Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

Engelliler Konut Kredisi Nasıl Alır? Hangi Bankalar Verir?

En az %40 engelli raporu olup 2022 maaşı almaya hak kazanan bir çok finansman erişim hakkına da sahip olur. Bunların bir tanesi de ev almak isteyen engellilerimizin kullanabilecekleri konut kredisi olmaktadır. Engellilere konut kredisi hangi bankalar verir? diyenler için BDDK da kayıtlı olan tüm bankaları sayabiliriz. Katılım olmak dahil engellilere konut kredisi veren bu bankaların içinde birine ayrı bir parantez açmamızda gerekir. Bu bankamız hangisi diyorsanız bir çoğumuzun da tahmin edebileceği gibi Ziraat bankası olmaktadır. Nedeni ise SGK ve TOKİ ile yapılan protokol kapsamında aranan kriterlere sahip olanlara faizsiz dahi konut kredisi sağlamaktadır.

Engelliler Konut Kredisi Nasıl Alır? Hangi Bankalar Verir?

Faizsiz konut kredisi kriterlerine uygun olmasanız dahi yine Ziraat bankasının konut kredisinde yer ayrıdır. Sebebi ise neredeyse tüm bankalara göre düşük faizli olarak konut kredisi sağlıyor olmasıdır. Kredi kullanarak ev sahibi olacaklar peki Ziraat bankası başta olmak üzere diğer tüm bankalardan nasıl bu imkanlara başvuru yapabilirler? Hangi aranan şartlara sahip olmaları durumunda kredileri onay alır? Tüm bunları ne kadar kredi çekebileceklerine kadar hesaplama yaparak sizler için paylaştık.

Neler Var?

2023 Maaşlı Engellilere Konut Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

Engelli vatandaşlarımıza bankalar tarafından konut kredisi verildiğini artık biliyoruz. Bu konuyu yazımızın başında sizlere müjde vererek söyledik. Özellikle 2023 yılında hangi bankalar engellilere konut kredisi veriyor diyorsanız. Sizlere tam 12 tane banka ismi verebilirim. Fakat yukarıda da belirttiğim gibi sizlere bu konuda bizim tavsiyemiz ilk sırada Ziraat bankası olmaktadır. Daha sonrasında ise yine kamu bankaları arasından Vakıfbank ve Halkbank gelmektedir. Tabii ki engellilere konut kredisi veren bankalar sadece 3 banka ile sınırlı olmamaktadır. Aşağıda sizler için bahsetmiş olduğumuz şartları taşımanız halinde diğer bankalardan da yararlanmanız mümkün olmaktadır. Peki bu bankalar hangileri diye soracak olursanız. Gelin hep birlikte görelim.

 1. İlk sırada Ziraat Bankası yerini almaktadır.
 2. Türkiye Halk Bankası
 3. Vakıflar Bankası
 4. Denizbank
 5. Şekerbank
 6. Akbank
 7. Garanti Bankası
 8. Türkiye İş Bankası
 9. QNB Finansbank
 10. Yapı Kredi
 11. TEB
 12. ING

Bankaları olmaktadır. Sizlerin de fark etmiş olmalısınız ”Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu” da yer alan diğer tüm bankalar şartları taşımaları halinde engelli vatandaşlarımıza konut kredi imkanı sağlamaktadırlar.

Engelli vatandaşlarımıza hangi bankaların konut kredisi verdiğini hep beraber görmüş olduk. Tabi yine söylüyorum belirlenen şartları taşımanız halinde konut kredisinden yararlanabilirsiniz. Peki bu bankalar hangi şartlar altında imkan sağlamaktadır. Asıl konu her engelli vatandaşımız bankalardan konut kredi imkanlarından yararlanabilir mi? Yararlanır ise en fazla ne kadar konut kredisi çekebilir? Haydi şimdi birde bunlara bakalım.

Engelli Konut Kredisi Başvuru Şartları Neler? Ne Kadar Çekebilirsiniz?

Sürekli şartlardan bahsediyoruz. Nedeni ise gerçekten bu konu hakkında bir çok şart aranmış olmasıdır. Kısaca belirtmek isterim ki engelli konut kredisi için aranan şartlar epey bir fazla olmaktadır. Bu şartların neler olduğuna geçmeden önce bir bilgi daha vermek istiyorum. Çekeceğiniz konut kredisinin miktarını 2 unsur belirlemektedir.

 1. İlk birincisi toplam hane gelirinizin ne kadar olduğudur.
 2. İkincisi ise almak istediğiniz konutun değeri olmaktadır.

Belirlenen bu unsurlara göre ne kadar konut kredisi kullanabileceğinizin hesaplamasını sizler için yazımızın devamında yaptık. Buna geçmeden önce gelin engelli konut kredisi için başvuruda bulunacak olan vatandaşlarımızda aranan şartlar nelermiş onları görelim. Hemen sonrasında ise çekebileceğiniz konut kredisi hesaplama örnekleri ile devam edelim.

blank

Engelli-Konut-Kredisi-Başvuru-Şartları-Neler

Engelli Konut Kredisi Çekebilmek İçin Aranan Şartlar:

 1. Raporunuzun en az %40 oranında olarak tam teşekküllü hastaneden alınmış olması gerekmektedir.
 2. 2023 engelli maaşı alıyor olmanız gerekmektedir.
 3. Almış olduğunuz engelli maaşınızın üzerinde hiç bir şekilde haciz konulmamış olması gerekmektedir.
 4. Başvuruda bulunacak olan engelli vatandaşım 18 yaşını doldurmuş yada büyük olması gerekmektedir.
 5. Bankalara göre üst yaş sınırını yani en fazla 65 ila 70 yaş sınırını aşmıyor olması gerekmektedir.
 6. Akli dengesi yerinde olması gerekir.
 7. Farklı bankalarda başka kredi borcu varsa eğer, çekmek istediği konut kredisinin aylık taksit ödemesi kredi kullanım limitinin üzerine çıkmıyor olması gerekmektedir.
 8. Findeks KKB notu değerinin en az 1300 puan değerinin üzerinde olması gerekmektedir.
 9. Bankalara göre KKB notu oranlarında değişiklik olabilmektedir. Kimilerine göre 1400 hatta en az 1500 puan olarak dahi aranmaktadır.

Genel olarak en başta aranan engelli konut kredisi şartları bunlar olmaktadır. Belirlenmiş olan bu şartlar içinde gördüğünüz üzere Findeks KKB not değerinizde bulunmaktadır. Peki bu istenilen değere sizler sahip misiniz. Nasıl öğrenebilirim diye merak edenler için, buradan KKB Kredi Notu Hesaplama Nasıl Yapılır? hemen anında öğrenebilirsiniz. Kredi notunuzu öğrendiniz, şartlara da uyum sağladığınıza eminsiniz. Şimdi geldik bu durumda en fazla ne kadar kredi kullanabilirim diye merak ediyorsanız? İşte cevabımız!

 • Almak istediğiniz ev için yapılan ekspertiz değerinin en fazla %90‘nına kadar konut kredisi alma imkanınız bulunmaktadır.
 • Fakat şunu da söylemem gerekir ki; almak istediğiniz evin fiyatı arttıkça bu oran %80 hatta %70 oranına kadar dahi düşebileceğinizi de bilmeniz gerekir.
 • Çekmek istediğiniz konut kredisinin miktarı, aylık olarak ödeyeceğiniz taksit miktarınız, hane gelirinizin %50 oranını geçmemiş olması gerekir. Geçemez de zaten böyle bir kredi bankalar tarafından verilmez.

Tüm bu koşulları örnek vererek anlatacak olursak;

Diyelim ki; Almak istediğiniz evin değerini ekspertiz 500.000 TL olarak belirledi. Konut kredisi kullanmak istediğiniz bankaya başvuru için gittiniz diyelim. 500.000 TL için 120 ay geri ödeme planı oluşturulmasını talep ettiniz. Geri ödeme planının sizlere aylık taksit ödemesinin miktarı ise 6.000 TL çıktı. Fakat sizin hane geliriniz, yani sizin, eşinizin varsa çocuğunuzun toplamda 10.000 TL olarak sistemde direk çıktı. Buna göre %50 oranını baz alarak  hane gelirinizin yarısı 5.000 TL olmaktadır. EE kullanmak istediğiniz konut kredisinin aylık ödemesi 6.000 TL çıktı. Şimdi ne olacak. Maalesef ki başvurunuz ret edilmiş olacaktır. Her ne kadar yukarıda belirlenmiş olan şartlara uyum sağlasanız dahi çekeceğiniz konut kredisinin aylık taksit miktarı, sizin hane gelirinizin yarısını geçtiği için. Yani  bu taksiti karşılamadığından dolayı başvurunuz kabul edilmemiş olacaktır.

Gördüğünüz üzere şartlar epey bir ağır olmaktadır. Engelli vatandaşlarımız için konut kredisini hangi şartlarda kullanabilir öğrenmiş olduk. Başvuruda bulunabilmeniz için de en fazla ne kadar kredi çekebileceğinizi de örnekler ile kısaca bahsettik. Peki ya şimdi sıra neye geldi? Giriş kısmında da bahsettiğim üzere engelli vatandaşlarımıza en iyi imkanları sağlayan bankaya. Yani Ziraat Bankasına. Engelli vatandaşlarımız için Ziraat Bankasının sağlamış olduğu konut kredisinin güncel faiz oranların kaçtır. Tabii ki birde bu oranlara göre 2023 yılı için geri ödeme planının hesaplanmasını da sizler için yazımızın devamında oluşturduk.

Ziraat Bankası Engelli Konut Kredisi Hesaplama (Faiz Oranları Kaç?)

Sizlere yazımızın başından buyana kadar sürekli bahsediyoruz. Konut kredi imkanlarından yararlanmak isteyen engelli vatandaşlarımız için şiddetle tavsiye ettiğimiz banka Ziraat Bankası olmaktadır. Neden şiddet ile tavsiye ediyoruz. Çünkü Ziraat Katılım dahi olmak üzere engellilerimize en düşük faiz oranları ile kredi imkanı sağlayan bankalar olduğundan dolayı. Şayet bir de 2023 yılı engelli maaşınızı Ziraat Bankası üzerinden alıyorsanız. İşte o zaman birde ekstra indirimli olarak ev kredisi kullanma hakkına da sahip olabileceksiniz. Maaşınızı Ziraat üzerinden almıyorsanız da  sizlere bu konu hakkında yardımcı olabiliriz. Üstelik şubeye dahi gidip hiç bir işlemde bulunmadan maaşınızı direk Ziraat Bankasına taşıyabilirsiniz. Nasıl mı?

Emekli maaşınızı verdiğimiz yöntem ile Ziraat Bankasına taşıdınız. Yada taşımadınız tercih sizlere kalmış. Fakat önerimiz taşımanızdan yana. Şimdi gelin bakalım hep beraber görelim. Engelli vatandaşlarımız için Ziraat Bankası konut kredisinin faiz oranları kaçtır. Sizlerle bunu geri ödeme tablosu ile birlikte aşağıda paylaştım.

 • 2023 yılı ŞUBAT ayı için Ziraat bankasının konut kredisi faiz oranı %1.36 oranında olmaktadır. Emekli olup Ziraat üzerinden maaşlarını alan müşterileri için ise bu oran %1.29 olmaktadır.

Şimdi neden ısrarla taşımanız gerektiğini söyleyip durduğumuzu sizlerde anlamıştınız. Oranlar arasında gördüğünüz üzere epey bir fark var. Sıra geldi hesaplama tablosunu. Sizlere bu tabloyu oluştururken en yüksek vadeyi baz alarak yani 120 ay üzerinden yaptık.

Çekeceğiniz Miktar Ay olarak Vadesi Normal Müşterileri İçin Aylık Taksit Ödemesi

%1.36

Emekli Ziraat Müşterileri İçin Aylık Taksit Ödemesi

%1.29

100.000 TL 120 1.905,06 TL 1.839,10 TL
Toplam Geri Ödeme
228.606,03 TL 220.691,64 TL
200.000 TL 3.390,26 TL 3.285,74 TL
Toplam Geri Ödeme
406.829,74 TL 394.288,73 TL
300.000 TL 5.715,17 TL 5.517,30 TL
Toplam Geri Ödeme
685.819,09 TL 662.074,72 TL
400.000 TL 7.620,22 TL 7.356,39 TL
Toplam Geri Ödeme
 914.427,45 TL 882.769,00 TL

Aylık ödemesi ve toplam geri ödemesi 120 ay vadeye göre 100.000 TL ila 400.000 TL arasında bu şekilde olmaktadır. Bu ay İçin Ziraat bankası konut kredisi faiz oranlarına göre bu hesaplamayı yaptık. Hem emekli maaşını Ziraat üzerinden alanlar için hem de almayan engellilerimize verilen hesaplama örneği bu şekilde oluşmaktadır. Kullanmak istediğiniz 100.000 TL ila 400.000 TL arası konut kredisinin şartlarına uygun olmanız halinde yaralanabilirsiniz.

Ayrıca kredi kullanım limitine de  takılmamanız gerekmektedir. Yukarıda ki en fazla 400.000 TL ye onay alabilmeniz için hane geliriniz toplam en az normal için; 15.240,44TL, emekli müşterileri için ise; 14.712,78 TL hane gelirine sahip olmanız gerekmektedir. Hesaplamasını sizlerde aylık taksit ödemenizi 2 ye çarparak bulabilirsiniz.

Farklı tutarlar da sizlerde hesaplama yaptırmak isterseniz aşağıda bulunan yorumlar kısmında bize hiç çekinmeden iletebilirsiniz. Sizlere gün içerisinde muhakkak dönüş sağlamış olacağız. Vermiş olduğumuz ödeme imkanlarından yararlanarak Ziraat bankasından ev kredisi çekecek olan engelli vatandaşlarımız. Bu yolda izlemesiniz gereken yolu sizlere aşağıda vereceğim. Dikkatlice okumaya devam etmenizi öneririm.

Konut Kredisi Başvurusunu Engelliler Nasıl Yapmalıdır? Gerekli Evraklar Neler?

Buraya kadar bizi takip etmenizden anlaşılıyor ki, sizlerde engelli konut kredisi başvurusunda bulunacaksınız. Bu konuda yapmanız gerekenler sizlere adım adım aktaracağım. Konut kredisi başvurusunu engelli vatandaşlarımız nasıl yapmalıdır? Bunu nasıl yapacaklarına geçmeden önce bilmeniz gereken ilk olarak Ziraat bankası dahil olmak üzere diğer tüm diğer bankaların ev kredisi başvurularında bulunabilmeleri için bazı evraklar istenmektedir. Bu evrakların neler olduğunu da aşağıda sizler için sırasıyla paylaştık.

Konut Kredisi İçin Engelli Vatandaşlarımızdan İstenilen Evraklar:

 1. Nüfus cüzdanınızın aslı.
 2. Varsa ehliyetinizin aslı.
 3. Kredi kullanmak istediğiniz bankadan almış olduğunuz başvuru formu.
 4. Engelli maaşı aldığınız banka harici başvuruyu başka bankalara yapmanız halinde, hane gelirinizi gösteren belge yada belgeler.
 5. Satın almak istediğiniz konuta ait olan tapu belgesi.
 6. Hangi il ve ilçede ikametgah ediyorsanız almanız gereken ikametgah belgeniz.
 7. Adınıza ödenmiş son aya ait elektrik yada doğalgaz faturalarınız.

gerekli görülmektedir. Ziraat bankası dahil tüm bankalar tarafından konut kredisi kullanacak engellilerimizden bu belgeler istenmektedir. Bu evrakların tamamını hazırlamanız halinde Ziraat bankası olmak üzere diğer tüm engellilere konut kredisi veren bankalara başvuruda bulunabilirsiniz. Peki başvuru için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğine gelecek olursak;

 • İlk olarak başvuruda bulunacak olan engelli vatandaşımız gerekli görülen evraklar ile şahsen yada noter onaylı vasıtasıyla kredi çekmek istediği bana şubesine gitmesi gerekmektedir.
 • Banka adınıza yapılan başvuruyu değerlendirmeye alır.
 • Şartlara uyum sağlayıp sağlamadığınızın araştırmasını yapar.
 • Şartlarda da sorun ile karşılaşılmaması halinde ekspertiz süreci başlamış olur.
 • En fazla 5 iş günü içerisinde ekspertiz satın alınacak olan eve gider ve değer biçer.
 • Ekspertizin biçmiş olduğu değere göre kredi kullanım miktarınız uygunsa da şayet başvurunuz onay almış olur.
 • Sonrasında banka tarafından hazırlanmış olan sözleşme kontratlarını sizden imzalamanızı ister.
 • Bankanın görevlendirmiş olduğu avukat belirlenen saatte tapu dairesine gider.
 • Tabi ki bu saatte konutu satın alacağınız kişinin ve sizin imzalarınız alınır.
 • Böylece konutunuzu satın almanızın süreci de tamamlanmış olur.

Gördüğünüz üzere süreç bu şekilde ilerlemektedir. Sizler için bir yol haritası ve hesaplama tablosu oluşturduk. Umarım faydasını görürsünüz. Bu yolda sizlere yararlı olmamızı umut ediyorum.

Engelli vatandaşlarımızın konut kredisi nasıl çekebileceğini tüm detaylarıyla sizlere aktardığımı düşünüyorum. Yine konumuzla ilgili olan buna ilaveten 2 soruyu da sizler için aşağıda cevaplamak isterdim. Konu ile alakalı yada kafanızda sizleri düşündüren farklı sorularınız varsa rica ederim bu sorularınızı aşağıda bulunan yorumlarda bizlere iletebilirsiniz. Şimdi geldik bu iki sorunun neler olduğuna.

Bankalar Engellilere Faizsiz Kredi Veriyor Mu?

Bankaların engelli arkadaşlarımıza faizsiz olarak kredi verip vermediği akıllarda soru işareti olarak kalmaktadır. Bu soru işaretlerine cevap olarak sizlere vereceğimiz bazı hususlar bulunmaktadır. Yani engelli vatandaşlarımız bazı kapsamlar içinde bulunuyor ise ”EVET” bankalar faizsiz olarak kredi sağlamaktadır. Hangi banka bu kapsamda olan engellilere faizsiz konut kredisi veriyor diyorsanız, T.C. Ziraat bankası olduğunu sizlere tekrar söyleyebilirim. Fakat burada engellilere hangi hallerde faizsiz konut kredisi Ziraat bankası verdiğine gelmeden konuya bir açıklık getirmem gerektiğini düşünüyorum. Evet Ziraat bankası aşağıdaki yer alan engelli vatandaşlarımıza sadece TOKİ üzerinden konut alımlarında faizsiz olarak konut kredisi imkanında bulunmaktadır.

 • TOKİ engelli vatandaşlarımız için farklı bir çok imkanlar sağlamaktadır. Ayrıca faizsiz kredi kullanmaya hak sahibi olmasalar dahi bazı ayrıcalıklar da bulunmaktadır. Bu ayrıcalıkların neler olduğunu merak eden arkadaşlarımız TOKİ Engelli Kontenjanı için ayrılan imkanların neler olduğunu bu adres üzerinden araştırmasını yapabilirler. Şayet sizlerden TOKİ engelli avantajlarından yararlanmak isterseniz. Geç kalmış sayılmazsınız. Vermiş olduğumuz adres üzerinden tüm bilgilere ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bu önemli bilgiyi de sizlere aktardıktan sonra sıra şimdi geldi. Hangi kapsamda bulunan engelli vatandaşlarımız konut kredisi kullanabilir.

Kimler TOKİ Faizsiz Olarak Ziraat Bankası Konut Kredisi Kullanabilir?

 1. Harp yada vazife mamulü olup hayatını kaybeden şehitlerimizin yakınları yani dul ve yetim kalanlar.
 2. Vazife ve harp mamulü olan vatandaşlarımız.
 3. 15 Temmuzda bizim için hayatını ortaya koyan Gazilerimiz.
 4. Harp ve vazife malul aylığı alırken, faizsiz konut kredisi kullanamayanların dul ve yetim kalanları.

TOKİ, SGK ve Ziraat bankası tarafından faizsiz konut kredisi protokolünün detaylarına BURADAN ulaşım sağlayabilirsiniz. Merak ettiğiniz tüm sorularınızın yanıtları vermiş olduğumuz bağlantıda mevcuttur. Son olarak yine merak edilen bir konumuz ev alacak olan engelli vatandaşlarımıza bir indirim uygulaması oluyor mu?

Ev Alacak Engellilere İndirim Uygulanılıyor Mu?

Ev sahibi olmak isteyen engelli vatandaşlarımız için ne yazık ki indirim yapılacak diye bir kanun bulunmamaktadır. Bu konu tamamen evi satın alacağınız kişinin inisiyatifine kalmış bir durum olmaktadır. Konut kredisi çekecek olan engelli vatandaşlarımız için faiz indirimi var mı? diye soracak olursanız. Bu konu bankalara ve sizin atacağınız adımlara göre değişiklik göstermektedir. Bunun en büyük nedenini görecek olursak, 2023 emekli engelli maaşını taşımanız gerekeceğinizi sizlere söyleyebilirim. Bunu yapmanız halinde promosyon kapsamı altında emekli maaşınızı taşımanız halinde engelli vatandaşlarımız faiz indirimli konut kredisi kullanabilmiş olurlar. Engelli vatandaşlarımız için  indirimli olarak konut kredisini bu şekilde sağlayan 3 bankamız bulunmaktadır. Bu bankalarımız ise,

 1. En başta tabi ki Ziraat Bankası olmaktadır.
 2. İkincisi Türkiye Halk bankası
 3. Üçüncü sırada ise Vakıfbank yerini almaktadır.

Bu bankaların haricinde başka yok mu? diye merak eden arkadaşlarımız için şunu söyleyebilirim. Diğer bankalarımızın bir çoğu az önce yukarıda da bahsetmiş olduğum üzere, ancak  sadece emekli maaşını taşıyarak, promosyon sağlamış olmalarıdır. Ve bu sayede de belki sizlere indirimli konut kredisi kullandırabilirler. Bunlar sadece tahmini bilgiler olmaktadır. Promosyon demişken, En Çok Emekliye Promosyon Parası Veren Bankaların hangileri olduğunu sayfamızda sizlere sunduk. Dilerseniz girip bilgi alabilirsiniz. Şimdiden sizlere hayırlı olsun dileklerimizi sunup konumuzu burada sonlandırıyoruz. Bizleri takip etmeniz halinde tüm haberlerden güncel bir şekilde doğrularla haberdar olabilirsiniz.😉

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın