Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

Eve Haciz Gelirse Ne Olur Hangi Hallerde İcra Gelir?

Eve Haciz Gelirse Ne Olur Hangi Hallerde İcra Gelir?

Birçok vatandaşımız son yıllarda zamanında borcunu ödeyememekten şikayetçidir. İnsanlar çoğunlukla çektikleri krediyi düzenli ödeyemediklerinde icra ve haciz işlemlerine maruz kalmaktadırlar. Borçlu kimsenin vadeyi aksatması ya da hiç ödeme yapmaması haczin tek sebebidir. Bu işleme mağdur tarafından ceza gözüyle bakılsa da, alacaklı kimseler için uygulama borcun tahsil edilmesi için kullanılan bir yöntemdir. Bugün haciz işlemi nedir? Hangi durumlarda icra gelir? tüm yönleriyle araştırıp kaleme aldık. Eğer sizlerde bu işlemler hakkında pek bilgi sahibi değilseniz, mutlaka konunun tamamını inceleyiniz.

Haciz ve İcra Nedir?

2021 şartlarında borçlanmayan bireyimiz yok denecek kadar azdır. Bu yoğunluğun 10 da 3ü ne yazık ki haciz ile mal kaybına uğramaktadır. Peki haciz nedir? haciz borcu olan vatandaşın ödeyeceği miktar bedelince gayrı menkul, mal, iki ve üçüncü şahıslarda ki hak ve alacaklarına kanuni bir yolla el konulması olayıdır. Bu işlem icra müdürlüklerince denetlenir. Emir ve kararlar kurumun talebi üzerine şekillenir. Borçlu vatandaşa banka ödemelerini yapması için 90 gün müsaade verilir. 90 günün ardından alacaklı banka veya kişinin talimatıyla icra müdürlüğü işlemi incelemeye alır. Uyarı bildirisi gönderilir. Süreç bu şekilde işler. Ödeme sağlanamadığında mallara el konulur. İcra ise bir alacağın vatandaştan tahsili için avukat yoluyla dava açılarak, karar üzerine yerine getirilmesidir. Bir nevi halkımız için avukatlara sıcak bakmama sebeplerinden birisi de haciz, icra işleridir.

Haciz İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Haciz ve icra işlemi gerçekleşmeden önce borçlu kimse taşınır, taşınmaz malları alacaklı kişinin talebi ile adli makamlarca belirlenir. Kısacası icra takibi başlatılmadan önce etraflı bir araştırma yapılır. Memurlar icra dairesi aracılığı ile  borçlunun mallarına el koyar. Adım adım bu işlem nasıl gerçekleşir? bahsetmek gerekirse, haczin başlaması için üç tane koşul vardır;

 • Alacaklının talebiyle kesinleşmiş olması şarttır.
 • Avukatın da dikkatle incelediği üzere borcun ödenmemiş olduğu kesinleşmeli tir.
 • İlan edildiği,( bildiri geldiğinden itibaren) bir hafta içerisinde itiraz edilmemiş olması şartı aranır. Tüm bu şartların arasında borçlu kimsenin itiraz hakkının bulunduğunu da belirtmeliyiz. İtiraz hakkını değerlendirmek isteyen kimseler bu işi icra dairesine başvurabilir. Ya da bildiriyi gönderen avukatla bire bir görüşerek ilk beyanda bulunmalıdır. Sonrasın da kendi avukatı aracılığıyla  karşı bir dilekçe yazılıp icra memurluğuna resmen bildirilmelidir. Bu hak da değerlendirilmemiş ise  talep doğrultusunda borçlu kimsenin  adresine gidilerek ilk önce mal tespiti yapılır. Yani para edecek mallar belirlenir. Borç bu süreçte de yine ödenmezse , hacizli olarak belirlenen mallara el konulur.

Hangi Durumlarda İcra Gelir?

Herhangi bir borcun alacaklının tahsil edeceği zamanda ödememesi ve adli işlem başlatılmasına rağmen borç ödenmezse cebr i icra adı altında borcun tahsili mallara el konularak gerçekleştirilir. Yani durumları geniş kapsamlı ele almaktansa ödenmeyen her bir borç karşısında icra işlemi başlatılmaktadır. Bazı durumlar da hapis cezası bile borçlular için mümkün. Hapis cezası da şu şekilde gerçekleşiyor. İcra memurlarıyla anlaşmaya varıp bir sözleşme ile borcunu ödemeyi kabul edip fakat sonrasın da cayıp ödemeyi yapmayan kimseler 90 gün hapis cezasına çarptırılıyor.

Hangi Mallar Haczedilir?

El konulacak mallarda , aynı kurallar gibi kanunlara bağlıdır. İcra iflas kanunun 82. ci maddesi dışında  kalan taşınır- taşınmaz tüm mallardır. Haczi yapılamayan mallar nelerdir değinmek gerekirse;

 • Yaptığı iş dolayısıyla sermayesi, beden gücü olan bir kimse işini devam ettirmesi için gerekli olan tüm eşyaya haciz yapılamaz.
 • Devlet malları ile kanun hükmünde  haczi caiz olmayan mallar.
 • Para, altın, ziynet eşyası, antika gibi değerli eşyalar hariç borçlunun evinde gerekli olan (buzdolabı, çamaşır makinesi, televizyon ) gibi eşyaların haczi yasaktır. Birden fazla olması durumunda saydıklarımız haczedilir.
 •  Borçlu kişinin aile geçimini sağladığı hayvanı , vasıtası, araç ve gereçleri, makinelerine el konulamaz. Örneğin tel geliri süt satmak olan adamın ineğine el konulamaz. Kısacası kişinin ekmek yediği mala haciz koyulamaz.
 • Borçlu kimse çiftçi ise ekeceği tarla için tuttuğu tohumluk mahsule ,
 • Borçlar kanununa göre kanun hükmünün 510.cu maddesine göre haciz olunamaz adıyla tesis edilen araçlara
 • Kolluk kuvvetlerinden emekli olmuş hava ve deniz altı mensuplarının tazminat ve ikramiyelerine, şehit yakınlarına verilen maaşlara askeri olarak mamülen emekli olan kimselerin ikramiyelerine dokunulamaz.
 • Bir cemiyet desteğince hastalık, zaruret, ölüm tarzı durumlarda bağlanmış olan maaşa,
 • Vücut sağlığı için ameliyat, ilaç, hastalık için toplanmış veya biri yardımıyla verilmiş olan paralara,
 • Borçlunun durumuna göre münasip eve, (kanser hastası çalışamayacak birinin evine) konulamaz.
 • Ayrıca öğrenci bursları da haczedilemeyen maaşlar arasındadır.
Haciz işlemi Nasıl Durdurulur

Haciz işlemi Nasıl Durdurulur

Haciz işlemi Nasıl Durdurulur?

İcra işleminiz kesinleştiğinde kanunlara göre yasal olan mallarınız belirlenir. Gelen memurlar ödeme durumunuzu sorar, ödeyemeyeceğiniz  kesinleşirse mallar teslim alınır. İki durumda daha haciz düşebilir. Belirlenen taşınır malın satışı 1 yıl içerisinde talep olunmadı ise. Ve haciz olan taşınmaz malların satışı 2 sene içinde talep edilmediyse haciz kendiliğinden durur. Aynı zamanda ödeme yapmanızın  sebebi  kanunun belirlediği durumlarsa belgeleyerek bir süreliğine hacizi durdurabilirsiniz. Bu işlemlerle hiç karşılaşmamanız dileğiyle.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın