Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

Engelli Raporuna Araç Kredisi Veren Bankalar (Faiz Hesaplama)

Malul emekli veya 2022 engelli maaşı alanlara araç kredisi veren bankalar hangileri? Faiz oranlarıyla birlikte sizler için hesaplama tablosunu bu bankalara göre oluşturduk. ÖTV muafiyetli sıfır yada 2.el otomobil araç alacak engellilerimiz bu krediye şartlara da sahip olmaları durumunda başvuru yapabilirler. Başvurularını yaparken de mutlaka önceden gerekli evrakları tanzim etmeleri gerekir.

Engelli Raporuna Araç Kredisi Veren Bankalar (Faiz Hesaplama)

Engellilerin araç kredisi çekebilmesi için şartların neler olduğunun yanı sıra aşağıda makalemizde konu ile alakalı ilgilinizi çekecek bir çok başlığa da yer vermiş bulunmaktayız. Bunların en başında ise engellilere araç kredisi veren bankaların uygulamış oldukları faiz oranlarının kaç olduğudur. Bankaların 2023 yılında güncel olarak faiz verilerini de sizlerle paylaştık. Bununla kalmayıp en üst vadeye göre sizler için geri ödeme planını da hesaplamasını yaptık. Engelliler araç kredisi başvurularını nasıl yapacaklarını ise iki şekilde anlattık. Bunlardan biri 0 km araç alacaklar için oto bayileri üzerinden yapacak olan engelli vatandaşlarımız olanıdır. Bir diğeri ise hem sıfır km hem de 2.el araç satın almak isteyenler için bankaların vermiş olduğu taşıt kredisidir.

Neler Var?

Engellilere Bankalar Taşıt Kredisi Veriyor Mu? Başvuru Şartları Nedir?

Engelli vatandaşlarımız ÖTV muafiyetli sıfır araç alabileceğini biliyoruz. 2023 yılı içerisinde Honda, Fiat, Renault ve Toyota gibi bir çok markalardan en yüksek limit olarak 450.500 TL kadar indirimli otomobil alabilirler. Oto bayilerinden satın alacağınız bu markalara ait sıfır km araç alımlarında ise kredi imkanlarından yararlanabileceksiniz. Peki ya engelli vatandaşlarımız bankalardan kullanabilirler mi? Evet tabi ki kullanabilir. Otomobil bayileri haricinde birde engellilere araç kredisi veren bankalar bulunmaktadır. Bu bankalar üzerinden de yine kredi kullanmanız mümkün olmaktadır. Otomobil bayilerinde olduğu gibi bankalardan da taşıt kredisi çekmek isteyen engelli vatandaşlarımızdan bazı şartlar istenmektedir. Şayet istenilen bu şartlara uygunlar ise evet çok rahat bir şekilde sıfır yada 2 el araç alabilmek için kredi kullanabilirler. Araç kredisi için engelli vatandaşlarımızdan, bankalar tarafından, istenen bu şartların en başında, malul veya %40 raporlu engelli aylığı alınmış olması gerekmektedir. Aranan diğer şartlara geçmeden önce ufak bir hatırlatma yapmak istiyorum. Bu belirlenen şartların tüm 0 ve 2.el araç kredisi kullandıracak olan bankalar için, hepsinde aynı şartlar olduğunu da bilmenizi isterim. Şimdi istenilen şartları görebiliriz.

 1. Başvuruda bulunacak kişinin 18 yaşını doldurmuş olması, hatta 18 yaş üstü olması gerekir.
 2. Bankaların belirlemiş olduğu araç kredisi için üst yaş sınırını yani 65 ila 70 yaş sınırını geçiyor olmamanız gerekir.
 3. 2023 engelli aylığı veyahut ta malullük aylığı almanız gerekir.
 4. Findeks KKB notunuzun istenilen seviyede olması gerekir. Bunu da sizler KKB Kredi Notu Hesaplama Nasıl Yapılır? (Hemen Öğren)adresi üzerinden anında yapabilirsiniz. Ayrıca en yüksek ve en düşük notu da yine vermiş olduğumuz adresten öğrenebilirsiniz.
 5.  Kredi çekmeye karar verdiğinizde ilk olarak hane geliriniz hesaplanmaktadır. Dolayısıyla çekeceğiniz kredinin taksitleri hane gelirinize göre hesaplandığında, kanun kapsamında karşılıyor olması gerekiyor. (Bu konuyu aşağıda daha detaylı bir şekilde sizlere anlattık.) 
 6. Şayet 2. el araba almak için kredi çekmek istiyorsanız, 2.el araç kredisi için  satın alacağınız aracın pert yada ağır hasarlı raporu olmaması gerekir.
 7. İkinci el araç alacakların bankaların en fazla yaş aralığına uygun olarak araç alması gerekir. Buda  5 yaş araç için 48 ay, 8 yaş araç için 36 ay vade olarak geri ödeme yapar.
 8. Son olarak ise kredi çekecek olan engelli vatandaşımızın akli dengesi yerinde olması gerekir.

İstenilen bu şartlara uygun olmanız halinde bankalardan 0 yada 2. el araç kredisi çekebilirsiniz. Araç kredisini bankalardan yada alacağınız otomobil firmaları üzerinden de başvuruda buluna bilirsiniz. Peki, firma yada galeri yerine bankalardan doğrudan araç kredisi kullanmak isteyen engelli vatandaşlarımıza olanak sağlayan bankalar hangileridir. Başvuru için evrak gerekli midir? Sorularınızın cevapları yazımızın devamında.👇

0 Km ve 2.El Araç Kredisi Engellilere Veren Bankalar Hangileri? Gerekli Evraklar Neler?

Engelli vatandaşlarımız için ikinci el yada sıfır araç kredisi veren bankalar hangileri olmaktadır. Engelli vatandaşlarımıza tüm araçlar için kredi kullandıran bankalarımızı aşağıda liste halinde oluşturduk. Araç kredisi veren listede bulunan bu bankalarımız başvuruda bulunacak olan engelli vatandaşlarımızdan istemiş oldukları gerekli evraklar nelerdir? Bu sorunuzun cevabını da yine listenin alt kısmında paylaştık. Engellilere araç kredisi veren kamu bankaları dahil olmak üzere tüm özel bankalarımızın listesiyle yazımıza devam edelim. Sonrasında ise gerekli olan evraklara değinelim.

 1. İlk sırada Ziraat Bankası bulunmaktadır.
 2. İkinci sırada Türkiye Halk Bankası yerini almaktadır.
 3. Üçüncüde ise Vakıflar Bankası olmaktadır.
 4. Sonrasında sırası ile özel bankalar ING gelir.
 5. Denizbank
 6. Akbank
 7. Yapı Kredi
 8. Türkiye İş Bankası
 9. TEB (Türkiye Ekonomi Bankası)
 10. Şekerbank
 11. Garanti BBVA
 12. QNB Finansbank

Oluşturduğumuz listede de görmüş olduğunu gibi özel ve kamu bankalarımız dahil olmak üzere toplamda tam 12 tane banka engelli vatandaşlarımız için imkanlar sağlamaktadır. Tabi ki yukarıda vermiş olduğumuz şartları taşımaları halinde sıfır yada ikinci el araç kredi imkanlarından yararlanıp, kredi kullanabilirler.

Yukarıda vermiş olduğumuz istenilen şartlara uyum sağladığınızı düşünüyorsunuz. Hangi bankadan da kredi çekeceğimizi vermiş olduğumuz liste sayesinde gördünüz. Başvuruda bulunmak istiyorsunuz. Bu esnada hangi bankadan araç kredisi kullanmak isterseniz isteyin, sizlerden bazı evraklar isteyeceklerdir. İstenilen bu evraklar tüm bankaların tamamında aynı olmaktadır. Peki ya bu talep edilen evraklar nelerdir? derseniz. İşte cevabımız.

 • Şahsınıza ait olan aylık gelirinizi gösteren belgeniz olmaktadır.
 • Başvuruda bulunacak engelli vatandaşımıza ait olan kimlik belgeniz.
 • Bankalardan sıfır araç kredisi çekmek istiyorsanız. Alacağınız araca ait olan proforma fatura gereklidir.
 • 2.el araç alacaklar için ise satışı gerçekleştiren kişiye ait olan son motorlu araç tescil ve trafik belgesi gerekmektedir.

İkinci el yada sıfır araç kredisi veren bankalarımızın sizlerden istemiş olduğu evraklar bunlardır. Şartları gördük. Kredi imkanı sağlayan bankaları da öğrendik. İstemiş oldukları evraklarda hazır. Peki ya şimdi gelelim, ikinci el yada sıfır araç kredisi çektiğimizde faiz oranları ne kadar olacak. Buna göre en fazla ne kadar kredi kullanabilirsiniz? 2023 yılı bu ayki faiz araç kredisinin faiz oranlarını aşağıda sizlerle paylaştık.

2023 Engellilere Verilen Otomobil Kredisinin Faiz Oranları Kaç?

2023 yılında engellilere verilmiş olan araç kredisinin faiz oranları 0 ve 2. el olma duruma göre değişkenlik göstermektedir. Bununla birlikte oranlara bankadan bankaya göre de değişebiliyor. Değişmeyen tek şey ise engelli araç kredisini vermiş olduğumuz tüm bankalardan kullanabileceğinizdir. Engelli araç kredisini hangi bankadan çekmek isterseniz isteyin faiz oranları muhakkak hiç birin de aynı olmamaktadır.

Engelli araç kredisini ne kadar çekebileceğinizi belirleyen 2 tane unsur bulunmaktadır. Birincisi toplam hane geliriniz. İkinci ise satın almayı düşündüğünüz aracın sıfır yada ikinci el olması bankaların BDDK kapsamında verecekleri kredi üst limit olmaktadır.

 • Belirlenen bu değer içinde alınacak baz ise sıfır araçlarda fatura,
 • 2.el araçlarda kasko değeri ele alınarak hesaplanmaktadır.

Hesaplanan bu değere göre de aracınızın bedelinin ne kadarına kredi çekebileceğiniz ise tabloda mevcuttur.

Aracın Değeri Kredi Çekebileceğiniz Oran
0-120.000 TL %70
120.000-300.000 TL %50
3000.000,01-750.000 TL %30
750.000,01-1.500.000 TL %20
Alacağınız aracın bedeline göre kullanabileceğiniz araç kredisinin miktar oranları bu şekilde olmaktadır. Şimdi hane gelirine gelecek olursak; her ne kadarda araç bedelinin karşılığı olan oran kadar taşıt kredisi çekme hakkınız olmuş olsa da. Yeni çekmek istediğiniz araç kredisin aylık taksit ödeme oranı hane gelirinizin %50 tutarının üstüne çıkması mümkün olmamaktadır.
Bunu sizlere örnek ile daha detaylı bir şekilde anlatalım.
 • Diyelim ki; 150.000 TL değerinde bir araç almak istiyorsunuz. Kredi çekmek istediğiniz banka sizlere tabloda da gösterdiğim üzere %70 oranına kadar kredi imkanı sağlayacak .
 • Bu da ne yapar.  150.000 x %70 = 105.000 TL kadar kredi kullanabilir anlamına gelmektedir.
 • Sizlere sağlanmış olan bu kredinin aylık taksit ödemesi de diyelim ki; 2.500 TL olarak baz alalım.
 • Sizin hane geliriniz ise 4.000 TL  %50′ sini yani, yarısını karşılamıyor.
 • Maalesef ki, bu durumda araç kredisi için tüm şartlara uygun dahi olsanız onay almanız mümkün olmamaktadır.
 • Şayet maaşınız 5.000 TL ve üzeri ise işte o zaman kesinlikle bu kredi imkanından yararlanabilir. Ve başvurunuz onaylanmış olur.

Alacağınız araç için kredi imkanından ister banka isterse de galeri tarafından kullanın. Krediyi ne kadar kullanacağınızın hesaplaması her ikisi içinde aynı olmaktadır. Değişmez.

Hane geliriniz ve kredi kullanmak istediğiniz tutar için hesaplama yaptırmak isterseniz. Aşağıda bulunan yorumlar kısmında paylaşım yapabilirsiniz. Bizler sizin yerinize en kısa süre içerisinde hesaplamasını yapmış oluruz.

Şimdi sıra geldi, engelli vatandaşlarımıza araç kredisi veren bankaların faiz oranlarının ne kadar olduğuna. Siz değerli arkadaşlarım için bunu sıfır ve ikinci el araçlar için kullanılacak kredinin geri ödemesini  ve de vade süreleriyle birlikte tablo oluşturduk.

ŞUBAT 2023 ARAÇ KREDİSİ
BANKA SIFIR 2. EL
Ziraat Bankası  48 AY %1.61  48 AY %1.59
Vakıfbank 48 AY %1.59 48 AY %1.59
HALKBANK 48 AY %1.59 48 AY %1.61
ING 60 AY %1.69 60 AY %1.69
TEB 36 AY %3.20 36 AY %3.20
Şekerbank 48 AY %3.83 48 AY %3.83
Denizbank 48 AY %2.72 48 AY %2.72
AKBANK 48 AY %1.99 48 AY %2.05
Garanti Bankası 48 AY %2.39 48 AY %2.39
İş Bankası 48 AY %2.05 48 AY %2.05
BURGANBANK
QNB Finansbank 48 AY %2.97 48 AY %2.97
Fibabanka 48 AY %2.09 48 AY %2.09
Yapı Kredi 48 AY %2.49 48 AY %2.49

Sizlerin de gördüğü gibi engelli vatandaşlarımız için araç kredisi veren bankaların faiz oranlarını bu şekilde olmaktadır. Buna dayanarak ne kadar kredi kullanabileceğinizin hesaplamasını da sizler için yaptık. Şimdi sıra geldi bu faiz oranlarına göre araç kredisi hesaplaması ve geri ödeme planı nasıl olmaktadır. Haydi gelin hep birlikte görelim.

Engelli Araç Kredisi Hesaplama (48 Ay Geri Ödemeli)

Engelli vatandaşlarımız için araç kredisi hesaplama tablosu oluşturduk. Oluşturduğumuz bu tabloda bu ay için en düşük araç kredisi veren bankanın faiz oranını baz alarak yaptık. İkinci el ve sıfır araç kredisinin geri ödeme hesaplamasını yapmadan önce önemli bir konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum. Kullanacağını kredinin geri ödeme vadelerini belirlerken de aracın bedelinin etkin olması önemlidir. İkinci el ve sıfır araç kredisinin geri ödeme vadelerinin ne kadar olacağının da belirlenmesi yine kasko ile fatura bedeli baz alınarak hesaplama yapılmaktadır. En az 12 ay olarak, en fazla ise 48 ay şeklinde geri ödeme vadesine göre yine BDDK tarafından belirlenen bu tutarların hesaplamasını tablada oluşturduk.

Aracın Fatura Bedeli & Kasko Bedeli En Fazla Yapılabilecek Vade
120.000 TL 48 ay
120.000 TL _ 300.000 TL 36 ay
300.000 TL _ 750.000 TL 24 ay
750.000 TL _ 1.500.000 TL 12 ay
Araç kredisi için  hesaplama yapmak adına ise 3 ay ödemesiz imkan sağlayan Vakıfbank’ ı tercih ettik. Fakat sadece bu tercihi engelli vatandaşlarımızın araç kredisi çekmek için 3 ay ödemesiz olanak sağladığından dolayı yapmadık. Bu ay için en düşük faizli olarak taşıt kredisi vermesi de Vakıfbank’tan yana tercih yapmamızı etkiledi.
 • 2023 yılı ŞUBAT ayı için 48 ay geri ödeme planı olarak Vakıfbank %1.59 faiz uygulamaktadır. Bu faiz oranına göre en çok 150.000 TL çekebileceğinizi baz alarak araç kredisinin geri ödeme planını siz değerli arkadaşlarımız için aşağıda tablo üzerinden oluşturduk.
Çekeceğiniz Miktar Vadesi Aylık Ödemesi Toplam Maliyeti
150.000 TL 12 Ay 14.103,92 TL 169.247,04 TL
24 ay 7.848,25 TL 188.358,08 TL
36 ay 5.798,33 TL 208.739,93 TL
48 ay 4.799,18 TL  230.360,35 TL

Şayet sizlerde farklı miktarlarda taşıt kredisi çekmek isterseniz. Bunu bize yorumlar kısmında eletmeniz durumunda yine sizin için hesaplamasını yaparak dönüş yapabileceğimizi unutmayın derim.

Tabi şunu da unutmayın derim. Yapmış olduğumuz bu ikinci el ve sıfır arabalar için kredi hesaplamalarına sigorta ve kasko gibi bedelleri dahil etmedik. Engelli vatandaşlarımıza bankalar taşıt kredisi veriyor mu? % 40 raporu ile  hangi bankalar ne gibi şartlarla verir? Gerekli evraklar ve faiz oranına göre geri ödeme planı sizin için uygun olduğunu düşünüyor iseniz. Araç kredisi başvurusu için nasıl bir yol izleyeceğinizi de aşağıda kısaca bahsettik.

Araç Kredisi Başvurusunu Engelliler Nasıl Yapabilir? (ÖTV İndirimli Dahil)

Öncellikle şunu bilmenizi isterim. Engelli taşıt alımlarında 2 farklı şekilde kredi kullanabilirsiniz. İlki özellikle 0 araç almanız halinde, alacağınız galerinin anlaşmış olduğu bankalar üzerinden olmaktadır. Şayet tercihinizi bundan yana yapmak isterseniz. Başvuruda bulunmak için gelirinizi gösteren belgeye ihtiyacınız olacaktır. Bunun yanında birde tabi ki engelli raporunuz (uzuv kaybı yoksa en az %90) talep edilmektedir. Engelli araç alımında kredi kullanacağınız ikici yöntem ise bankalardan geçmektedir. Engellilere araç kredisi veren bankalardan da 0 yada 2.el araç kredisi kullana bileceğinizi yukarıda detayları ile ele almıştık. Bankalara başvuruda bulunmak için ise yine,

 • %40 üzeri raporunuz gerekecektir.
 • Sonrasında şahsınıza ait olan gelir belgeniz,
 • Alacağınız araca ait ruhsat yada fatura belgeleri
 • Son olarak ise kimlik belgeniz yeterli olacaktır.

Engelli araç alımı yaparken, kredi kullanımınızı galeri tercihinden yana kullanmak isterseniz, sadece yukarı da bahsi geçen evrakları vermeniz yeterli olacaktır. Başka bu konuda yapacağınız herhangi bir işlem olmamaktadır. Fakat engelli araç alımını bankalardan yana kullanmak istediğini de bir kaç başvuru seçeneğiniz olacaktır. Bunlar ise şu şekilde olmaktadır.

 1. İlk olarak tercihinizi yaptığınız bankanın internet sayfası üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz.
 2. Bankaya ait olan mobil uygulamayı telefonunuza indirerek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.
 3. Telefon bankacılığı üzerin den de yapabileceğinizi unutmayın.

Şubeye gitme derdi olmadan bu yollar sayesinde başvuruda bulunabilirsiniz. Yukarıda sıralamış olduğumuz bu yollarla yapacağınız başvurular ön başvuru olarak değerlendirilmektedir. Bundan dolayı da açıkçası bu sistemi şahsen ben çokta fazla tavsiye de bulunmuyorum. Bana soracak olursanız, tüm bunların yerine eğer imkanınız varsa aşağıdaki yöntemi kullanarak başvuru yapmanızı tavsiye ederim.

 1. Faiz oranları ve ödeme yöntemi, kafanıza yatan araç kredisi kullanacağınız bankanın şubesine şahsen kendiniz gidin.
 2. Bireysel müşteriler departmanından başvuru için sıranızı alın.
 3. Sıranız geldiği zaman satın alacağınız araca ait olan belgeleri sunarak, kredi imkanından faydalanmak istediğiniz için beyanda bulunun.
 4. Hiç beklemeden işlemleriniz anında o dakika başlamış olacaktır. Sonuç olarak eğer krediniz onay alırsa yapacağınız sözleşmeyle gün içinde araç kredinizi kullanabileceksiniz. En azından bekleme derdiniz olmayacak.

Bu yöntemi kullanmanız halinde vaktinizi onaylandı mı? onaylanmadı mı? diye düşünerek geçirmiş olmayacaksınız. Kafanızda bin bir türlü sorular olmayacak o dakika her şey gözünüzün önünde sonuçlanmış olacağını unutmayın.

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın