Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

Findeks KKB Kredi Notunu Neler Düşürür? İşte Sebepler!

Findeks KKB kredi notunu neler düşürür? Size tam bunun 5 tane en çok etkileyen nedenlerini listeledik. Kredi skorunu düşüren bu 5 sebep haricinde konumuzla alakalı olarak bir kaç soruyu da ayrıca yanıtladık Bunlar; neden kredi notu bu kadar önemli?

Findeks KKB Kredi Notunu Neler Düşürür? İşte Sebepler!

Sürekli olarak bankalardan kredi çekmek notunuzu düşürür mü? Son olarak ise kredi yada kart başvurularınız reddi puanınız ne kadar düşürür. Eminim ki bu 3 sorununda yanıtını aldıktan sonra Findeks KKB notunuzun düşmemesine çok daha fazla özen göstereceksiniz.

Neler Var?

Findeks KKB Kredi Notu Neden Çok Önemli?

Bir çoğumuz Findeksin öneminden önce daha Findeksn ne olduğunu bilmiyor. Yanılıyor muyum? Gelin o zaman ilk olarak Findeksin ne olduğunu hep birlikte öğrenelim. Kredi kayıt bürosunun hizmetlerini tek çatı altında toplayan, finansal olarak geleceğimizi aydınlatan bir platform olmaktadır. Bunu anladık. Şuan ne işe yarar diye düşünüyoruz değil mi? Findeksin en basit açıklaması bankalardaki kredi limitimizi göstermektedir. Bankalarla olan ilişkilerimizi geliştirmemizi ve finansal geleceğimizi yönetmemizi sağlamaktadır. Bizleri özellikle hayatımızın ilerleyen zamanlarında güçlü kılmaktadır. Buraya kadar hepsi tamam. Peki, Findeks kredi notu nedir? Kredi notu ise bizlerin,

 • Kredi
 • Kredi kartı
 • Kredili mevduat hesabı borçlarımızı ödeme yöntemlerimize
 • Ödeme alışkanlıklarımıza
 • Borç durumlarımıza
 • Yeni kredili ürün ve kredi kullanım alışkanlıklarımıza ve yoğunluğumuza göre hesaplanan not olmaktadır.

İşte şimdi başta sormuş olduğunuz sorunun cevabına gelebiliriz. Findeks Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan kredi notunun neden bu kadar önemlidir. Bu konuyu maddeler halinde oluşturacak olursak,

 • Diyelim ki, 18 yaşını doldurdunuz ve kredi çekmek istiyorsunuz, bankalara yapmış olduğunuz konut, araç yada ihtiyaç kredisi almanız mümkün olamaz. Sadece oda belki Kara Listede Olanlara Kredi Veren Bankalardan yararlanabilirsiniz. O da dediğim gibi belki tam kesin değil yani.
 • Kredi kartı için başvuruda bulunmuş olduğunuz bankalar hatta hiç bir banka size kredi kartı vermez.
 • Yine de bu durum karşısında krediyi aldınız. Fakat banka size kredi verse bile, düşük faiz uygulamalarından yararlanmanız mümkün değildir.
 • Ev alışverişine ihtiyacınız var. Hiç bir beyaz eşyayı yada elektronik ev aletlerini senetle yada elden taksitli olarak alamazsınız. Bu ihtiyaçlar doğrultusunda alış veriş mağazalarından taksitle yada senetle ürün almanız mümkün değildir.
 • Özellikle mega kentlerde İstanbul, Ankara, İzmir gibi yerlerde kiralık ev tutmanız bile imkansız vaziyette.
 • Acil bir araca ihtiyacınız var. O zamana göre araç kiralamak zorundasınız. Maalesef ki buda mümkün olmamaktadır.
 • Kendinize ait bir araç almak istediniz. Ama elinizdeki para, almak istediğiniz araca yetmiyor. Bir kısmını peşin kalanını taksit yaptırmayı düşünüyorsunuz. Bence bu düşünceyi tamamen aklınızdan çıkartın. Çünkü elden taksitli olarak araç almanız da mümkün değildir.
 • Ticari faaliyette bulunmayı düşünüyorsunuz. Burada da toptancılardan ön peşinatsız ürün satın almanız mümkün olmamaktadır.
 • Diyelim ki, esnaf olmaya karar verdiniz. Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi kefaletiyle verilen uygun kredi imkanlarından yararlanamazsınız. İş yeri satın alma, işletme ve üzerinden araç almak için kredi kullanamazsınız.

Görüldüğü üzere bir çok önemi bulunmaktadır. Hayatınızın ilerleyen zamanları için Findeks KKB notunu ciddiye almanızı tavsiye ederim. Peki bu durumlara düşmemeniz için ne yapmalısınız? Yani Findeks kredi notunuz nasıl düşer? Bunu etkileyen en önemli faktörler nelerdir? Haydi şimdi hep birlikte bu sorularınıza cevaplar bulalım.

Kredi Notu Nasıl Düşer? Etkileyen En Önemli Faktörler Nedir?

Yukarıda da anlattığımız üzere kredi notumuzun hayatımızda çok büyük önemi bulunmaktadır. Her nereye başvurursak, muhakkak karşımıza çıkmaktadır. Peki bu olası durumlar ile karşılaşmamak için ne yapmalıyız. Kredi notumuzun düşmesine sebep olan en önemli faktörler nelerdir. Şimdi bu faktörleri maddeler halinde görelim.

 • İlk başlı sebeplerden bir tanesi ne kadar sıklıkta kredi kullandığınızdır. Yani şunu bilmeniz gerekir ki, her kredi çektiğinizde kredi notunuzu etkileyip, düşmesine neden olacaktır.
 • Farz edelim ki, krediyi çektiniz üzerinden 6 ay geçmeden ikinci bir kredi çekmeyi düşünürseniz. İşte o zaman kredi notunuz biraz daha düşmüş olacaktır.
 • Kredi çekmek istiyorsunuz, yada kendinize ait bir çok kredi kartı almak istiyorsunuz. Çeşitli bankalar  bu sebeplerden dolayı başvuruda bulunuyorsunuz. Yapmış olduğunuz başvurularda kredi notunuzu etkilemektedir.
 • Kredi veya kredi kartı için başvuruda bulunmuş olduğunuz bankalardan ret cevabı aldığınızda kabul edilmemesi durumumda diğer bankalara müracaatta bulunmamalısınız. Buda kredi notunuzu çok büyük etkilemektedir.
 • Bu durum karşısında, başvuru aralıklarını ne kadar süre ile yapabilirim diye soracak olursanız? Altı ay içinde 15 başvuruyu geçmemesi gerekmektedir. Üç ay içerisinde de en fazla 7 kez başvuru yapılabilmektedir.
 • Artı para kredi mevduat hesaplarınızın düzenli ödenmediğinde de kredi notunuzun düşmesine bir sebeptir.
 • Devamlı kullanmış olduğunuz bir kredi kartınız varsa eğer, ödeme tarihinin zamanında yapılmaması da kredi notunuzu düşmesinin sebeplerinden bir tanesidir.
 • Fakat kredi kartınızın son ödeme tarihini geçirmeden asgari tutarı ödemeniz halinde kredi notunuzun düşmemesini sağlamış olacaktır. Bu nedenle buna dikkat etmeniz gerekir. En azından kredi kartınızın asgari tutarını düzenli bir şekilde ödemeye özen göstermelisiniz.
 • Diyelim ki herhangi bir bankadan konut, araç yada ihtiyaç kredisi çektiniz. Sizlere sunulan taksit ödemelerini zamanında yapmanız. Sürekli aksattınız. İşte bu faktörde kredi notunuzu düşürmektedir.
 • Hayatınız boyunca hiç bir banka ile işiniz olmadı. Sonuç olarak ta herhangi bir ürün almadınız. Aslına bakıldığında bu güzel bir şey, demek ki ihtiyacınız olmamış gerek duymamışsınız. Fakat finansal yönden bakıldığında bu etken daha çok kredi notunuzu düşürmeyi bırakın, hiç oluşmamasına neden olmaktadır.

Findeks KKB notunuzu gerçekten ciddi anlamda düşmesine sebep olan en önemli faktörler bunlar olmaktadır. KKB Kredi Notu Hesaplama Nasıl Yapılır? kendiniz hesap yapmak isterseniz, vermiş olduğumuz adresten bilgi alabilirsiniz. Bu bilgiyi de sizlere verdikten sonra şimdi sıra geldi, Kredi taksitini erken kaparsam yada ödeme yaparsam kredi notum düşer mi? Veya artar mı? sorularınızı cevaplamaya.

Kredi Taksitini Erken Kaparsam Yada Ödersem Kredi Notum Düşer Mi? Artar Mı?

Findeks kredi notumuzun kredi kartı almak yada kredi çekmek istediğimizde karşımıza her şekilde bir engel olarak çıkabileceğini anlattık. Söylediğim gibi düşük kredi puanı ile bankaların sunmuş olduğu ürünlerin bir çoğundan yararlanmamız mümkün olmamaktadır. Acil kredi başvurusun da bulunmanız gerekirse eğer, hızlı bir şekilde onay amanız için sizlerin yüksek kredi puanına ihtiyacınız olacaktır. Bunun içinde yapmanız gerekenler ise

 • Geçmişe yönelik kredi veya kredi borcunuz varsa eğer ve elinizde yüklü bir miktar paranızda buluyorsa kredinizi erken kapattığınızda kredi notunuz yükselmiş olur.

Yani kısacası arkadaşım, bizlere sormuş olduğunuz sorunun cevabı, kredi taksitlerinizi erken kaparsanız yada ödeme yaparsanız kredi notunuz düşer? Yoksa artar mı? sorunuzun cevabı burada. Ödeme yaptığınıza artmış olduğunu göreceksiniz. Sizlere şunu da söylemem gerekir ki, kredi kartı borcunuzun da dahil edildiği, kredi borç durumu kredi notunu %45 gibi ciddi bir oranda etkiler.

blank

Kredi-Taksitini-Erken-Kaparsam-Yada-Ödersem-Kredi-Notum-Düşer-Mi-Artar-Mı.

Ayrıca bu durum sizlerin almış olduğu aylık gelire göre de hesaplanmaktadır. Mesela diyelim ki aylık 3 bin TL düzenli bir geliriniz var. Bu durumda sizler için kredi ve kredi kartı borçlarının toplam için 50.000 TL’ye yakın bir üst kredi limiti belirlenmektedir.

Kredi notu benim için önemli değil diyen arkadaşlarımız ile önemli bir bilgiyi paylaşmak isterim. Kredi Borcu Ödenmediğinde Ne Zaman Gecikmeye Uğrar? Uğrarsa Ne Olur? hep birlikte bakalım bir neler olacağına. Ne dersiniz? 😉

Sizler kredi borçlarını düzenli bir şekilde ödeseniz dahi kredi borcunuz belirlenmiş olan üst kredi limitine yaklaştıkça kredi notunuz düşmektedir. Fakat toplam kredi borcu azaldıkça kredi notunuz hızlı bir şekilde artmaktadır. Bankalar arasında söyle bir izlenim oluşmaktadır. Almış olduğunuz krediyi düzenli olarak ödeseniz dahi kredi onlar için bir risk teşvik eder. Bu sebepten dolayı da risk azaldıkça kredi notu hızlı bir şekilde yükselişe geçer. Kredi kartına olan toplam borcunuzun da düşüşe uğraması yani azalmaya doğru gitmesi kredi notunun yükselmesine neden olan faktörlerden biri olmaktadır.

Erken kapamanın faydalarını gördük. Kredi puanınızı eksi yönde etkilemeyeceğini de anladık. Şimdi geldik diğer bir sorunuza cevap vermeye. Kredi çekmek kredi notunuzu etkiler mi? Haydi hep birlikte görelim bakalım etkiliyor muymuş.

Kredi Çekmek Kredi Notumu Düşürür Mü?

Kredi başvurusunda bulundunuz. Başvurunuzun hızlı bir şekilde onaylanıp sizlere sunulabilmesi için yüksek kredi puanına ihtiyacınız olacaktır. Hayatınızda uzun süreli borç takmayıp, düzenli ödemeler yaptığınız taktirde kredi notunuzun yükseleceğini söylemiştik. Bunlarla birlikte ayrıca hesabınızda para bulundurarak ve bankaların sunmuş olduğu kredi ürünlerini sıklıkla kullanmanız halinde kredi kayıt bürosunun düzenlemiş olduğu notu yükseltmektedir.

blank

findeks-kredi-notu

Ayrıca yeni kullanılan kredi imkanı ödeme belirsizliğinden dolayı, bankalar açısından bir risk oluşturmaktadır. Bu riskin sebebi ise kredinin ilk taksitlerindeki ödeme planınızdır. Çekmiş olduğunuz kredinin ilk taksit ödemelerinden sonra kredi notunda hızlı bir yükselişe geçmiş olur. Böylelikle bankadaki belirsizlik azaldığı için %11 varan bir yükselme söz konusudur. Şimdi geldik sormuş olduğunuz sorunun cevabına. Kredi çekmek kredi notumu düşürür mü? Hayır tabii ki de düşürmez. Nedeni de açıkladığım gibi düzenli ve zamanında 1 gün dahi gecikmeden ödemeniz halinde kredi notunuzu etkilemez.

11 Haneli TC Kimlik No İle Kredi Notu Sorgulama e-Devlet üzerinden sadece basit adımlarla 2 dakikanızı ayırarak kredi notunuzun sorgulamasını yapabilirsiniz. Detaylar vermiş olduğumuz linkin içeriğinde bulunmaktadır.

Bu arada kredi başvurusu yapmakta kredi notunuzu düşürmez. Şayet yukarıda da bahsetmiş olduğum üzere çok fazla kredi başvurusunda bulunmak bankalar arasında olumsuz bir etken oluşturduğundan dolayı kredi notunuzu düşürür. Düşünüldüğünde de doğru bir izlenim. Çünkü diğer farklı bankaların vermediği krediyi ben neden vereyim algısı yaratmaktadır.

Kredi Reddi Kaç Puan Ortalama Düşürür?

Çeşitli bankalara konut, araç yada ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunmayı düşünüyorsunuz. Bildiğiniz üzere KKB kredi notunuzu tüm bankalar görmektedir. Bankacılık ürünlerini kullanmak için yapacağını başvurular bu puana göre değerlendirilir. Notu düşük olanlar yüksek riskli olduğu için başvuruları onaylanmaz. Yani RET cevabı alır. Bu cevabı alanlar ise kredi notunun neredeyse %20 sini etkiler ve bir düşme sağlar. Yukarıda sizler için sürekli belirttiğimiz kredi ödemelerinden konut olsun, araç yada ihtiyaç kredisi olsun, herhangi birinin son ödeme tarihi bir gün geciktirseniz dahi kredi notuna geç ödeme olarak yansımaktadır. Kredi notunda bu geç ödeme ise kredi notunu 200 puana kadar düşürmektedir. Aşağıda sizler için hazırlamış olduğumuz videoda Findeks kredi notunuzu nasıl yükseltebileceğinize dair tüm bilgileri paylaşmış bulunmaktayız. Böylelikle konumuzun sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bizlere sormak istediğini soru yada görüşleriniz varsa eğer aşağıda bulunan yorumlar kısmında paylaşmanızız rica ediyoruz. Sizlere şimdiden iyi seyirler diliyoruz.

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın