DEVLET Kredi

Esnaf Kefalet Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır ?

23.03.2018
637
Esnaf Kefalet Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Esnaflık eskiden bu yana gelen köklü bir meslektir. Ancak son zamanlar da bu durumlar değişmiştir. Çoğu vatandaş hayalini kurduğu mesleğe sırf sermaye ve batma riskinden dolayı ulaşamamaktadır. Öyle ki son yıllarda esnaf olmak, işletmenin gelirini yüksek tutmak oldukça zor. İşletme açmak isteyen vatandaş yada işletmesini büyütmek isteyen esnaf nakit imkanı olmadığından genelde krediye başvurur. Ancak günümüzde bankaların ağır prosedürleri ve yüksek faiz oranları çoğu kimsenin belini bükmektedir. Bu nedenle hükumet 2019-2020 dönemleri için aldığı kararlar sonucunda Devlet eliyle esnafa kefalet kooperatifince hibe ve teşvik desteği verilmesi kararlaştırılmıştır. Birçok esnafa nefes aldıracak bu hibe için birkaç koşul da gerekmektedir. Sizlerde sıkıntılı günler içerisindeyseniz bu tür teşviklere ihtiyacınız varsa mutlaka bugün ki başlığımızı incelemelisiniz. Esnaf kefalet kredisi nasıl alınır? istenilen evraklar neler gelin hep birlikte inceleyelim.

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır?

Esnaf kredisinde finansmana giden yok haritası

Esnaf kredisinde finansmana giden yok haritası

2018-2019 yılında yükselen faiz oranları, bankalarla esnafların arasını epey soğuttu. Fakat işletmesi zor durumda olan esnaf bankaların kapısına gitmeden önce kooperatiflerine başvurmalıdır. Çünkü bankadan çekilecek miktara karşı kefil olarak kooperatifiniz destek vermektedir. Esnaf kredisi almak için yan resimde ‘de görünen yol izlenir.

 1. Dediğimiz gibi banka başvurusundan önce bağlı olduğunuz kooperatife giderek müracaatta bulunmalısınız.
 2. Kooperatif yetkililerince incelenen başvurunuz hakkında size en kısa zamanda dönüş yapılacaktır.
 3. Sonucun onaylanması halinde kooperatifiniz üyelik bilgilerinizi, ihtiyacınız olan teşvik miktarını Halk bankasına bildirir.
 4. Bankadan da kredinizin onay alması halinde belirttiğiniz miktar size imza karşılığında ödenir.

Durumu acil olan esnaf için ilk yol kooperatifine başvurmak olmalıdır. Yüksek miktar banka faizlerine boyun eğmemek adına bu kurumların aracılığını tercih etmek siz işletme sahiplerinin yararına olacaktır.

Esnaf Kefalet Üyeliği Şartları Neler?

İlk önce siz araştıran okuyucularımız için esnaf kefalet kooperatifinin amacı nedir? kooperatif üyeliği ne işe yarar onu inceleyelim. Bu tür kooperatiflerin amacı işletmelerin finansman giderlerini sağlamak için kurulmuştur. İlerleyen zamanda yönetimi büyüyerek müdür, başkan, özel kalem gibi birçok yetkiliyle hizmet vermektedir. Böylece ihtiyaç sahibi esnafların sıkıntısını gidermek konusunda gayet hızlı ve tecrübeliler. Peki esnaf kefalet kooperatifinden teşvik almak için neler gerekli? İlk önce işletme sahibi olarak kooperatif üyesi olmanız gereklidir. Tabi ki kooperatif üyesi olmak için de istenilen bir takım ön koşullar gerekmektedir. Bunlar;

 • Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Yurt dışı vatandaşlığı taşıyor iseniz bulunduğunuz Türkiye sınırları içinde esnaf ve sanatkar olmanız gereklidir.
 • Vergi işlemlerinden muaf edilmemiş olmanız gereklidir.
 • Yasal anlamda vergi kaçırma yada vergi cezalarından  hüküm giymemiş olmak
 • Aynı kapsamda ki bir başka esnaf kefalet kooperatifine üye kaydı bulunmamak.
 • Esnaf vergilendirme usullerine tabi olmayan işletme sahiplerinin üye başvuruları onaylanmaz.

Esnaf Kefalet Kredisi İçin İstenen Şartlar Neler?

Devlet teşviği olan esnaf kefalet kredisi esnafların bulunduğu finansal sıkıntıyı gidermek ve esnaf işletme sayısını artırmak için için hazırlanmıştır. İşletmesini kurtarmak, büyütmek isteyen vatandaşa belirli şartla dahilinde teşvik, hibe sağlanmaktadır. Peki bu teşvikten yararlanmak isteyen vatandaş hangi şartları taşımalıdır?

 1. Esnaf veya sanatkar olmak ( sözleşme formu )
 2. Herhangi bir esnaf kooperatifine bağlı (üye) olmak
 3. Aynı zaman dilimleri içinde başka esnaf kooperatiflerinde üyelik taşımamak
 4. Kayıtlı olduğunuz kooperatifin bölgesinde ikamet ediyor olmak, yada işletmenizin bu bölgede bulunması şartlar arasındadır. Başvuru işlemleri için bu konuda tek yetkili banka olan Halk bankasına başvuruda bulunulmalıdır.

Esnaf Kefalet Kredisi Çeşitleri Nelerdir?

 1. İşletme kredisi: Çoğu esnafın başvurularında tercih ettiği teşviklerden’dir. Kullanım amacı işletmelerin ana ihtiyaçlarını (araç-gereç,kurulum, malzeme)karşılamak içindir. Krediden faydalanabilenler bu kooperatife üye olan ortak esnaf ve sanatkarlardır. Maksimum 150 bine kadar kredi verilebilir. Vade süresi ise 1 ila 5 sene arasında değişmektedir.
 2. İskonto kredisi: İndirimli kredi olarak da bilinen iskonto kredisi genellikle küçük ihtiyaçlar için kullanılan kredi çeşididir. Maksimum 24 ay vade imkanı verilirken 150 bine kadar limit gösterilse de çoğunlukla verilen teşvikler 30 bini geçmemektedir. Sıkıntılı günlerde tefeciden para almak ya da yüksek faizli bir kredi çekmek yerine iskonto kredisine kooperatifiniz aracılığıyla başvurmak sizler için en doğrusu olacaktır.
 3. Tesis kredisi: Genellikle işletmelerin araç gereç modernizasyon ihtiyaçları için tesis kredisi başvurusunda bulunurlar. 2 ile 5 yıl arasında vade ile limit olarak 150.000 kadar kredi alınabilir. Teminat olarak ipotek, kooperatif kefaleti, işletme rehini, sigorta kabul edilebilir. Ayrıca Şoför edindirme kredisi ve servis ve kamyonet  aracı yenileme kredisi de desteklenen kredi çeşitlerindendir.
 4. İstihdam destekleme: Yeni makine alımları için 1 yıl geri ödemesiz 3 sene vadeli 150.000 lira üst limitli esnaf kredisi paketidir.
 5. Kooperatif tesis – ihracat kredisi: İhtiyaç duyulan teknolojik alet alımlarını ihraç yolu karşılamak isteyen esnaflara verilen 1 sene faiz ve ana para geri ödemesiz 48 ay vadeli kredidir.
 6. Taşıt edinme kredileri: Sıfır yada ikinci el ( otobüs için 3 yaş kamyon ve TIR için 5 yaşa kadar ) ticari araç alımları için sağlanan kredidir. 5 Sene vadeye kadar 150.000 lira üst limit ile verilmektedir.

Konu Videomuz

Halkbank Tarafından Talep Edilen Şartlar Nedir ?

Kooperatif üyelik şartlarının yanı sıra finansman kurum tarafından da sizlerden nakit paranın akışının sağlanabilmesinin teminatı için bazı şartlar istenilir. Bu şartlar her ne kadarda biraz ağır gibi gözükse de aslına bakılırsa gerçekten olması gereken niteliklerdir. İşin temeline inildiğinde şayet iyi bir ticari geçmişe sahipseniz kredinize ulaşmak için hiç bir sorun yaşamazsınız.

Esnaf kredisi 200.000 lira çıkarıldı

Esnaf kredisi 200.000 lira çıkarıldı

 • Çok iyi bir ticari geçmişe sahip olmanız gerekir. Dolayısı ile bundan dolayı KKB not ortalamanız en az İYİ seviyesinde olması gerekir.
 • En az 6 aylık bir ticari faaliyet içinde bulunmanız gerekir.
 • Ticari geçmişinize ait gelir gider dokumanların yüksek işlem hacimde olması sizin avantajınıza dır.
 • 200.000 lira gibi yüksek rakamlarda kredi başvuruları için teminat sağlamanız gerekebilir.
 • Yine 150.000 lira üstü rakamlar için iki kefil talep edilebilir.

 

Esnaf Kefalet Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır ? HAKKINDA LÜTFEN SORUNUZU SORUNUZ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DEVLETKredi.Com