Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

Evlere Koltuk Yıkama İşi Kazancı Karlı Mı? Nasıl Yapılır?

Ek iş arıyorum diyorsanız, size muazzam bir iş fikrinden bahsedeceğim. Bu işi yapanlar arasında benim de yer aldığım evlere koltuk yıkama işi tir. Kazancı doğru yapıldığı zaman bir hali karlı olan koltuk yıkama işi gün gelecek siz de göreceksin ki ana işiniz olacak. Bana zamanında bir hali çok para kazandıran koltuk yıkama işini peki sizler nasıl yapabilirsiniz.

Evlere Koltuk Yıkama İşi Kazancı Karlı Mı? Nasıl Yapılır?

En çok merak edilen hangi koltuk yıkama makinasını almanız gerekiyor. İşin ince püf noktalarıyla hiç bir forum sayfasını gezmeden sizler için yaptığım bu işin detaylarını anlattım. Çok düşük sermayelerle kendi işini kurup para kazanmak isteyenler. Son yılların en gözdesi olan hatta 2022‘de çok fazla talep gören bu işi kaçırmayın.

Neler Var?

Ek İş Koltuk Yıkama Yapmak İstiyorsanız Beni Tavsiyelerimi Mutlaka Dinleyin

Ben bir işi yazıp, çizip anlatandan ise onu yapanın tavsiyelerini daha dikkate alırım. Çünkü, bir işte her zaman tecrübe en ön planda gelir. Siz de şayet benim gibi düşüyorsanız, 2 seneye yakın koltuk yıkama işi yapan biri olarak benim önerilerimi dinlemeniz menfaatinize olacaktır. Koltuk yıkama işine yeni başlarken peki ne gibi şeylere dikkat etmeniz gerekiyor. İleri de kafanız ağrımaması için işte en dikkat edilmesi gerekilenler.

 1. Öncelikli olarak kesinlikle makine seçimi olacaktır. Koltuk yıkarken doğru bir makine seçmeniz çok ama çok fazla önemli.
 2. Sonrasında ise ham madde olarak kullanacağınız deterjan ve leke çıkartılar gelir.
 3. Koltuk yıkarken yardımcı alet ve edevatları iyi seçmeniz gerekir.
 4. İşin vergisel boyutunu göz ardı etmemelisiniz.

Ek iş olarak yeni koltuk yıkama işine girmeyi düşünenler için altın niteliğinde 4 kural bunlar arkadaşlar. Bu kurulların hepsi gerçekten işinizi icra ederken son derece önem arz etmektedir. Bu nedenle evde koltuk yıkama işine başlayacaklar için bu 4 kuralı açıklık getirmek istiyorum.

Böylelikle ilk defa koltuk yıkama işine başlayacak kesinlikle hatasız olarak işini kurmuş olacaklar. İşinizi kurmak için dikkat edilmesi bu gerekenler sonrasın da nasıl koltuk yıkama işini yapabilirsiniz bunun inceliklerini de anlattığımı bilmenizi istiyorum.

1- Koltuk Yıkama İşi Kuracaklar Hangi Marka Makineyi Tercih Etmelidir?

Koltuk yıkama işine başlayacaklar için işi icra edecek olan makine seçimi çok önemlidir. Bunun için koltuk yıkama için tercih edeceğiniz makineyi çok iyi seçmeniz gerekir. Koltuk yıkama için seçeceğiniz makine de bu yüzden muhakkak belli başlı özellikleri aramanız gerekir. Biraz sonra bahsedeceğim bu özelliklerin neler olduğunu göz önünde bulundurursanız, size bir çok avantaj sağlayacaktır. Bu avantajların en başında şunlar gelir. 1- Kaliteli bir yıkama. 2- Herhangi bir yardımcı ihtiyacı duymaksızın işinizi tek başınıza sergileme. 3- Oluşabilecek olan arızlara bir an önce müdahale edip, işiniz den geri kalmama. Bu 3 kritere göre tercih etmeniz gereken koltuk yıkama makinesindeki özellikler ise şu şekilde olmalıdır.

 1. Koltuk yıkama makinesi hafif olmalıdır. Aksi halde makinayı merdivenler den çıkartmak için yanınız da bir eleman getirmeniz gerekebilir.
 2. Emiş gücü son derece yüksek olması gerekir. Böylece yıkadığınız koltukların kumaş altı süngerlerinde su kalmaz. Sonrasın da kusma yapmaz.
 3. Sıcak su ayarı kesinlikle olmalıdır. İnatçı lekelerde mücadele için sıcak su püskürten makine de bu termostat ayarının olması işinizi kolaylaştıracaktır.
 4. Yedek parça sorunun olmaması gerekir. Her ne kadarda bir emiş ile ısıtma rezistanslarından oluşmuş olsa da sert plastik aksamlarında oluşa bilecek kırılmalara karşın yedek parça temini kolayca yapabilir olmanız önemlidir.
 5. Tercihen sessiz olması iyi olur. Özellikle çocuklu aileler de akşam saatlerinde bile iş alabilirsiniz.

Ben size koltuk yıkama yapmak için şu makinayı seçin demek etik olarak pek doğru olamayacağını düşünüyorum. Ama, kesinlikle satın alacağınız koltuk yıkama makinesinde mutlaka bu 5 özelliğin olmasını arayın.

Satın Alacağım Koltuk Yıkama Makinesinde Buhar Özelliği Olması Gerekli Mi?
Bence hiç gerekli değil. Zaten sıcak su fazlasıyla buhardan çok daha iyi bir şekilde iş görüyor. Ama yine de siz bilirsiniz.

Koltuk yıkama makinesi alırken bu özelliklerin olmasın dan bahsettik. Peki, en ana ham madde olan kullanacağımız deterjanlar ve leke çıkartıcılar da ne gibi özellikleri aramalıyız?

Bunu bu kez sizler için marka vererek paylaşacağım. (Ben hangi makinayı kullandım diye merak ediyorsanız, yorumlarda sorarsanız bunu yanıtlayacağım)

2- Koltuk Yıkama Yaparken Hangi Deterjanı (Şampuanı) Tercih Etmeliyiz?

Koltuk yıkama işini kurarken, makine seçimi kadar deterjan (şampuan) seçimi de son derece önemlidir. Bu denli önemli olmasının sebebi ise yıkama yapacağınız koltukların yüzeysel olarak vereceği zarardır. Bu yüzden şayet kaliteli bir koltuk yıkama deterjanı tercihinde bulunmazsanız, yıkamayacağınız koltuğa zarar verebilirsiniz. Vereceğiniz bu zarar ise çoğunlukla renginin çıkmasına yönelik olur. Sonuç olarak kaş yapacağım derken göz çıkarır, para kazanacakken para kaybedebilirsiniz. Bu yüzden kesinlikle kaliteli bir koltuk yıkama tercihinde bulunun.

 • Söz verdiğim gibi sizlere kendimin hangi koltuk yıkama deterjanını tercih ettiğimi söyleyeceğim demiştim. Ben bu seçimi İzmir ilimizde üretilen ERA111 markasından yana kullandım. Yüzlerce koltuk yıkadım, hiç birinde de herhangi bir sorunla karşılaşmadım.

Siz de illaki benim tercih ettiğim koltuk yıkama şampuanını seçeceksiniz diye bir kural elbette yok. Piyasa da araştırma yaparak, çok daha düşük fiyatlara koltuk yıkama deterjanları bulabilirsiniz.

Varsa elinizde ikinci el koltuklar üzerinden bu deterjanları test edebilirsiniz. Sonrasın da sorunsuz ise müşterilerinizde kullana bilirsiniz. Bunu tamamen siz karar vereceksiniz.

3- Sıcak Su Ayarı Mutlaka Olmasına Özen Göstermelisiniz!

Satın alacağınız profesyonel koltuk yıkama makinesinde mutlaka sıcak su özelliğine sahip olması gerekir. Sıcak su özelliği ile birlikte termostat ayarının olması da son derece mühimdir. Bunun nedeni özellikle renkli ve kadifemsi koltukları yıkarken fazla sıcak sula yıkama yapılmasında renklerin solmasının önüne geçilmesidir. İnatçı lekeleri çıkartmak için yüksek sıcaklıklarla yıkama yapmak isteyenler için de bu ayarın olması gerektiğini düşünmekteyim. Bu nedenle ben koltuk yıkama makinesi alacaksam mutlaka sıcak su özelliğine sahip ayarlanana bilir bir makine alma tercihinde bulunurum. Zaten aldığım makine de bu özeliğin her ikisi de vardı.

Koltuk yıkama makinesi alacaklar için sıcak su özelliğinin ayarıyla birlikte olmasının önemini de bahsettik. Şimdi geriye 2 şey kaldı. Bunlardan birinci yardımcı alet ve edevat alımlarında nelere dikkat edilmesi gerektiği. Bir diğeri de işin vergisel boyutunun ne olduğudur.

4- Koltuk Yıkarken İhtiyacınız Olacak Yardımcı Alet Ve Edevatlar Nelerdir?

Koltuk yıkama işini tek bir yıkama makinasıyla hallederim diyorsanız biraz hayal kırıklığına gire bilirsiniz. Çünkü, gerçekten iyi bir iş çıkarmak istiyorsanız size bir kaç yardımcı alet ve edevat da lazım olacak. Tabi, ben sallama iş yapacağım, 20 dakika da işimi bitirir çıkarım giderim kafasında iseniz hiç bir alet ve edevat işine girmenize gerek de olmadığını söylemek isterim. Müşteri memnuniyeti benim için önemli diyorsanız, bence bu alet ve edevatları o zaman neler olduğuna bir göz atın derim.

 1. Devir ayarlı polisaj makinesi.
 2. Polisaj makinesinin ucuna takılacak yumuşak fırça.
 3. Deterjan püskürtme pompası.

Emin olun koltuk yıkama makinesi ile birlikte satın alacağınız bu 3 yardımcı alet size çok güzel bir işçilik çıkarma imkanı sağlayacaktır. Tabi nasıl kullanmanız gerektiğini doğru bir şekilde biliyorsanız. Bilmiyorsanız da bunu zaten aşağıda kendi çekmiş olduğum videomla birlikte sizlere anlattım.

 • İşyeri Açma Kredisi sayfamda kendi işini kurmak isteyenlerin en başlıca sorunu olan nakit ihtiyaçlarının nasıl çözüme kavuşturabileceklerini anlattım.

Bahsetmiş olduğum şekilde uygulamanız iyi bir iş çıkartmanız için yeterli olacaktır. Ama buna geçmeden önce bu işin vergisel yükümlülüklerinden bahsetmek istiyorum.

5- Koltuk Yıkama İşinin Vergisel Yükümlülükleri Var Mıdır? Nedir?

Her ne olursa olsun, para kazandıran bir iş yapıyorsanız bunun kesinlikle vergisel bir yükümlüğü vardır. İşin ismi ve cinsi hiç fark etmez. Dediğim gibi para kazandıran bir işi icra ediyorsanız, vergisini mutlaka vermeniz gerekir. Bu işe koltuk yıkama işi de girmektedir. Fakat, özellikle bireysel ek iş olarak koltuk yıkama işi yapanların %90 bence vergi vermiyorlar. Kimse de şikayet etmezse başlarında ağrıyacağını pek zannetmiyorum. Vergi veren koltuk yıkamacı arkadaşlarımız ise işi kendilerine ait bir şahıs şirketi kurarak sağladıklarına inanmıyorum. Çünkü, bu şekilde BAĞKUR, SGK pirim ödemesi, muhasebeci masrafları, KDV gibi giderler onların ciddi bir şekilde belini bükecektir. Peki, en kazançlı şekilde vergi mükellefi olarak nasıl koltuk yıkama işi yapabilirsiniz.

Çevrenizde mutlaka halı yıkamacı yada evlere temizlik hizmeti veren firmalar vardır. Gidin bu firmalarla iş ortaklığı kurun. Hem onların sayesinde iş alırsınız. Hem de çok avantajlı olarak vergi mükellefi olup, stressiz olarak işinizi icra ederseniz.

Koltuk yıkama işine başlayacakların en çok merak ettiği ve bizlere sormuş olduğu vergi mükellefiyetini de cevapladık. Şimdi koltuk yıkama için dikkat edilen 5 ana başlığı da beraberinde cevapladığım için bu işi nasıl yapacağınıza geçebiliriz.

Koltuk Yıkama İşi Nasıl Yapılır? Püf Noktaları, Dikkat Edilmesi Gerekilenler

Koltuk yıkama işi nasıl yapılır? Püf noktaları nedir? Yıkama esnasında neler dikkat edilmesi gerekilir? Gelelim şimdi şahsen bu işi yapan biri olarak bunlara. Öncelikle koltuk yıkama işine yeni başlayanlar, yukarıda bahsetmiş olduğum makine, yardımcı alet ve edat ile şampuan alımlarını doğru bir şekilde yapmalıdırlar. Koltuk yıkama işlemi için tüm ihtiyaç duyduğunuz malzemeleri tedarik ettikten sonra, en iyi şekilde profesyonel bir iş ortaya çıkarmak istiyorsanız, şu adımları sırası ile yapın.

 1. İlk olarak deterjanınızı yıkama yapacağınız koltuğa göre ayarlayarak, püskürtme el pompasına doldurun.
 2. Yıkamasını yapacağınız koltukları el pompası ile deterjan püskürtün.
 3. Ayarlı polisaj makinesi ile koltukları fırçalayın.
 4. Son olarak sıcak su ile koltukların şampuanla suyunu emerek temiz su ile durulayın.

Sadece sizin de görmüş olduğunuz gibi 4 adımda en iyi şekilde koltuk yıkama işlemini böylece icra etmiş olursunuz. Koltuk yıkama adımlarında bana iletilen en fazla soruyu da cevaplamak istiyorum. Farklı sorularınız olursa tabi yine yorumlar da ilete bilirsiniz. En sıklıkla sorulan soru ise şudur.

Koltuk Yıkama Makineleri Su Püskürtme Özelliğine Sahip, Neden Bu İşlemi İkinci Bir Pompa İle Yapıyoruz?
Makinelerde su püskürtme ile durulama suyu aynı haznede yer almaktadır. Dolayısı ile püskürmekte yapacağınız su ile durulama yapacağınız su aynı olur. Şampuanlı su püskürtüp, durulamak için yine aynı şampuanlı suyu kullanmak sizce mantıklı mı?

Koltuk yıkama işini böylece en baştan nasıl yapacağımızı artık çok iyi bir şekilde biliyoruz. Peki, bu iş bize ne kazandıracak? Nasıl işimizi büyüte biliriz?

blank

Koltuk Yıkama İşi Nasıl Yapılır Püf Noktaları Dikkat Edilmesi Gerekilenler

Koltuk Yıkama İşinden Kaç Para Kazanabilirsiniz? (Kazancı Hesaplama)

Evlere koltuk yıkama işi haftalık yada aylık size kaç para kazandırır? Bu iş gerçekten karlı mı? Bunların hesaplamasını ortalama olarak yapacağım. Bunla birlikte, koltuk yıkama işinizi nasıl büyütebilirsiniz. Çok fazla bir şekilde para kazanmak için ne gibi adımlar atmanız gerekiyor, bunlar hakkında ufak tüyolar sizlere vereceğim. İlk olarak koltuk yıkama işinden kaç para kazanabilirsiniz? Ben bunu bir ortalama olarak hesaplama yapmak istiyorum. Yapmış olduğum bu kazanç planı hesaplamasını ise günde sadece 1 iş almanız halinde cebinize girecek para göre hesaplayacağım.

 • Günde ortalama olarak en az 1 iş alırsınız. Bu durum özellikle yaz aylarında ve bayram öncelerin de 5 kadar rahatlıkla çıkar. Ama ben kışın işler biraz durgun geçeceği için ortalama olarak günde 1 iş üzerinden hesaplamak istiyorum.
 • Günümüz de 1 takım koltuk yıkama işlemini 150 TL den aşağı yapan yok. Bu da şu anlama gelir, 3o*1.50 TL= aylık 4.500 TL.
 • Aylık kazanılan 4.500 TL içinde bazı gider kalemleri de olur. Bunların en başında şampuan ve adrese gitmek için araç yakıtıdır. Bu giderler ise yine ortalama olarak 1.000 TL civarlarında olacaktır.

Böylece, net elinize en kötü olasılıkla 3.500 TL bir kazanç geçer. Tabi bu geliri arttırmak sizin elinizde olan bir şeydir. Ben bu hesaplamayı en düşük olarak, ek iş yapan bir 50 ila 55 yaşlarında birisi için hesaplama yaptım. Siz atip ve girişken iseniz, aşağıdaki dediklerimi yaparsanız bu geliri arttırırsınız.

 1. İş almak için cami imamlarıyla görüşün. Koltuk yıkama makinanızın aparatı takıldığı zaman halıfleks yıkamasını da çok kolay yapar.
 2. Yine aynı şekilde çevreniz de olan otellerle görüşün.
 3. Muhakkak bulunduğunuz yer ilçe dahi olsa yurtlar vardır. Buralarla görüşerek iş alabilirsiniz.
 4. Alacağınız 30 metre bir kablo ile yerinde oto koltuk yıkama işi de yapabilirsiniz. Ben şahsen yaptım, koltuk kadar getiri elde ettim.
 5. Facebook ve İnstagram gibi sosyal medyadan sayfalar oluşturun. Yaptığınız işleri bu sayfalardan paylaşın. Kesinlikle çok etkisini göreceksiniz.

Kazanç hakkında yine sormak istediklerinizi bizlere ilete bilirsiniz. Bu sorunun harici olan Halı Koltuk Yıkama KOSGEB Devlet Desteği hakkında merak edilen soruların cevaplarını bağlantıda yer verdiğim sayfamda bulunduğunu bilmenizi isterim. Şimdi size nasıl yıkama yaptığımı gösteren videomla baş başa bırakıyorum.

 

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 1 Ortalamamız: 5]
Ziyaretçi Yorumları - 5 Yorum
 1. Şerife dedi ki:

  Merhabalar ben bu işi yapmak istiyorum fakat hiç bir bilgim yok bunun için sertifika veren bir yer var mı acaba

  1. Emre ADIN dedi ki:

   Sertifikaya gerek yok. Ama yasal olarak yapacaksanız bir işletme kurmanız gerekiyor. Temizlik şirketi adı altında belediyeden ruhsat alarak.

 2. Şerife dedi ki:

  Ayrıca makina olarak karcher puzzi 10/1 nasıl iyimidir bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

  1. Emre ADIN dedi ki:

   Makinayı inceledim, ağırlık olarak 10 kg diyor. Tek başınıza oldu ki 5 kata çıkarmanız gerekecek, bunu yapabilirseniz sorun yok gibi.

 3. Yagmur dedi ki:

  Merhaba, siz hangi makineyi kullandınıź acaba

Bir Yorum Yazın