DEVLET Kredi

Hibe Almış Ahır Projeleri (2020 Özel Teşvik Alanlar)

Hibe Almış Ahır Projeleri (2020 Özel Teşvik Alanlar)

2020 yılında devletten hibe desteği almış, ahır projelerini bugün ki yazımızda ele aldık. Son yıllarda hükumet hayvancılık yapan vatandaşa, köy hayatını ve hayvancılığı canlandırmak adına destek veriyor. Devletin sağladığı teşvik ile azalan hayvancılık artacak, maddi yetersizlikten hayvancılığı bırakan çiftçinin tekrardan hayata kazandırılması planlar arasında. Peki çiftçiyi umutlandıran bu hibe almış ahır projeleri neler? Geri ödemesiz teşvik desteğinden nasıl yararlanılır sizler için araştırdık. Tüm yönleriyle yer verdik. Yetkililerin açıklamalarına göre 2020 yılında hangi şartları taşıyan projeler destek alacaklar yazımızın devamında bulabileceksiniz.

Hibe Almış Ahır Projeleri

Hibe Almış Ahır Projeleri

Devlet Yüzde 50 Hibe Desteği Veriyor

Ülkenin kalkınmasını hedefleyen devlet bunun hayvancılık ve tarımsal alanlarla sağlanacağını düşünüyor. Ve tarım ve hayvancılığa büyük yatırım da bulunuyorlar. Yeni yasa tasarılarına göre milli tarım projesi adı altında yerli üretim hayvancılığı desteklemek için  tam tamına 12.8 milyar bütçe ayrılması bekleniyor. Bu yolla hem devlet kalkınacak hem de vatandaş nefes alacak. Özellikle yeni projelere göre 32 pilot ilimizde mera hayvancılığı alanları oluşturulacak. Şartlara göre minimum 500 hayvan yetiştirilecek olan ahır, çiftlik kurulumu, araç gereç ihtiyacı, hayvan alımı için devlet yarı yarıya destek sağlayacak yani 500 bin liralık bir çiftlik sermayesinin yarısını yani 250 bin lirasını hükumet geri ödemesiz verecek. Tabi ki bazı şartlar çerçevesinde. Bu şartlara yazımızın devamında değineceğiz. Dışarıdan sağlanan damızlık hayvan ihtiyacı ülkemizde en aza indirilerek artık tamamen yerli üretime geçilmesi de planlar arasında. Damızlık ihtiyacı olan kimseler kurulan bu işletmelerden hayvan ihtiyacını giderebilecekler. Tabi ki devlet destekli bankamız olan Ziraat bankası çiftçiye bu giderleri için de kredi teminatı sağlayacak. Peki projeler için pilot bölge seçilen illerimiz hangileri diye düşünüyorsak şöyle; Adıyaman, Adana, Aksaray, Afyon Kara hisar,Aydın, Amasya, Burdur, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Erzurum, Edirne, İzmir, Kastamonu, Kayseri, Kars, Konya, Kırklareli, Manisa, Malatya, Muş, Muğla, Niğde, Sivas, Samsun, Şanlı Urfa, Tekirdağ, Trabzon, Tokat ve Yozgat dır. İlerleyen senelerde tüm illerimizin bu projeye dahil edilmesi bekleniyor.

Destekten Yararlanmak İçin Gerekli Şartlar

Destekten Yararlanmak İçin Gerekli Şartlar

Destekten Yararlanmak İçin Gerekli Şartlar

 • Genellikle çoğu teşviğin şartı olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma şartı bu destekte de aranmaktadır.
 • Gerçek ve Tüzel kişiler olmak başvurularda belirtilen adres de ikamet ediyor olmak
 • Bu teşviklerden daha önce yararlanmamış olmak
 • ÇKS yani çiftçi kayıt sistemine üye olmak
 • Onay görmüş projeye sahip olmak ve projesinde belirtilen zaman dilimi içerisinde yatırımını tamamlamış olmak
 • Satın alınacak hayvanların bakanlık tarafından belirtilmiş sağlık şartlarını taşıması gerekecek
 • Hayvanların seçimi il müdürlüğünden görevlendirilmiş ziraat mühendisleri ve veterinerlerden oluşan bir heyet onaylayacak
 • Alınan hayvanların minimum 3 aylık gebe düve olmadan satılmasına izin verilmeyecek
 • Aile içi anne, baba, çocuk, eşler, kardeşler arası hayvan alım satımı buzağı damızlık destekleme programına dahil olmayacak. Not: Devletin vermiş olduğu bu destekten  sadece bir kez kez faydalanılacak.
teşvik desteği verilen projeler

teşvik desteği verilen projeler

Hibe Almış Ahır Projeleri

2020 yılında çiftçiye destek amacıyla verilen hibe ve teşvikler belirli şartlar dahilinde sayılı projelere veriliyor demiştik. Bu projeleri ele alacak olursak;

 1. KOP (Konya ovası projesi): İç Anadolu bölgesinde bulunan 4 ilimizi kapsayan bu proje adında da geçtiği gibi Konya Ovasını değerlendirmek o bölgede hayvancılığı kalkındırmak amaçlı yapılacak bir projedir. Çünkü hayvancılık için uygun olan araziler geçmiş zamanlarda büyük hayvancılıkların olduğu bir yerdi. Hayvancılığa elverişli olan bu bölgeyi yeniden hayata kazandırmak, kalkındırmak amaçlıdır. Bu kapsamda hibe alacak illerimiz; Konya, Niğde, Aksaray, Karaman dır.
 2. DAP (Doğu Anadolu Projesi): Büyükbaş hayvancılığın merkezi olan Doğu Anadolu bölgesi tüm ülkeye hayvan yollayan hayvancılığın en çok geliştiği bölgemizdir. Bunun yanı sıra küçük baş hayvanların gözdesi teke, koç için de bu bölgede teşvik desteği verilmesi bekleniyor. Bu geri ödemesiz hibe programından yararlanacak olan Doğu Anadolu illerimiz şöyle; Hakkari, Bingöl, Tunceli, Van, Ağrı, Erzurum, Erzincan, Ardahan, Elazığ, Iğdır, Kars, Malatya, Bitlis, Muştur.
 3. DOKAP (Doğu Karadeniz Projesi): Hayvancılığın elverişli olduğu bir diğer bölgemiz olan Doğu Karadeniz in çoğu evi hayvancılıkla geçinmekteydi. Azalan hayvancılık bu bölgemizin insanını da vurdu. Bu nedenle seçilen hem verimli bölge hemde vatandaşın kalkınmasını sağlayacak illerdir. İllerin ismine yer verecek olursak; Samsun, Gümüş hane, Giresun, Bayburt, Artvin, Trabzon, Ordu ve Rizedir.
 4. GAP (Güney doğu Anadolu Projesi): Geri ödeme yapılmadan teşvik sağlanan bir diğer projemizdir. Hayvancılığı güney doğuya yaymak ve bölgenin hayvancılıkla kalkınması amaçlanmaktadır. Yüzde 50 devletin teşvik sağladığı bu illerimiz şu şekildedir; Gazi Antep, Adıyaman, Şırnak, Siirt, Kilis, Batman, Mardin, Diyar bakır ve Şanlı Urfadır. Bu projeler kapsamın da sadece büyük baş hayvan damızlık boğa değil aynı zamanda küçük baş damızlık hayvan (teke, koç) gibi hayvanların alımı için de sermayenin yarısı kadar hibe desteği verilmektedir. Sizler de ahır, çiftlik kurulumu, besilik hayvan alımı düşünüyor ve belirttiğimiz illerde ikamet ediyor iseniz. Bahsetmiş olduğumuz bu hibe desteğinden faydalanmanız yatırımlarınız için çok faydalı bir seçenek olacaktır.

Siz Çiftçilerimiz İçin 50 Baş Hayvan Kapasiteli Tam Teşekkürlü Ahır Proje Örneği

Ahır yapımı için bazı AUTOCAD ile oluşturulmuş olan projelere ihtiyacınız olacaktır. Bu projeleri sizler için biz 50 başlık bir tesis kuracaklar için tanzim ederek yer verdik.

 1. Ahır yapımında ihtiyacınız olacak STATİK RAPOR
 2. Metraj Cetveli
 3. Ahırın elektrik projesi örneği
 4. İç mekanik tesisat şeması
 5. Statik proje örneği
 6. İç mimarı projesi

Büyükbaş besi hayvan çiftliği kurma proje örnekleri ile ihtiyacınız olan tüm gerekli belgeleri bulabilirsiniz.

 

Hibe Almış Ahır Projeleri (2020 Özel Teşvik Alanlar) HAKKINDA LÜTFEN SORUNUZU SORUNUZ

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. blank Atilla dedi ki:

  Ben yozgatta hayvancılık yapmak istiyorum devlet destekli hibe ne yapmalıyım nasıl başvuru yapmamlazım köye dönüş yapcam

 2. blank Hamel dedi ki:

  Aydındayız bizde köye dönüş yapmak istiyoruz devlet destekli hibe için nasıl başvuru yapabiliriz ?

 3. blank Şaban çakır dedi ki:

  Edirne’de yeni kurmayı planladığımız küçükbaş hayvancılık için ne gibi teşvikler alabiliriz, şuan Çatalca’da küçükbaş yetiştiriciliği yapmaktayız Edirne’de yeni arazi alıp hem yeni ağır ve ağıl bende sürümüzü çoğaltmak için teşvik almak istiyoruz konu ile ilgili nasıl bir yol izlememiz gerekiyor

  1. blank Admin dedi ki:

   Edirne ilimiz ne yazık ki IPARD kapsamında yer almaktadır. Bu neden ile size ancak Tarım İl Müdürlükleri mevcut desteklerden yararlandırabilir.

 4. blank Bilal KÖK dedi ki:

  tarih aralığı nedir.son başvuru tarihi ne zaman.teşekkürler

  1. blank Admin dedi ki:

   IPARD programları çağrı ilanları ile yapılmaktadır. Çağrı ilanlarını takip etmeniz gerekir.

DEVLETKredi.Com