Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

Engelli Evde Bakım Maaş Parası Yatan 81 İl Hangileri? (2022 Ağustos)

Engelli evde bakım maaş parası çoğunlukla her ayın 10 ila 17 arasında yatmaktadır. (2022 Ağustos ayında da muhtemelen bu tarihleler arasında yatacaktır.) Her şehre göre de farklı günlerde yatar. Bu nedenle engelli evde maaş parası yattı mı? Hangi illere yattı? Bu ikinin sorunun yanıtı yatan illerimize göre farklı tarihler de sayfamızda tablo halinde görmektesiniz. Engelli evde bakım maaş parası yatan tüm illerimizi ödeme yapıldığı güncellediğimiz tablomuzun haricinde sizlere konu ile alakalı farklı başlıklar altında da bildiler verdik. Bunlar neler derseniz.

Engelli Evde Bakım Maaş Parası Yatan 81 İl Hangileri? (2022 Ağustos)

1- Engelli evde bakım maaş başvuru şartları nedir? 2- Başvuru şartları içinde yer alan kişi başı düşen hane geliri nasıl hesaplanır? 3- En son dakika güncel olarak evde engelli bakım maaşı miktarı zamanlı kaç para tır. Son olarak ise engelli evde bakım maaşınızın kesimle sebepleri neler olabileceğidir. Evde engelli bakım maaşı nasıl alınır dahil olmak üzere toplamda bu 5 sorunun cevabını yanı sıra merak ettiğiniz farklı sorular eğer ki varsa da yorumlarda iletmeniz durumda cevapladığımızı da bilmenizi ayrıca da isterim.

Neler Var?

Evde Engelli Bakım Maaşı Alma Nedir?

Evde engelli bakım maaşı alma nedir? Konumuza başlamadan önce bunu sizlere doğru bir şekilde aktarmak istedim. Neden mi? Sebebi şöyle bir etrafımıza baktığımızda bir çok kişi evde engelli bakım maaşının ne olduğunu yanlış yada eksik biliyor. Doğru ve eksiksiz bir şekilde hemen sizler için açıklamak istiyorum. Evde engelli bakım maaşı.,

Kendisine bakabilecek durumda olmayan, yaşlı vatandaşlarımıza yada engelli vatandaşlarımıza bakmakla yükümlü olan kişilere Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilecek olan bir yardım parası olmaktadır.

Dediğim gibi etrafımızdaki bir çok vatandaşımız bu yardım parasını sadece engellilere yada engelli vatandaşlarımıza bakan kişilere veriliyor diye biliyor. Kimileri de sadece yatalak hastalara yönelik verildiğini bilmektedir. Halbuki işin doğrusu kendi ihtiyacını yani tuvaletini, temizliğini yada yemek gibi ihtiyaçlarını karşılayamayan herkese bu imkan sağlanmaktadır. Zaten böyle olan kişiler tıbben engelli bir birey olarak görülmektedir.

Buraya kadar yanlış bilinenlerin doğru açıklamasını yaptık. Peki ya evde engelli bakım maaşı almanın şartları var mı? Şimdi gelin hep birlikte bu sorumuza cevap bulalım.

Evde Engelli Bakım Maaşı Almanın 3 Şartı Nedir? Kimlere Verilir?

Evde bakım parası maaşı şartları var mıdır? Bu bakım parası kimlere verilir. Evet arkadaşlar öncelik ile bu konuya şu bilgiyi vererek başlamak istiyorum. Tabi ki bu maaştan yararlanmanın bazı şartları vardır. Evde bakım parası olarak bilinen evde engelli bakım maaşı engelli bireyimize bakan kişiye verilmektedir. Kısacası şu anlama geliyor ödenen bu para ödeneği engelli olan kişiye ödenmemektedir. Yani engelli maaşı olarak bilinen maaş ödeneği değildir. Önemli olan bu bilgiyi de sizlere aktardıktan sonra şimdi gelelim. Evde engelli bakım parası maaşını alabilmenin 3 şartına. Bu sorunuzun yanıtını da daha anlaşılır olması sebebi ile aşağıda maddeleyelim. Sonrasın da ise kimlere verilir? Sorunu cevaplamaya geçebiliriz.

Evde Engelli Bakım Parası Maaşı Almanın 3 Şartı:

 1.  Öncelik ile devlete ait olan hastanelerden yani devlet hastanelerinden alınması gereken engelli raporunun olması.
  • Bu raporu alacak olan kişi şayet 18 yaşından küçük ise; yapması gereken ”ÇÖZGER” raporunun üzerinde ”ÖZEL KOŞUL GEREKSİNİMİ VARDIR  yani (ÖKGV) ibaresinin işaretli olması gerekmektedir.
  • Eğer 18 yaş üstü kişiler tarafından alınacak ise; alacakları engelli raporunda da TAM BAĞIMLI” kısmının işaretli olması gerekmektedir.
 2. Sosyal hizmetler tarafından belirlenmiş olan yetkili kişilerin yaptığı sosyal inceleme sonrasında engelli kişinin bakıma ihtiyacının olduğu tespit edilmiş olması gerekmektedir.
 3. Muhtaçlık sınırına takılmıyor olmanız gerekmektedir.
  • Bakıma muhtaç olan engelli bireyin toplam hane geliri hesaplandığı zaman kişi başına düşen gelir asgari ücretin 3’te 2 sinden fazla olmaması gerekmektedir.

Örnek olarak; Diyelim ki hanede 6 kişi bulunuyor. Bu 6 kişiden sadece 2 kişi çalışmakta. Şuan ki asgari ücreti baz alarak hesaplayacak olursak; Yani 4.253,40 TL üzerinden hesaplayacak olursak, çalışan 2 kişinin maaşlarının toplamı 4.253.40 * 2 = 8.506 TL olacaktır. Hanede toplam 6 kişi yaşadığına göre 8.506/6= 1.417 TL kişi başı gelir düşmektedir. Asgari ücretin 3’te 2’side 2.835 TL olduğundan dolayı bu kriteri sizler taşımış olursunuz. Şayet sizlerde bu şekilde aldığınız maaşa göre bir hesaplama yaptırmak isterseniz bizlere yorumlar kısmından iletebilirsiniz. Yapmanız gereken sadece hanede yaşayan kişi sayısını belirtmek ve almış olduğunuz maaşı yazmak olacaktır. Sizler için mutlaka gün içerisinde muhtaçlık sınırının hesaplamasını bizler yapabiliriz.😉

Evde Engelli Bakım Parası Maaşı Kimlere Verilmektedir?

 1. Belirlenmiş olan şartlara uyum sağlayan, engelli bireyimize günde en az 8 saat bakacak olan kişilere. (İkametgahı aynı olan kişilerden aranmaz)
 2. Engelli tarafından vasi tayin edilmiş olan kişilere. (İkametgahı aynı evde olan bakıcılar için bu gerekmemektedir.)
 3. Herhangi bir yerde maaşlı olarak çalışmayan kişilere.

Evet arkadaşlar evde engelli bakım parası maaşı alma şartları ve kimlerin alabileceğine dair bilgiler bu şekilde olmaktadır.

Şartları yukarıda gördünüz. Şayet sizlerin de etrafınızda bu şartlara uygun bir engelliniz bulunuyor ise engelli bakım maaşı başvurusunu gerçekleştirebilirsiniz. Bunun içinde izlemeniz gereken yolları yazımızın devamında sizler için paylaştım.

Evde Engelli Bakım Maaşı Başvuru Nasıl Nereye Başvurulur? Gerekli Evraklar Neler?

Evde engeli bakım maaşı başvuru nasıl ve nereye başvurulur? Gerekli evraklar nelerdir? diyorsanız bu sorularınızı hemen sizler için cevaplamak istiyorum. Bunu il ve ilçe de ikametgah eden kişiler için iki yer ve yöntem ile yanıtlayacağım. Daha sonra da evde engelli bakım maaş parası için başvuruda bulunacağınız adrese götürmeniz gereken gerekli olan evrakların neler olduğunu da yazımızın devamında paylaşacağım.

 • İLDE İKAMETGAH EDENELER: İl yani şehirlerde ikametgah edenler Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne başvurularını yapabilir.
 • İLÇEDE İKAMETGAH EDENLER: İlçe ve kasabalarda ikametgah edenler Sosyal Hizmet Merkezlerine evde engelli bakım maaş parası için başvurularını yapabilirler.

Başvuruyu engelli bireyin vasisi olarak belirlenen kişi yapabilir. Yapılacak olan başvuru esnasında istenilen evraklar ise aşağıda sırası ile verilmiştir.

EVDE ENGELLİ BAKIM MAAŞI İÇİN GEREKLİ OLAN EVRAKLAR:

 1. Bakacak olduğunuz engelli kişiye ait olan engelli raporu
 2. Engelli aylığı için doldurmanız gereken başvuru dilekçesi
 3. Engelli için vasi kararı varsa eğer vasi belgesi
 4. Engelli kişinin anne ve babası ayrı ise mahkeme kararı
 5. Bakıcı ve engelliye ait nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 6. Hanede kimlerin yaşadığını kanıtlayan ikametgah belgesi
 7. Hanede bulunan ve çalışan kişiler ait olan gelir belgeleri
 8. Üzerlerine kayıtlı olan, varsa kira ve mal varlığını gösteren belgeler
 9. Engelli kişiye ait olan son 6 ayda çektirilmiş 2 adet vesikalık fotoğraf
 10. Engelli okuyorsa eğer tahsil belgesi

Tam 10 tane bu şekilde belge ve evrak istenmektedir. Engelli bakım maaşı için başvuruda bulunulacak olan il, ilçeye göre adresleri ve gerekli belgeleri sizler için paylaştık.

Süreç nasıl ilerliyor derseniz. İstenilen bu belgeler ile başvurularınızı ilgili adrese yapıldıktan sonra değerlendirme heyetinin engelli vatandaşımızın hanesine ziyaret etmesiyle başlamış olacaktır. Şayet heyet yapılan bu değerlendirme aşamasında bakıma muhtaç olduğuna kanaat getirse rapor hazırlayacaktır. Böylece gerekli belgelerin tanzimiyle içinde bulunan ay itibarıyla engelli bakım maaşı başvuruda bulunan kişiye bağlanmış olacaktır.

Hangi Durumlarda Engelli Bakıcı Aylığı Kesilir? (Nedenleri)

Hangi durumlarda engelli bakıcı aylığı kesilir? Nedenleri nelerdir? Bu sorunun cevabının yanı sıra engelli aylığı alanların mutlaka bilmesi gereken 37 tane konuyu sizler için burada paylaşmak istiyorum. Bana kalırsa muhakkak engelli bakıcı aylığı alanların daha sonra istem dışı bir hadiseyle baş başa kalmaması adına mutlaka vereceğim bilgileri dikkate alması gerektiğini düşünüyorum. Bu sebepten dolayı da bunlara yazımızda yer vermek istedim.

 1. Kesinlikle engelli raporunuzun süresi bitmeden yetkili kişilere bilgi verilmeli. Ardından hemen yeni rapor teslim edilmelidir. Aksi taktirde engelli bakıcı maaşı kesilebileceğini bilin.
 2. Şayet yenilemiş olduğunuz engelli raporunda ”Ağır Engelli” ibaresi kalkarsa, bakıcı maaşınızın işte o zaman kesilmiş olur.
 3. Hanenizde ki gelir muhtaçlık sınırının üzerine geçecek şekilde artarsa eğer bakıcı maaşınız kesilmiş olur. Hanede iş başı yapan olursa, muhakkak ilgili kurumlara bilgi vermenizi öneririm.
 4. Aylık ödeme miktarı zamlı memur maaş katsayısın 1000 ile çarpımı ile bulunmaktadır.
 5. Maaş kesilmesinin sebebi ortadan kaybolursa, yeni den engelli bakıcı maaş başvurusunda bulunmanız gerekir.
 6. Acil olan engelli bakıcı başvurularına öncelik tanındığını bilin. Böyle bir durumdaysanız eğer muhakkak acil olduğunun bilgisini verin.
 7. Engellinin vefat etmesi halinde en fazla 15 gün içinde kuruma bildirim yapmanız gerekmektedir.
 8. Adres değişikliği yaşanması durumunda mutlaka kuruma haber vermeniz gerekmektedir.
 9. Engelli maaşı alan kişilerin aylıkları, yaşlılık maaşları, evde bakım maaşı gelir ölçümünde hane gelirine dâhil edilmez.
 10. Maaş kesintisinde nedeni öğrenmek için muhakkak yazılı olarak başvuruda bulunarak sorgulama yapmalısınız.
 11. Bir hanede en fazla 2 tane ”Ağır Engelli Raporlu” bakımı için maaş bağlandığını bilmeniz gerekir.
 12. Eşinden ayrı yaşayanlarda hane gelirine tabi tutulmaktadır.
 13. Otomatik olarak engelli bakıcı maaşları Ziraat bankası üzerinden verilmektedir. Eğer ki farklı bir bankalardan almak isterseniz bunu yetkililere bildirmeniz gerekecektir.
 14. Engellinin çocuğunun özel okula devam etmesi engelli bakıcı maaş alınmasına mani değildir.
 15. Herhangi bir sebepten dolayı engelli bireyin hastaneye yatması halinde bunu kesinlikle yetkililere bildirmeniz gerekmektedir.
 16. Yetkili kişilerin yapmış olduğu ev ziyaretin de şayet ki engellinin bakıcısının olmadığı gözlemlenirse maaş o an kesilmektedir.
 17. Bakıcı değişimi yapılması halinde kesinlikle yetkili kuruma bilgi vermeniz gerekmektedir.
 18. Engelli kişiye bakan kişi yaz döneminde bir kaç aylığına tatile yada başka bir yere gitmesi halinde mutlaka gitmeden önce bildirim yapması gerekmektedir.
 19. Engelli bireylere verilen bakım maaşı için yaş sınırı olmamaktadır.

  blank

  Hangi-Durumlarda-Engelli-Bakıcı-Aylığı-Kesilir

 20. Şayet ki bakıcının da engeli varsa eğer, engelli yakınına bakıcı olamaz. Engel oranı 570 üzerinde olan kişilerin bakıcı olmaları halinde mutlaka sosyal hizmetler müdürlüğünden gerekli bilgileri almaları gerekmektedir.
 21. Engelli maaşı alan kişilere ayrıca birde bakım maaşı da bağlanabilmektedir. Burada önemli olan husus; Bakım maaşının hane gelirine eklenmesi durumunda, engelli maaşı için gereken kişi başı gelirin asgari ücretin 3/1’inden az olması gerekir.
 22. Gelir ölçümü yapılırken,  hanedeki çekmiş olduğunuz kredinin ödemeleri, haciz ödemeleri hiçbir şekilde hesaba katılmadan hesaplaması yapılmaktadır.
 23. Yönetmenliğe göre hanede evli olan diğer kardeşlerin gelirleri yapılan hesaba dahil edilmez. Fakat hane gelirindeki maaşlara ilave olan ek mesai ücretleri, yada avans gibi yan ödemeler gelire dahil edilmektedir.
 24. ÖTV istisnalı alınan araçların, alım ve satımı konusunda bildirim yapılası gerekir. Bu araçlar, evde bakım maaşının kesilmesine neden olmaz fakat, alınan araç muhtaçlığın değerlendirilmesinde kesinlikle dikkate alınmaktadır.
 25. Evde engelli bakım maaşı kesinlikle haczedilemez.
 26. Evde engelli bakım maaşı gösterilerek, kesinlikle banka kredilerinden yararlanılamaz.
 27. Eğer ki engelli birey bakım kurumlarına gönderilmiş olur ise evde engelli bakım maaşı işte o zaman kesilmiş olacaktır.
 28. Herhangi bir sebepten dolayı engelli kişinin bir süreliğine bakım evinde kalması durumda yetkililere kesinlikle bilgi verilmesi gerekmektedir. Bu durumda bakıcı olan kişilerin maaşları kesilmiş olmaz. Engelli ailelerinin sosyal hayata katılımın sağlanması amacıyla bazı hususlar bulunmaktadır. Bunlar evde bakım maaşı alınan engelli bireyin Bakanlığa bağlı olan ve gündüz hizmet veren aile danışma ve rehabilitasyon merkezlerinin bakım ve rehabilitasyon hizmetlerinden haftada 16 saati geçmemek kaydıyla faydalanmaları ve (2010/12) kapsamında olan Geçici ve Misafir Olarak Bakım Hizmeti Genelgesi uygun olan bakım ve rehabilitasyon merkezinde 1 sene içerisinde en fazla 30 gün olmak kaydı ile geçici ve misafir olarak kalması halinde bakım maaşı kesilmemektedir.
 29. Engelli kişilerin anne ve babaları boşanmış ise velayeti almayan ebeveyni tarafından bakılması halinde bakım maaşı bağlanmaktadır. Yani örnek verecek olursak; velayet babada iken annesi tarafından bakılacak olması hali gibi. Fakat yönetmeliğin ilgili maddeleri gereğince velayeti alan ebeveynin geliri ayrı hanede oturuyor olsa da hane gelirine dâhil edilmektedir.
 30. Ev sahibi olmak evde engelli bakım maaşı almaya engel olmamaktadır. Fakat mutlaka yeni bir ev alınması halinde bildirim yapılması gerekir. Alınan evi kiraya vermeniz halinde her türlü kira geliri hane gelirine dahil edilmektedir.
 31. Görme engeli olan bireylerin özür durumuna göre eğitsel, sosyal ve mesleki rehabilitasyonları nedeniyle yatılı kaldıkları durumlar hakkında; (2012/8) Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanmış olan 20 Şubat 2012 tarihli Genelgede bu durumlarda evde bakım maaşlarının kesilememesi konusunda açıklama yapıldığının bildirimi verilmiştir.
 32. Ayrı evde yaşamadığı halde eş, çocuk, evli olmayanlar, kardeşlerin gelirleri hane geliri hesaplamasına dahil edilmektedir.
 33. Evde engelli bakım maaşının, Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıfları tarafından verilmektedir.
 34. Evde engelli bakım maaşı alan annelerin sigortalı yapılarak, emekli olmaları hakkındaki çalışma ile ilgili henüz yasal bir düzenleme olmamaktadır.
 35. TSK’da muvazzaf personel olup OYAK kesintisi olanların kesintileri hane gelirine dahil edilmemektedir.
 36. Evde bakım maaşı alınan engelli bireyin çalışıyor olması bakım maaşının bağlanmasına engel olmamaktadır. Burada önemli olan engelli kişinin alacağı maaş ile hane gelirin artması durumunda kişi başına belirlenen tutarı geçmemiş olmasıdır. Ayrıca engelli bireyin bakım ihtiyacının olması ve ilgili heyetin kararına kalmış olacaktır. Burada bakım yapan kişinin, engelli bireye mesai saatleri içinde refakat etmesi şartı aranabilir.
 37. Ticari faaliyetlerle uğraşan engelli yakınlarının gelirinin hesaplanmasında toplam gelirinden yapılan  giderlerin düşülmesi hainde kalan sonraki tutar dikkate alınmaktadır.

Görmüş olduğunuz bu 37 tane neden söz konusu olması halinde evde engelli bakım maaşları kesilmektedir. Böyle bir durum ile karşılaşmamak adına mutlaka yukarıdakileri dikkate almanızı öneririm.

Evde engelli bakım maaşının kesilme sebeplerini nedenleri ile gördüğümüze göre şimdi sıra geldi 2022 yılında evde engelli maaşının ne kadar olduğuna.

1 2 Kişilik Evde Engelli Bakım Maaşı 2022 Yılında Kaç Para Oldu? (Zamlı Hesaplama)

2022 yılında 1 ve 2 kişilik evde engelli bakım maaşı ne kadar? Bunun hesaplamasını şu şekilde anlatabilirim. Memurlara yapılan enflasyon zamları ile birlikte evde bakım maaş parası da artmış olmaktadır. 2022 Temmuz ayına kadar zamlı olarak ise evde bakım maaşı 2.354 TL olarak bağlanmaktadır. Bu miktar sadece 1 engelli bakımı için verilmektedir. Şayet aynı evde 2 engelli birey varsa eğer yine bakıcıya 2. bir engelli bakım ödeneği sağlanmaktadır. Bu durumda hesaplaması 2.354 TL * 2 = 4.708 TL şeklinde olmaktadır. Evde bakım maaşı ne kadar oldu diyenler için yılın ilk yarısı 1 ve 2 kişilik için hesaplamasını sizler için bu şekilde yaptık.

2022 yılının Ağustos ayında gelecek olan memur zamlarıyla yeni evde bakım maaş miktarının ne kadar olacağını da yine sizler için hesaplamasını sayfamızda yapacağımızı bilin. Muhtemelen Ağustosun ilk haftasında enflasyon farkları da belli olmuş olur.

Önemli Bilgi; Engelli bakıcı maaşı miktarının kaç TL olacağı ”Memur maaş katsayısına göre hesaplanmaktadır.” Hesaplama formülü ise şu şekilde olmaktadır.

Memur Maaş Kat Sayısı x 1000 = ?

Örnek verecek olursak; Şuan ki memur maaş kat sayısı Temmuz ayı itibari ile 0,235445 TL seklindedir. Buda yukarıda yapmış olduğumuz hesaplamaya göre 0,235445 x 1000 = 2.354 TL olmaktadır.

Evde Bakım Maaş Parası 2022 Ağustos Ayında Yatan İller Hangileri?

Evde bakım maaş parası 2022 Ağustos ayında yatan iller hangileri? Öncelikle şunu bilmenizi istiyorum. Artık muhtemelen engelli evde bakım maaş parası ödemeleri her ayın 15’den sonra hesaplara geçeceğinin bilgisini aldık. Eğer ki yatan illerimiz hangileri diyorsanız? Bunu sizlere diğer SED ödemesi sayfamda olduğu gibi bir birlikteliği burada kurmuş olursak sizlerin geri dönüşleri ile oluşturmuş oluruz. Birlikten beraberlik doğar diye boşuna dememişler öyle değil mi? Arkadaşlar.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü sadece evde engelli bakım maaş ücreti vermemektedir. Beraberinde  bir çok yardım parasını ihtiyaç sahibi ailelere sağlanmaktadır. Bunlardan bir tanesi okuyan öğrencilerimiz için sağlanmış olan Sosyal Ekonomik Destek yani kısaca  SED ödeneği olmaktadır. Bu ödeneği de evde engelli bakım parası gibi binlerce alan vatandaşlarımız bulunmaktadır. SED ödeneği de aynı evde engelli bakım parası gibi Türkiye genelinde tüm il ve ilçelere farklı tarihlerde yatmaktadır. Bu sebepten dolayı da daha önce SED Yardımı HAZİRAN 2022’de Ne Kadar? Yatan İller (YORUMLAR) ile birlikte bu vermiş olduğum bağlantıda oluşturduk. Sayfanın içeriğinde siz değerli arkadaşlarım gibi SED parası hesaplarına yatan arkadaşlarımızın geri dönüşlerine göre bir tablo oluşturduk. Orada kullandığım sistemin aynısını nasip olursa eğer artık sizler için de bu sayfa üzerinde hayata geçirmek istiyorum. Geri dönüşleri yapmanız halinde aşağıda 👇 oluşturduğumuz tablo üzerinde tarihlerine ve yatan illere göre izin veriri iseniz isminiz ile birlikte paylaşmış olacağız. 😊

2022 Yılı AĞUSTOS Ayında Evde Bakım Parası Yatan İllerimiz
Bakım Parasının Yatış Tarihi Bakım Parası Yatan İller Bildirim Yapan Kişiler

Yapmış olduğunuz başvurularınızın sorgulamasını e-devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/ashb-engelli-evde-bakim-odeme-sorgu bu adresi kullanarak yapabilirsiniz. Sormak istediğiniz sorularınızı ve konu hakkındaki görüşlerinizi yorumlar kısmında bekliyor olacağız.

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın