Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

Ev Yapım Yardımı Devletten Nasıl Alınır? (200.00 TL Betonarme)

26.09.2022 tarihinde Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip ERDOĞAN, yapmış olduğu kabile toplantısında ev yapım yardımı almak isteyenler için tam 3 tane müjdeli haber verdi. Bunlardan bir tanesi daha önceki yıllarda prefabrik ev yardımı olarak verilen 40 bin TL şimdi 150.000 TL'ye çıkartıldı. İkincisi Betonarme yani beton ile ev yaptırmak isteyenlere 70.000 TL olarak verilen destek ödemeleri şimdi de tam 200.000 TL'ye çıkartıldı. Üçüncüsü ise ev onarımı yani tadilat, bakım yapacak olan kişilere verilen 25 bin TL destek ödemeleri 75.000 TL'ye çıkarıldığının müjdesini verdi.

Ev Yapım Yardımı Devletten Nasıl Alınır? (200.00 TL Betonarme)

Daha önceki yıllarda durumları kötü fakirlere yönelik Kaymakamlık binalarında ev yardımı olarak yapılan bu desteklerde önemli değişiklikler oldu. Özelliklede ev yapım yardımından yararlanmak isteyenler için şartlarında epey bir değişikliğe gidildi. Bu sayede de ev yardımı almak için belirlenmiş olan hane gelirinin altında yer alan herkesin önü açılmış oldu. Peki, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma adı altında verilen bu 3 destek kimlere verilir? Başvuru şartları nelerdir? Devlet desteği alarak, şehirlere, kasabalara ve hatta köylere dahi ev yapmak isteyenler, nereye başvuru ve nasıl başvuruda bulunabilirler. Tüm detaylar içeriğimizde saklı!

Neler Var?

Prefabrik Betonarme Bakım/Tadilat 2022’de Devlet Yardımları %300 Arttı!

Muhakkak biliyorsunuzdur? Devletimiz bir çok sosyal yardım adı altında durumu olmayan fakir, yaşam zorluğu çeken ailelere destekler sağlamaktadır. Nasıl ve ne gibi destekler verildiğini bilmeyenler için tüm bu desteklerin neler olduğunu https://www.devletkredi.com/devlet-destekleri/ buraya bırakmış olduğumuz bağlantımıza tıklamanız halinde öğrenebilirsiniz. Göreceksiniz ki çok fazla sayıda destekler de bulunmaktadır. Yoksul ve muhtaç ailelerimize sağlamış olduğu onlarca desteğin arasında halk dilinde bilinenlerden  bir tanesi de ev yardımı olmaktadır. Ev yardımı kapsamı altında 3 farklı alanda destek sağlamaktadır. Bunların nelerdir diye merak edenler için.

 1. İlk birincisi betonarme ev yapacak olan kişiler için sağlanan destek.
 2. İkincisi prefabrik ev alacak olan kişiler için sağlanan destek.
 3. Son olarak üçüncüsü ise bakıma ihtiyaç duyulan evlerin tadilatına bakım ve onarımına yönelik destek olmaktadır.

Ev yardımı olarak devletimiz tarafından sağlanan bu desteklerin miktarında ise 26.09.2022 tarihinde %300 varan bir artış olmuştur. Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN Cumhurbaşkanımız tarafından yapılan kabine toplantısı sonrasında verilen desteklerin yeni ve eski miktarları şu şekilde olmaktadır.

VERİLEN DESTEK ADI ESKİ DÖNEMLERDEKİ MİKTARI ŞAUN Kİ YENİ MİKTAR
Ev Onarım Tadilat Bakım 25 bin TL 75 bin TL
Prefabrik Ev 40 bin TL 150 bin TL
Betonarme Ev 70 bin TL 200 bin TL

Ayrıca yapılan açıklamada 75 bin TL den başlayıp, 200 bin TL’ye kadar çıkan ev yapım ve tadilat/bakım desteklerinin başvurularında epey bir değişikliğe gidilmiştir. Yapılan bu değişikliğe göre sadece önceki dönemlerde fakirlere/muhtaç ailelere verilmekteydi. Şuan ise verilen bu ev yapım destekleri hane geliri baz alınarak 4 farklı gurubun başvurabilmesine olanak sunulmuştur.

Muhtaç Fakir Ailelere Yönelik Başlatılan Ev Yardımına Kimler Başvuruda Bulanabilir? Arandan 3 Şart Nedir?

Muhtaç, fakir ailelere yönelik olarak başlatılan ev yardımına kimler başvuruda bulunabilir? Aranan 3 şart nedir? Merak edilen soruların yanıtına geçmeden önce dar gelirli, muhtaç ve fakirlere yönelik Sosyal Yardım adı altında verilen ev yardımlarının kapsamı bu yıl genişletildiğini bilmenizi isterim.

T.C vatandaşı ve 18 yaşından büyük olma şartı haricinde birde 3 şartı sağlayan herkese ev desteği verilmeye başlanmıştır. Epey bir genişleme yapılan bu şartlarda ise özellikle ”Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları” tarafından yardım alan çoğu kişi bu kapsama dahil edildi. Buna göre devletten prefabrik, betonarme ev yapım/alım yada bakım, onarım, tadilat desteği almak isteyen kişilerden aranan şartlar şu şekilde belirlenmiş oldu.

 1. Toplam hane geliri kişi sayısına düşen asgari ücretin 3/1 den az alması gerekmektedir. Buna göre bu tutarın 2022 yılı için verilen asgari ücrete göre hesaplaması  1.833.45 TL olmaktadır.
  • Örnek olarak; Bir ailede 3 kişi yani eşi ve çocuğu dahil asgari ücretle çalışan bir kişinin ailesinin  toplam sayısı 3 yada daha fazla sayıdan oluşması yeterli olmaktadır.
 2. Ev yapmaya karar verilen yerin tam hisseli olarak başvuruda bulunacak kişiye ait olması gerekmektedir.
 3. Son olarak ta ailenin yapısının engellilik, dul, yaşlılık yada tek ebeveyni gibi olması gerekmektedir.

2022 yılında devletten sıfır ev yapım yada tadilat/onarım-bakım desteği alacak kişilerde aranan 3 şart bu şekilde olmaktadır. Peki ya bu şartların tamamını sağlayan ve başvuru yapacak olan kişiler hangi evrakları tedarik etmesi gerekmektedir.

Ev Yapım Desteği Başvurusunda Bulancaklardan İstenilen Gerekli Evraklar Nelerdir?

Devlettin sağlamış olduğu prefabrik, betonarme yada ev alım ile tadilat/onarım desteğinden yararlanmak isteyen kişilerden başvuru esnasında bazı evraklar talep edilmektedir. İstenilen bu evrakların en başında geleni ise inşa edilecek olan arsanın veya tadilatı, onarımı, bakımı yapılacak olan evin tam hisseli olarak başvuru sahibine ait olması gerekmektedir. Bunun yanında tabi birde bazı evraklarda istenmektedir. Bu evraklar ise şu şekilde olmaktadır.

 • Başvuruda bulunacak olan kişinin aile sayısını gösteren nüfus kayıt örneği.
 • Başvuru sahibinin kimlik kartı aslı ve fotokopisi.
 • Başvuruda bulunan kişi engelli ise engelli kartının olması.
 • Aylık gelirinizi gösteren SGK hizmet dökümünüz.

Devletin sağlamış olduğu ev yapım veya tadilat desteği başvurusunda bulunacaklardan istenilen gerekli evraklar bu şekilde olmaktadır.

Şayet ev yapım veya tadilat desteğinden yararlanmak istiyorsanız ilk olarak yukarıda belirttiğimiz şartları kapsıyor olmanız gerekmektedir. Sonrasında ise istenilen evrakları tedarik etmeniz halinde başvuruda bulunabilirsiniz. Peki başvuru nereye ve nasıl yapılır? Haydi gelin şimdi bunu hep beraber görelim.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları Üzerinden Ev Yapımı Başvuruları Nasıl Kabul Edilecek?

Daha önceki yıllarda da olduğu gibi ev yapım ve tadilat onarım destek başvuruları kaymakamlık binaları tarafından yapılmaktadır. Destekten yararlanmak isteyenler kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapabilirler. Başvuru için herhangi bir müracaat tarihi olmamaktadır. Bu sebeple yılın 365 günü başvuruda bulunabilirinizin. Fakat bu kuruma  hafta içi mesai saatleri dahilinde ev yapım veya bakım/onarım destek başvurularınızı yapabilirsiniz.

Başvuruların kabulü nasıl olacak diyen arkadaşlarımız için merak edilen ve sıklıkla sorulan soruların bazılarını sizlerle paylaşmak istiyorum. Merak konusu olan bu soruların en başında geleni ise özellikle engelli arkadaşlarımızdan olmaktadır.

Ev alım yada yapım veya tadilat onarım desteğinden yararlanmak isteyen engelli kişiler bizzat kendileri mi? Başvuruda bulunması gerekiyor?
Hayır tabi ki vasisi de başvuruda bulunabilir.
Bir ailede tek ebeveyn sadece annesi mi olması gerekiyor?
Tabi ki HAYIR evde bulunan anne veya baba hiç fark etmez baba da bulunabilir?

Şayet sizlerin de aklını karıştıran sorularınız varsa eğer bizlerle paylaşabilirsiniz. Sizlere en kısa süre içerisinde dönüş sağlamış oluruz. Yapmanız gereken tek şey aşağıda👇 bulunan yorumlar kısmına sorularınızı bırakmak olacaktır. Umarım vermiş olduğumuz bilgilerden faydalanmışsınızdır.😉

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın