Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

Faizsiz Hayvancılık Kredisi Veren 1 Banka Var! Hangisi Mi?

Köye kesin dönüş yaparak hayvancılık mı yapmayı planlıyorsunuz? Evet, ama param (sermayem) yok diyorsanız. O zaman sıkı durun. Çünkü size harika bir müjdemiz var. Ziraat bankası tam 5 konuya faizsiz hayvancılık kredisi veriyor.

Faizsiz Hayvancılık Kredisi Veren 1 Banka Var! Hangisi Mi?

Böylelikle, tamamen 0 faizlerle küçükbaş anaç hayvan (koyun, keçi) yada büyükbaş (dana, düve) alabilirsiniz. Büyükbaşlar için en az 5 küçükbaşlar da ise 25 baştan alım şartıyla verilen faiz krediye peki nasıl başvuru yapabilirsiniz. İşte, 2022 yılında sürüsünü çoğaltmak isteyen çiftçilerimize de sağlanan bu imkanların tüm detayları.

Neler Var?

Hangi Bankalar Faizsiz Hayvan Kredisi Veriyor?

Hangi bankalar hayvan kredisi veriyor diye sorsanız, size bir çok banka ismi veririm. Ama, hangi bankalar faizsiz olarak hayvan kredisi veriyor diye sorarsanız, size tek bir banka derim. O banka ise T.C. Ziraat bankasından başkası değildir. Çünkü; kurulduğu tarihten itibaren çiftçilerimizin örtü altı ve üstü tarım dahil. Canlı hayvan alımlarına kadar Ziraat bankası hazine faiz destekli kredi sağlamaktadır. Bu ilkesi 2022 yılında da değişmemektedir. Böylece tam 5 hayvansal konuya tamamen faizsiz hayvancılık kredisi vermektedir. Peki, Ziraat bankası hangi konulara faizsiz hayvancılık kredisi vermektedir.

 1. Sütçü veya kombine olarak sığır yetiştiriciliği
 2. Damızlık olarak düve yetiştiriciliği
 3. Büyükbaş hayvan besiciliği
 4. Koyun yada keçi besicilikleri
 5. Geleneksel yaygın hayvancılık konuları

Sıralamış olduğumuz tüm bu hayvansal konular için faizsiz kredi kullana bilirsiniz. Hele bir de 40 yaş altı genç çiftçi iseniz bu krediyi çok daha  rahat bir şekilde tedarik edebilirsiniz. 40 yaş altı olduğunuz da sadece hayvansal değil, tarımsal alandaki krediler için de avantaj yakalamaktasınız. Bu avantajların neler olduğunu ise  Ziraat Bankası Genç Çiftçi Kredisi de bula bilirsiniz. Hayvansal konulardaki bu 5 imkanın ise hemen aşağıda bulabilirsiniz.

Ziraat Bankası Kimlere Faizsiz Hayvancılık Kredisi Veriyor?

Hayvancılık işi ciddi bir sermaye ister. Şayet, profesyonel olarak yapacaksanız biraz riski göze almanız gerekir. Risk alırım ama sermaye sorunu çekiyorum diyorsanız bence işiniz rahat olsun. Çünkü, Ziraat bankası tam 5 hayvansal yatırıma tamamen faizsiz olarak kredi vermektedir. Sağlanan bu olanaklar da 40 yaş altı genç çiftçilerimizle ile 18 yaşından büyük kadınlar ise en az %10 daha avantajlıdır. Neden bu denli avantajlı olduğunu ise verilen 5 faizsiz hayvancılık konularına ait tablolarımızı inceleyince çok daha iyi anlayacaksınız.

 1. Sütçü kombine yada sığır yetiştiriciliği: Resmi gazete de yayımlanan tebligatta göre en az 5 tane sütçü komine yada sığır almanız gerekir. Süt sığırı alacaklar; Jersey, Manda yada yurt içi doğmuş olan holstein ırkı büyükbaş alması gerekir. Azami olarak süt sığırların 48 etçi kombinelerin ise 36 aylık olması gerekir. Her iki ırkında gebe yada en fazla 1 doğum yapmaları aranmaktadır. Bu şartlara uygun hayvan alımlarına ise aşağıdaki yer alan tablodaki faiz indirimleri uygulanır.
  Öncelikli Bölge Yatırımı 10% 10%
  Atıl İşletme Alımı 10%
  Yurt İçi Doğan Hayvan Alımları 10% 10%
  Kendi Yemini Üreten veya Mera Kullanan 10%
  Organik Tarım/İyi Tarım 10%
  40 Yaş Altı Genç Çiftçi 10% 10%
  Kadın Çiftçi 10% 10%
 2. Damızlık Düve Yetiştiriciliği: En az 50 baş damızlık düve almanız gerekir. Yada bu sayının üzerine çıkmalısınız. 4 ile 13 aylık arasında olması durumunda aşağıda yer alan faiz indirimlerinden yararlana bilirsiniz.
  Öncelikli Bölge Yatırımı 10% 10%
  Atıl İşletme Alımı 10%
  Yurt İçi Doğan Hayvan Alımlarına 10%
  Kendi Yemini Üreten/Mera Kullanan 10%
  40 Yaş Altı Genç Çiftçi 10% 10%
  Kadın Çiftçi 10% 10%
 3. Büyükbaş Hayvan Besiciliği: En az 10 baş yada üzerinden alım yapmanız gerekir. Azami olarak 48 aylık olması istenilir. Böylece aşağıdaki tablodaki faiz indirimlerini alırsınız.
  Öncelikli Bölge Yatırımı 10% 10%
  Atıl İşletme Alımı 10%
  Yurt İçi Doğan Hayvan Alımları 10%
  Kendi Yemini Üreten/Mera Kullanan 10%
  40 Yaş Altı Genç Çiftçi 10% 10%
  Kadın Çiftçi 10% 10%
 4. Küçükbaş Hayvancılık: Koyun için en az 50 keçi için ise en az 25 baş hayvan almanız gerekir. Uygulanan faiz indirim desteği ise şu şekildedir.
  Öncelikli Bölge Yatırımı 10% 10%
  Genç Çiftçi 10% 10%
  Kadın Girişimci Çiftçi 10% 10%
  Atıl İşletme Alımı 10%
  Yurt İçi Doğan Hayvan Alımı 10% 10%
  Kendi Yemini Üreten Yem/Mera Kullanan 10%
 5. Geleneksel Yaygın Hayvansal Yatırımlar: En az 10 baş alınması durumunda aşağıda yer alan faiz destekleri uygulanır.
  Sözleşmeli Üretim 10%
  Atıl İşletme Alımı 10%
  Yurt İçi Doğan Hayvan Alımları için 10% 10%
  Kendi Yemini Üreten/Mera Kullanan 10%
  Organik Tarım/İyi Tarım 10%
  40 Yaş Altı Genç Çiftçi 10% 10%
  Kadın Çiftçi 10% 10%

Eminim tabloda yer alan verilerden bir çoğumuz çok fazla bir şey anlamadınız. Aslına bakılırsa tabloda Ziraat bankası kimlere faizsiz kredi veriyor çok net bir şekilde yer almaktadır. Tabi çok daha iyi bir şekilde Ziraat bankasının kimlere faizsiz kredi verdiğini pekiştirmenin bir yolu daha vardır. O ise oranlara göre hesaplama işleminin yapılmasından geçmektedir.

Hadi şimdi tablodaki bu verilere göre hesaplama yaparak, faizsiz kredi konusu tam olarak anlaşılabilir bir hale getirelim.

Tablodaki Veriler Ne Anlamına Geliyor?

Tabloda yer alan faiz destekleri sayesinde bir çok çiftçimiz Ziraat bankasından faizsiz hayvan kredisi alabilmektedir. Kimlerin tamamen faizsiz kredisi alabildiğini tablomuza göre çok kolay bir şekilde bilebiliriz. Yine aynı şekilde kimlerin faiz indirimleri sonrasında yüzde kaçtan faizli olarak kredi kullana bileceğini de yine bu tablolardan hesaplama yapabiliriz. İlk olarak kimlerin faizsiz kredi kullana bileceğine yer verelim. Sonrasında ise indirim oranlarına göre kimler yüzde kaçtan faizli olarak hayvan kredisi kullana bilir konusuna açıklık getirelim.

Hayvan işletmesi belgeniz olması durumunda hesaplama işlemlerin yapıldığını belirtmek isterim. İşletme belgesinin nasıl alınacağını ÇKS Belgesi Nasıl Alınır, Alma Şartları Nedir? (Forumlar) de bulabilirsiniz. Ziraat bankası cari faiz oranı olarak da güncel yıllık %17 ele alınmıştır.

 • Sütçü Kombine Yada Sığır Yetiştiriciliği için doğrudan yıllık %50 faiz desteği alırsınız.
  • Faiz oranı senelik %8.50 aylık ise %0.70 olur. Tabloda ki 5 niteliğe uygun olmanız durumunda faizsiz olarak kredi kullana bilirsiniz.
 • Damızlık Düve için senelik %75 faiz desteği alırsınız.
  • Faiz oranı yıllık %4.25 aylık ise %0.35 olur. Tablosunda ki 4 konuya sahip olmanız halinde ise faizsiz olarak kredi kullana bilirsiniz.
 • Büyükbaş Hayvan Besiciliği için %50 faiz desteği alırsınız.
  • Senelik %8.50 aylıkta ise %0.70 faizli kredi kullana bilirsiniz. Tablosunda yer alan 5 nitelik sağlanması halinde yine faizsiz kredi alırsınız.
 • Küçükbaş Hayvancılık konusuna %75 faiz desteği doğrudan sağlanır.
  • Böylece senelik %4.25 den aylık ise %0.35 den kredi kullanırsınız. Ama tabloda yer alan 4 nitelik sağlanması halinde faizsiz koyun, keçi kredisi kullana bilirsiniz.
 • Yaygın Hayvansal Üretim: 100 bin TL kadar doğrudan faizsiz kredi alırsınız.
  • 101 bin TL üzerine ise %50 faiz desteği sağlanır. Faiz oranı bundan dolayı senelik %8.50 aylık ise %0.70 olur. Tablosunda bulunana 5 nitelik sağlandığı vakit ise faizsiz kredi alabilirsiniz.

Evet, yukarıda yer alan kimler Ziraat bankasından hayvan kredisi alabilirin açıklaması bu şekilde arkadaşlar. Umarım herkesin rahatlıkla anlaya bileceği şekilde açıklık getirmişimdir. Şimdi sıra sıklıkla faizsiz kredi hakkında bizlere sorulan diğer bir konuya geçiyoruz.

Ziraat Bankası Faizsiz Hayvancılık Kredisinin Şartları Nedir?

Ziraat bankasından büyükbaş ve küçükbaş hayvan alımları için faizsiz kredi alabiliyorsunuz. Alabilmeniz için de ne tür niteliklere sahip olmanız gerektiğini yukarıda yer verdim. Ancak bu şartlara sahip olmanız Ziraat bankasından faizsiz kredi alabilirsiniz anlamına gelmez. Bununla birlikte başka şartları da sağlamanız gerekir. Bu şartlar neler derseniz de sizlere şu şekilde bir listeleme yapa bilirim.

 1. Tüm hayvanların HAYBİS de kulak küpeleriyle yer alması gerekir.
 2. Satın alınacak hayvanların TARSİM sigortaları olması gerekir.
 3. Taşınmaz ipotek istenir.
 4. En az 2 tane kefil (eşlerinin de gönül rızası ile)
 5. GİB, BAĞ-KUR gibi devlete borcunuzun olmamış olması
 6. Findeks KKB notunuzun riskli bölgede olmaması gerekir.

Tüm bu şartlara sahip olmanız durumunda Ziraat bankası hayvan kredisi başvurusunda buluna bilirsiniz. Nasıl başvuru yapabileceğiniz ise Ziraat Bankası Hayvan Kredisi (2 Yıl Ödemesiz 7 Yıl Vadeli) de bula bilirsiniz.

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın