Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

Hayvan Kredisi Almak İçin Gerekli Belgeler (Yeni Talepler)

Hayvan Kredisi Almak İçin Gerekli Belgeler (Yeni Talepler)

Kredi kullanarak bankalardan hayvancılık kredisi almak istiyorsanız 2021 de bazı belgeleri tanzim etmeniz şart. Alacağınız canlı hayvan ister kanatlı sektöründe olsun ister ise büyük yada küçükbaş hayvan sınıfında olsun bu belgeler gerekmektedir. İster özel ister ise devlete ait olan Ziraat bankası üzerinden hayvancılık adına kredi alacak olun bu evraklar ile başvuru yapmaları şarttır.

Neler Var?

Hayvan İşletmesi Açmak İçin Gerekli Belgeler 2021’de Nedir?

Hayvancılık işletmesi kurmayı düşünüyorsanız bazı belgelere sahip olmanız gerekmekte siniz. Kurulacak olan işletmelerden talep edilen bu evraklar Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı mevzuat yönetmeliklerinde aşağıdaki olduğu gibi yer almaktadır. Yer alan evraklar Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı İçle Müdürlüğü’ne bir üst yazı dilekçesi ile elden teslim edilerek beyan edilir.

blank

 1. Hayvancılığın yapılacağı işletme ait tapu sicil kaydı. Yada noter tasdikli tapu sureti. Hayvancılık yapılacak olan yer kiralık ise o zaman yine noter tasdikli kira sözleşme belgesi
 2. Sıfırdan işletme kurulacak ise o zaman işletmenin kurulacağı yerin plan krokisi. Şayet var olan bir işletme ise işletmeye ait pafta ve parsel numarası
 3. İşletmenin toplum çevre sağlığına zarar vermemesi amacı ile hijyenik şartlara uygun, mevzuatlar hükmüne göre izole, bertaraf ve tahliyesinin bulunması

gerekmektedir. Evraklar kontrol edildikten sonra işletme denetlenir ve uygun görülmesi halinde kuruluş ve çalışma izni verilmektedir. Daha sonra aşağıdaki evrakları da oluşturmanız halinde 5 Kurumdan Küçükbaş Koyun Kredisi Alma Ziraat Bankası yada büyükbaş veya kanatlı hayvan alımı için diğer bankalara başvuru yapabilirsiniz.

Büyükbaş, Küçükbaş Hayvan Kredisi İçin Evraklar

İlk defa hayvancılık yapacak olan çiftçilerimizden kredi kullanmaları için talep edilen evraklar biraz daha farklıdır. Doğal olarak bankalar tarafından istenilen şartlarda biraz daha ağır olmaktadır. Büyükbaş yada kanatlı sektörü veya küçükbaş hayvancılığa ilk kez banka kredisi ile dahil olacaksanız o zaman sizlerden şu evrakları bankalar isterler.

blank

 • Onun hariciden muhtarlıktan veya il/ilçe nüfus müdürlüklerinden alacağınız ikametgah il muhabire
 • Her hangi bir iş yerinde maaşlı bordrolu olarak çalışıyorsanız düzenli gelirinizi gösteren maaş yazısı / bordrosu
 • En az eşlerin ile birlikte çalışan iki adet kefil ve son olarak taşınmaz ipotek değeri olan mal varlığı beyanı
 • Devlete borcunuzun olmadığını gösteren maliye den alınmış yazı.
 • ÇKS belgesi
 • Nüfus cüzdan fotokopisi

Kefilleri bazı bankalar özellik ile memur olmasını isteyebilir. Bu şartları sağlayan veya uyan tüm vatandaşlarımız ipoteklerine ve gelir düzeylerine göre rahatlık ile her bankadan hayvan kredisi alabilirler…

Hayvancılık İle Uğraşmanız Halinde İstenilen Evraklar

Halen hayvancılık ile uğraşanlardan bankalardan kredi almaları biraz daha kolaydır. Hayvancılık sistemine kayıtlı ve ÇKS belgeli vatandaşlarımız baktıkları hayvanların küpe numaraları üzerinden rahatlık ile tüm bankalardan kredi alabilirler.. Hayvanların değerine göre talep edecekleri kredi için bankalar bazı taleplerde buluna bilirler. Bu taleplerin başında yine en az iki tane eşinin de rızası alınmış kefil gelmektedir. Hayvanları olan kişilerden ipotek istenilmez, baktıkları hayvanları üzerinden kredi verilir. Bankaya başvuru yapıldıktan sonra bilir kişinin hayvanların kontrolü sonrası başvurdukları kredi miktarı onaylanır ve ilk iş günü içerisinde hayvan kredileri belirttikleri hesaplara aktarılmaktadır. Tüm bu gerekli belgeleri tanzim edenlerden en son olarak banka bir sözleşme formu imzalatır. (5 – 10 sayfa kadar)

 • Büyükbaş başına 1.000 TL kadar kredi çıkabilir
 • Küçükbaş (koyun, keçi) başına 400 ile 500 TL kredi çıkabilir.
 • Kanatlı sektörü için ise en az 1.000 ve üzeri çiftçilik sahibi işletmelere kredi çıkabilmektedir.

Hibe Hayvancılık Belgeleri, Şartları Nedir?

Hepimizin bildiği gibi devletimiz belli aralıklar ile çiftçilerimize çeşitli hibe teşvikleri dağıtmaktadır. Bu imkanlar daha çok ihtiyaç sahiplerine yönelik verilen desteklerdir. Bu imkanları da sağlar iken sizden bazı şartlar isteyebilir. Özellik ile genç çiftçi kredilerinde talep ettikleri şartlar bir çok hibe imkanlarında hemen hemen aynıdır. Bu şartları kısaca belirtir isek şayet.

 1. ÇKS belgesine sahip olmanız.
 2. Kırsal alanda hayvancılık yapıyor yada yapacak olmanız. (köy muhtarından ikametgah belgesi)
 3. En az okur yazar olmanız (bu bazı durumdalar da aranmaz)
 4. Herhangi bir işletmede SSK kayıtlı olarak çalışmıyor olmanız.
 5. Kendinize ait bir işletme olmaması.
 6. Daha önce devletten destek almamış olmanız gerekir

gibi şartlardır.

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın