Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

İcradan Araç Nasıl Satın Alınır Şartlar Nedir? (Başvuru Kanalları)

İcradan Araç Nasıl Satın Alınır Şartlar Nedir? (Başvuru Kanalları)

İcradan araba almak, birçok vatandaşımızın günümüzde yaptığı karlı bir tercihtir. Aynı fiyat araçlara göre hacizli araçlar uygun ücrete satılmasından dolayı bir aracın birden çok talihlisi olabiliyor. Bugün ki yazımız da bankalardan icralık olmuş sıfır ve 2. el araç alımı yapmak isteyenlerin izlemesi gereken yola sizler için yer verdik. Banka hacizli araç satışı nasıl yapılır? diyen vatandaşlarımız için bahsedeceğimiz bu adımlarla yapacakları masraflar dahil olmak üzere bir araç fiyatının çok çok altında bir bedele araba sahibi olabileceksiniz nasıl mı? detayların tümü aşağıda yer almaktadır.

İcradan Araç Nasıl Satın Alınır Şartlar Nedir? 2021

Uygun fiyata kelepir araç kredisi alarak yada almayarak otomobil almak, her sürücünün hayalidir. Ancak her alım satım işleminde olduğu gibi hacizli araç almak için de bir takım şartlar gereklidir. Bunları maddeler halinde açıklayacak olursak şu şekildedir;

 • 18 Yaşını doldurmuş her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı başvurulara katılabilir .
 • Kimlik bilgileri ve belgesiyle başvurulacaktır .
 • Kanuni ikametgah göstermek
 • Türkiye de tebligat göstermek
 • İhaleye katılabilmek için ihale ilanındaki belirtilen niteliklere  sahip olmak
 • Tüzel kişiler açısından tüzel kişiliğin sicile kayıtlı olduğu yerden noter tasdikli vekaletnameyi vermek
 • Araç için nakit ücret eğer bankadan talep edilecek ise anlaşmalı bankadan teminat belgesi alınmalıdır.
 • İhale başvuru formu edinilerek doldurulmalı bu şartlar uygulandığında ilk aşama tamamlanmış olur . İkinci aşamada ise; icra müdürlüğünün talep ettiği teminatı hazırlamak ve ihalelere araç için talep etmek Üçüncü aşamada aracın borcunun bulunup bulunmadığını ve hasar kaydını inceleyin.İhaleleri muhakkak yakından takip edin almak istediğiniz araçta istediğiniz detaylar bulunuyor mu ? inceleyin.Araç masrafları bütçenize uygun mu kontrolde bulunun .Bu araçlar icra yoluyla alındığından araç için birkaç yeni masraf gerekli örneğin : araç ruhsatı ; aracın fenni muayene ücretleri ve anahtarları yenilenmelidir

İhale İlanlarına Nasıl Erişim Sağlayabiliriz

İlanlar gazetede ve defterdarlık binalarının ilgili duyuru panoları ve İnternet  olmak üzere 3 şekilde duyurulur gazete ile yapılacak ilan ile ihale günü arası 10 günden  son ilan  ile ihale günü arası 5 günden az olmamak üzere toplam 2 defa duyurulur. İnternet ortamında ise www.maliye.gov.tr den defterdarlıklar  bölümünden araştırabilirsiniz .Ayrıca defterdarlıkların ilan tahtalarında ilanlara rahatlıkla ulaşabilirsiniz  .

Araç İhalelerine Kimler Katılamaz

 • İhaleyi yapan müdürlüğün,İdari amirleri,
 • İşlemlerle ilgilenen görevliler,
 • Bu kişilerin eşleri ve ikinci dereceye kadar olan hısımları,
 • İhaleye katılması kamu hizmetlerince yasaklanmış kimseler,
 • Hapiste olanlar ve akli sağlığı yerinde olmayanlar. Ve reşit olamayanlar ihalelere katılamazlar.

İhaleler İçin Teminat Belgesi Nasıl Düzenlenebilir?

Borç ödemesi ve ihalenin olumlu yönde sonuçlandırılması ve işlemlerin sağlıklı bir şekilde işlemesi  adına bankalardan alınan belgedir. Banka birtakım şartlar ister. Tüm bunların gerçekleşmesi için şahısın gerçek kişi olması gerekir .Daha önce bankalara ödemelerinin zamanlı yapılıp yapılmadığı incelenir maaş bedeli incelenerek bir ödeme çizelgesi hazırlanır. Eğer bankalara düzenli ödemelerinizi sağladıysanız ve düzenli aynı bankanın müşterisi iseniz teminat belgenizi almanız daha kolay olacaktır bu sebeple devamlı kullandığınız bankayı tercih etmeniz tavsiye olunur.

İhalelerde Uygulanan Usuller Nelerdir?

Hacizli malların satışında bir takım krallar vardır. Bu kurallar dahilinde yapılan her işlem yasal olur. Uyulmayan  usuller ise sorun çıkartabilir bu sebeple, kurallara uygun hareket etmek gereklidir. İhalelerde açık teklif kapalı teklif ve pazarlama usulü olarak 3 çeşit usul bulunur. Genel olarak  Acık usul tercih edilir. Araç ihalelerinde büyük ihtimalle açık usulle yapılır alıcı aracı yakından inceleyerek  aracın kendi isteklerine uygun olup olmadığına karar verir .İhale usulu araç alırken birazda araçlardan anlıyor iseniz şans sizden yana olacaktır. Lakin araçlarla ilgili çok bir bilginiz yok ise anlayan bir kimse ile ihalelere girmelisiniz.

İhale İşlemlerine İtiraz Nasıl Yapılır?

İhalelere ilişkin itirazlarda öncelikle ihaleyi yapan idareye şikayet başvurusunda bulunmak zorunludur. idarenin aldığı kararların uygun bulunması zorunludur. idarenin aldığı kararları uygun bulunmaması ve idarenin 30 iş günü içerisinde karar almaması durumunda  kuruma şikayet başvurusunda bulunabilir. 4734 sayılı kanun kapsamında bulunan ihalelerde kurallara aykırılıklar bulunduğu iddiasıyla gerçek ve tüzel kişiler kararların incelenmesi hususunda başvurabilir. Tüm bu kuralların sağlanması için ihale maddelerini iyi incelemeli gerekli gördüğünüz itirazı bu maddelere dayanarak yapmalısınız. İcradan araba almak daha uyguna gelecektir. Fakat bu işlemleri iyi takip eden, inceleyen bir kimse olmanız gereklidir.

Konu Videomuz

Ziyaretçi Yorumları - 3 Yorum
 1. Kemal Köroğlu dedi ki:

  Araç almak istiyorum 05424848127

  1. Admin dedi ki:

   İcralık araç ihalelerine girmeniz gerekmektedir. İnternet sitesi üzerinden icradan araç alma sitelerine bakmanız gerekmektedir.

 2. Barış dedi ki:

  Arac sahibi olmak istiyorum

Bir Yorum Yazın