Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

Hiç Sigortası Olmayan Ev Hanımları Nasıl Emekli Olabilir? (25 Yıllık Evli Kalan Dahil)

Erken yaşta evlenen, çalışma hayatına atılamadan hamile kalan, sonrasında çocuğuna bakacak kimse olmadığından çalışamayan ev hanımları. Yada kendi tercihi ile ev hanımı olmaya karar veren bayanlarımız. Sizlere güzel haberlerimiz var. Hiçbir sigorta başlangıcı olmayan ev hanımlarının isteğe bağlı olarak, sigorta primlerini yatırırlarsa emekli olmaları mümkün olmaktadır.

Hiç Sigortası Olmayan Ev Hanımları Nasıl Emekli Olabilir? (25 Yıllık Evli Kalan Dahil)

Şayet sizlerde bu imkanlardan yararlanmak isterseniz. 2022 yılında 25 yıllık ev hanımlarından emeklilik şartları olarak neler istiyorlar bilmeniz gerekmektedir. Sizlere bu konuda yardımcı olabilmek için, emeklilik başvurusunu nasıl yapılır? Ev hanımlarının sigorta primleri ne kadar? Toplu ödemenin nasıl olacağına ait gerekli olan bilgileri yazımızda sizler için paylaştık.

Neler Var?

Ev Hanımları Nasıl Emekli Olur?

Emeklilik ilerleyen yıllar için, yani yaşlandığımızda rahat bir hayat geçirebilmemiz için bütün herkesin tek düşüncesi haline geldi. Prim gününü ve istenilen yaş sınırını dolduran, çalışma hayatını tamamlayan, her Türk vatandaşı emeklilik hakkına sahip olabilmektedir. Sosyal Güvenlik  Kurumunun kanunu kapsamında, hiçbir şekilde çalışma hayatı olmayan ve emekli olmayı hakkedecek süre kadar çalışmayan kişiler, emekli haklarına sahip olamamaktadır. Ancak meclise sunulan yeni yasa tasarıları ile birlikte, kadınların emekli olmaları yönünde bir çok değişiklikler oluşturulmaktadır.

blank

Ev-Hanımları-Emekli-Olduğunda-Ne-Kadar-Maaş-Bağlanmaktadır

Bunun yanı sıra devletten gelen bir haber ile ev hanımlarımızda emekli olabilme hakkına sahip olabilmektedirler. Ev hanımlarımız çalışmasa dahi artık borçlanarak emekli olabileceklerdir. Önceki yıllarda ev hanımlarımızın emekli olmalarını sadece hayal edilebiliyordu. Ama artık 06 01 2020 tarih 2/2492 esas no ile TBMM Komisyonuna sevk edilen yasa tasarısına göre

 • En az 25 yıl evli olan,
 • 50 yaşını dolduran,

ev hanımlarımıza emekli olabilmeleri için bir şans tanınmaktadır. Normal emeklilik şartlarında 2008 yılından sonra çalışmaya başlayan kadınlarımızın emekli olabilmeleri için 7.200 prim günün doldurmuş olması gerekmektedir. Bununla da kalmayıp 20 yıl boyunca çalışma hayatında bulunması gerekliydi. Ama şuan en az 25 yıl evli kalmak koşulu ile ve 50 yaşını doldurduklarında ev hanımlarının yasa tasarısında belirtilen şartlara uyum sağlamış olması halinde emekli olabilecekler. Peki bu şartların neler olduğunu görecek olursak yazımızı okumaya devam etmelisiniz. Emekli olduğunuz halinde bankaların vermiş olduğu imkanlardan da yararlanma hakkınız bulunmaktadır. En Çok Emekliye Promosyon Parası Veren Bankalar adresi üzerinden sizlere gerekli olan bilgilere ulaşım sağlayabilirsiniz.

25 Yıllık Ev Hanımlarına Emeklilik Şartları Nelerdir?

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) ne sunulan yasa tasarısı kapsamında artık ev hanımları çalışmasalar bile borçlanarak emekli olabileceklerdir. Hatta ev hanımlarımızın borçlanarak emekli olabilmeleri için doğum borçlanması olarak belirlenmiştir. Bununla birlikte eğer yurt dışında ikametgâh eden Türk vatandaşı olan ev hanımlarımız, çalışılan süre kadar borçlanılması olarak ta kabul edilmektedir.

blank

25-Yıllık-Ev-Hanımlarına-Emeklilik-Şartları-Nelerdir

Çalışmayan ev hanımlarımız daha önce hiç bir şekilde sigorta başlangıcı olmadığı için, bununla birlikte, sigorta primi ödenmediğinden dolayı, bundan sonraki dönemde düşük sigorta primlerini kendileri ödemeleri gerekmektedir. Yapılacak olan bu prim ödemeleri her ay düzenli bir şekilde Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) ya ödeme yaptıkları taktirde emekli olma fırsatını yakalamış olacaklardır. İsteğe bağlı olarak yapılan prim ödemeleri sonrasında ev hanımlarına emeklilik hakkı olarak sunulmaktadır. Peki ev hanımlarının emekli olabilme şartlarına gelecek olursak,

 • Başvuruda bulunacak olan ev hanımı olan kişinin 18 yaşından büyük olması gerekmektedir.
 • Başvuruda bulunan kişinin SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) ile herhangi bir bağının bulunmaması gerekmektedir.
 • Belirli bir süre SGK sisteminde kaydı bulunan ev hanımlarının, emeklilik kapsamında başvuru yağmış olduğu tarih itibari ile herhangi bir kaydının olmaması gerekmektedir.
 • Başvuruda bulunan ev hanımının herhangi bir vergi mükellefi olmamalıdır. Bir gelire sahip olup, gelir vergisine tabi olmaması gerekmektedir.
 • 1995 yılı ve önceki tarihlerde evli olması ve en az 25 yıl evli kalması gerekmektedir.
 • 1970 yılı ve önceki tarihlerde doğmuş olması ve 50 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.
 • Varsa eğer yaşlılık ve malullük aylığı almaması gerekir.

Verilen bu şartları taşıyan ev hanımlarımız artık emekli olabilirler. Emekli olduklarında ise, Emekli Maaşını Başka Bir Bankaya Hızlı Taşıma Nasıl Yapılır? (e-DEVLET) üzerinden yapabilirler. Ve sağlanan bir çok avantajdan da yararlanabilmektedirler. Şimdi ev hanımları emeklilik başvurusunu nereye ve nasıl yapacağını hep birlikte görelim.

Ev Hanımları Emeklilik Başvurusunu Nasıl, Nereye Yapmalıdır?

Ev hanımları için çıkan en güzel haber emeklilik olmaktadır. Yukarda ev hanımlarımızın nasıl ve hangi şartlarda emekli olabileceklerini ayrıntıları ile birlikte anlatmış bulunmaktayız. Ayrıca Garanti Bankası Emekliye En Düşük Faizli Kredi Müjdesi vermektedir. Verilen imkanlardan yararlanabileceğiniz de hatırlatmak isterim. Şimdi gelim belirlenen şartları taşıyan ev hanımlarımızın nereye başvuru yapacağına.

Ev hanımlarımız emeklilik başvurularını ikametgah etmiş oldukları bölgede bulunan Sosyal Güvenlik Kurumuna yapmaları gerekmektedir. Konu hakkında yapılacak tüm işlemler ise İl Müdürlüklerinde tamamlanmaktadır.

Emeklilik için başvuruda bulunacağınız zaman yapmanız gerekenler ise şu şekildedir.

 • Başvuruda bulunan ev hanımımızın ilk olarak yapması gereken SGK il müdürlüklerine gitmesi ve gelir vergisi mükellefi olmadığını kanıtlayan bir belge veya yazılı ve onaylanmış evrak alması gerekmektedir.
 • Sonrasında ise yine başvuruda bulunan ev hanımlarımız SGK il müdürleri kapsamında bulunan, konuyla alakalı il müdürlüklerine giderek, kendi istediğine dair yani isteğe bağlı sigorta giriş bildirgesinde bulunmak için dilekçe doldurması gerekmektedir.
 • Son olarak yapmanız gereken almış olduğunuz vergi mükellefi olmadığınıza dair belge, kuruma doldurmuş olduğunuz dilekçe veya bildirge ve nüfus cüzdanınızın fotokopisi,
blank

Ev-Hanımları-Emeklilik-Başvurusunu-Nasıl,-Nereye-Yapmalıdır

ile başvuru işlemelerinizi tamamlamış olursunuz. Başvuruda bulunmuş olduğunuz günü takip eden gün içerisinde sigorta giriş işlemleriniz başlamış olur. Bununla birlikte ev hanımlarımız isteğe bağlı olarak 5 yıl boyunca düşük pirim ödemesi gerçekleştirdiklerinde emekli olmaya hak kazanmış olurlar. Ayrıca bu süre zarfında eğer başvuruda bulunan kişinin vefatı gerçekleşir ise geride kalan mirasçılarına ölüm aylığı olarak bağlanmaktadır. Emekli Maaşına Haciz Konulabilir Mi? 5 Dakikada Haciz Nasıl Kalkar? sorunusun  cevabı ise vermiş olduğumuz bağlantı da bulunmaktadır. Peki ev hanımlarının ödemesi gereken prim ödemelerini merak ediyorsanız. Yanıtımız aşağıda bulunmaktadır.

Ev Hanımları İçin Prim Ödemeleri Ne Kadardır?

Emekli olmak isteyen ev hanımlarımız. Artık sizlerde emeklilere tanınan tüm imkanlardan faydalanabileceksiniz. Öncelik olarak eğer bir rahatsızlığınız varsa Hangi Hastalıklardan Malulen Emekli Olabilirim? Şartları Nedir? buradan bilgi alabilirsiniz. Emekli olma yoluna giren ev hanımlarımız isteğe bağlı olarak prim ödemesi yapmaları gerekmektedir. Ödemede bulunacağı SGK primleri aylık olarak ödenmesi gerekmektedir. Eğer elinizde toplu paranız varsa ve bu parayı emekli olmak için yatırmak isterseniz. Üzülerek söylüyorum ki, maalesef toplu para yatırılarak emekli olma imkanı, ev hanımları için geçerli olmamaktadır.

blank

Ev-Hanımları-İçin-Prim-Ödemeleri-Ne-Kadardır

Ev hanımlarına verilen bu fırsat 4B BAĞKUR çatısı altında gerçekleşmektedir. Ayrıca BAĞKUR güvencesi altında emekli olabilecek olan ev hanımlarımız, sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak her şekilde faydalanabilmektedirler. Ev hanımlarının aylık olarak prim ödemelerinin ne kadar olduğuna gelecek olursak, 2022 yılı itibari ile asgari ücrete gelen zamlarla birlikte, prim ödemelerindeki yapılan miktarlar da değişmiştir. Buna göre,

 • 2022 yılı için de yatırılacak olan en düşük BAĞKUR prim ödemesi normalde 800.00 TL iken, bu rakam ev hanımlarımız için 455.18 TL‘ye  düşmektedir.
 • Yurt dışı borçlanmasının günlük asgari tutarı 48.18 TL olurken diğeri ise 15.17 TL olmaktadır.
 • Yasaların kabul edilmesi durumunda ev hanımlarının borçlanması, hiç bir yerde çalışmışlığı ve sigorta girişi olmayanlar için 7.200 iş günü için 317.808 TL doğum borçlanması olarak değerlendirildiğinde 455.18 TL ödemesi gerekmektedir.

yani kısacası bundan yola çıkarsak eğer, 2022 yılında ev hanımlarımız 455.18 TL pirim ödemesi yaptıkları taktirde emekli olma fırsatını yakalamaktadırlar. Ödenecek prim gün sayısı ise her yıl değişkenlik gösterdiğinden dolayı net bir rakam olmamaktadır. Sizlere geçmiş yıllardan örnek verecek olursak 2019 yılında aylık ödenecek prim gün sayısı 25 iken, 2020 yılında 26 gün olarak yükselmiştir. Bu durumda sonuç olarak her yıl 1 gün artarak yükselmektedir.

Ev hanımlarına sunulan bu emeklilik fırsatı 9000 gün boyunca düzenli olarak kendi isteklerine bağlı prim ödemesi yapmaları halinde emekli olma hakkına sahip olmaktadırlar. 

Bazı durumlarda ise bazı şartlara göre bu gün sayısı değişiklik göstermektedir. Bu durumlar ise ev hanımı olan bayanımız emekli olma hakkına sahip olmadan önce üç buçuk (3,5) yıl boyunca başka bir kişinin yanında çalışırsa, sonuç olarak 7200 gün prim ödemesi halinde emekli olabilmektedir.

blank

Ev-Hanımları-İçin-Prim-Ödemeleri-Ne-Kadardır-2022

Diğer bir konu ise isteğe bağlı olarak düşük pirim ödemesi yapan ev hanımlarımız sadece 5400 gün prim ödemesi yaparlarsa eğer 61 yaşına geldiklerinde emekli olabilmektedirler. Şimdi prim ödemelerini yaptı, gününü de tamamladı peki ev hanımlarına emekli olduklarında ne kadar maaş bağlanmaktadır.

İkametgahınız yurt dışında ise ve emekli olmayı düşünüyorsanız. Sizler için gerekli olan bilgiler Yurt Dışında Çalışanlar Türkiye’de Nasıl Emekli Olabilir? (Almanya, Fransa)bağlantıda bulunmaktadır.

Ev Hanımları Emekli Olduğunda Ne Kadar Maaş Bağlanmaktadır?

Evet işte şimdi en güzel yere gelmiş bulunmaktayız. Emekliliğe hak kazandık. Peki ev hanımlarına emekli maaşı olarak ne kadar bağlanır? Çok güzel soru. Sizlere bu soruyu şu şekilde açıklayabilirim. Normal şartlarda emekli sandığı 4C, SSK 4A, BAĞKUR 4B de aranan emeklilik şartları yerine getirildiğinde, ödenmiş olan prim tutarının 3 katı olarak emekli maaşları hesaplanmaktadır. Bu ev hanımlarında değişmektedir. Nedeni ise, ödenecek prim tutarı düşük olduğundan dolayı hesaplama farklı yollardan yapılmaktadır.

 • Sonuç olarak ise, ev hanımlarına emeklilik maaşı olarak bağlanan miktar 2022 yılında 1800 TL’ye kadar emeklilik maaşı bağlanacağı açıklanmıştır.

Verilen bu imkanlar sayesinde ev hanımlarımız emekli olabilecek. Hatta bağlanan maaş ile belki de kendi işlerini kurup daha rahat bir hayat yaşayacaklardır.

blank

Ev-Hanımları-Emekli-Olduğunda-Ne-Kadar-Maaş-Bağlanmaktadır

Ev hanımları için sunulan emeklilik fırsatı yanı sıra devlet tarafından birçok teşvik ve faizsiz kredi seçeneği imkanları da bulunmaktadır. Kendi işini kurmak isteyen ev hanımları, KOSGEB’e başvuruda bulunabilir ve desteklerden yararlanabilmektedir. Ellerinde eğer sermaye yoksa dahi 65 Bin TL Kadın Girişimcilere KOSGEB Devlet Desteğinden de yararlanabilirler. Bununla kalmayıp, Türkiye’de faaliyet gösteren bazı bankalarda ev hanımlarına özel kredi ya da kredi kartı seçenekleri sunmaktadır. Bütün bu imkanlardan emekli olan ev hanımlarımız yararlanabilmektedir.

Ev Hanımları İçin Emeklilik Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Tüm şartlara uyum sağlamış olan ev hanımlarımız, isteğe bağlı olarak  prim ödemeleri sonucunda emekli olma hakkına sahip olabilmektedirler. İsteğe bağlı olarak aylık düzenli olarak  BAĞKUR 4B kapsamında emekli olama fırsatından yararlanabilmektedirler. Yatırmış olduğunuz BAĞKUR 4B isteğe bağlı sigortanızı teknolojinin hızla gelişmesi ile e-devlet üzerinden sorgulamasını kolaylıkla yapabilirsiniz. Yapmanız gereken

 • e-devlet üzerinden buradan giriş sağlayabilirsiniz.

  blank

  e-devlet-giriş

 • Vermiş olduğumuz adres üzerinden giriş sağladığınızda, karşınıza çıkan ekranda ”Kimliğimi Şimdi Doğrula” seçeneğine tıklayın.

  blank

  KİMLİK-DOĞRULAMA-BİLGİLERİ

 • Arkasından kimlik doğrulama bilgileriniz çıkacaktır. TC kimlik numaranızı ve şifrenizi girerek giriş sağlamalısınız.

  blank

  Kimliğimi-Şimdi-Doğrula-seçeneğine-tıklayın

 • Genel olarak artık bütün işlemler e-devlet üzerinden kolaylıkla yapılmaktadır. Bu sebepten dolayı herkesin şifresi hemen hemen bulunmaktadır. Eğer şifrem tok diyorsanız sizlere en yakın PTT şubesinden 5 TL karşılığında e-devlet şifrenizi alabilirsiniz.
 • Yapacağınız diğer işleme dönecek olursak. Kimlik doğrulama işleminden sonra  sizlere otomatik olarak vermiş olduğumuz adres açılacaktır. Açılan sayfada üzerinde 4B isteğe bağlı ilk tescil kaydınız ile ilgili tüm detayları görebilirsiniz. Aşağıda ki resimde de görmüş olduğunuz üzere benim kaydım şuan için açılmadı. Sizler bu işlemi sıklıkla tekrar ederek sonuca ulaşım sağlayabilirsiniz.

  blank

  4B-isteğe-bağlı-ilk-tescil-kaydınız-ile-ilgili-tüm-detayları-görebilirsiniz

Yapacağınız işlem sadece bu kadar. Eğer sizlere vermiş olduğumuz bağlantı üzerinden yolunuza devam ederseniz. Diğer bir sorgulama yöntemi ise telefon aracılığı ile arayıp bilgi almak olacaktır. Oda şu şekilde olmaktadır.

 • Türkiye Cumhuriyeti Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler bakanlığına bağlı olan ve gerekli tüm hizmeti sizlere sağlayan ALO 170‘i arayarak sorgulamanızı yapabilir, merak ettiğiniz soruları bizzat sorabilirsiniz.
blank

Ev-Hanımları-İçin-Emeklilik-Sorgulama-İşlemleri-Nasıl-Yapılır

Tabi ki bu aramayı gerçekleştirdiğinizde yanınızda muhakkak TC kimlik kartınızı bulundurmalısınız. Sizleri teyit etmek amacı ile bir takım sorular soracaklardır. Bu yüzden hazırlıklı olmalısınız. Ayrıca yukarıda vermiş olduğumuz adres üzerinden bağlantı sağlayarak online canlı olarak görevli kişilerle yazışma imkanına da sahipsiniz. Sizlere verilen takip numarası üzerinden gerekli olan tüm bilgilere ulaşım sağlayabilirsiniz. Umarım vermiş olduğumuz bilgilerden fayda sağlamışsınızdır. Bizlere sormak istediğiniz sorularınız varsa, aşağıda bulunan yorumlar kısmına yazarsanız, en kısa süre içerisinde dönüş yapar ve gerekli olan tüm cevapları sizlere iletebiliriz.😉

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın