabiliriz. Üstelik hiç bir gelir belgeniz olmasa dahi kredi imkanlarından yararlanabilirsiniz. Nasıl mı? Akbank Gelir Belgesiz 100 Bin TL Kredi Nasıl Aldım? Şahsen kendim fayda gördüğümden dolayı sizlere de önermek istedim. Sorularınızı aşağıda bulunan yorumlar kısmına yazarsanız. Sizlere en kısa süre içerisinde yardımcı olmaya çalışırız.

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 1 Ortalamamız: 1]
Ziyaretçi Yorumları - 15 Yorum
 1. Evin dedi ki:

  Ben hem yardim hem bilgi alak istiyorum bikac fikrim var kadin girisimci olmak istiyorum yardiminizi istiyorum

  1. Admin dedi ki:

   Size nasıl yardımcı olabilirim peki

 2. Çiğdem dedi ki:

  sermayesi olan kişi zaten gider işini kurar
  10 yıllık gelinlik dikim ustasıyım emeğimle hep başkalarını zengin ettim.bize bir kuru maaş.kendi işimi tabii kurmayı çok isterim ama tam devlet desteği varmış diye hevesleniyorum bir araştırıyorum önce ben harcayacakmışım sonra başvurabiliyormuşum yani yine olmuyor. Nakit olsa zaten gider işimi kurarım hibe değil faizsiz kredi verseler vatandaşa daha destekleyici olurdu bence

  1. Admin dedi ki:

   Çiğden hanım o zaman herkes başvurur bunda bütçe elvermez doğru değil mi? ufak bir kredi çekerek işletmenizi kurabilir sonra alacağınız hibe ile bu krediyi geri ödeye bilirsiniz. Madem milleti zengin edecek kadar cirosu yüksek bir iş neden bunu bir düşünmüyorsunuz?

 3. Sibel Anıl dedi ki:

  Merhaba yeni bir iş yeriaçacağım. Bugün izmir güney kosgebe bilgi almaya gittim. İşyeri için alacağım demirbaş vs ler kosgeb desteğinden cıktığını sadece şahıs şirketş olduğundan 5000 tl alacagımı ve personel sgk girişiyle yıl sonunda ve 2 yıl sonra geri alacağım sigorta geri ödeme bilgisinden bahsedildi. Şu an bir personel almayacagım o zaman bir destek almamda söz konusu değil bu durumda. Hibe desteği 5000 tl ile kalmış oluyor. Anladığım bilgi doğrumudur?

  1. Admin dedi ki:

   Evet, aynen artık o şekilde olmaktadır. Ama, kadın girişimci iseniz yada 30 yaş altı genç girişimci veya Gazi, Engelli veya 1. derece Şehit yakını iseniz bu destek 10 bin TL olmaktadır. Ayrıca her iki dönem için verilmektedir.

 4. Zülfiye dedi ki:

  Ben30yasindayim 5senedir firmalardan elektirik mazemelerini alip evlerde is yapmak isteyen bayanlarla beraber is yapiyorum bunun icin kendime kucuk birde dukkan tututum
  Fason isi yapiyorum kisacasi. Isimi buyutup daha da gelistirmek istiyorum basvuruda bulsam nasil olur yönlendirile bilirmiyim ne yapmaliyim böyle bir destek icin?

  1. Admin dedi ki:

   Tutmuş olduğunuz dükkan GİB kaydı yok ise (yasal olarak açılmadı ise) girişimcilik belgesi alarak KOSGEB üzerinden hibe alabilirsiniz.

 5. Neslihan parıltı dedi ki:

  Merhabalr ben 43 yaşında bir bayanim koydeki arazimize kucukbas hayvan ciftliği kurmak istiyorum devletimiz bu gibi islere hibe veriyormu veriyorsa ne yapmam gerekir

  1. Emre ADIN dedi ki:

   Evet, veriyor ama köyünüz hangi ilde bunu bana söylerseniz size daha iyi yardımcı olabilirim.

 6. Beate Gaschina Stoilovia dedi ki:

  Merhabalar 53 yaşında bir kadınım, Alman / Türk vatandaşıyım ve 1 yıldır limited şirketim var, şimdi daha büyük bir proje için devlet fonuna başvurmak istiyorum. suan 7 odalali 5 yildiz boutique otel ve seyahat acentesi var, ek olarak üretimi , ve hayata yeni bir başlangıç ​​yapmak isteyen kadınlar için sosyal proje bir kompleks kurmak istiyorum. Buna göre 2500qm tesis var. Benim sorunum şu ki, 3 yıl önce bir arkadaşıma yardım ettim (mahkeme hala devamediyor ) ve bu nedenle bankalardaki dosyam artık sıfır ( sicil bozuk , diyorsunuz) . Başvur ıcın giriş sisteminden geçemiyorum. Ne yapabilirim, kadınlar için ne gibi alternatifler var? 50 kışı ış verebirlirim ve bu benim bölgede önemli bir konu.

  1. Emre ADIN dedi ki:

   Merhaba, Beate Gaschina Stoilovia… Devletin vermiş olduğu hibe destekleri ile banka puanınızın düşük olması kesinlikle etkilemez. İşletmeniz şuan faal olduğu içinde girişimcilik desteklerinden yararlanamazsınız. Ama, KOBİ iseniz ve devlete özellikle vergi borunuz yok ise KOSGEB KOBİ destek programlarından yararlana bilirsiniz. Yeriniz de olsam, bağlı olduğunuz KOSGEB müdürlüklerine gider, aktif olarak yararlana bileceğiniz programlara bir incelerdim.

 7. emel dedi ki:

  merhaba ben emel instagram üzerinden ve gitttigidiyor üzerinden satış yaptığım iki sayfam var küçük çaplı işler yapıyorum. maddiyat ve makinem olmadığı için ilerleyemiyorum. bankalardaki sicilim bozuk ve herhangi bir şirket belgem yok yaptığım işle alakalı. alabileceğim bir kredi var mı .neler yapmam gerekir. yardımcı olabilir misiniz.

 8. Merve dedi ki:

  Merhaba 27 yasindayim ve su bayiligi acmak istiyorum bu kosgebin hibe olayindan da yararlanmak istiyorum neler yapmam gerekiyor

 9. maide dedi ki:

  merhabalar ben su bayisi dükkanı açtım, ruhsata daha başvuru yapamadım
  genç girişimci olarak kabul edildim fakat hibe kredisinden yararlanamadığımı anlamış ta değilim açıkcası

Bir Yorum Yazın