DEVLET Kredi

Hazine arazisi kiralama 2018-2019 başvuruları başlamıştır

14.09.2018
511
Hazine arazisi kiralama 2018-2019 başvuruları başlamıştır

Devlete ait hazine arazilerinin kiralama işlemleri için başvurular başlamış olup 31 aralık 2018 tarihine kadar devam etmektedir. Tarım yada canlı hayvancılık ile uğraşan 218.000 çiftçimizin istifade edeceği toplamda 3 milyar 400 milyon m2 devlet arazisi şartları yerine getiren çiftçilerimize 10 yıllığına ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden kiralanacaktır. %25 peşin kira bedeli ile geri kalanının 12 ayda 1 defa ger ödemeli olarak sağlanan hazine arazileri için başvuruları üretici çiftçilerimiz nasıl ve nereye başvuracak?

Devlet arazileri yarı bedeline çiftçilerimize 10 yıllığına kiralanacak

Malum 2018 yılı özellik ile hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimiz için oldukça kısır geçen bir dönem olmuştur. Ekmiş oldukları ürünlerden hasat zamanı istediği verimi alamayan çiftçilerimize devletimiz her ne kadarda çeşitli destekleri sağlamış olsa da ne yazık ki yeterli kalmamıştır. Artık sürümden kazanılması gereken bir sektör olan tarım ise az dönüm araziye sahip olan çiftçilerimizin ise geçim şartları oldukça zora sokmuştur. Bu ve bunun gibi bir çok nedenden dolayı devlet boşta olan tarım arazilerini çiftçilere kiraya verme kararını 2018 eylül ayı itibarı ile almıştır. Hem devletimizin hemde milletimizin kazanacağı bu karar ile hedeflenen asıl amaç,

  1. Kesinlik ile dışa olan bağımlılığın ” 0 ” oranlarına indirilmesi
  2. Tarım yada hayvancılık ile uğraşan çiftçimizin refah deresinin arttırılması
  3. Büyük şehirler de işsiz olarak zor şartlarda bulunan köylümüzün kendi topraklarına dönerek ülke ekonomisine daha çok katkıda bulunması

hedeflenmiştir. 120 ay boyunca kiraya verilecek olan devlet tarım arazileri için yapılan en son güncel açıklama şu şekilde yer almaktadır.

120 ay yarı fiyatına devlet arazilerinin kiralanması hakkında en son açıklama

Daha önceleri imar barışı ile gündeme gelen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu kez de Devlet arazilerinin kiralanması ile gelmiştir. Sayın bakanımız Murat KURUM tarafından yapılan açıklama ile artık Devlete ait hazine arazileri çiftçilerimize 120 ay boyunca kiralanacaktır. Bakan tarafından yapılan açıklama da konu şu şekilde kamuoyu ile paylaşılmıştır.

  • Tarım arazileri doğrudan çiftçilerimize doğrudan ecrimisil bedelin yarısı üzerinden 10 yıla kadar kiralanması sağlanacaktır. Çiftçimizin kiralama yapabilmesi için 31.12.2017 tarihi öncesinde bu arazilerin 36 ay boyunca kullanılmış olması gerekmektedir. Bunun tespitinin de bakanlık ve il müdürlükleri bünyesinde yapılmış olması da gerekmekte başvuru tarihi itibarı ile de arazilerin fiilen kullanımın devam ediyor olması gerekmektedir. Kiralanacak olan devlet arazilerin daha önceleri ecrimisil borçlarının da olmaması gerekmektedir. Kira bedelin hesaplanma işlemi mevcuttaki ecrimisil bedelin yarısı üzerinden hesaplanacaktır. Hesaplanan tarım arazisinin kira bedelin ödeme işlemini çiftçimiz isterse %25 peşin ( 120 aylık 10.000 lira ise 2500 lirası peşin ) geri kalan bedeli ise 2 taksit halinde ödeye bilecek. Geri kalan 2 taksiti ise çiftçimiz ister hasat dönemlerinde isterse sene sonunda tek seferde ödeye bilecek.

Dedi, peki bakan Murat KURUM başvurular hakkında ne dedi ?

Devlet tarım arazilerin kiralanması 2018 başvuruları bilgilendirme

Devlet tarım arazilerin kiralanması 2018 başvuruları bilgilendirme

Devlet arazi kiralamak isteyenler nereye başvuracaklar ?

Daha önce hibe almış ahır projeleri den sonra çiftçilerimize verilen en büyük destek olarak görünen devlet arazilerinin kiralanması için başvuruları vatandaşlarımız doğrudan Çevre Şehircilik İl Müdürlükleri bünyesindeki milli emlak müdürlüklerine veya şefliklerine yapılacaktır. Başvurular için buradaki form doldurularak elden teslim edilmesi gerekilmektedir.

Milli Emlak Müdürlükleri İletişim:

  • Telefon: 181
  • Adres: Mustafa Kemal Paşa Mahallesi Eskişehir Devlet Yolu 9 km Numara: 278 ÇANKAYA / ANAKARA

Başvuruların son tarihi 19 Kasım 2018’tir. Kiralanan tarım arazileri kesinlik ile aslına uygun şekilde kullanılacaktır.

Kiralamanın iptal edilme nedenleri nedir ?

Çiftçimiz devletten belirlenen bedel karşılığında 10 yıl olarak kiralamış olduğu araziyi şayet aşağıdaki şartlara uygun kullanmasa sözleşmesinin iptali söz konusudur.

  1. Kiralanan arazinin tarımsal amaç dışında kullanılması
  2. Çiftçinin tek taraflı iptal talebinde bulunması
  3. Kira ödeme sonu gelmeden cayması
  4. Sözleşmelere uygun olarak vermiş olduğu taahhüt yerine getirmiş olmaması

Devlet arazilerin kiralanması hakkında merak edilen diğer sorularınız yanıtını https://www.milliemlak.gov.tr/Documents/Kira/tarim-arazilerinin-kiraya-verilmesi-brosur.pdf adresinde de bulabilirsiniz.

 

 

Hazine arazisi kiralama 2018-2019 başvuruları başlamıştır HAKKINDA LÜTFEN SORUNUZU SORUNUZ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DEVLETKredi.Com