Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

e-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur? Satış Nasıl Yapılır?

e-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur? Satış Nasıl Yapılır?

Ticari faaliyet gösterecekseniz eğer mutlaka gelişen dünyayı yakından takip etmeniz gerekir. Çağa ayak uyduramazsanız ticarette başarılı olma şansız bir hayli zordur. Bu nedenle bir çok girişimci özellikle perakende satışı yapacaklar ürünlerini e-ticaret sistemleri üzerinden satışa koymayı tercih etmektedirler. Dükkan açıp sadece bulundukları çevreye ürünlerini pazarlamakla sınırlı kalmak istemeyenler peki e-ticaret sistemlerini nasıl kurabilirler. Ayrıca, en ucuz şekilde İnternet üzerinden güvenli bir şekilde ürün satışı nasıl yapabilirler? İşte, 2022 yılında  KOSGEB desteği alarak e-ticaret yapmak isteyenler için tüm bu soruların cevabı.

Neler Var?

e-Ticaret Sitesi Nedir? Ne İş Yarar?

e-Ticaret sitesi kurmadan önce bu sistemin nedir? ne işe yarar çok iyi bilmemiz gerekiyor. Aksi taktirde işlevi tam olarak bilmezseniz kesinlikle bu yeni nesil pazarlama yönteminden başarılı olmazsınız. Bu nedenle yaklaşık olarak 22 senedir İnternet sektörün de olan biri olarak sizler e-ticaret sistemin nedir sorusunun cevabını vermekle kalmayacağım ayrıca bu alanda nasıl başarılı olursunuz bununda yanıtı vereceğim. e-Ticaret sistemi terim olarak İnternet üzerinden pazarlama anlamına gelir. Ne iş yarayacağı ise terim olarak anlamıyla aynıdır. e-ticaret sisteminde başarılı olmak istiyorsanız bir çok farklı yöntemler vardır. Ancak, bu yöntemler benim gözümde ikiye ayrılır. Bunlar;

 1. Marka değeri oluşturmak
 2. SEO tekniklerine hakim olmanız yada iyi iş birlikçilerle çalışılması

Marka değeri oluşturarak e-ticaret yapabilmeniz için ciddi bir sermaye sahip olmanız gerekir. Marka değeri oluşturularak kurulacak olan bir e-ticaret sisteminde ürün gamından daha çok kurulacak olan e-ticaret sistemin tanıtımı için para harcarsınız. Ben bu yöntemi kesinlikle sermayesi az ve küçük çaplı olarak e-ticaret kuracaklar için tavsiye etmiyorum. Onun yerine SEO tekniklerine hakim olmanızı yada özellikle iyi bir iş birlikçi seçimiyle e-ticaret sistemine girmenizi öneririm. Böylece, hem zamanla marka değeriniz oluşur hem de marka olmak için harcayacağınız yüklü parayı ürün gamını çoğaltmak için harcarsınız. Peki, e-ticaret sistemini hem bedava hem de iyi bir işbirlikçi ile nasıl kura bilirsiniz.

e-Ticaret Sitesi Bedavaya Nasıl Kurulur?

e-ticaret sistemini günümüzde neredeyse bedavaya bile kura bilirsiniz. Kişisel yada firma isminize ait kuracağınız bir İnternet sitesiyle anında ürün pazarlamaya başlaya bilirsiniz. Ancak, eğer ki beni dinlerseniz iş kesinlikle bedavaya yada ufak bir bütçeyle kurulacak olan e-ticaret sisteminde değildir. İşin sırrı ürünlerinizin görünürlüğünü ön plana çıkarmaktadır! Bu nedenle ne kadar kaliteli bir e-ticaret sitesi kurarsanız kurun, şayet pazarlayacağınız ürünleri ön plana çıkaramazsınız iş yeriniz asla uzun vadeli ayakta duramayacaktır.

blank

e-Ticaret-Sitesi-Bedavaya-Nasıl-Kurulur

Bundan dolayı gelin e-ticaret sitesi kurmadan önce beni dinleyin ve aşağıdaki avantajlarla bir an önce e-ticaretinize başlayın.

 • SEO yani ürünlerinizi ön plana çıkarmak için para harcamazsınız
 • Herhangi bir kargo firmasıyla anlaşma yapmak zorunda kalmazsınız
 • Alış veriş güvenliğini dert etmezsiniz
 • Reklam bedeli ödemek zorunda kalmazsınız
 • e-ticaret sitesi kurulumu için para harcamazsınız
 • Kurulacak olan e-ticaret sitesinin uğrayacağı saldırıları düşünmek zorunda kalmazsınız
 • Senelik olarak e-ticaret sitesinin telif hakkı için para ödemek zorunda kalmazsınız
 • Çıkacak yenilikler için herhangi bir bedel harcamazsınız
 • Sanal pos almak gerekmez

Bu ve bunun gibi bir çok avantajı yakalamak için e-ticaret sitesi kurarak faaliyet göstereceğinize var olan e-ticaret siteleri ile iş birliği yapınız! İşin kesinlikle sırrı budur. Peki, bu e-ticaret siteleri hangileridir? ayrıca dezavantajları var mıdır?

 • Trendyol
 • Gittigidiyor
 • Hepsiburada

Şuan için benim sizlere önereceğim en iyi iş birliği yapılacak olan e-ticaret iş birlikçileri bu 3 sitedir. Bu ismini saymış olduğum 3 siteden dükkan kiralayarak yukarıda saydığımız bütün avantajları yakalarsınız. Dezavantajı ise sadece ödeyeceğiniz dükkan kirası yada ürünlerin satış bedeli üzerinden yapılan kesinti komisyon bedelidir. Başka hiç bir dezavantajı yoktur. Bırakın da o da olsun! Zaten misliyle bu şekilde kuracağınız e-ticaret pazarlamasıyla diğer yönteme nazaran çok daha fazla kar edeceksiniz.

e-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekli Yasal Evraklar Nelerdir?

Kendinize ait e-ticaret sitesi yada herhangi bir anlaşmaya vardığınız iş ortakçısı üzerinden ürün pazarlama niyetiniz varsa bunu yasal yollarda yapmanız gerekir. Aksi taktirde ürünlerinizi pazarlayamazsınız pazarlasanız dahi faturalandırma yapmazsanız en ufak şikayette başınız vergi dairesi ile ciddi belaya girer. Bu nedenle e-ticaret sitesini resmi olarak yasal yollarda işleye bilmesi için bazı evrakları tanzim edilmesi gerekir. Bu evrakların dükkan açmayla neredeyse hiç bir farkı yoktur. Tek farkıysa belediyeden şayet eviniz üzerinden satış yapacaksanız iş yeri açma ruhsatı olmanızın gerek kalmamasıdır. Onun haricinde, aşağıdaki belgeleri çıkartmanız gerekir.

 • Şirket kurulumun yapılması gerekir. Bu şahıs yada limitet olabilir.

Şirket kurulumunu herhangi bir mali müşavire yaptırabilirsiniz. Şirketin kurulmasıyla birlikte sizlere e-ticaret sitelerinden satış yapılması için talep edilen şu belgeler oluşur.

 • Faaliyet belgesi
 • Vergi levhası
 • İmza sirküleri
 • Ticaret sicili gazetesi

GİB tarafından oluşturulan bu belgeler sonrasında istediğiniz e-ticaret sitesi üzerinden ürün pazarlamaya başlaya bilirsiniz. e-ticaret siteleri üzerinden yasal olarak satış yapabilmeniz için gerekli olan evrakların neler olduğuna değindikten sonra başka merak edilen bir konuya gelmek istiyorum. Bu konu ise her ne kadar da KOSGEB İnternet Sitesi e-Ticaret İle Ürün Satma Desteği de bahsetmiş olsam da devletin bu sektöre sağladığı hibe imkanlarıdır.

KOSGEB e-Ticaret Sitesi Devlet Desteği Var mı?

Kuracağınız bir iş yeri için KOSGEB’den hibe desteği alabilirsiniz. İster e-ticaret üzerinden isterseniz parkende olarak doğrudan satış yapanlar bu desteği alabilmesinin bazı şartlarına uyması gerekir. İlk ve en önemi şart ise iş fikrinin KOSGEB üzerinden destek alabiliyor olmasıdır. İş fikrinizin KOSGEB’den destek alıp almadığınız KOSGEB Desteklenen Sektörler Nelerdir? de bulabilirsiniz. Ayrıca, iş fikrinin ne kadar hibe alabileceğini de merak ediyorsanız bunu da KOSGEB Hangi İşlere Destek Veriyor? Hibe Alarak Kurulan İşletmeler de bula bilmektesiniz. e-ticaret siteniz üzerinden satış yaparak ürün pazarlamak için hibe alabilmeniz diğer şartlarıysa şunlardır.

 1. İş yeri yasal olarak kurulmadan önce girişimcinin KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Başvurusu Nasıl Yapılır? da bahsetmiş olduğum kurslara dahil olması gerekir.
 2. Yerel belediye ve GİB kanunları kapsamında kurulması gerekmektedir.

Bu iki şartı da sağlayıp işletmesini kuran bütün girişimciler KOSGEB desteklerinden yararlana bilirler. Peki, KOSGEB bu sene için yeni kurulacak işletmelere ne gibi hibe desteği sağlamaktadır. Bunu da detaylı olarak 1 Defada KOSGEB Hibe Kredisi Nasıl Alınır? da bulabilirsiniz.

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın