Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

Elektrik Faturasını Evde Azaltma Yöntemleri (Tasarruf Etmenin Tam 8 Püf Noktası)

Arka arkaya elektrik faturalarına yapılan zamlar benim gibi eminim sizleri de düşündürmeye başladı. Ben şuan 32 yaşındayım ve 32 yıldır elektrik faturası gelen zamların düşürüldüğünü ne gördüm nede duydum. Bu nedenle sanırım evde elektrik faturasını düşürmek için bizim bir şeyler yapmamız gerekiyor. Yani iş yine başa düşüyor. Benim gibi çözüm yolu arayan arkadaşlarımız için 2 farklı yöntem göstereceğim.  Evde elektrik faturasını azaltmanın ilk yolu kullanmış olduğunuz tarifenizi değiştirebilirsiniz. İkinci bir yol ise elektrik faturasını yükselten araç ve gereçleri daha tasarruflu bir şekilde kullanmaktan geçmektedir. Emin olun ki bu sayede benim gibi size gelen elektrik faturası da en az %50 düşmüş olacaktır.

Elektrik Faturasını Evde Azaltma Yöntemleri (Tasarruf Etmenin Tam 8 Püf Noktası)

Elektrik faturasını çok fazla miktarlarda ödeyenler, simdi sizlere elektrik faturasını evde azaltabilmeniz için tam 8 tane püf nokta vermek istiyorum. Bu sayede kesinlikle elektrik tasarrufu için kendiniz neler yapabilirsiniz görmüş olacaksınız. Emin olun hangi saatler de elektrik daha uygun yakacak sorgusunu yapmadan en az %50’ye varan düşük maliyetlerle elektrik kullanabileceksiniz. Bizzat kendim vermiş olduğum bu 8 yöntem ile evde 300 TL olarak aylık gelen elektrik faturamı 150 TL’ye kadar düşürdüm. Sizler de bu bilgileri muhakkak öğrenmelisiniz. Detaylar içeriğimizin içinde!

Neler Var?

Evde Elektrik Faturasını Düşürmek İçin Neler Yapmalıyız? Tasarruf Etmenin Püf Noktaları Nelerdir?

Evde elektrik faturasını düşürmek neler yapmalıyız? Tasarruf etmenin püf noktaları nelerdir? Biliyoruz ki maalesef şuan ki hayat şartları çok aşırı denecek kadar zor. Haliyle bir çoğumuz geçinebilmek adına arayış içindeyiz. Bu arayış faturalar içinde geçerli olmaktadır. Ne kadar düşük fatura gelse bizler için hayat mücadelesi o kadar kolay olacaktır.

Benim gibi aynı düşüncede olup arayış içinde olanlara uzmanların çoğu az harcamanın püf noktaları hakkında birden çok bilgiler vermektedir. Evet biliyoruz ki yüksek tüketime sahip cihaz kullanmak tasarruf etmek adına oldukça önemli olmaktadır. Fakat kesinlikle yüksek elektrik tüketime sahip cihazlardan tasarruf etmeden önce yapmamız gereken çok daha önemli bir şey bulunmaktadır. Buda elektrik tarifesi aboneliğinizi değiştirmeniz olacaktır. Şimdi anlayacağız elektrik tasarrufu için neler yapmamız gerektiğini toplarsak 2 yol vardır. Haydi gelin şimdi hep birlikte bu yolları görelim.

 1. Kendim bizzat yaşadığım için sizlerde ilk olarak benim gibi elektrik aboneliğinizin tarifesini değiştirmeniz gerekecektir.
 2. Daha sonrasında ise yüksek elektrik tüketen cihazları çok daha tasarruflu bir şekilde kullanmanız gerekecektir.

Sizin de görmüş olduğunuz üzere evde elektrik tasarrufu için neler yapılabileceğimize dair 2 yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerin neler olduğunu gördüğümüze göre şimdi sıra geldi elektrik faturasını düşürmek için vermiş olduğumuz bu iki yöntemi nasıl uygulayabileceğimize.

1- Abonelik Tarifesini Değiştirerek Elektrik Faturasını Azaltmak Nasıl Olur?

Gelen faturalar sizi kara kara düşündürüyor mu? Bunun için ne yapabilirim diye düşünüyor musunuz? Bence sizde ilk olarak benim gibi elektrik faturasını azaltmak için abonelik tarifenizi değiştirmekle başlayın derim. Neden mi? Belki hatırlıyorsunuzdur. Bundan yıllar önce normal elektrik saatleri haricinde hayatımıza akıllı elektrik saatleri girmişti. Bu akıllı saatler hayatımıza dahil olduktan sonra elektrik abonelerine sabah 06:00 ila akşam 17:00’e kadar daha ucuz elektrik kullanacak olmamızdı. Akşam 17:00 ila 22:00 arasında ise en fazla elektrik KW başına tarife uygulanacak olmasıydı. Akşam 22:00’den sabah 06:00’ya kadar ise en düşük KW başına düşen elektrik faturalandırılması yapılacağının bilgisi bizlere verilmişti.

Bu 3’lü tarifeyi hayatımıza dahil etmişlerdi. Sonrasında ise ilk başlarda farkına varmış olmasak ta zaman ilerledikçe bir çoğumuzun elektrik faturalarında aşırı bir yükselme oldu. Fakat hiç birimiz bunun farkına kendimiz varamadık! Neden mi? Çünkü sürekli arka arkaya gelen elektrik zamlarına yada yüksek tüketimi olan elektrikli cihazlara nedenini bağladık. Tabi herkes gibi bene bu şekilde düşündüm. Ta ki TEK yani Türkiye Elektrik Kurumunda çalışan bir mühendis arkadaşım konu hakkında bana bilgi verip uyarı yapana kadar. Bana yapmış olduğu o uyarı istianeden ben de gittim elektrik faturamı düşürmek için tarifemi değiştirdim. Bunun sonucunda ise aylık bana 300 ila 350 TL arası gelen elektrik faturam vardı. Fakat ne hikmetse bir anda %50’ye varan bir düşüş gördüm. Kendim bizzat bunu yaşadığım için elektrik faturanızı azaltmak adına kesinlikle ilk olarak sizlere tavsiyem ”TEK TERİM PUANT (3 ZAMANLI) olan aboneliğinizi ”TEK TERİM” olarak değiştirmeniz olacaktır. Peki ya bu nasıl oluyor dediğinizi duyar gibiyim. Bu konuda da sizlere yardımcı olabilmek adına 2 tane yöntem göstereceğim.

 1. İlk olarak elektrik abonesi olduğunuz dağıtıcı firmanın çağrı merkezi ile görüşme sağlamak olacaktır.
 2. İkincisi ise bulunmuş olduğunuz bölgedeki elektrik dağıtım şirketinin ofisine giderek bir dilekçe yazmanız ve arkasından başvuru yapmak olacaktır.

Şayet benim hangi yöntemi kullandığımı merak ediyorsanız? Ben elektrik abonmanlık değişimi için direk dağıtıcı firmaya dilekçe yazmayı tercih ettim ve yaptım. Fakat bana oradaki görevliler buraya kadar gelmenize gerek yoktu, çağrı merkezini de arayarak bunu gerçekleştirebilirdiniz dediler. Ama ben oraya kadar gitmişken başvurumu dilekçe yazarak yaptım. Siz hangi yöntemi kullanarak başvuru yapacağınıza kendiniz karar vereceksiniz. Ben her iki yöntemi de sizlere yardımcı olmak amacı ile paylaşıyorum. Şimdi sizlere faydası olacağını düşündüğüm açıklamayı aşağıda paylaşmak istiyorum.

 1. Elektrik dağıtıcı firmasının numarasını, sizlere gelen fatura üzerinden öğrenebilirsiniz. Bunun içinde kendi faturam üzerinde nereye bakmanız gerektiğini resimli olarak göstermek istiyorum.

  blank

  elektrik-faturası

 2. Benim gibi ikinci yöntemi kullanmayı tercih ederseniz eğer gideceğiniz elektrik dağıtıcı firmasında başvuru için dilekçe örneği bulunmaktadır. Fakat ben yine de sizler için her ihtimale karşı dilekçe örneğini paylaşmak istiyorum. Bunu kendim sizler için WORD formatında ayarladım. Sizde benim hazırlamış olduğum bu dilekçe örneğindeki sizlerden istenilen yerleri kendinize göre doldurarak başvuru da buluna bilirsiniz. Dilekçeyi indirmek için buraya Elektrik-Aboneliği-Değiştirme-Dilekçe-Örneği bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Evet değerli arkadaşlarım evde elektrik faturasını azaltmanın 1. yolunun ne olduğunu ve nasıl olduğunu sizlerle paylaştım. Sıra şimdi geldi 2. yolun ne olduğuna. 2. yol ise yüksek elektrik tüketen cihazları çok daha tasarruflu bir şekilde kullanmamız olacaktır. Peki ya bunu nasıl yapabiliriz. İçeriğimizi okumaya devam edelim!

2-Yüksek Elektrik Tüketime Sahip Olan Ev Aletlerini Daha Verimli Nasıl Kullanabiliriz?

Abonelik tarifesini değiştirerek elektrik faturasını nasıl azaltacağımızı yukarıda detayları ile gördük. Şimdi bakalım evde elektrik tüketimin düşürmenin diğer yolu olan yüksek elektrik tüketimine sahip ev aletlerinin daha verimli kullanılmasına. Bunun için öncelikle sizlere evde enerji tüketimi yüksek aletlerin hangileri olduğu açıklamak istiyorum. Sonrasında ise ev aletlerini daha verimli nasıl kullanabiliriz?  Tüm bunları sizler için burada açıklamak istiyorum. Bu yöntemler sayesinde ve  elektrik aboneliğinizi değiştirmeniz halinde göreceksiniz ki elektrik faturanızda toplamda %50 varan bir düşüş sağlamış olacaktır. Bizzat kendim denediğim için bu kadar net konuşabiliyorum.

 1. Fişe Takılı Cihazlar: Mutlaka kullanmadığınız cihazların fişlerini prizden kesinlikle çekmeniz gerekecektir. Eğer ki PC üzerinde çalışmıyorsanız yada TV izlemiyorsanız fişlerini çekin derim. Çünkü bu aletlerde elektronik devreler olduğu için elektriği çektiğini bilin.blank
 2. Kurutma Makineleri: Evde yüksek elektrik tüketimine sahip olan diğer bir cihaz ise çamaşır kurutma makineleri olmaktadır. Dolayısı ile şahsen ben bu cihazı kapımdan dahi içeriye sokmadım, sokmamda. Sizde doğal güneş enerjisinden yararlanarak benim gibi yıkadığınız elbiselerinizi balkonunuzda kurutarak tasarruf edebilirsiniz.blank
 3. Tost Makinaları: Tost makinasını çalıştırdınız ısındı yapmış olduğunuz işlem bitmesine yakın sürede kapatmanızı öneririm. Çünkü kendi ısısı ile en fazla 3 dakika sonra pişmiş olur. Fakat gıdanız tam anlamı ile hazır olmuş olur. Emin olun ki böylelikle elektrik kullanımından çok fazla kâr elde etmiş olacaksınız! Bunu da unutmayın derim.blank
 4. Su Isıtıcıları: Kettle yani su ısıtıcıyı maalesef hepimiz kullanıyoruz. Şunu bilin evde en çok elektrik tüketimine sahip cihazlardan bir tanesi su ısıtıcıları olmaktadır. Dolayısı ile özellikle çay demlerken sadece çayın bulunduğu küçük hazneye yetecek kadar su ısıtmalısınız. Zaten çayınız demini alıncaya kadar altındaki su ocakta kaynamış olacaktır. Bende derim mümkünse hatta hiç bu cihazı kullanmayın! Tabi ki aceleniz yoksa.blank
 5. Fırınlar: Evde en çok elektrik tüketen diğer bir alet ise maalesef ki fırın olmaktadır. Bu nedenle ben kesinlikle sadece bir tepsi için fırını çalıştırmam. EE peki ya ne yapıyorsunuz derseniz, evime en yakın olan fırına götürüyorum. Orada en azından 5 liraya yada en fazla hadi 10 liraya pişirtiyorum. Hatta devamlı müşterisi olduğum bir yer ise bedavaya dahi pişiriyorlar. Bence sizde bu taktiği uygulayın derim. Ola ki birden fazla tepsi yemek pişireceğim. O zaman da yapmış olduğum yemeğin pişmesine yakın fırınımı kapatıyorum. Kendi ısısı ile daha güzel pişmiş oluyor. Hem daha lezzetli hem de daha tasarruflu oluyor. Hatta, kalan ısı ile yiyeceğimi pişerse de kapağını açık tutuyorum. Sayesinde ev ısınmış oluyor.😉blank
 6. Buzdolapları: Yine evde en çok elektrik tüketimine sahip cihazlardan bir tanesi de buzdolabı olmaktadır. Benim ikametgah ettiğim il geneli genelde soğuk geçtiğinden dolayı ben kendi buzdolabımı balkona koydum. Çünkü enerji verimliliği için daha etkili olacaktır. Şayet sizlerin de güneş görmeyen bir balkonunuz varsa eğer sizlerde buzdolabınızı benim gibi balkona kollayabilirsiniz. Bu saye de hem enerji tüketimi düşürmüş olacaksınız hem de o buzdolabından çıkan sesten kurtulmuş olacaksınız. Önemli uyarı sıcak iklime sahip olan illerimizde bu yöntemi kullanmamanız gerektiğini söyleyebilirim. Fakat onun yerine evinizin en serin olan yerine koyup orada çalıştırabilirsiniz.blank
 7. Aydınlatıcı Lambalar: Evinizde ekonomik LED lamba kullanmanızı öneririm. Gündüzleri gereksiz yere lambanız LED dahi olsa yakmayın derim.  Güneş ışıklarından yararlanmanız daha iyi olacaktır. Birde sürekli yakıp söndürmekte elektriğin fazla yakmasına sebep oluyor.blank
 8. Saç Kurutma Makinaları: Banyo yaptınız direk saç kurutma makinası kullanmak yerine ilk olarak havlu ile iyice suyunu almanızı ve kurutmanızı öneririm. Bu sayede en çok elektrik tüketen saç kurutma makinasını çok daha az kullanmış olacağınıza emin olun.blank

Evde elektrik tüketiminin azaltılmasına ait olan 8 tane püf nokta bu şekilde olmaktadır arkadaşlar. Tabi birde ilave olarak şayet ekonomik gücünüz yerinde ise tüm elektrikli ev aletlerinizi A+++ cihazlarla değiştirmenizi tavsiye ederiz. Bununla birlikte yine maddi durumunuz el verişle ise güneş enerjisi panelleri kurabilirsiniz. Rüzgar gücünden yararlanarak evde elektriğinizi kendiniz üretebilirsiniz.😉

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın