Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

Gübre Mazot Tüm Tarımsal Hayvancılık Desteklemeler Ne Kadar Oldu?

En son yapılan açıklamaya göre 2022 yılına ait olan 2023 bütçesi kapsamında hibe olarak ödenecek olan tarımsal desteklemelerin ne kadar olacağının miktarları belli oldu. Peki ya 20/10/2022 tarihinden yayımlanan resmi gazetede, 5488 sayılı Tarımsal Kanunun 19. maddesi gereğince bu desteklemeler nelerdir? Bence ilk olarak bunları görmeye ne dersiniz?

Gübre Mazot Tüm Tarımsal Hayvancılık Desteklemeler Ne Kadar Oldu?

İlk birinci destek buğday, arpa, yulaf, patates, mısır ve ayçiçeği gibi havzalarda yetiştirilen bitkiler için dekar (da) başına verilen gübre ve mazot desteği verilmektedir. İkinci olarak toprak analiz desteği yapılmaktadır. Üçüncüsü organik tarım desteği olmaktadır. Dördüncü desteğe baktığımızda iyi tarım uygulamaları desteğini görmekteyiz. Beşincisi küçük ailelere yönelik olan işletme desteği verilmektedir. Altıncısı fındık alan bazlı gelir desteği olmaktadır. Yedincisi sertifikalı tohum, ide, fidan kullanım ile üretim desteği sağlanmaktadır. Sekizincisi küçükbaş, büyükbaş ve arıcılık gibi kanatlı hayvan desteklemeleri verilmektedir. Dokuza geldiğimizde su ürünleri üretim desteklemelerini görmekteyiz. Son olarak onuncusu ise sürü yönetimi ve çoban desteği sağlanmaktadır. Bu desteklerin tamamını sizlere içeriğimizde detayları ile anlattım. En son olarak ise çiftçilerimiz için verilen bu destekler ne kadar olduğuna ve miktarını ele alarak hesaplamasını yaptım. Haydi şimdi gelin tablolar halinde hangi iller için ne kadar verildiğini hep birlikte görelim.

Neler Var?

1- 2022 Yılında Mazot Gübre Desteği Dekar Başına Verilen Miktar Ne Kadar Oldu?

2022 yılı içerisinde mazot gübre desteği belli oldu. Çiftçi kayıt sistemi olan kişilere ÇKS kayıtlarına göre ekilecek olan ürünlere dekar (da) başına mazot ve gübre desteği yapılmaktadır. Tarım havzalarında ekilecek olan ürünlere göre verilecek olan bu desteklemeler ise mazot ve gübre alımları için verilmektedir. 5488 sayılı Tarımsal Kanunun 19. maddesi madde 2/b fıkrasına göre arpa, buğday, çavdar, tritikale ve yulaf ile çeltik üreticilerine 2022 senesine ait mazot ve gübre desteklemeleri ödemeleri 2023 senesi bütçesi kapsamında verilir.

TC  Ziraat bankası aracılığı ile yapılan bu desteklemelerin ne zaman verileceği ise bakanlık tarafından açıklaması yapılmaktadır. Bakanlık tarafından yapılan bu tarih açıklama sonrasında birde miktarlar açıklanmaktadır. Gübre ve mazot alımları için kullandırılacak olan mazot ve gübre alım desteklerini merak eden çiftçilerimiz. Dekar başına miktarının ne kadar olduğu aşağıdaki vermiş olduğumuz tabloda yer almaktadır.

DESTEK ÜRÜNLERİ GÜBRE TL (da) MAZOT TL (da) TOPLAM VERİLECEK DESTEK MİKTARI
Buğday, Arpa, Çavdar, Yulaf, Tritikale 46 75 121
Aspir 21 76 97
Kanola 21 88 109
Mercimek, Nohut, Kuru Fasulye 21 75 96
Yaş Çay, Kuru Soğan, Zeytin 21 63 84
Çeltik, Kütlü Pamuk 21 250 271
Soya, Patates 21 125 146
Yağlı Ayçiçeği 21 88 109
Yem Bitkileri 21 94 115
Fındık, Dane Mısır ve diğer ürünler 21 62 83
Nadas 38 38

Resmi gazetede 2022 yılında yer alan mazot ve gübre destekleme miktarları bu şekildedir arkadaşlar. Resmi gazete açıklaması yapılan diğer destek ödemeleri miktarı yazımızın devamından mevcuttur. Fakat bundan önce verilen bu destek ödemeleri ne zaman yapılacaktır? Bunu görelim.

Gübre Mazot Desteği Ne Zaman Ödenir?

Bence en çok merak edilen konulardan bir tanesi mazot ve gübre desteği alacak olan çiftçilerimiz ödemeyi ne zaman alacaklarıdır. Yanılıyor olamam sanırım. Bu sebepten dolayı da gübre ve mazot desteği ne kadar olduğuna yer verdikten sonra bu sorunuza da burada yanıtlamak istiyorum. Sayın Vahit KİRİŞÇİ Tarım ve Orman Bakanı tarafından yapılan açıklamaya göre;

Normal şartlarda mazot ve gübre desteği ödeme tarihi 2023 yılı sonrasında olması gerekiyordu. Ama bu sefer mazot ve gübre desteği ödemleri 31.12.2022 tarihine kadar ödeneceği duyurulmuştur.

Tam olarak net bir şekilde şuan için bakanlık tarafından ödeme tarihi açıklanmamış olsa da 2023 yılı yani yıl başına kadar mazot ve gübre desteği ödemeleri yapılacağının haberini vermiştir. Ayrıca birde gübre ve mazot desteğine ilave olarak hububat destek ödemleri de yine bu yıl içinde yapılacaktır. Ödemeler Ziraat bankası tarafından sağlanmaktadır. Banka kartlarına tanımlanmış olacaktır. Nakit olarak verilmeyecektir! Bilgisi de verilmiş oldu! Şimdi bu önemli bilgileri sizlerle paylaştıktan sonra geçelim toprak analiz destek miktarının ne kadar olduğuna.

2- Toprak Analiz Destek Miktarı Ne Kadar? Belli Oldu!

Çiftçilik yapıp tarım ile uğraşan vatandaşlarımıza ödenen bir diğer destek ”Toprak Analiz Desteği” olmaktadır. Tabi yine verilen bu desteğin de miktarı yine resmi gazete de belli olmuştur. Fakat ne yazık ki  nasıl alınacağına dair olan bilgiyi bir çok çiftçimiz bilmemektedir. Bu sebepten dolayı da öncelikle toprak analiz destek miktarı ne kadar olduğunu açıklamadan önce bu konu hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum. Şartları ile birlikte nasıl alınacağını kısaca şu şekildedir.

 1. ”Tarım ve Orman Bakanlığı” tarafından yetkilendirilmiş olan Toprak Analiz Laboratuvarlarına başvuru yapmanız sonucunda toprak analizinizin yaptırılmış olması gerekmektedir.
 2. 50 dekar ve üzeri tarım arazilerine ÇKS de kayıtlı olarak sahip olunması gerekmektedir.

Belirlenmiş olan bu 2 şart sonrasında 2022 yılı için verilecek olan toprak analiz desteği miktarı ise 50 dekar (da) başına 50 TL olarak verilmektedir.

3- Organik Tarım Desteği 1. 2. 3. Kategori Ürünler İçin Verilecek Miktar Ne Kadar?

Çiftçilerimize verilen her destekte farklılıklar olduğunu biliyoruz. Organik tarım desteği içinde kendi çapında 2 şekilde destekleme ödemesi yapılmaktadır. Organik tarım desteği adı altında verilecek olan bu destekleme ödemelerinin miktarının ne kadar olduğuna geçmeden önce önemli bir bilgiyi paylaşmak istiyorum. İlk olarak 2 şekilde verilen bu ödeme şeklinin neler olduğunu kısaca öğrenelim. Bu sayede organik tarım desteğinin şartlarının neler olduğunu ve kimlere verileceğini konu hakkında bilgisi olmayan çiftçilerimiz haberdar olmuş olur.

 1. ÇKS yani Çiftçi Kayıt Sistemi ile Organik Tarım Bilgi Sistemine kayıtlı olarak organik statüye sahip araziler de üretim yapmakta olduğu ürünlerine ”Ürün Sertifikası” düzenlenmiş olan çiftçilerimiz bu destekten yararlanabilmektedir.
 2. Organik Tarım Bilgi Sistemi ile Arıcılık Kayıt Sistemine kayıtlı olan arı yetiştiriciliği yapan çiftçilerimiz

Organik tarım desteği kimlere verileceği bu şekilde olmaktadır. Bu her iki kategori de yer alan organik tarım desteği 1.2.3. kategori dahil olmak üzere aşağıda tablo üzerinde hazırlamış olduğumuz gibi verilmektedir.

ORGANİK TARIM DESTEĞİ TL (da)
1. KATEGORİ ÜRÜNLER 100 SERTİFİKA TÜRÜ
50 Ürün Sertifikası (Bireysel)
2. KATEGORİ ÜRÜNLER 40 Ürün Sertifikası (Üretici Gurup)
20 Ürün Sertifikası (Bireysel)
3. KATEGORİ ÜRÜNLER 10 Ürün Sertifikası (Üretici Gurup)
ORGANİK HAYVANCILIK DESTEĞİ TL/KOVAN Ürün Sertifikası (Bireysel/Üretici Gurup)
ARILI KOVAN 15

Yapılan ödemeler bu şekilde olmaktadır. Fakat sadece Bombus arısı kullanan çiftçilere koloni başına 100 TL şeklinde verilmektedir. Bu önemli bilgiyi de paylaştıktan sonra sıra geldi şimdi iyi tarım uygulamaları destek miktarının ne kadar olduğuna ve kimlerin yararlanabileceğine.

4- İyi Tarım Uygulamaları Destek Miktarı Ne Kadar Kimler Yararlanabilecek?

2022 yılını içerisinde verilecek olan iyi tarım uygulamaları desteğinin miktarı da belli olmuştur. Bu yıl içerisinde kaç TL verileceği ise bireysel ve gurup sertifikasyona göre 2 kategoriye ayrılmıştır. Bu her iki gurup için yine aynı şekilde miktarının ne kadar olduğuna geçmeden önce kimlere hangi şartlarda verilecek kısaca sizleri bilgilendirmek  istiyorum. Bu sayede kimlere verileceği ile birlikte şartların da neler olduğunu da bilmeyen çiftçilerimiz bilgi alıp öğrenmiş olacaktır.

 1. Yetkilendirilmiş kuruluşlarca gurup yada bireysel sertifikasyonu seçeneğine göre düzenlenmiş olan ”İyi Tarım Sertifikasına” sahip olan çiftçilerimiz yararlanabilmektedir.
 2. ÇKS yani Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olan çiftçilerimiz yararlanabilmektedir.

İyi tarım uygulaması desteği şartları bu şekilde olmaktadır. Bu şartları sağlamış olan çiftçilerimize verilecek olan destek tutarına geçecek olursak dekar (da) başına şu şekilde olmaktadır.

İYİ TARIM UYGULAMA DESTEĞİ TL (da) SERTİFİKA TÜRÜ
1. KATEGORİ ÜRÜNLER Örtü Altı Üretim 150 Bireysel Sertifikasyon
75 Gurup Sertifikasyon
Açıkta Üretim 50 Bireysel Sertifikasyon
25 Gurup Sertifikasyon
2. KATEGORİ ÜRÜNLER 40 Bireysel Sertifikasyon
20 Gurup Sertifikasyon
3. KATEGORİ ÜRÜNLER 10 Bireysel/Gurup Sertifikasyon

Evet değerli çiftçi arkadaşlarımız iyi tarım uygulamaları desteğinin ne olduğunu, kimlere verildiğini ve şartlarını hep birlikte görmüş olduk.

Bu bilgiyi de verdiğimize göre şimdide küçük işletme sahiplerini yakından ilgilendiren desteklemelere sırasıyla geçmek istiyorum.

5- Küçük Aile İşletme Desteği Nedir? Miktarı Ne kadardır?

Küçük aile işletme desteği nedir? Miktarı ne kadardır? Bunu sizlere kısaca açıklamak gerekirse eğer 5 dekarın altında üretim yapan çiftçilerimizi desteklemek amacı ile verilen bir destekleme şekli olmaktadır. Miktarının ne kadar olduğu ise yine dekar (da) başına hesaplanmaktadır. Bu hesaplamayı yapabilmek için de dekar başına ne kadar destek ödemesinin verileceğini de bilmemiz gerekmektedir. Dekar başına kaç TL destek ödemesi verileceği de yine resmi gazete ile duyurulmaktadır. 2022 yıl içinde yapılan son duyuruya göre ise dekar başına 200 TL ödeneceğini biliyoruz. Bunu da 5 dekara kadar hesaplama yapacak olursak eğer aşağıda hazırlamış olduğumuz tablo üzerinde olduğu gibi yapabiliriz.

DEKAR DESTEK ÖDEME MİKTARI
1 da 200 TL
2 da 400 TL
3 da 600 TL
4 da 800 TL
5 da 1000 TL

Sizlerin de tablo üzerinde görmüş olduğunuz üzere en çok 5 dekara kadar verilen küçük işletme destekleme miktarı 1.000 TL olmaktadır.

6- Fındık Alan Bazlı Gelir Desteği Dekar Başına Kaç TL? Şartları Nelerdir? Hangi İllere Veriliyor?

Fındık alan bazlı gelir desteği dekar (da) başına kaç TL? Şartları nelerdir? Hangi illere verilir? Bu sorularınıza sırasıyla yazımızda yer vereceğiz. İlk olarak bilmeniz gereken fındık alan bazlı gelir desteği dekar göre verildiğini bilmenizi isterim. Dekar (da) başına kaç TL olacağı da yine resmi gazete ile belirlenmiştir. Dekar başına ne kadar destek ödemesi yapılacağını geçmeden önce yine çiftçilerimiz bu destekten yararlanabilmek için şartlarının neler olduğundan bahsetmek istiyorum. Tabi bu şartlar içinde hangi illere de verileceği yer almaktadır.

 1. ÇKS yani Çiftçi Kayıt Sisteminde yer alan çiftçilerimiz.
 2. Fındık kayıt sisteminde kaydı olan çiftçilerimiz.
 3. Aşağıda vermiş olduğumuz tablo üzerinde yer alan ”Fındık Alanlarına Tespitine Dair” karar ile ruhsat verilen iller de fındık yetiştiriciliği yapan çiftçilerimiz.

Fındık alan bazlı desteği şartlarının neler olduğunu bu sayede görmüş olduk. Şimdi hangi illere verildiğine geçebiliriz.

Fındık Desteklemesi Verilen İller
1- Artvin 2- Bartın
3- Düzce 4- Giresun
5- Gümüşhane 6- Kastamonu
7-Ordu 8- Rize
9- Sakarya 10- Samsun
11- Sinop 12- Trabzon
13- Zonguldak

Hangi illere verildiğini de tablo üzerinde görmüş olduk. Şimdi dekar başına kaç TL verileceğini öğrenmeye ne dersiniz.

 • 2022 senesi için fındık alan bazlı desteği miktarı dekar başına 170 TL’dir.

Siz değerli çiftçilerimizin de görmüş olduğunuz üzere fındık alan bazlı desteği ülkemizde fındık üretimi yapılan tüm illerde sağlanmaktadır. İlk etapta tabi ki çoğunlukla Karadeniz illerimizden oluştuğu da göze çarpmaktadır. Karadeniz bölgemizde fındık harici birde sürekli sık bir şekilde üretimi yapılan diğer bir tarım bitkisi ise çaydır. Hazır konuyu ele almışken yani Karadeniz illerimize verilen destekleme miktarlarından bahsetmişken şimdi  birde yaş çay üretimi yapan çiftçilerimize ilgilendiren diğer bir destekleme miktarının kaç TL olduğuna geçebiliriz.

7- Havza Bazlı Fark Ödemesi Desteği Tebligatı Yayımlandı Şartları Açıklandı!

Bir diğer yayımlanan haber ise bankalar kurulu kararı ile yürürlüğe giren, Türkiye Tarım Havzalarının Belirlenmesine ilişkin Karar kapsamında bulunan illerdeki satışı ve üretimi yapılan ürünlere fark ödemesi verilmektedir. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenmiş olan bu bölgeler ve illerin hangileri olduğu buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz. Başta arpa, buğday, çeltik, zeytin, mısır gibi bitkilerin bulunmuş olduğu ”Fark Ödeme Desteği” alınmasından bazı şartlar talep edilmektedir. Bu sebepten dolayı da gelin şimdi hep beraber fark ödemesi desteğinin ne kadar olduğuna geçmeden önce bu özellikle bilinmesi gerekenleri ve şartları öğrenelim.

 • Zeytin ve zeytinyağı için tarımsal veriler kullanarak verim değerleri ele alınmaktadır.
 • Yağlı ayçiçeği, kütlü pamuk, soya, kolza, dane, buğday, mısır, aspir, arpa, yulaf, çeltik, çavdar, tritikale, mercimek, nohut ve kuru fasulye ürünlerinin destekleme miktarları hesaplanmasında uygun olan görüntüleri ve tarımsal veriler göz önünde bulundurulmaktadır.
 • Kütlü pamuk için ise yurt içinde üretilerek sertifikalandırılan tohum kullanma şartı aranmaktadır.
 • Kütlü pamuk ödeme desteği için miktar olarak dekara en fazla 500 kg kadar destekleme ödemesi yapılmaktadır.
 • Ödeme başvuru esnasında fatura gibi alım satım belgesi istenmektedir.
 • Zeytin fark ödeme desteğinde dekara dane zeytin verimi maksimum
  • Kuru şartlar da 575 kg,
  • Yaş şartlar da ise 850 kg esas alınmaktadır.
  • Zeytin yağ için ise; kuru şartlar da 115 kg
  • Sulu şartlar da ise de 170 kg esas alınır.
 • Yaş çay üretim ek ödemesi desteği alımları için belirlenmiş olan il ve ilçelerde ÇAYKUR tarafından ruhsatname verilerek üretim yapılması gerekmektedir.
Havza Bazlı Fark Ödemesi Desteği Kr/Kg
Buğday, Arpa, Çavdar, Tritikale, Yulaf, 10
Aspir 55
Çeltik 10
Dane Mısır 3
Dane Zeytin 15
Kanola 80
Mercimek, Nohut, Kuru Fasulye 50
Kütlü Pamuk 110
Soya 60
Yağlık Ayçiçeği 50
Yaş Çay 30
Zeytinyağı 80

Tablo üzerinde de görmüş olduğunuz üzere bu şekilde destek sağlanmaktadır. Bunlara ilaveten birde yer altı sulamaların yetersiz olarak görülen havzalara ek olarak fazladan %50 daha destek ödemesi yapılmaktadır. Bu bilgiyi de paylaştıktan sonra şimdi geçelim diğer bir desteğin ne kadar olduğuna.

8- Yurt İçi Sertifikalı Tohum Fide Fidan Desteği Miktarının Ne Kadar Olduğu Belli Oldu!

Siz değerli çiftçilerimizin de gördüğü üzere bir çok yardım ve destek sağlanmaktadır. Daha sadece bunlarla sınırlı kalmamaktadır. Bunların yanında birde sertifikalı olarak  fide, fidan ve tohum üreten ve kullanan çiftçilerimize de destek ödemesi verilmektedir. Verilen bu destekte yararlanmak için tabi yine diğer desteklerde olduğu gibi öncelikle ÇKS belgesine sahip olmanız gerekmektedir. Daha sonra yurt içinde üretilen ve sertifikalandırılan ekim, dikim, tohum yapılması gerekmektedir. Susam ve yer fıstığı için sertifikalı üretim desteği verilirken, diğer ürünler için sayfamızın en alt kısmında ek de yer alan PDF dosyasındaki illerde ekim yapılması gerekmektedir. Sertifikalı tohum kullanım ve üretim desteğinin ne kadar olduğunu merak edenler aşağıda paylaşmış olduğumuz tablomuza göz atabilir.

Sertifikalı Tohum Kullanımı

SERTİFİKALI TOHUM KULLANIM DESTEĞİ (da)TL
Arpa, Buğday, Çeltik, Çavdar, Yulaf, Tritikale 50
Aspir 10
Fiğ, Korunga, Soya, Yem Bezelyesi 45
Kanola 30
Mercimek, Kuru Faülye 60
Nohut 50
Patates 200
Susam 8
Yer Fıstığı 34
Yonca 60

Yurt içinde üretilmiş yada üretimi yapılacak olan çilek fidesi/fidan desteklemelerinin ödeme miktarları ise şu şekilde olmaktadır.

Sertifikalı Fidan/Fide ve Standart Fidan Kullanım Desteği Standart (TL/da) Sertifikalı (TL/da)
Aronya, Antepfıstığı, Ceviz, Badem, Maviyemiş 100 400
Asma, Armut, Ayva, Erik, Elma, Kiraz, Kayısı, Mandalina, Limon, Portakal, Nektarin, Vişne, Şeftali, Nar ve Muz hariç diğer meyve türleri 100 280
Sertifikalı Çilek Fidesi/Bahçe Tesisi 400

Sertifikalı Tohum Üretim Desteği

Sertifikalı Tohum Üretim Desteği Orijinal Temel ve Üstü Kademe (Kg/TL) Sertifikalı Kademe (Kg/TL)
Arpa 0.10 0.08
Aspir 0.80 0.50
Buğday 0.12 0.10
Çavdar 0.16 0.08
Çeltik 0.35 0.25
Fiğ 1.60 1.50
Kuru Fasulye 0.60 0.50
Kanola 1.80 1.20
Korunga 1.60 1.50
Mercimek 0.60 0.50
Nohut 0.60 0.50
Patates 0.20 0.10
Soya 0.70 0.35
Susam 1.80 0.60
Tririkale 0.10 0.08
Yem Bezelyesi 1.60 1.50
Yer Fıstığı 1.00 0.80
Yonca 5.00 4.00
Yulaf 0.16 0.08

Sertifikalı Fidan Üretimi

TL/Adet
Aşılı Fidan 0.50
Aşısız Fidan 0.25

Tüm ayrıntıları ile sizler için ”Yurt İçi Sertifikalı Tohum Fide Fidan Desteği Miktarının Ne Kadar Olduğu” siz değerli çiftçilerimizi bilgilendirmek adına tamamını paylaştık. Şimdi sıra geldi son olarak vereceğimiz bilgi hayvansal büyükbaş, küçükbaş yapanların üretim desteklemesinin ne kadar olduğuna.

9- Hayvansal Büyükbaş Küçükbaş Üretim Desteklemesi Kaç TL Oldu?

Aslında bakıldığında hayvansal alanda bir çok destek ödemesi yapıldığını görüyoruz. Üstelik verilen bu destek ödemeleri sadece canlı hayvanlar için yapılmakla da kalmamaktadır. Hayvansal üretimi desteklemek amacı ile yapılan yem bitkisi üretimine dahi destek sağlanmaktadır. Büyükbaş manda, buzağı, sığır, malak, düve, dişi manda olmak üzere küçükbaş olarak da koyun, anaç ve keçi gibi ipek böceği ve arıcılık ile su ürünleri üretimine verilecek olan destek miktarlarının kaç lira olduğu da belirlenmiş olmaktadır.

 • Yem Bitkisi Desteği: Kaba yem üretmek amacı ile yapılan çok yada tek yıllık yem bitkisi ekişi yapan çiftçilerimize verilen destek ödemesi olmaktadır.  Yıllık dekar (da) başına göre ne kadar verileceğinin miktarı ise tablo üzerinde mevcuttur.
Yem Bitkileri Desteği (TL/da/yıl)
Sulu çok yıllık yem bitkileri 90
Sulu/Kuru Korunda 90
Kuru ekilişler 40
Sulu silajlık ekilişler 100
Kuru yada sulu tek yıllık yem bitkileri 60
Yapay çayır mera 150

Ayrıca bu konuda önemli bir bilgi daha vermem gerekir ise su sıkıntısı yaşayan, yer altı suyunun yetersiz kaldığı yerlerde %50 daha fazla yem bitkisi desteği verilmektedir.

 • Büyükbaş Hayvancılık Desteklemeleri: Büyükbaş hayvancılık destek ödemeleri 5 farklı başlık altında verilmektedir. Bunların neler olduğu ve ne kadar destekleme ödemesi yapıldığını yazımızın devamında görebilirsiniz.
 1. Buzağı Dişi Manda Malak Destek Miktarı:
  • Ardahan, Ağrı, Bayburt, Artvin,  Bitlis, Bingöl, Erzincan, Elazığ, Giresun, Erzurum, Hakkari, Gümüşhane, Kars, Iğdır, Ordu, Muş, Sivas, Rize, Trabzon, Şırnak, Van, Tunceli illerinde doğan buzağılara destek ödemelerine ilave olarak birde 500 TL verilmektedir.
  • Yetiştirmekte olduğu hayvanların program aşılarını tamamlamış olan, 4 ay veya üzeri yaşta ilkine buzağılama yaşı en çok 960 gün yada son buzağılama arası süre en çok 600 gün olan ineklerin buzağılarına baş başına 500 TL ödenmektedir.
  • Suni tohum ile doğan buzağılar için destek ödemesine ilave olarak birde 200 TL verilmektedir.
  • Dişi mandalara baş başına 500 TL verilir. Soy kütüğüne kayıtlı ise ilave 300 TL ödenmektedir. Program aşılarını tamamlamak şartı ile 4 ay ve üzeri malaklara 500 TL, soy kütüğüne kayıtlı malaklara ilave 300 TL verilmektedir. Suni tohumla dünyaya gelen malaklara ise ayrıca 500 TL ilave destek ödemesi yapılmaktadır.
  • Döl kontrolü protokolünce kapsamında boğalar suni tohumlama sonucu doğan buzağılara destek ödemesine ilave olarak 100 TL daha verilmektedir.
  • Belirlenen şartları karşılayan 1 ila 20 başa kadar tamamı ödenmektedir. 21 ile 100 başa kadar %75 oranı ödenir. 101 ile 500 baş için ise %50 oranı ödenmektedir.
 2. Islak Amaçlı Süt Analiz Destek Miktarı: Bakanlık tarafından belirlenen süt kalitesini yakalayan, süt içerik analizi yapılan, suni tohumdan doğan saf sütçü ve kombine ırk inek için her birine 100 TL verilmektedir.
 3. Düve Alım Destek Miktarı: Manda dahil olmak üzere en az 1 en çok 50 baş düve alımların %40’ı, yurt içi doğmuş düve merkezlerden alımların içi ise %50 oranında hibe ödemesi yapılmaktadır.
 4. Hastalıktan Ari İşletme Destek Miktarı: Sağlık sertifikasına sahip işletmelerde yer alan boğalar ve 6 ay üzeri erkek sığırlar hariç tüm sığırlara 600 TL destek ödemesi verilmektedir. 500 başa kadar ise %100 olarak ödenmektedir.
 5. Besili Erkek Sığır Destek Miktarı: HAYBİS kayıtlı yurt içi doğmuş olan mevzuata uygun bir şekilde kesim hanelerde kesimi yapılan 1 ile 200 başa kadar kelle başı 500 TL ödenmektedir.
 • Küçükbaş Hayvan Desteklemeleri: Küçükbaş hayvancılık desteklemeleri 3 farklı alanda verilmektedir. Bunların ne olduğu ve miktarlarının ne kadar olduğu ise şu şekilde olmaktadır.
 1. Sürü Yönetici İstihdam (ÇOBAN) Destek Miktarı: 100 baş ve üzeri anaç koyun ile keçi varlığına sahip olanlara 12.000 TL ödenmektedir.
 2. Anaç Koyun/Keçi Destek Miktarı: Bakanlık kayıt sisteminde yer alan anaç koyun ve keçilere 50 TL verilir. Tiftik keçilerine artı birde ilave 20 TL ödenir. Göçer üreticilere ise desteğe ilave olarak 2 TL kelle başı ödenmektedir.
 3. Sürü Büyütme ve Yenileme Destek Miktarı: Bir dönem önce keçi ve anaç koyun desteği alıp da sürüsünü büyütenlere yeni doğan küçükbaş için 200 TL ödenmektedir.
 • Diğer Hayvancılık Desteklemeleri: Resmi gazete diğer hayvancılık desteklemeleri 4 farklı alanda verilmektedir. Bu alanların neler olduğu ve verilen yeni destekleme miktarları ise şu şekilde olmaktadır.
 1.  Tiftik Üretim Destek Miktarı: Tiftik Kayıt Sistemine kayıtlı olan, ürettikleri tiftiği de Tiftik ve Yapağı Tarım Satış Kooperatiflerine yada Damızlık Koyun Keçi Yetiştirici Birliklerine satan oğlak tiftiği için 70 TL verilir. Anamal tiftiğine ise kg başına 60 TL ödenecektir. Sözleşmeli üretime 10, tali tiftiğine ise artı birde ilave olarak 25 TL destek ödenecektir.
 2. İpek Böceği Destek Miktarı: Koz Birlik tarafından dağıttığı 240 TL, satana ise 160 TL ödenmektedir.
 3. Aşı, Atık ve Küpe Destek Miktarı: Programlanan aşı uygulama sonrası büyükbaş atıklarına 1.400 TL verilir. Küçükbaş hayvan atıkları için ise 250 TL kelle başına ödenmektedir.
 4. Hayvan Hastalıkları Tazminatı: Belirlenen hayvan hastalıkları için komisyon tarafından belirlenen miktarda destek ödenmektedir.

2022 senesi için belirlenmiş olan en başta gelen hayvansal ve tarımsal destekleme miktarları bu şekilde olmaktadır. Resmi gazete yer alan diğer desteklemem ve destek kapsamındaki illerin hangileri olduğu ise 2022 Tarımsal ve Hayvansal Desteklemem Miktarları İlleri vermiş olduğumuz bu bağlantıda yer almaktadır. Konu hakkında bizlere sormak istediğiniz sorularınızı aşağıda bulunan yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz. Sizlere en kısa süre içerisinde dönüş sağlamış oluruz.

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın