Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

İcradan Araç Nasıl Satın Alınır Şartlar Nedir? (Başvuru Kanalları)

İcradan araba almak, birçok vatandaşımızın günümüzde yaptığı karlı bir tercihtir. Aynı fiyat araçlara göre hacizli araçlar uygun ücrete satılmasından dolayı bir aracın birden çok talihlisi olabiliyor. Bugün ki yazımız da bankalardan icralık olmuş sıfır ve 2. el araç alımı yapmak isteyenlerin izlemesi gereken yola sizler için yer verdik.

İcradan Araç Nasıl Satın Alınır Şartlar Nedir? (Başvuru Kanalları)

Banka hacizli araç satış prosedürü nasıl yapılır? Satılık hacizli araçlara nerden ulaşabiliriz? İcradan araç ihalesine nasıl girilir? Diyen vatandaşlarımız için bahsedeceğimiz bir kaç adım bulunmaktadır. Atacağınız bu adımlarla yapacağınız masraflar dahil olmak üzere bir araç fiyatının çok çok altında bir bedele araba sahibi olabileceksiniz. Nasıl mı? 2022 yılı içinde geçerli olan detayların tümü aşağıda yer almaktadır.

Neler Var?

İcradan Araç Nasıl Satın Alınır? Şartlar Nedir? 2022

Uygun fiyata kelepir araç kredisi alarak yada almayarak otomobil almak, her sürücünün hayalidir. Ancak her alım satım işleminde olduğu gibi hacizli araç almak için de bir takım şartlar gereklidir. Bunları maddeler halinde açıklayacak olursak şu şekildedir;

 • 18 Yaşını doldurmuş her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı başvurulara katılabilir .
 • Kimlik bilgileri ve belgesiyle başvurulacaktır .
 • Kanuni ikametgah göstermek
 • Türkiye de tebligat göstermek
 • İhaleye katılabilmek için ihale ilanındaki belirtilen niteliklere  sahip olmak
 • Tüzel kişiler açısından tüzel kişiliğin sicile kayıtlı olduğu yerden noter tasdikli vekaletnameyi vermek
 • Araç için nakit ücret eğer bankadan talep edilecek ise anlaşmalı bankadan teminat belgesi alınmalıdır.

İhale başvuru formu edinilerek doldurulmalı bu şartlar uygulandığında ilk aşama tamamlanmış olur . İkinci aşamada ise; icra müdürlüğünün talep ettiği teminatı hazırlamak ve ihalelere araç için talep etmek olmaktadır. Üçüncü aşamada aracın borcunun bulunup bulunmadığını ve hasar kaydını incelemeniz gerekir.

İhaleleri muhakkak yakından takip edin almak istediğiniz araçta istediğiniz detaylar bulunuyor mu ? İnceleyin. Araç masrafları bütçenize uygun mu kontrolde bulunun .Bu araçlar icra yoluyla alındığından araç için birkaç yeni masraf gerekli olmaktadır.

Buna örnek olarak ise;

 • Araç ruhsatı
 • Aracın fenni muayene ücretleri
 • Anahtarlarının muhakkak yenilenmesi

gibi.. İcradan aracın nasıl alındığını ve şartlarının neler olduğunu öğrendiğimize göre şimdi sıra geldi. İhale ilanlarına nasıl erişim sağlayabileceğimize.

İhale İlanlarına Nasıl Erişim Sağlayabiliriz? Sahibinden Nasıl İcralık Araç Alabiliriz?

İhale usulü üzerinden her sene sürekli olarak farklı modeller eşliğinde icralık arabalar öne çıkar. 3 şekilde duyurular gerçekleşir. Bu duyuruların ilanları ilk olarak;

 1. Defterdarlık binalarının ilgili duyuru panolarında,
 2. Gazetelerde,
 3. Son olarak ise internet üzerinden buradan olmaktadır.

Bu araçlar ihale ile beraber katılım gösterecek kişiler üzerinden açık artırmaya dönüşür. Sahibinden icralık arabaları alabilmek için takip gerçekleştirmek gerekir. Bu takip ise esatis.uyap.gov.tr adresi üzerinden gerçekleştirilmektedir. Böylece sahibinden sunulmuş olan icralık arabalara ulaşım sağlanabilir.

