Girişimcilik Destek Programı Nedir Nasıl Başvurulur ?

Girişimcilik Destek Programı Nedir Nasıl Başvurulur ?
15 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 461 kez okundu.
Girişimcilik Destek Programı birçok vatandaşımızın yüzünü güldüren, KOSGEB tarafından oluşturulan bir programdır. Bu Program işletmesini açmak isteyen yada projesini hayata geçirmek isteyen bireylerin yardımına koşan bir sistemdir. Tam anlamıyla bu program nedir? Başvuru için neler gereklidir? Yazımızda tüm detaylarıyla ele aldık. Girişimcilik belgesi olamayan kimseler için derlediğimiz bu makalemizde, en çok başvuru yapılan program için istenen koşullar ve size sağladığı destek oranlarını burada siz girişimcilerimiz için yer verdik.

Girişimci Destek Programı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bu programa başvuru yapmak için Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almış ve bu kursların sonrasında girişimcilik belgesi almaya hak sahibi olmanız şarttır. Kuracağınız işletmenin öncelik ile KOSGEB tarafından desteklenen sektörlerde yer alması istenen ilk şarttır. Birim bunları NACE kodları ile kendi resmi İnternet sitesinde yayımlamıştır. Bu kodlar ana kodlardır. Yani burada bir pastane açmayı düşünüyor iseniz oradaki listede pastane kelimesini bulamayabilirsiniz. Fakat endişelenmeyin. Pastane açacaklar 10.7-Fırın ve unlu mamuller imalatı adı altında destek başvurularını yapabilirler. Öyleyse artık sertifikamız var ve desteklenen bir sektörde isek programa nasıl başvuru biliriz.

Girişimcilik Destek Programı İçin Aranılan Koşullar Nelerdir?

  • Öncelik ile yeni girişimcilere özel olarak oluşturulan KOSGEB e ilk başvuru işlemini yapalım.
  • Başvuru formu ile yine mevcut ise engelli, şehit yakını veya gazi belgelerinin yanı sıra imza beyannamesi ve fiyat tekliflerinin yer aldığı belgeleri kendi birimimize getirin.
  • Evrakları tam olanlar için hazırladıkları iş planı projeleri sunum yapılması için gün verilecektir. Sunum sonrasında hazırladıkları iş planı projesi onay görenler bir sonraki işlemlere geçebilir. Onay almayanlar için ise 2 defa daha sunum yapma hakkı verilmektedir.
  • İş planı projesi onaylanan yeni girişimcileri sırası ile ilk olarak KOSGEB veri tabanına kayıt olarak kullanıcı adı ve şifre oluşturmalıdır. Daha sonra ise kayıtlı kullanıcı girişi yaparak,  yeni girişimci Desteği Başvurusu butonuna tıklayarak ilgili alanları doldurması gerekmektedir.
  • Yine  KOBİ Beyannamesi butonu tıklanır ve beyanname ile birlikte bilgi dokümanı oluşturularak çıktısı alınır.
  • Tüm bu evraklar birime elden teslim edilerek yapılan harcamaların geri alınması beklenir.
Girişimcilik Destek Programı Nedir Nasıl Başvurulur?

KOSGEB girişimci ve kobiler için bir çok devlet teşvikleri içeren programlar kurmuştur. Bu programlar içerisinde kredi işini kurmak isteyenler içinse Girişimcilik Destek Programını hazırlamıştır. Programın içeriğinde iş yeri sahibi olmak isteyenler için hibe ve faizsiz krediler sunulmaktadır. Genel olarak program destek limitleri devlet bütçesi dahilin de arttırılmaktadır. Buna bir örnek vermek gerekirse 2017 yılında 30 bin TL olan hibe desteği 2018 yılında 50 bin TL ye çıkarmıştır. Sadece iş yerini kurunca bu program ile destekleri sunmayan KOSGEB 2017 yılında da kurmuş oldukları girişimcilerin işletmesinin birinci yılını doldurması durumda 100 bin TL faizsiz kredi ile desteklemektedir. Bu destekler aşağıdaki şemada da  gözüktüğü gibi bulunduğunuz il / ilçenin bölgesine ve özlük durumunuza göre faydalanmalar da %70, 80 , 90 olarak değişiklik göstermektedir. Bu bu detaylı bir şekilde açıklamak gerekirse bilmeyenler için; %90 oranında destekten faydalanan kısımdaki bir vatandaşımız 50 bin TL yi geri almaları için 55 bin TL harcaması gerekirken %80 lik kesimde yer alan vatandaşımız ise 60 bin TL harcaması gerekmektedir.

Girişimcilik Destek Programı Tablosu

Girişimcilik Destek Programı Tablosu

Girişimcilik Destek Programı Tablosu

Yukarıda ye alan tabloda 50 bin TL hibe kredi 3 ana gider altında yer almaktadır. Bunlar işletmenizin kuruluşunda yaptığınız harcamalar için 2 bin TL işletmeniz için aldığınız makine harcamaları için 18 bin TL ve son olarak tüm geri kalan giderler için verilmek üzere sunulan 30 bin TL dir. Bu giderleri başvurusu sırasında hazırlayacağınız iş planı projesinde bu şekilde göstermeniz gerekmektedir. Yine yukarıda yer alan tabloda sabit yatırım desteği olarak gözüken 100 bin TL işletmenizin birinci yılını doldurması halinde verilen faizsiz kredi limitidir. Eğer işletme konusunda kararlıysanız ve iyi bir projeye sahipseniz. Bu imkandan mutlaka faydalan malısınız. Girişimcilik için gerekli olan sermayeyi sağlamak için bu programı araştırarak siz de başvuruda bulunmalısınız. Projenizin iyi bir proje olduğundan eminseniz kimseden desteğe ihtiyacınız yok devlet bu desteği sizlere sağlıyor zaten. Girişimcilik hayatınız da size bol kazançlar dileriz.  KOSGEB Girişimcilik Destek Programını sizler için detaylı bir şekilde anlattık umarız yardımcı olabilmişizdir.

Konu Videomuz

Bir önceki yazımız olan KOSGEB Pansiyon iş planı projesi ve NACE kodu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git