Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

Günde İki Tane En Çok Yumurta Veren Tavuk Cinsleri

Günde İki Tane En Çok Yumurta Veren Tavuk Cinsleri

Tavuk çiftliği kuracak olan çiftçilerimizin en çok dikkat etmesi gereken unsurların başında alacakları kanatlıların en çok verime sahip olması gelmektedir. Günde 2 tane yumurta veren tavuk cinslerine yapılacak olan yatırım oldukça mantıklı gibi gelse de diğer faktörlerde göz ardı edilmemelidir. Çünkü yumurta verimi kadar bu vermiş oldukları yumurtaların uzun süreli sağlamaları ve ayrıca besiciliğin yapılacağı coğrafi yapının iklim şartları bir hayli önemlidir. Şimdi sizlere hem gezer hem de kapalı besiciliğe elverişli senede 200 ile 368 kadar yumurta veren yaklaşık 20 tavuk cinsini tanıtacağız.

Neler Var?

Tavuk Almadan Önce Bu Kriterleri Göz Ardı Etmeyiniz!

Tavuktan çok yumurta almak elbette oldukça kulağa hoş gelen ilk şeydir. Ancak alacağınız tavuğun diğer özelliklerine de çok dikkat etmek gerekir. Bu özellikler en az yumurta sayısının fazlalığı kadar önem arz eder. Bu temel özellikleri sıralamak gerekirse.

 1. Tavuğun yaşam süresi: Bazı cins tavuklar 2 sene yaşam sürerken bazıları 12 seneye kadar yaşamaktadır. Bu kriter en az vereceği yumurta sayısı kadar çok önemlidir.
 2. Yaşam koşulları: Tavukların soğuk havaya dayanaklı hayvanlar olduğunu çoğumuz bilmekteyiz. Ancak bazı cinler hiç de o kadar soğuk ve sıcak haya koşullarına dayanıklı değildir. Hava şartlarına olan hassasiyetleri yumurta sayılarına da doğrudan etkilemektedir.
 3. Daha çok kredi ile tavukçuluk yapacakları ilgilendiren konu olan Devlet tarafından alınacak cins tavuğun desteklenmesidir. Şuan Atak-s cins kanatlılar tavuk çiftliği kredisi için en uygun kanatlı olmaktadır.
 4. Yumurta kalitesi: Tavuklardan elde edilecek olan yumurtanın gramı da çok önemlidir. Özellik ile marketlere ürettiğiniz yumurtayı satmayı düşünüyorsanız artık M L standartların da yumurtanıza değer biçileceğini lütfen göz ardı etmeyiniz.
 5. Hastalıklara karşı olan direnci: Uzun soluklu tavukçuluk yapıp kısa sürede batmamak için yatırım yapacağınız kanatlının hastalıklara karşı direnci de oldukça önemlidir.

Türkiye’ye Uygun Tavuk Cinsi Hangisidir?

Bazı tavukların günde 2 tane verdiğini biliyoruz. Hatta bazı kanatlıların vermiş olduğu yumurtalar ise çift sarılı olarak evlerimize gelmektedir. Dünya üzerinde bir çok tavuk cinsi mevcuttur. Bu cinslerin isimleri ve yaşam koşulları ise o ülkeye özgündür. Ancak ülkemize yakın coğrafi ve ilkim şartlarına uygun ülkelerden ülkemize tavuk ithalatı yapılmaktadır. Bir çoğu gayet sağlıklı ve verimli bir şekilde yaşamlarını sürdürmektedir. Ülkemize özgün ve hava şartlarına karşın en elverişli tavuk hiç şüphesiz genetiği Türkiye tarafından değiştirilmiş Atak-S cinsi tavuktur. ”Gallus domesticus” olarak da bilinen bu tavuk 72 haftada 302 adet yumurta verdiği bilinmektedir. Atak-S özelliklerini resmi gazete yer almaktadır, inceleye bilirsiniz.

En Çok Yumurta Veren Tavuklar!

En Çok Yumurta Veren Australorp Cinsi Tavuk

En Çok Yumurta Veren Australorp Cinsi Tavuk

Şimdi sizlere dünya yumurta rekortmeni bir tavuk cinsinden bahsedeceğiz. Adete tak başına kendisi bir yumurta fabrikası gibi üretim yapmaktadır. Bu tavuğu muzun adı Australorp dur. Adından da anlaşılacağı gibi Avustralya kökenli bu tavuğumuz 365 günde aralıksız her gün yumurta vermesi ile bilinmektedir. Soğuk hava koşullarına da dayanıklı olan bu hayvanı mızın günde 2 tane yumurta vermesi ile de bilinmektedir. Tavsiye edeceğimiz bu iki cins kanatlıdan sonra diğer tavukların yumurta kapasitelerini de listeye biliriz.

 1. Ligorin: Yıllık iyi beslendiğinde 290 adete kadar yumurta verir
 2. Ancona: 12 ayda 265 adet yumurta verdiği bilinir.
 3. Rhode Island Red: 255 ile 265 arasında yumurta ürettiği bilinmektedir.
 4. Amrock: Senelik 250 adet yumurta vermektedir.
 5. Plymouth Rock: Senelik 220 adet yumurta verebilme kabiliyetine sahip bir kanatlı dır.

Diğer tavuklarımızı saymamıza sanırım çok fazla gerek yok. Sizin de gördüğünüz gibi şayet kanatlı hayvancılığa girecekseniz ya Atak-S yada Australorp ile girmeniz oldukça mantıklı olacaktır. Seçim sizin 🙂

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 1 Ortalamamız: 4]
Ziyaretçi Yorumları - 1 YORUM
 1. selahattin akkoç dedi ki:

  orjinal siyah australorp dişi civciv satın almak istiyorum 200 adet piyasada bu işi sağlam ve dürüst yapan bir adres yazmanızı rica eder hayırlı çalışmalar dilerim.

Bir Yorum Yazın