Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

Halı Koltuk Yıkama KOSGEB Devlet Desteği

Özellik ile yaz aylarında oldukça ciro çeviren koltuk ve halı yıkama işletmeleri KOSGEB NACE doları ile desteklenmektedir. Hazırlayacağınız iyi bir iş planı ile kilim, yorgan ve halı ile koltuk yıkama işletmeniz için hibe alabilirsiniz. Devlet desteği ile bu işletmenin nasıl kurulacağını sizlere detaylı bir şekilde ne kadar hibe alabileceğinize kadar anlattım.

Halı Koltuk Yıkama KOSGEB Devlet Desteği

Ayrıca 2022 yılında anahtar teslim olarak halı yıkama fabrikası maliyet oranlarını da ayrıca yer verdim. Sektör için dükkan açmak isteyen yeni girişimciler, merak etmiş olduğunuz soruların yanıtını da sizler için geçmiş dönemlerde işletme sahibi olan biri olarak da ayrıca cevap da veriyorum.

Neler Var?

KOSGEB Halı Yıkama NACE Kodu İş Planı Projesi Örneği

Büyük, küçük bütün ile ve ilçelerde son yıllarda oldukça yaygın olan bir sektör olan halı yıkama fabrikası KOSGEB NACE kodları ile desteklenmektedir. Üst ve altılı NACE kodu ile açmayı düşündüğünüz halı yıkama fabrikası için nasıl hibe desteği alabileceğinizi sizlere adımlar halinde anlatacağım. Temizlik sektörü içerisinde yer alan halı yıkama fabrikası için ayrıca ihtiyaç duyacağınız iş planı projesini de paylaşmayı ihmal etmedim. Gelin şimdi isterseniz ilk olarak halı yıkama fabrikasının NACE kodlarının neler olduğunu bir görelim.

 • 96- Diğer Hizmet Faaliyetleri
  • 96.0 Diğer Hizmet Faaliyetleri
   • 96.01 Tekstil ve Kürk Ürünlerinin Yıkanması ve Kuru Temizlenmesi
    • 96.01.02 Halı ve Kilim Yıkma Hizmetleri

KOSGEB Desteklenen Sektörler Nelerdir? içerisinde ”Halı Yıkama Fabrikası” için yer alan bütün NACE kodları bu şekilde yer almaktadır. İhtiyacınız olan iş planı projesini ise KOSGEB İş Planı Örneği sayfamızdan temin edebilirsiniz.

Halı, Koltuk Yıkama Devlet Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Koltuk yıkama sektörü de halı yıkama sektörü içerisinde desteklenmektedir. Koltuk yıkama makineleri de yerinde halı yıkama işlevini gördüğü için farklı bir NACE kodu sistemde yer almamıştır. Alması için de gerek de yoktur zaten. Her iki dükkan yada fabrika tarzında işletmenizi aynı NACE kodu ile kurabilirsiniz. Koltuk, halı yada kilim veya yorgan yıkama işletmelerin kurulması için devlet desteğini sadece KOSGEB sağlamaktadır. Kurum tüm bu saymış olduğumuz sektörler için desteğini ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” ile sağlamaktadır. Dolayısı ile koltuk, halı yada kilim veya yorgan yıkama üzerine bir işletme kuracak olan yeni girişimci işletmesini kurmadan önce ”Geleneksel Girişimcilik Eğitimi” alması gerekir. KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Başvurusu Nasıl Yapılır? da detaylı bir şekilde de bahsetmiş olduğum gibi bu eğitimleri artık ”Uzaktan Eğitim” teknolojisi ile evinizin konforun da istediğiniz zaman katılabilirsiniz. e-Devlet şifreniz ile eğitimleri nasıl alacağınızın anlatımını ise temel adımlar halinde aşağıda maddeli olarak belirttim.

 1. Eğitime başlamak için ilk olarak https://lms.kosgeb.gov.tr/ adresine giriş yapmalısınız.
 2. Sayfanın sağ üst kısmında yer alan ”GİRİŞ YAP” butonuna tıklayın
 3. e-Devlet ile giriş yap diyelim.
 4. e-Devlet şifremizi girmemiz ile birlikte sistem bizi yeniden eğitim sayfasına yönlendirme yapacaktır
 5. Şimdi yapmamız gereken sayfanın en altına inerek ”Geleneksel Girişimcilik Eğitimi” altında yer alan ”Eğitime Başla” dememiz tir.
 6. Eğitim sayfasından yer alan bütün videoları izleyip sonrasındaki testleri cevaplamanız girişimcilik belgesi almaya hak kazanmak için yeterli olacaktır.

Artık girişimcilik belgemizi aldık, peki halı yıkama yada koltuk, kilim veya yorgan hatta duvar yıkama işletmemizi kurduktan sonra ne kadar devletten hibe desteği alacağız.

Koltuk Halı Yıkama Dükkanı Açmak İçin Destek Oranı

Geleneksel Girişimcilik Eğitimi alıp sertifika sahibi olduktan sonra koltuk yada halı yıkama dükkanı açmak için kollarınızı sıvaya bilirsiniz. Bu her iki işlemenin maliyet oranlarını birkaç alt başlıkta yer verdiğim için şimdilik buna değinmeyeceğim. Ama, merak ile beklediğiniz halı yada koltuk yıkama dükkanı açmak için devlet desteğinin ne kadar olduğunu detaylı bir şekilde burada yer vereceğim. Bunun için sizler ile bir destek tablosu paylaşıyorum. Destek tablomuzda yer alan hibe miktarlarını da hemen altında açıklık getiriyorum.

blank

Gerçek kişi tarafından kurulan bir işletme için KOSGEB sertifika desteği olarak 5.000 TL hibe vermektedir. Bu destek miktarı 30 yaş altı genç girişimci olmanız halinde ayrıca herhangi bir yaşta kadın girişimci iseniz veya Gazi yada 1. derece Şehit yakını iseniz 10.000 TL olmaktadır. Performans desteği ise ilk 1 ile 12 ay içerisinde 1080 gün pirim ödemesi yapılması halinde 20.000 TL olarak verilir. Fabrikanızın yada dükkanınızın 12 ile 24 ay içerisinde ise yine pirim ödemeniz 1140 gün yada üstü olması halinde ise 20.000 TL olarak ödenir. İşletmenin 2 senesinde ise yine aynı şekilde sertifika desteği ile birlikte en fazla halı yada koltuk yıkama dükkan açmak için devletten 60.000 TL hibe alabilirsiniz.

Halı, Koltuk Yıkama Devlet Destek Başvurusu Nasıl Yapılır?

Girişimcilik belgemizi aldık, işletmemizi de kurduk ve halı yada koltuk yıkama devlet desteği oranlarının da ne kadar olduğunu artık biliyoruz. Peki, bu destek başvurusunun nasıl yapılacağını biliyor muyuz? Şimdi sıra geldi kurmuş olduğunuz yıkama fabrikası için destek başvurusunun yapılması aşamasına. İlk başvuru işlemi KOSGEB veri tabanına kayıt olmaktan geçmektedir. Şayet kuruma kaydınız yok ise diğer adımları yapamazsınız. Buna KOBİ beyannamesi doldurma da denilmektedir.

blank

Beyanname doldurma işlemi sonrasında ise e-Devlet üzerinden ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” başvurusunu yapmanız gerekir. Başvurunu kurum tarafından değerlendirilir. Daha sonra sizden Türk Ticaret Kanuna göre kurmuş olduğunuz işletmenize ait evraklar talep edilir. Evraklar eksiksiz ise size iş planı sunumu için gün verilir, günü geldiğinde sunulup onaylanan proje sonrası ise destek ödemeleri başlar.

Anahtar Teslim Halı Yıkama Fabrikası Maliyet

Koltuk, halı, kilim ile yorgan yıkama sektörü son yıllarda bir hayli genişledi. Hali ile özellik ile yerli makine üreticileri sektörde söz sahibi olmak adına bir çok adımlar attı. Bu adımlar ise yeri üretim halı ile koltuk yıkama makinelerinin üretilmesidir. Firmalar anahtar teslim olarak halı yıkama fabrikası kurmak adına sadece yıkama makinesi üretmek ile kalmayıp, sıkma ile kurutma makineleri de üretmektedir. Bunlar haricinde toz alma ile koltuk yıkama makinesi de üreten fabrikalar hazırlamış oldukları paketler ile müşterilerine anahtar teslim halı yıkama fabrikaları kurmaktadır. İşletmenin kurulacağı yeri seçerek sanayi tipi bir de elektrik temini de sağladıktan sonra hesabınıza göre bu makinelerden satın alabilirsiniz. Bu arada maliyet oranlarını düşürmek sizinde elinizde. Şayet elde yıkama gibi tam otomatik olmayan makine seçimlerinde bulunur iseniz halı yıkama fabrikası kurulumu için gider tablonuz ciddi bir şekilde düşecektir. Sermayesiz Yeni En Karlı Zekice İş Fikirleri  içerisinde de yer alan halı yıkama fabrikasının maliyet oranları şu şekilde başlamaktadır.

 • En Düşük Halı Yıkama Fabrikası Maliyet Oranları blank
  • Yukarıda yer alan resimdeki gibi bir el ile kullanılacak halı yıkama makinesini 3.000 TL ile 7.000 TL arasında alabilirsiniz.
  • İhtiyacınız olan diğer toz alma, sıkma, kurutma ve paketleme işlemleri için makine almayıp kendi iklim ve insan gücü ile sağlarsanız en düşük maliyet ile 10.000 TL halı yıkama fabrikası kura bilirsiniz.
 • Profesyonel Halı Yıkama Fabrikası
  • Toz Alma Makinesi 16.000 TL
  • Otomatik Halı Yıkama Makinesi 100.000 TL
  • Halı Sıkma Makinesi 8.000 TL
  • Nem Alma Makinesi 20.000 TL
  • Paketleme ve Hava Alma Makinesi 26.000 TL
  • Koltuk Yıkama Makinesi 5.000 TL
  • Duvar Yıkama Makinesi 2.000 TL
  • Yorgan Yıkama 7.000 TL

Toplam olarak profesyonel bir halı, koltuk ve yorgan yıkama fabrikası kurmak istiyorsanız 184.000 TL gibi bir rakamı gözden çıkartmanız gerekir.

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları - 8 Yorum
 1. Özcan alp dedi ki:

  Ben tam otomatik halı yıkama fabrikası açmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim belgeler tmm makine takımları 150bin buluyor artı en az 2..3 araç gerekir ne kadar hibe alabilirim yada faizsiz kredi

  1. Emre ADIN dedi ki:

   Şuan sadece 60 bin TL kadar hibe ile sektör desteklenmektedir. Girişimcilik belgesi aldınız mı?

 2. Özcan alp dedi ki:

  Evet belgelerimi aldım girişimci ve ileri girişimci ıkisinide bu işi kurmam için ne yapmalıyım peki bankadan kredi alabilirmiyim kosgeb faizini odermi o faizli imkanım varmı

 3. LEVENT KALDIRIM dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin Ben 14.03.2018 tarihinde halı yıkama fabrikası kurdum o gününden beri de bu işi yapıyorum. 3
  Seneye başlayacağım müşteri potansiyelim ilk güne göre 3 katı arttı makina ve depolama da eksiklerim var toz alma ve hav alma makinasına ihtiyacım var, bir de inşaat işi için depolama alanını buyutmem gerekiyor bu konularda bana destek için yol gösterebilirmisiniz .Teşekkür ederim iyi çalışmalar.

  1. Emre ADIN dedi ki:

   KOBİ finansman destek programına başvuru yapın derim. Sektörünüz KOSGEB tarafından desteklendiği için bu programa başvuru yapabilirsiniz.

 4. Yusuf İslam NAYIR dedi ki:

  Merhaba iyi günler biz iki arkadaş aynı zamanda iki girişimci olarak ortak halı yıkama fabrikası açmak istiyoruz bizim alabileceğimiz maksimum hibe artı faizsiz kredi desteği ne kadar olur?

  1. Emre ADIN dedi ki:

   30 yaş altı iseniz açılış için 10 bin TL alırsınız. Çalışanlarınızın prim ödemelerinize göre 2 yıl içinde 40 bin TL daha alabilirsiniz. (Makine alım desteği artık verilmemektedir.)

 5. Mukader Kaya dedi ki:

  İyi akşamlar 37 yaşındayım halı yıkama fabrikası kurmak istiyorum KOSGEP den hak kazanabilir miyim

Bir Yorum Yazın