Peki ya şimdi gelelim araç ihalelerine kimlerin katılamayacağına.

Araç İhalelerine Kimler Katılamaz

Araç ihalelerine katılan kişiler olduğu gibi katılamayanlar da bulunmaktadır. Bunlar kimler olabilir diye sorarsanız aşağıda sırasıyla paylaştık.

 • İhaleyi yapan müdürlüğün, İdari amirleri,
 • İşlemlerle ilgilenen görevliler,
 • Bu kişilerin eşleri ve ikinci dereceye kadar olan hısımları,
 • İhaleye katılması kamu hizmetlerince yasaklanmış kimseler,
 • Hapiste olanlar ve akli sağlığı yerinde olmayanlar.
 • Son olarak ise reşit olamayanlar ihalelere katılamazlar.

Kimlerin katılamayacaklarını böylelikle ile öğrenmiş olduk. Konumuza ihale için teminat  belgelerinin nasıl düzenleneceği ile devam edelim. Ne dersiniz.

İhaleler İçin Teminat Belgesi Nasıl Düzenlenebilir?

Borç ödemesi ve ihalenin olumlu yönde sonuçlandırılması ve işlemlerin sağlıklı bir şekilde işlemesi  adına bankalardan alınan belgedir. Banka birtakım şartlar ister. Tüm bunların gerçekleşmesi için şahısın gerçek kişi olması gerekir.

blank

Daha önce bankalara ödemelerinin zamanlı yapılıp yapılmadığı incelenir maaş bedeli incelenerek bir ödeme çizelgesi hazırlanır. Eğer bankalara düzenli ödemelerinizi sağladıysanız ve düzenli aynı bankanın müşterisi iseniz teminat belgenizi almanız daha kolay olacaktır bu sebeple devamlı kullandığınız bankayı tercih etmeniz tavsiye olunur. 2022 yılında ihalelerde uygulanan unsurların neler olduğunu da aşağıdaki başlığımızda mevcuttur.

 

2022 İhalelerde Uygulanan Usuller Nelerdir?

Hacizli malların satışında bir takım krallar vardır. Bu kurallar dahilinde yapılan her işlem yasal olur. Uyulmayan  usuller ise sorun çıkartabilir bu sebeple, kurallara uygun hareket etmek gereklidir. İhalelerde açık teklif kapalı teklif ve pazarlama usulü olarak 3 çeşit usul bulunur.

Genel olarak  açık usul tercih edilir. Araç ihalelerinde büyük ihtimalle açık usulle yapılır. Alıcı aracı yakından inceleyerek  aracın kendi isteklerine uygun olup olmadığına karar verir. İhale usulü araç alırken birazda araçlardan anlıyor iseniz şans sizden yana olacaktır. Lakin araçlarla ilgili çok bir bilginiz yok ise anlayan bir kimse ile ihalelere girmelisiniz.

İhale İşlemlerine İtiraz Nasıl Yapılır?

İhalelere ilişkin itirazlarda öncelikle ihaleyi yapan idareye şikayet başvurusunda bulunmak zorunludur. idarenin aldığı kararların uygun bulunması zorunludur. idarenin aldığı kararları uygun bulunmaması ve idarenin 30 iş günü içerisinde karar almaması durumunda  kuruma şikayet başvurusunda bulunabilir. 4734 sayılı kanun kapsamında bulunan ihalelerde kurallara aykırılıklar bulunduğu iddiasıyla gerçek ve tüzel kişiler kararların incelenmesi hususunda başvurabilir. Tüm bu kuralların sağlanması için ihale maddelerini iyi incelemeli gerekli gördüğünüz itirazı bu maddelere dayanarak yapmalısınız. İcradan araba almak daha uyguna gelecektir. Fakat bu işlemleri iyi takip eden, inceleyen bir kimse olmanız gereklidir.

Konu Videomuz

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 1 Ortalamamız: 4]
Ziyaretçi Yorumları - 3 Yorum
 1. Kemal Köroğlu dedi ki:

  Araç almak istiyorum 05424848127

  1. Admin dedi ki:

   İcralık araç ihalelerine girmeniz gerekmektedir. İnternet sitesi üzerinden icradan araç alma sitelerine bakmanız gerekmektedir.

 2. Barış dedi ki:

  Arac sahibi olmak istiyorum

Bir Yorum Yazın