Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

İŞKUR İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? Başvuru Şartları Nedir? (2022’de Ne Kadar)

Yaşam şartlarından dolayı hepimiz bir şekilde çalışmak ve para kazanmak zorundayız. Her neye ihtiyaç duyarsak sonucunda paramız olması gerekmektedir. İşimiz var çalışıyoruz çok şükür. Ama bir anda o işimizi de kaybedebiliriz. Bu hayatın acı ama gerçek tarafları maalesef ki. Sonuç olarak bizler ne kadar zor durumda kalsak ta, devlet bize bir şekilde yaşamış olduğumuz durumu, az bir hasar ile atlatmak için yardım etmektedir.

İŞKUR İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? Başvuru Şartları Nedir? (2022’de Ne Kadar)

İşte tamda bizim bu zor anımızda İŞKUR tarafından belirtilen şartları taşıdığımız taktirde, işsizlik ödeneği bağlanmaktadır. En azından ihtiyaçlarımızı giderecek ve yeni bir iş imkanı bulana kadar belli bir süre maaş desteği verilmektedir. Şayet sizlerde bu durumda iseniz, işsizlik maaşının nasıl alındığını, şartların neler olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Size bu konuda yardımcı olabilirim. Çünkü bende aynı durumu yaşadım. Bu yüzden sizlere kimlerin işsizlik maaşı alabildiğini, e-devlet üzerinden nasıl başvuru yapabileceğinizi, ne kadar sürede alacağınıza dair sorgulama bilgileri yazımda paylaştım. 2022 yılı işsizlik maaş hesaplamasına kadar, gerekli tüm bilgiler yazımın içeriğinde bulunmaktadır.

Neler Var?

İşsizlik Maaşı Nedir? Nasıl Alınır?

Öncelik olarak sizlere şunu söylemeliyim ki, her işsiz kalan arkadaşımız maalesef işsizlik maaşından yararlanamamaktadır. Bazı şartları taşımaları gerekmektedir. Yalnız bu sizleri karamsarlığa düşürmesin. Çünkü zor günlerimizi atlatabilmek adına devletimiz her türlü destek ve yardımları bizlere sunmaktadır. Bu yardımların en başında ise Devletten Muhtaç Ailelere Kira Yardımı gelmektedir. Eğer sizlerde kirada iseniz başvuru yapmanızı tavsiye ederim. Şimdi işsizlik maaşı nedir? Sorusuna cevap verecek olursak,

Sigortalı olarak çalıştığınız iş yerinden belli kurallar altında çıkartıldınız. Yani yasalarda belirtilen şartları taşıyorsunuz. İşsiz kaldığınız dönem içinde sizlere belli bir süre, çalışmış olduğunuz duruma göre miktarı hesaplanarak sizlere ödeme yapılmaktadır. İste bu verilen ödeneğe işsizlik maaşı denmektedir.

Peki bu işsizlik maaşı nasıl alındığına gelecek olursak, işsizlik maaşı bizleri en azından yeni iş imkanı bulana kadar, ihtiyaçlarımızı karşılamak adına devlet tarafından verilen yardımdır. İşsizlik maaşından yararlanabilmek için, çalışmış olduğunuz iş yerinizden, işten çıkartılma yada ayrılma bildirgesiniz almanız gerekmektedir.

blank

İşsizlik-Maaşı-Nedir-Nasıl-Alınır

Aldığınız bu bildirgeler 3 nüshadan oluşmaktadır. Belgelerin biri İŞKUR’a, bir tanesi sizde, kalan  bir diğeri ise iş yerinizde kalmaktadır. İŞKUR işten çıkartılma yada ayrılma nedeninizin araştırmasını yapar. Yatmış olan sigorta durumunuzu inceler ve işsizlik ödeneği alıp almayacağınıza karar verir. Eğer alma hakkınız varsa da ne kadar ve ne sürede almanıza dair hesaplama yaparak size bilgi verir.

İstanbul’da ikametgah eden yardıma muhtaç işsiz kalmış vatandaşlarımız için İBB her türlü yardım ve destekler de bulunmaktadır. Şayet sizlerde verilen bu desteklerden yararlanmak isterseniz İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Yardım Kartı Başvurusu nasıl yapılır. Vermiş olduğumuz adresi ziyaret ederek tüm gerekli bilgilere sahip olabilirsiniz.

Tabi ki devletin vermiş olduğu işsizlik maaş yardımından yararlanabilmek için bazı şartları taşımanız ve başvuruda bulunmanız gerekmektedir.  Bunu da nasıl yapacağınızı yazımızın devamında daha detaylı öğrenebilirsiniz. Bundan önce gelin hep birlikte işsizlik ödeneğinden yararlanma şartlarının neler olduğunu görelim.

İşsizlik Maaşından Yararlanma  Şartları Nelerdir?

Özellikle 2022 yılında gelen zamlarla beraber hayatımıza devam edebilmemiz çok zorlaştı. Hayat zor yaşam pahalı. Üstüne birde isten çıkarıldı isek  vayyy halimize demekten başka elimizden bir şey gelmiyor. Çalışmış olduğumuz iş yerinden çıkartıldık. Yada kendi isteğimiz ile işimize son verdik. İşsiz kaldığımızda devletin vermiş olduğu yardımlar arasında bulunan işsizlik ödeneğinden yararlanabilmek için bazı şartlara uyum sağlamamız gerekmektedir. İŞKUR’un resmi sayfası üzerinde yayınlamış olduğu şartları, gelin hep birlikte öğrenelim.

 1. Kendi isteğiniz yada herhangi bir kusurunuz dışında işsiz kalmanız gerekmektedir.
 2. Çalışmış olduğunuz iş yerinde hizmet akdinizin sona ermesinden önceki son 120 gün, hizmet akdine tabi olmanız gerekmektedir.
 3. Hizmet akdinizin feshinden önceki son 3 sene içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigorta priminizin ödenmiş olması gerekmektedir.
 4. Hizmet akdinin feshinin sonrası 30 gün içerisinde sizlere en yakın olan İŞKUR birimine giderek başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Bu işlemi elektronik ortamda da yapabilirsiniz.

Şartları taşıdığınız taktirde başvuruda bulunabilirsiniz. İşsizlik maaşı için başvuruyu nasıl yapacağınızı aşağıda sizler için paylaştık. Bundan önce sizlere söylemem gereken eğer şartları taşımıyor iseniz. Karamsarlığa kapılmayın. Bu yardım olmazsa eğer Maddi Yardım Yapan Zengin İş Adamları (Nakit Para)alarak en azından is bulana kadar ihtiyaçlarınızı karşılamış olursunuz. Ümidinizi sakın yitirmeyin. Yiyecek ekmeğimiz olmasa Rabbim canımızı alırdı dimi ama. Bu yüzden iyi düşünelim iyi şeyler olsun bir kapı kapanırsa diğeri açılır. Arkamızda bizi bu süre zarfında mağdur bırakmayan devletimiz olduğunu unutmayalım. 😉

İşsizlik Maaş Başvurusu Nasıl Yapılır? Gerekli  Belgeler Nelerdir?

Şartlara uyum sağladığımız taktirde bir takım belgeler ile ikametgahımızın bulunduğu il veya ilçede ki İŞKUR‘a müracaatta bulunmalıyız. Yalnız bu müracaatı yukarıda da belirtmiş olduğumuz üzere 30 gün içerisinde yapmalısınız.

blank

İşsizlik-Maaş-Başvurusu-Nasıl-Yapılır

Eğer önemli bir gerekçeniz yoksa 30  gün içerisin de başvurulmaması halinde, gecikilen sürenin toplam hak sahipliğinizden düşürülmektedir. Bu yüzden sizlerden istenilen belgelerin teminini sağlayıp biran önce başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Ayrıca İŞKUR işsiz kalan mağdur durumda olan arkadaşlarımız için ,İŞKUR LC Waikiki Evde Paketleme İş İlanları (İstanbul Dahil)vermektedir. Bilgi almanızı tavsiye ederiz. Belki sizin değil ama evdeki çalışmayan eşinizin işine yarayabilir.

İşsizlik maaş başvurusunda bulunmak için istenilen belgeler;

 1. Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 2. İşten ayrılma sebebinizi bildiren belge (işten ayrılış bildirgesi)
 3. İşsizlik maaşından yararlanabilmek için yazmış olduğunuz dilekçe
 4. İŞKUR tarafından verilen işsizlik maaş başvuru formu

ile birlikte müracaatta bulunmanız gerekmektedir. Sonrasında gerekli araştırmalar ve hesaplamalar yapıldıktan sonra sizlere vermiş olduğunuz iletişim adresleri üzerinden bilgilendirme yapılacaktır. Yada aşağıda vermiş olduğumuz sorgulama adresi üzerinden sizler bilgi alabilirsiniz. Ayrıca bu işlemleri elektronik ortamda -devlet üzerinden BURADAN yapabilirsiniz. Başvuruda bulundunuz şimdi işsizlik maaş miktarı neye göre nasıl hesaplandığını ve 2022 yılı için ne kadar alacağınızı görelim.

Devletin sağlamış olduğu yardımlar sadece bunlarla kalmamaktadır. Dul kalmış geçim zorluğu çeken bayanlarımızı da düşünerek Boşanmış Dul Kadınlara Devlet Destekleri Ve Sosyal Yardımı Verilmektedir bayanlarımız mağdur olmasın diye zorluk çekmemesi adına bir çok imkanlar sağlanmaktadır.

Ayrıca işsizlik ödeneğinden yararlanabilmek için sigortalı çalışan işsiz  arkadaşlarımız. Yeni bir iş almaya hazır durumda olmaları gerekmektedir. İşsizlik maaş başvurusu yapıldığında, sizlerin iş arayan kaydınız da oluşturulmaktadır. Bu sayede sigortalı işsizlerin sizlere uyum sağlayan  farklı bir işe yerleştirme imkanı, danışmanlık ve mesleki eğitim hizmeti almanıza yardımcı olmaktadır. Bu sayede fazla işsiz kalmamış biran önce hayatınıza kaldığınız yerden devam etmiş olacaksınız. Yani sunulan imkanlar neredeyse sınırsızdır. Bu yüzden asla karamsar olmayın.

Sizlere güzel bir öneri de bulunabilir miyim? İşsiz kaldığınız bu süre zarfında, bir yandan iş arayıp, diğer yandan boş kalmamak, kafanızı rahatlatmak, üstelikte karşılığında para alabileceğiniz Evde Maske Paketleme İş İlanlarıyla Ek Gelir Elde Edebilirsiniz Hem de şuan tam zamanı kaçırılmaz bir fırsat sizler için malum yaşamış olduğumuz covid-19 hastalığından dolayı maske zorunluluğu geldi. Ve şuan bu işe aşırı ihtiyaç var.

Şimdi İŞKUR’a başvuruda bulundunuz sıra geldi, işsizlik maaş miktarı neye göre nasıl hesaplandığını ve 2022 yılı için ne kadar alacağınıza.

2022 Yılı İşsizlik Maaş Miktarı Ne Kadar?

İşte şimdi geldik en can alıcı önemli konuya… Devletin sağlamış olduğu İŞKUR tarafından ödenen işsizlik maaşı çoğu arkadaşımız tarafından bilinmektedir. Bundan dolayı da işsiz kalan tüm insanlar bu destekten yararlanmak ister. Kimileri yararlanırken kimilerine ise yararlanamamaktadır. Sebebi ise yukarıda vermiş olduğumuz şartlara uyum sağlamış olmamalarıdır. Günlük işsizlik ödeneği çalışmış olduğunuz iş yerindeki son 4 aylık piriminiz ve esas kazancınız dikkate alınarak hesaplanmaktadır. Günlük ortalama brüt net kazancınızın %40’ı baz alınarak hesaplama yapılmaktadır. Bu şekilde hesaplanmış olan işsizlik maaşının miktarı, aylık asgari ücretin bürüt tutarının %80’nini geçmemektedir.

blank

2022-Yılı-İşsizlik-Maaş-Miktarı-Ne-Kadar

Yani kısacası maaş alacak kişi asgari ücretin %40 altında ve bürüt asgari ücretin %80’nin üstünde olmamaktadır. Hesapla asgari ücret üzerinden yapılma ve yıla göre asgari ücretin miktarı önemli olmaktadır. Ayrıca verilen bu işsizlik maaşında damga vergisi hariç hiç bir vergi ve kesintiye tabi tutulmamaktadır. Peki bu ödenekten yararlananların 2022 yılında alacakları maaş miktarı ne kadardır? sorusuna aşağıda hazırlamış olduğumuz tablo üzerinden cevap verebiliriz.

  İşsizlik maaşı için kişinin son 4 ay asgari ücret alması durumda 4.253.40 Kişinin çalışmış olduğu iş yerinde son 4 ay almış olduğu miktar 6.000.00 TL Kişinin çalışmış olduğu iş yerinde son 4 ay almış olduğu miktar 8.000.00 TL 
Son 4 ay kişinin almış olduğu net bürüt maaş miktarı 5.004.00 TL 7.447.00 TL 10.244.00 TL
Hesaplama sonucu çıkan işsizlik maaş miktarı 2.001.00 TL 2.968,64 TL 4.024,92 TL
Damga Vergisi 15.19 TL 12.45 TL 21.72 TL
Kişinin alacağı net işsizlik maaş miktarı 1.986.14 TL 2.956,19 TL 4.003,20 TL

2022 yılında asgari ücretin bürüt net rakamı  5.004.00 TL olduğundan dolayı %80’ini geçmemesi için işsiz arkadaşlarımıza bağlanacak olan aylık miktarları yukarıda bulunan tablodaki gibi olmaktadır. Bürüt maaşınıza göre sizlere bağlanacak olan diğer işsizlik maaş miktarlarınız ise

NET MAAŞ MİKTARINIZ (TL) BÜRÜT ALMIŞ OLDUĞUNUZ (TL) İŞKUR İŞSİZLİK MAAŞI ALACAĞINIZ MİKTAR (TL)
4.500 TL 5.348 TL 2.122,96 TL
5.000 TL 6.048 TL 2.400,84 TL
5.500 TL 6.747 TL 2.678,32 TL
6.000 TL 7.447 TL 2.956,19 TL
6.500 TL 8.146 TL 3.233,67 TL
7.000 TL 8.845 TL 3.511,15 TL
7.500 TL 9.545 TL 3.789,02 TL
8.000 TL 10.244 TL 4.003,20 TL

Özet olarak 2022 yılındaki işsizlik maaş oranlarına baktığımızda en düşük olarak 1.986.14 TL en yüksek ise 4.003,20 TL olarak bağlanmaktadır. Peki İŞKUR tarafından bağlanan bu işsizlik maaşının süresinin ne kadar olduğuna gelecek olursak.

İşsizlik Maaş Süresi Ne Kadar? Sorgulama Nasıl Yapılır?

İşsizlik ödeneğinden yaralanmak için başvuru şartlarını taşıdığınız taktirde, yukarıda bilgilerini vermiş olduğumuz başvuru belgeleri ile başvurunuzu yaptığınız halinde sizlere bilgilendirme yapılacaktır. Bununla birlikte alacağınız miktarı ve ne kadar süre alacağınıza dair sorgulama işlemi yaparak ta öğrenebilirsiniz. İşsizlik maaşının süresi hizmet akdinin feshinden önceki son 3 sene içinde sigortalı olarak çalışılan ve işsizlik sigorta primi ödenen gün sayısına göre değişiyor. Buna belirlenen süre ise,

 • 600 gün sigortalı olarak çalışan, işsizlik sigorta pirimi kesintisiz ödenmiş olan sigortalı işsiz arkadaşlarımıza 180 gün 6 ay bağlanmaktadır.
 • 900 gün sigortalı olarak çalışıp, işsizlik sigorta pirimi kesintisiz ödenmiş olan sigortalı arkadaşlarımıza 240 gün yani 8 ay bağlanmaktadır.
 • 1080 gün sigortalı olarak çalışan, işsizlik sigorta pirimi kesintisin ödenmiş olan sigortalı arkadaşlarımız için 300 gün 10 ay bağlanmaktadır.

Bence çok güzel imkanlar bunlar. Hele de ekonomik zorluklar çektiğimiz bu dönemde. Sizce de öğle değil mi? Şimdi sorgulama işlemine geçecek olursak. Yapacağınız işlemleri ayırtıları ile birlikte aşağıdaki resimler ile sizlere tarif ettik.

 1. ilk olarak yapmanız gereken, BURADAN e-devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir.
 2. Giriş yaptıktan sonra açılan ana ekran üzerindeki arama butonuna ”İşsizlik Ödeneği” yazınız.

  blank

  arama-butonuna-”İşsizlik-Ödeneği”

 3. Karşınıza çıkan ekran üzerindeki İşsizlik Ödeneği/İş Kaybı Tazminatı ve Kısa Çalışma Ödeneği Sorgulama” menüsüne giriş yapın.

  blank

  İşsizlik-Ödeneği-İş-Kaybı-Tazminatı-ve-Kısa-Çalışma-Ödeneği-Sorgulama

 4. Giriş yaptığınız durumda aşağıdaki resimde görmüş olduğunuz gibi bilgiler karşınıza çıkacaktır.

  blank

  işsizlik-ödenek-bilgileri

 5. Detayı görüntüle dediğinizde ise tüm bilgilere ulaşım sağlayabilirsiniz.

  blank

  detayı-görüntüle

yapacağınız işlem bu kadar. Çok basit adımlar ile sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Aynı şekilde başvuruyu da bu adres üzerinden yapabilirsiniz. Sorgulama sonucunda başvurunuz olumlu gelmezse eğer, ümitsizliğe kapılmayın. diğer yardımlar için destek almanın yollarını arayın. Sizlere yardımcı olmak adına Devletten Okuyan Çocuğa SED Yardım Parası Desteği adresini buraya bırakıyorum. Umarım fayda görürsünüz.

Bağlanan İşsizlik Maaşının Kesilmesi Durumları Nelerdir?

İşsizlik maaşının ne olduğu, nasıl alındığı, başvuru şartlarını, nasıl ve ne şeklide hangi belgeler ile başvuruda bulunduğumuzu tüm ayrıntıları ile öğrendiğimizi umut ediyorum. 2022 yılında alacak olduğumuz işsizlik maaş miktarı ve ne kadar süre ile alınacağının da bilgilerini verdik. Şimdi sıra geldi bağlanmış olan işsizlik maaşının kanunlara göre hangi durumlarda kesildiğini öğrenmeye. Ama öncesinde işsizlik ödemesi esnasında sizlere sunulan bazı hizmetler bulunmaktadır. Onlarda

 • Genel sağlık sigorta primi
 • Yeni iş bulma imkanı
 • Meslek geliştirme kursları
 • Meslek edinme ve yetiştirme eğitimleri

gibi imkanlar verilmektedir. Bu imkanlar geleceğiniz ve yaşamınıza devam edebilmeniz için çok güzel fırsatlardır. Almış olduğunuz eğitimler sayesinde belki de çıkartıldığınız işten daha da güzel iş imkanına sahip olacaksınız. Kim bilir? Haydi şimdi gelin hep birlikte işsizlik maaşı hangi durumlarda kesiliyormuş onları görelim.

 • Sizlere İŞKUR tarafından uygun görülüp teklif edilen, son çalışmış olduğunuz işteki ücret ve çalışma şartlarına yakın ve ikametgah adresinizin olduğu belediye alanı sınırları içinde bir iş sunulduğunda. Haklı bir gerekçeniz olmadığı taktirde işi reddetti iseniz maaşınız kesilmektedir.
 • Çalışma hayatınızı inceleme ve denetleme yetkisine sahip olan müfettişler. Kamu idareleri tarafından görevlendirilen kişiler. Hakkınızda yapılan denetimlerde kurum tarafından işsizlik aldığınız dönemde, kayıt dışı olarak çalıştığı tespit edildiğinde. İşsizlik ödenekleri gelecekteki dönemlerde tekrar başlamamak adına tamamen kesilmektedir.
 • İŞKUR tarafından verilen meslek edinme, yetiştirme ve geliştirme eğitimlerini haklı bir gerekçe göstermeden reddettiğinizde maaş ödemeniz kesilmektedir.
 • Sizlere verilen eğitimleri kabul etmenize rağmen, yine haklı bir gerekçeniz olmadan gitmediğiniz halede, kurum tarafından sizlere yapılan uyarıları ve çağrıları zamanında cevaplamadı iseniz maaşınız kesilmektedir.
 • Sizlerden istenilen bilgi ve belgeleri ön görülen süre içinde vermediğiniz taktirde işsizlik ödeneğiniz kesilmektedir.
 • İşsizlik maaşı aldığı süre zarfında herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı almaya başlayanların maaşları ”emeklilik” gerekçesi ile yaşlılık aylığı almaya başladığı tarih itibari ile kesilmektedir.

Fakat yukarıda vermiş olduğumuz durumların sona ermesi sonucunda eğer araştırmada ön görülür ise, ödemelere yeniden başlanmaktadır. Alacağınız ödemenin süresi ise başvuru esnasında başlangıçta belirlenmiş olan toplam süresinin sona erdiği tarihi geçmemek şartı ile verilmektedir. Ayrıca işsizlik maaşı alan arkadaşlarımız genel sağlık sigortası kapsamında olup, işsizlik ödeneği yapılmış günler için, sadece genel sağlık sigortası primleri işsizlik sigorta fonu üzerinden yatırılmaktadır. Maaş bağlanan arkadaşlarımızın bakmakla yükümlü olduğu aileleri de genel sağlık sigortası kapsamında tüm sağlık hizmetlerinden yararlanmaktadır.

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın