Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

Hangi Durumlarda Bankalar Kredi Vermez? Kimler Çekemez?

Bankaların bir çok kredi ürün paketi vardır. Bunlardan en çok tercih edileni ise, bireysel tüketici kredisi gelmektedir. Ardından da konut ve araç kredileri gelir. Hangi durumlarda bankalar bu kredileri sizlere vermez? Kimler çekemez? Asıl başlık konumuz olan buna geleceğiz ama kredi paketleri hakkında biraz daha bilgi sahibi olmanız gerekir. Bu ise, ürünlere kitleye özel olarak oluşturulduğudur. Buna kısa bir şekilde hemen açıklarsak.

Hangi Durumlarda Bankalar Kredi Vermez? Kimler Çekemez?

Esnaflar için ticari (işletme) kredileri ile döner sermaye ihtiyaçları ve ticari araç ile iş yeri alımına kadar kredi sağlanır. Çiftçilerimiz için; traktör, tarla yada çeşitli tarım aletleri alımlarına kredi olanakları sağlanmaktadır. Devlet memurları ve emekliler için düşük faizli özel kredi kampanyaları yılın 12 aylı düzenlenir. İşçi, işsiz ile serbest meslek sahibi için ise bireysel tüketici kredileri verilmektedir. Şimdi bunu neden anlattınız derseniz? ”Her kredi paketine kimler başvuru yapabilir yada yapamaz için bankaların şartları farklılık gösterebilir” de ondan. İşte bu nedenle sizlere hangi durumlarda bankalar kredi vermez? Kimler çekmez? Bunu göz önünde bulundurarak açıklayacağız.

Neler Var?

Krediye Kimler Başvuramaz? (Üst Alt Yaş Sınırı?)

Eminim ki bu devirde bankadan kredi çekmeyen arkadaşımız yoktur diye düşünüyorum. Muhakkak herhangi bir sebepten dolayı bankaların kapısına gittiğimiz doğrudur. Tabi bankalardan kredi çekmenin bir çok şartı da bulunmaktadır. Bu şartlar nelerdir? diyenler için hemen girişte de bahsetmiş olduğum üzere kullanılan kredi türüne göre değişiklik göstermektedir. Her kredi türünde ise bir çok şart aynı olmaktadır. Mesela 18 yaş alt sınırının olması! Üst yaş sınırı ise bankalara göre değişmektedir. Bankaların kimi 65 yaş üstüne kredi vermezken, bazı bankalar 85 yaşa kadar dahi kredi imkanı sağlamaktadır. Bunun örneğini de 65 70 75 Yaş Üstü Yaşlılara Sicili Bozuk Emeklilere Kredi Veren Bankalar bu bankaların hangileri olduğunu vermiş olduğumuz bağlantıda gizlidir! Ayrıca kredi çekmek için yaşa takılanları ve sicili bozuk olanları bağlantıda detayları ile anlattım. Bunun yanında yine tüm kredi çeşitlerinde aranan diğer bir şart ise Findeks KKB notu olmaktadır. Şimdi genel olarak tüm kredi türlerine kimler başvuramaz haydi gelin görelim.

 1. 18 yaşını doldurmamış olan kişiler.
 2. Findeks KKB notu risk içerecek bölgede olanlar. Yani 0 ile 699 puan arasında olan kişiler.

Kısaca ele alacak olursak neymiş? İhtiyaç, araç, konut ve hatta esnaf kredisine 18 yaş altı ile Findeks KKB notu 0 ila 699 arasında olan kişiler başvuruda bulunamazmış. Şöyle bir genel olarak baktığımızda bütün kredi türlerin kimlerin başvuruda bulunamayacağına açıklık getirmiş olduk. Şimdi sıra geldi detaylı olarak kredi türlerine göre kimler başvuruda bulunamaz. Bu konularına ele alalım. İlk olarak esnaf meslek odası işletme kredisine kimler başvuruda bulunamaz onu görelim.

Esnaf Meslek Odası İşletme Kredisine Kimler Başvuramaz?

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi yani kısa adı ile TESKOMB olan hazine destekli olarak esnaflara düşük faizli kredi alabilmeleri için aracılılık yapmaktadır. Bu krediler Türkiye Halk Bankası üzerinden üç farklı şekilde verilmektedir. Bunlar ise şu şekildedir.

 1. İşletme kredisi olarak.
 2. Ticari araç alım kredisi olarak.
 3. İş yeri alım kredisi,

olacak şekilde verilmektedir. Esnafımıza meslek odası üzerinden Halkbank aracılığı ile sağlanmış olan bu kredilerin faiz oranı ise aynı olmaktadır. Şuan ki güncel faiz oranı ve geri ödeme tablosunu merak eden arkadaşlarımız için Esnaf Meslek Odası Nisan 2022 İşletme Kredisi Hesaplama (Halkbank) adlı içeriğimizde detayları ile inceleyebilirsiniz. Esnaf ve Sanatkârlar Odası aracılığı ile verilen bu üç kredi türünü sizlere kısaca anlattık. Peki ya hazine destekli olarak verilen bu 3 kredi türüne kimler başvuruda bulunamaz. Şimdi o kişileri görelim.

 1. Esnaf olmayan kişiler.
 2. Limited Şirket ve Anonim Şirketleri başvuruda bulunamaz.
 3. Meslek odasına kayıt yaptıran o kayıt yaptırmış oldukları meslek odası sınırları içinde ticari faaliyette bulunmayan kişiler.
 4. KOSGEB hibe destekleri ile iş yeri açan ve yararlanmış oldukları hibe desteğinin üzerinden en az 5 yıl geçmiş olmayan kişiler.

  blank

  Bireysel-İhtiyaç-Tüketici-Kredilerine-Kimler-Başvuramaz

 5. Meslek odasına kayıt yaptırdıktan sonra en az 6 ay süre geçmiş olmayan kişiler. (Belirlenen bu şart bazı dönem aralıklarında değişiklik gösterebilmektedir.)
 6. Kendine kefili olmayan kişiler.
 7. İpotek teminatı bulunmayan kişiler.
 8. Belirlenen kredi kullanım limitine takılan kişiler.
 9. Findeks KKB notları düşük olan kişiler.

Belirlenmiş olan bu dokuz tane aranan şarta sahip olmayan kişiler Meslek Odası kredilerine üzgünüm ki başvuruda bulunamazlar. Başvuru yapmaya kalksalar bile başvuruları kabul edilmez. Şimdiden söyleyeyim. Esnaf meslek odası için işletme kredisine kimlerin başvuruda bulunamayacağını öğrendiğimize göre şimdi geçelim bireysel ihtiyaç kredilerine kimlerin başvuruda bulunamayacağına.

Bireysel İhtiyaç Tüketici Kredilerine Kimler Başvuramaz? Kimlere Verilir?

Bankaların en çok kullandırdığı ürün paketi olarak bireysel tüketici kredisi önde gelmektedir. Biliyorum ki çok fazla kişinin bir yada bir den fazla bireysel ihtiyaç kredisinin olduğunu söyleyebilirim. Kendi çevremden örnek vererek söylüyorum %80 gibi bir oran bu kitlenin içinde yer almaktadır. Ayrıca kendimde şahsen bu kitle içinde bulunmaktayım. Peki ya tüketiciler tarafından da en çok kullanılan bireysel ihtiyaç kredisine kimler başvuruda bulunamaz. Buna şöyle bir bakmaya ne dersiniz? Şayet sizler bu maddeler içinde bulunmuyorsanız. Kimler alabilir sorusunun cevabını da bu aşamada eş zamanlı olarak almış olacaksınız.

 1. Findeks KKB notu oluşmamış yada oluşmuşsa dahi düşük olan kişiler.
 2. Kredi kullanım limitini aşmış olan kişiler.
 3. Bankalara göre kredi çekme üst yaş sınırı üzerinde olan kişiler.

Belirlenmiş olan bu 3 maddeye uyum sağlamamış olan kişiler maalesef ki bankalardan bireysel tüketici kredisini ne yazık ki çekemeyeceklerdir. Bahsetmiş olduğum bu 3 şart için bireysel kredi kimler çekemez sorusuna biraz açıklık getirmem gerektiğini düşünüyorum. Yine bunu sizler için maddeler halinde aşağıda açıklayalım.

 1. Findeks KKB Notu Daha Oluşmamış Olan Kişiler: Diyelim ki bu gurupta yer alıyorsunuz. Öncelikle kredi notu değerinizin oluşabilmesi için bankalar ile bir ticari ilişkiniz olması gerektiğini bilmeniz lazım. Şimdi düşünüyorsunuz kredi notum oluşmamış nasıl ilişkim olsun diye? Öyle ya bundan ötürü kredi ve kart alamıyorsunuz! Değil mi? Buna yanıt olarak aslında çok basit herhangi bir yerde çalışıyor olmanız halinde, en az 3 ay süre ile düzenli olarak maaşınızı bankalar üzerinden almanız, bunun başlaması için yeterli bir süre olmaktadır. Tabi sadece kredi notunuzun oluşmuş olması bu aşamada istediğiniz tutarda kredinin onayı için yeterli olmayacağını da sizlere söylemek isterim. KKB Kredi Notu Hesaplama Nasıl Yapılır? (Hemen Öğren) buraya bırakmış olduğum bağlantımızda hemen öğrenebilirsiniz.
 2. Kredi Kullanım Limitini Aşmış Olan Kişiler: Kredi kullanım limitinizi kanıtlanabilir hane geliriniz belirlemiş olur. Kullanacağınız ilk yada ikinci hatta diğer krediler için aylık taksit ödemeniz hane gelirinizin %50 oranını geçmemesi gerekiyor. Bunu sizlere bir örnek ile daha detaylı anlamak gerekirse;
  • Diyelim ki; aylık hane geliriniz 10.000 TL olsun.
  • Mevcut kredinizin aylık ödemesi ise 2.500 TL’yi baz alalım.
  • Çekmek istediğiniz diğer kredinin aylık taksit ödemesi 2.000 TL olduğunu var sayarsak eğer krediniz kredi kullanım limitine takılmayacağını söyleyebilirim.
  • Çünkü BDDK tarafından tebliğ edilen kanun gereği kredi yada kredilerinizin toplam ödemesi aylık hane gelirinizin %50 oranı geçmiyor olmasıdır.
  • Buda vermiş olduğumuz örneğe göre 10.000 TL için 5.000 TL demek oluyor değil mi arkadaşlar.
  • 2 Yöntemle Ne Kadar Kredi Alabilirim Sorunun Cevabı adresimizde farklı hane gelirleri için daha detaylı bilgiye bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.
 3. Kredi Çekme Üst Yaş Sınırı Olan Kişiler: Bildiğiniz gibi bankaların vermiş oldukları krediden yararlanabilmek için alt yaş sınırı olduğu gibi bir de üst yaş sınırı bulunmaktadır. Bu yaş sınırı ise her bankaya göre farklılık göstermektedir. Ortalama olarak çoğunluğa baktığımızda 65 yaş üst yaş sınırı olarak uygulanmaktadır. Bankalar tarafından bu yaş sınırı aşan kişiler yine bankalardan kredi çekemeyeceklerini söyleyebilirim.

Hangi kişilerin bireysel tüketici kredisi kullanamaz sorusu için tam 3 madde halinde açıklık getirdiğimi düşünüyorum. Sadece bu maddeler içinde gelir belgesini ilave etmedim. Sebebine gelecek olursak bu 3 şarta sahip olmanız halinde gelir belgesiz de kredi çekebiliyor olmanızdır. Bunu da sizlere nasıl yapabileceğinizi tam detayları ile  kendim şahsen kullanmış olduğum Akbank Gelir Belgesiz 100 Bin TL Kredi Nasıl Aldım? detayları ile sayfamda anlattım. Bu bilgiyi de sizlerle paylaştıktan sonra şimdi konut kredisi kimler çekemez buna bakalım.

Konut Kredisi Kimler Çekemez?

Bireysel ihtiyaç kredisin den sonra en çok tüketicilerin kullanmış olduğu kredi türü konut kredisi olmaktadır. Çabuk ve hızlı bir şekilde ev sahibi olmak isteyen kişiler ellerindeki birikimleri eksik olmaları halinde tercih edilen kredi türü olmaktadır. Mevcutta bulunan tüm bankalarda konut kredisi ürün paketi mevcut bulunmaktadır. Belirlenen faiz oranları ise yine bankalara göre değişiklik göstermektedir.

blank

Konut-Kredisi-Kimler-Çekemez

Ayrıca Hiç Peşinatsız Evin Tamamına Kredi Veren Bankalar da bulunmaktadır. Aralarında sizlere hitap eden bankalarda olabileceğini düşünerek bağlantımızı buraya bırakıyorum. Her ne kadar bankalara göre konut kredisi faiz oranları arasında değişiklik olsa da kişilerden talep edilen şartlar aynı olmaktadır. Buraya kadar her şey tamam. Peki ya istenilen şartlara göre kimler konut kredisi çekemezler buna bir bakalım.

 1. Kredi kullanım limitini aşan kişiler.
 2. Findeks puanı düşük olan kişiler. Yani 1000 puan altı olanlar kredi çekemezler.
 3. Kredi kullanım üst yaş sınırını geçen kişiler. Genel olarak bakıldığında bir çok banka 68 yaş üzeri olan kişilere kredi kullandırmazlar.
 4. Satın alınacak olan konutun kat mülkiyeti ya da kat irtifakı tapusunun bulunmaması halinde!
 5. Evin ekspertiz değerinin %90 üzerinden konut kredisi başvurusu yapılması durumunda.
 6. Gelir beyanı olmayan kişiler.

Kesinlikle diyebilirim. Konut kredisi çekemeyen kişilerdir. Konut kredisi kullanmak için başvuru yapmış olsalar dahi müracaatları onay alamayacağını şimdiden söyleyebilirim.

Yazımızın burasına kadar esnaf, ihtiyaç ve konut kredisi kimlerin kullanamayacağını öğrendiğimizi düşünüyorum. Bundan sonra şimdi sıra geldi bankaların vermiş olduğu taşıt kredisi kimlere verilir? Kimlere verilmez? Bu başlığımızı inceleyelim.

Taşıt Kredisi Kimlere Verilmez? Kimlere Verilir?

Taşıt almak istiyorsunuz. Fakat elinizdeki sermaye yetersiz geliyor. O ve 2. el taşıt alımlarına bankalar araç kredisi vermektedir. Genel olarak şöyle bir baktığımızda bireysel tüketici kredilerine istinaden faiz oranları biraz daha cazip gözüküyor. Geri ödeme süresi ise yine tüketici kredilerine nazaran süreleri daha fazla olmaktadır. Fakat kendi şahsi fikrimi söyleyecek olursam. Ben yine de özellikle 2. el araç alımları için bu kredi imkanını kullanmanızı pek önermiyorum.

Bunun sebebi ise eğer ki aracınıza kasko yaptırmayı düşünmüyorsanız bankanın zorunlu olarak kasko yapması olmaktadır. Kasko yapmayı düşünüyor ve yüksek miktarlar da krediye ihtiyacınız var ise de araç alımları için taşıt kredisi oldukça makul diye düşünüyorum. Peki ya araç kredisi çekmeye karar verdiyseniz kimler bu krediyi çekemez? Öyle ya sadece sizin çekmek için karar vermeniz yeterli değil değil mi? Şunu söylemeliyim ki işin sonunda başvuruda bulunup ta onay alamamakta olacağını unutmamanız gerekiyor.

 1. 2. el araç alımlarında otomobil yaşının 5 yaş üstü olmaması gerekiyor. Bankalara göre değişiklik göstermekle birlikte 7 yaşa kadar da verildiği söylenmektedir.
 2. Kredi kullanım limitini aşmıyor olmanız gerekiyor.
 3. Alacağınız araç için araç pert raporlu olmaması gerekmektedir.
 4. Findeks KKB kredi notu değerinizi kredi çekmeniz için yeterli seviyede olması gerekmektedir. Detaylar bağlantımızda!
 5. Şahsınıza ait olan gelir belgesine sahip olmanız gerekmektedir. (Şayet otomobil bayilerinden sıfır araç almayı düşünür iseniz. Gelir belgesi bazı firmalar tarafından istenilmeye bilinmektedir.)
 6. Araç kredisi çekme alt ve üst yaş sınırları içinde olmanız gerekmektedir.
 7. Alacağınız taşıtın değerine göre kredi başvurusunda bulunmanız gerekiyor. Buna göre;
  1. 100.00 TL ve altında olan taşıtların %70’i aşamamış olması.
  2. Fatura değeri 100.00 TL’yi aşan araçlarda, bedelin 100.00 TL’ye kadar olan kısmı için %70, 100.00 TL’nin üstünde olan kısmı için ise %50 olarak uygulanmaktadır.
 8. Kredi miktarının vadesine göre taşıt kredisi başvurusunda bulunmanız gerekiyor. Buna ait tablo ise şu şekilde olmaktadır.
EN FAZLA VADE KREDİ ARALIĞI ARAÇ DEĞERİ
48 ay 1.000 TL ila 84.000 TL 120.000 TL’ye kadar.
36 ay 85.000 TL ila 174.000 TL 121.000 TL ila 300.000 TL aralığında olan
24 ay 175.000 TL ila 374.000 TL 301.000 TL ila 750.000 TL aralığında olan
12 ay 375.000 TL ve üzeri 750.000 TL ve üstü araçlar

Kimlerin araç kredisi çekip, kimlerin çekemeyeceğini ve onay alması için neler gerektiğini sizler için açıklık getirmeye çalıştık.  Kafanıza takılan sorularınız varsa eğer bizlere hiç çekinmeden yorumlar kısmında iletebilirsiniz. Bu konuda 0 Km 2. El Araç Kredisi Kaskosuz Nasıl Alınır? (EN UYGUNLAR) buraya bırakmış olduğumuz bağlantımızda size uygun taşıt kredisi veren bankayı da bulabileceğinizi bilmenizi isterim.

Çiftçi (Traktör, Ayrık, Tarla) Kredisini Kimler Çekemez?

Makalemizin en başında da söylediğim gibi kredi ihtiyacı olan ve kullanan en büyük kitlelerden biri de çiftçilerimiz olmaktadır. Bu nedenle de kimlerin çiftçi kredisi çekemez konusunu da ele almak istedim. Traktör, tarla, arsa, hayvan gibi zirai krediler böylece kimler çekemez görmüş olacağız. Yukarıda vermiş olduğumuz diğer banka kredilerinde de olduğu gibi kimler çiftçi kredisi çekemez konusunu da maddeler halinde sizlerle paylaşmak istedim. O maddeler ise şu şekildedir.

 1. ÇKS & İşletme belgesi olmayan kişiler.
 2. Kendine kefil bulamayan yani kefili olmayan kişiler.
 3. İpotek gösteremeyen kişiler.
 4. Kredi kullanım limitine takılan kişiler.
 5. Findeks KKB notu skoru düşük olan kişiler.

Ne yazık ki çiftçi (traktör, ayrık, tarla) kredisi çekemezler. Özellikle Ziraat bankası sübvansiyonlu olarak verilen bu kredilerin detaylarına ait olan çok geniş bir kategori sizler için oluşturduk. Tüm bunların hepsini bulabileceğiniz bağlantımız ise Hayvan Kredisi Veren En İyi Bankalardan 5 Tanesi! olmaktadır. Sizlere en uygun olan bankayı bu sayede tercih edebilirsiniz.

Böylelikle kimlerin kredi çekemeyeceği için 5 farklı alanı ele aldık. Haricinde ise konu ile bağlantılı olan diğer soruları da aşağıdaki başlıklar altında yer verdik. Bunların haricinde tekrar söylüyorum. Bizlere sormak istedikleriniz kategoriler yada sorularınız var ise lütfen bizlere bunu çekinmeden yorumlar kısmından sorabileceğinizi unutmayın.

Bankalardan İlk Defa Kredi Çekmek İstiyorum! Nasıl Onay Alır?

Bankalardan ilk defa kredi çekmek istiyorum onay alabilir miyim diye mi düşünüyorsunuz. Size şunu söyleyebilirim. İlk kez kredi çekecekseniz muhtemelen aranan en önemli şart olan Findeks KKB notu değerine sahip değilsinizdir. Bu sebepten dolayı da kredinizin onay alması bir hayli güç gözüküyor. Peki, bu durumda olan kişiler ilk defa bankadan ihtiyaç kredisi çekebilmek için ne yapmaları gerekmektedir. Bizim bu konuda sizler için 2 tane önerimiz var.

 1. Birincisi sabit maaşlı bir işletmede çalışmaya başlayıp, en az 3 ay geçmesini beklemelisiniz.
 2. Bir diğeri ise kendinize maaş bordrolu olan bir tane kefil bulmanız gerekecektir.

Bu iki seçenek arasından herhangi biri üzerinden ilk defa kredi başvurusu yaparsanız, muhtemelen müracaatınız büyük bir ihtimalle onay almış olacaktır. Peki, 18 yaşını doldurmuş olan kişilerden ne gibi şartlar istemektedirler.

18 Yaşına Yeni Girdim Kredi Çekme Şartları Neler?

18 yaşına geldiniz. Kendinize ait bir şeyler olsun istiyorsunuz. Bunun içinde bir miktar nakde ihtiyacınız olacak. Bu aşamada bankaların sunmuş olduğu kredi paketlerinden yararlanabilirsiniz. Bankalardan kredi çekme şartları 18 yaşını doldurmuş olan kişiler için de aynıdır. 65 yaş içinde aynı olmaktadır. Şayet hala merak ediyorsunuz bizler yine de 18 yaşını doldurmuş olan kişiler için kredi çekme şartları neler olduğunu bir defa daha ele alalım. Haydi gelin şimdi sizlerden istenilen şartların en önemli olanından başlayalım.

 1. Findeks KKB notunuzun oluşması gerekmektedir. Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigorta Gerekiyor? 1 2 3 Aylık Çekebilir Mi? bu bağlantımızda gerekli olan bilgileri detayları ile ele aldık.
 2. Kullanmak istediğiniz kredinin aylık taksit ödemesi gelirinizin %50 oranına geçmiyor olması gerekmektedir.

Bu iki şarta sahip olmanız durumunda bankalardan ihtiyaç kredisi şubeye dahi gitmeden çekebilmeniz mümkündür. Ayrıca eğer bir geliriniz varsa mesela Kira Geliri Kontratı İle Kredi Veren Bankalar (Ek Gelir Sözleşmesi Dahil) da bulunmaktadır. Bu imkandan da kolaylıkla yararlanabileceğinizi unutmayın.

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın