Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

HALKBANK Esnaf Kredisi Alanların Yorumları Nelerdir?

Esnaf Kefalet Kredisi Kooperatifi üzerinden yaptığınız başvurularının en son onayı HALKBANK tarafından verilir. Devletin oda üzerinden yada herhangi bir ekonomik kriz için almış olduğu tedbirler kapsamında esnafımıza sağlamış olduğu kredi olanakları da yine Türkiye Halk Bankası aracılığı ile verilmektedir. Yorumlar da sizlerin de görmüş olduğunuz gibi çok farklı tecrübeler edinilmektedir.

HALKBANK Esnaf Kredisi Alanların Yorumları Nelerdir?

Bizler her ne kadar da 2023 yılında aranan şartları belirtmiş olsak da bunlar süreç içinde değişiklik göstere bilmektedir. Bu neden ile esnaf kredisinin Halkbank’tan alanlara çok daha organik bir sonuç sağlamak adına bu form sayfasını kurmaya karar verdik. Destek kredisinin başvuru sonuçlarının açıklanacağı tarih, ayrıca sorgulama işlemlerinin de yer aldığı yardım sayfamızdaki mesajlarının gün içerisinde moderatolar tarafından onay verilecektir.

Neler Var?

HALKBANK Esnaf Kredisi Yorumları Sizler İçin Forumla Burada

Koronavirüs salgını dahil olmak üzere geçmiş dönemler de esnafımıza devletimiz bir çok farklı olanaklar ile kredi olanağı sağladığını hepimiz tarafından bilinmektedir. Bu imkanların haricinde ise sürekli olarak sağlanan bir diğer kredi imkanı ise Esnaf Kefalet Kredisi Kooperatifi üzerinden verilen kredilerdir. Tüm bu kredilerden yararlananlar yada yararlanmak isteyenler için yorumlar bölümü oluşturmaya karar verdim. Ayrıca, yapılan bu yorumlara istinaden bizler de tecrübelerimize dayanarak sizlere yardım amaçlı cevaplar da vereceğiz. Hazır sayfamızı da oluşturmuşken esnaflara yardımcı olmak için yorumlar haricinde bir kaç alt başlık da oluşturmayı ihmal etmedim. Bu başlıklara da daha önce sizlere kapsamlı olarak Esnaf Sanatkarlar Odası Kredi Hesaplama Tablosu için farklı bir sayfa oluşturduğum için sadece yer vermedim. Onun haricinde başvurular ile ilgili olarak ne zaman sonuçlanacağı ile sorgulama ve sicil ile alakalı sorunun yanıtlarını bulabilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredileri Kredi Notu Sicile Bakar Mı?

Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi üzerinden yapacağınız başvuruları odanızın aradığı şartlara uygun iseniz doğrudan kaydınızı oluştururlar. Oda müdürü tarafından oluşturulan kayıt sonra düşünen en büyük yanılgı kredinin onay aldığıdır. Halbuki Esnaf Kefalet Kredilerin de son sözü söyleyen Türkiye Halk Bankasıdır. HALKBANK ise bu kredinin onayı için başta FİNDEKS kredi notu sicili olmak kaydı ile bir çok kriteri ön planda tutar. 11 Haneli TC Kimlik No İle Kredi Notu Sorgulama e-Devlet üzerinden nasıl yapılacağında bahsetmiş olduğum gibi esnaf kredisinin çıkması için kredi siciliniz çok önemlidir. Dolayı ile esnaf kredisinin onayı için sicile bakar mı? sorusuna şu şekilde sizlere net cevap verebilir.

 • Başvuru yapmış olduğunuz Esnaf Odanız asla kredi notu sicilinize bakmaz
 • Ama, Türkiye Halk Bankası kredi sicilinize mutlaka bakar arkadaşlar

Sizlere verilen kredi ister herhangi bir sebepten ötürü devlet desteği ile verilsin ister ise normal şartlar da HALKBANK Esnaf Kredisi Hesaplama Tablosu da yer alan olanaklar kapsamında verilsin kredi siciliniz çok ama çok önemidir. Sicile bakılma nedeni ise aslında gayet açıktır. Kredinin faiz desteği devlet finansmanı da HALKBANK sorumluğunda olmasıdır.

HALKBANK Esnaf Kredisi Ne Zaman Sonuçlanır?

Esnaf Kefalet Kooperatifi üzerinden kredi başvurunuzu yaptıktan sonra en çok merak edilen konu ise ne zaman sonuçlanır sorusunun yanıtıdır. Bunun için tam olarak bir tarih vermek gerçekten çok zordur. Sebebi ise bir çok faktörden oluşur. Hele ki KOSGEB üzerinden verilen faizsiz krediler gibi esnaflar tarafından yoğun ilgi gören bir kredi paketi ise sonuçların açıklanması bir hayli zaman alabilir. Eğer ki normal şartlar da odanız üzerinden esnaf kredisine başvuru yaptı iseniz o zaman ne zaman sonuçlanır sorusuna biraz olsun yakın olarak sizlere tarih verebilir. Bu sonuç için tarih vermek için ise sistemin ilerleyişini bilmek lazım. Oda üzerinden normal şartlarda başvuru yapılan kredilerin sonuçlanma tarihi şu şekilde ilerler.

 1. Esnaf odası üzerinden kredi başvurusunu tam evrakları teslim ederek gerçekleştirir. Oda üzerinden evrakların kurulan kurul tarafından incelenip onay alması ve sonradan Türkiye Halk Bankasına iletilmesi 7 günü yani en az 5 iş gününü bulur.
 2. Oda üzerinden evrakların incelenip başvuru sahibi esnafın kredi başvurusu için herhangi bir engel olmadığı kanat getirildikten sonra sürece Türkiye Halk Bankası dahil olur. HALKBANK da bu süreci en az yine 5 iş günü sürdürmektedir. Bu süreçte sizin evraklarınız, geliriniz, ipotek ve siciliniz incelenir. Banka tarafından yapılan inceleme sonrası herhangi bir olumsuzluğa rastlanmaz ise krediniz onaylanır.

blank

Netice olarak HALKBANK esnaf kredisi ne zaman sonuçlanır sorusunun net yanıtı en az 2 haftadır. Bu sürenin üstü olur ama altının olduğunu ben hiç duymadım.

KOSGEB Hibe Alanlar Esnaf Kefalet Kredisi Kullana Bilir Mi?

KOSGEB bildiğiniz gibi üretim ve perakende satışı olarak açılacak bir çok iş modelini desteklemektedir. Bu iş fikirlerine ise NACE koduna göre hibe desteği sağlamaktadır. Girişimcilik Destek Programı kapsamında sağladığı bu hibe programının süresi ise 2 yıl olmaktadır. Zaten bu desteği alıp bunu okuyorsanız bunları sizler de biliyor olmalısınız. Bilmediğiniz bir şey var ise de o da şudur. KOSGEB’in bu program üzerinden hibe alanlar esnaf kefalet kredileri üzerinden kredi kullana bilir mi? Bu sorunun cevabı bir çoğunuzu üzebilir. Çünkü;

KOSGEB Geleneksel yada İleri Girişimcilik NACE kodları üzerinden işletme kuranlar, destek programı süresi boyunca, Esnaf Kefalet Kredisi kullanamaz.

Ne yazık ki üzgünüm ama durum bundan ibaret. Destek programınızın 24 aylık süresi bittikten sonra ancak meslek odanız üzerinden kredi çekebilirsiniz. Meslek odasına alternatif olarak hangi krediyi kullanırız diyorsanız, sizlere tavsiyem şudur. HALKBANK Esnaf Kredisi Hesaplama Tablosu imkanlarından yararlanmanızdır.

İş Yerimi Kapattım, Esnaf Kefalet Kredisi Ne Olacak? Kredim Varken Dükkanımı Kapata Bilir Miyim?

Siz değerli esnaflardan yorumlarda yeni sorular geldikçe, bizler de bizzat meslek odanızı sizin yerinize ziyaret ediyoruz, bu sorularında yanıtını alıyoruz. Yorumlarda aldığımız en son soru ise şudur. ”İş yerim açıkken meslek odasından işletme kredisi çektim. İşlerim korona virüs yada çeşitli bahanelerle kapatmak zorundayım. Bu durumda iken, soru 1, dükkanımı kapata bilir miyim? 2. sorum ise oldu ki kapata biliyorum, devam eden esnaf kredisi taksit ödemeleri ne olacak?” Sorulan bu sorunun yanıtı tam olarak emin olmadığımız için yine ESKKK bağlı meslek odasının kapasını çaldık. Aldığımı cevap ise şudur.

Esnaf Kefalet Kredisi taksit ödemenizin olması iş yerinizi kapatmanıza engel değildir. Esnaf kredisinin taksit ödemeleri devam ederken de dükkanınızı istediğiniz an kapatabilirsiniz. Fakat, devam eden meslek odası kredinizin ana para borcu yeniden hesaplanır. Yapılan bu yeniden hesaplanma da ele alınacak olan kredi faiz oranı HALKBANK bireysel ihtiyaç kredisi faiz oranıdır.

Böylelikle, esnafımız Türkiye Halk Bankası üzerinden ihtiyaç kredisi kullandırılarak, mevcut esnaf kredisi bir nevi yeniden yapılandırılmış olur.

Mevcut borcunuzu arzu ederseniz farklı bankalardan da kredi çekerek yapılandırma yapabilirsiniz. Bunun içinde Ticari Kredi Borçlarını 5 Dk da Yapılandırma Nasıl Olur? sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

HALKBANK Esnaf Destek Kredisi Sorgulama Sonucu Öğrenme

Esnaflara devlet desteği ile verilen krediler çoğunluk ile HALKBAK üzerinden sağlanır. Banka tarafından verilen bu destek kredisinin sonucu öğrenme için bir çok haber sitelerinde asılsız manşetler görebilirsiniz. Kullanıcı çekmek için oluşturulan bu haber sayfalarındaki manşetlerinin çoğunun kredi sorgulama sayfasından çok uzak olduğuna ben defalarca şahit oldum. Çünkü Türkiye Halk Banka aracılığı ile verilen esnaf destek kredilerinin sonucu öğrenme için herhangi bir sayfa ne yazık ki yoktur! Sadece bu sorgulama Ziraat Bankası TC İle Kredi Sorgulama da mevcuttur. Peki HALKBANK üzerinden yapılan esnaf destek kredisi sorgulama işlemlerinin sonucu nasıl öğrenilir?

 1. Yapılan başvurular olumlu yada olumsuz bir şekilde sizlere SMS ile bildirilir.
 2. Müşteri hizmetleri numarası olan 0-850-222-04-00 numarayı arayarak öğrene bilirsiniz.

Yada hiç banka şubesine gitmeden esnaf destek kredisi başvuru yapmış olduğunuz bankanın KOBİ departmanını arayarak kolaylık ile öğrene bilirsiniz. Bunun için https://www.google.com/ arama motoruna sadece resimde olduğu gibi ”Bulunduğu İlçe ismini ve sonuna Halk Bankası Tel” yazmanız yeterli olacaktır.

blank

Şayet ola ki bir özel durumda HALKBANK esnaf destek kredisi için sorgulama sayfası oluşturulmadı ise bu 3 seçenek haricinde kredinizin onay alıp almadığını başka türlü öğrenemezsiniz. Şayet oluşturulmuş ise de bu sayfanın altında özel olarak sorgulama sayfasını ilk sizler için biz oluşturacağımız dan hiç bir kuşkunuz olmasın.

Değerli esnaflar sizin de görmüş olduğunuz gibi esnaf destek kredilerine yapılan başvuruların normal şartlarda bile neticelenmesi 2 haftayı bulmaktadır. Eğer ki bu süreci beklemek istemiyor iseniz sizlere tavsiyem bankaların sizler için oluşturmuş olduğu yine en az 3 ay ödemesiz kredi imkanlarıdır. Bu nedenle sizlere her ay düzenli olarak en iyi imkanlar ile ticari kredi veren bankayı seçmekteyiz. Bu ay sizlere tavsiye edeceğimiz bankamız, faiz oranları ve geri ödeme tablosu ise şu şekildedir.

 • 50.000 TL kadar %2.94 faiz oranı ile 3 ay ödemesiz 60 ay vadeli Denizbank ŞUBAT ayında sizin için en iyi banka olarak yer almaktadır. 3 ayda 1 ödemeli olarak kullanacağınız 50 bin TL kredinin geri ödeme tablosu ise şu şekilde oluşur.
50.000 TL 3 ayda 1 Ödemeli Esnaf Kredisi Hesaplama
Vade 3 Ayda 1 Ödeme Maliyet
12 15.548,19 TL 62.192,73 TL
15 13.049,7 TL 65.248,53 TL
18 11.398,95 TL 68.393,64 TL
24 9.368,4 TL 74.947,44 TL
28 8.518,65‬ TL 79.507,33 TL
33 7.765,08 TL 85.415,87 TL
36 7.422,42 TL 89.068,78 TL

Hızlı bir şekilde başvurunuzu buradaki formu doldurarak gerçekleştire bilirsiniz. Farklı sorunlarınız varsa buradan bizlere ulaşım sağlayabilirsiniz.

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları - 4 Yorum
 1. Ahmet dedi ki:

  Esnaf kredisi 100000 TL çektim fakat form da 120000 TL ye imzaya attım esnaf kredileri %20 sini kredi çektiğim de alıyormuş fakat bir anlam getiremedim böyle birşey mümkün mü elime geçen 100000 TL fakat form da çekmiş olduğum tutar 120000 TL bilgilendirme bekliyorum siz den teşekkürler.

  1. Emre ADIN dedi ki:

   Bizim bildiğimiz kalan tutar, kredi kartına ilave olarak verildiğidir.

   1. Ahmet dedi ki:

    100bin TL esnaf kredisi çekmek istedim bankaya gittiğim de 120 bin TL ye imza atmam gerektiği söylendi 120bin TL aldım diye belge imzaladım elime geçen net 98bin oldu şimdi benim anlamadığım neden 120 TL ye imza attım eve gelince çok düşündüm. Ne yapmalıyım sizce

    1. Emre ADIN dedi ki:

     2 bin TL miktarı masraf kesintileri içindir. Diğer kalanı da ise paraf kredi kartı için olabilir. Lütfen sorgulayınız.

Bir Yorum Yazın