Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

E-İmza Nasıl Alınır (Nereden Başvurusu Yapılır?)

E-İmza Nasıl Alınır (Nereden Başvurusu Yapılır?)

Günlük yaşantımızda çokça kullanılmaya başlayan, ihtiyaç haline gelen bir sistemdir elektronik imza. Ülkemizde kişisel verilerin güvenliği konusunda birçok problem yaşanmaktadır. Bu tür önemli güvenlik gerektiren işlemlerin korunması için önlem olarak geliştirilmiş bir sistemdir. Mobil imza tüm  elektronik ortamdaki işlerinizin onayı için gerekmektedir.

Neler Var?

E-İmza Ne İşe Yarar ?

E-imza eklendiği elektronik ortamın kime ait olduğunuz belirlemek için kullanılan bir araçtır. 5070 sayılı elektronik imza kanunda yer alan e-imza kullanılan diğer elektronik verilerde kimlik doğrulama amacıyla bu kullanılan kişilere ait veriyi doğrulamaya yarar. Yurt dışında uzun zamandır kullanılan bu sistem ülkemizde de kişilerin güvenlik bilgileri için tercih edilmeye başlanmıştır. Elektronik imza kavramı çok genel kapsamlı bir tanımdır. Şahısların ıslak imzalarının tarayıcıdan geçirilmiş hali, göz retinası, parmak izi ve ses kaydı gibi biometrik tedbirler içeren birkaç imza tekniğidir. E-imza nerelerde kullanılır? Ne gibi özelliklere sahiptir? E-imza kurulumu nasıl yapılır? Yazımızda bu ve buna benzer tüm sorularınıza cevap bulacaksınız.

Konu videomuz

Elektronik İmza Nerelerde Kullanılır?

E-imza elektronik ortamda bulunan belgenizle gerekli işlemlerin yapılacağı belgeye eklenerek kimlik bilgilerinizin onaylandığı bir sistemdir. Ayrıca biometrik önlemlerin yanı sıra sayısal veriler, matematiksel işaretler ve büyüklü küçüklü harf ve semboller içeren imza tekniğidir. Özellikle bankalar, kamu kuruluşları, sigorta şirketleri, finansal kurumlar ve güvenliği önemli olan büyük şirket ve kuruluşlar elektronik imza hizmeti kullanmaktadır. Başlıca kullanım alanları;

 • Kamu sınav başvuruları (KPSS, ÖSS, ALES, DGS ve pasaport işlemleri gibi)
 • Devler dairesi arası iletişim (Emniyet, Adliye, Nüfus dairesi, Vergi dairesi)
 • Sosyal güvenlik kurumları ile ilgili işlemlerde
 • Sağlık işlemleri (hastane randevu, eczane, ilaç reçetesi gibi)
 • Vergi uygulamaları
 • Elektronik oy işlemleri için
 • İnternet bankacılığı
 • e-sözleşmeler
 • e-sipariş kısacası e-devlet ile ilgili tüm işlemlerde kullanılmaktadır.

E-İmza Nereden Alınır? İstanbul, Ankara

Mobil imza ile artık güvenlik gerektiren işlemlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz. Mobil imza edinmenin 3 yolu vardır;

 1. Kullandığınız GSM operatörlerinin sunduğu bir hizmettir. Bu sistemlere göre önce ön başvuru yapılmalı, daha sonra asıl başvuru ve aktifleştirme yapılmalıdır. Kullandığınız GSM operatörü şubelerine başvurarak yetkililerin yönlendirdiği şekilde mobil imza sahibi olabilirsiniz. Belirli bir ücret karşılığı alınır.
 2. En önemli olanı, tüm devlet kapısı işlemlerimiz için kullandığımız e-devlet mobil imza sistemidir. E-devlet sayfasından adım adım kurulum yapabileceğiniz e-imza için  herhangi bir ücret talep edilmez.
 3. Birde elektronik imza ücretlendirmesi yapan ücretli kurumlar bulunmaktadır. Bu kurumlara belirli bir ücret vererek mobil imza edinebilirsiniz. Örneğin; E-GÜVEN elektronik ve bilgi güvenliği şirketi gibi kuruluşlar aracılığıyla da edinebilirsiniz.

konu videomuz

Elektronik İmza Oluşturma Araçları Nelerdir?

Mobil imza oluşturma araçları ile elektronik imza kurulumu için yazılım ve donanımından bahsedilmektedir. 5070 sayılı kanuna göre aşağıda belirteceğimiz koşulların sağlanması şart koşulmuştur.

 1. Oluşturulan e-imza verilerinin bir kopyasının daha olmaması gerekir.
 2. Üzerinde belirtilen kayıtlı elektronik imza verilerinin dışarı aktarılmaması ve gizliliğinin korunması
 3. İmza ile yapılacak işlemlerin imza sahibi dışında değişiklik yapılmaması ve bu işlemlerin imza sahibi tarafından imzanın oluşturulmasından önce  görülebilmesi gereklidir.

Elektronik İmzanın Özellikleri Nedir?

Mobil imzanın 3 temel özelliği bulunmaktadır.

 • Kimlik doğrulama ve onaylama: Mesajın ve mesaj sahibinin iletişiminde geçerliliği sağlamak.
 • Veri bütünlüğü; Verinin izinsiz veya hatayla değiştirilip, silinmesini veriye herhangi bir ekleme yapılmasını engellemek.
 • İnkar etmeyi önlemek; Kişinin yaptığı elektronik ortamdaki işlemleri yapmadığını söyleyerek inkar etmesine karşın alınan bir önlemdir.

Elektronik Sertifika Nedir?

E- sertifika, mobil imzanızın doğrulanması için gerekli olan veri ve imza sahibinin kimlik bilgilerini içeren elektronik kayıt demektir. Elektronik sertifikalar, kanuna uygun elektronik hizmet sağlayıcıları aracılığıyla belirli bir ücret karşılığında temin edinilir.

blank

 • Elektronik sertifika hizmet sağlayıcısının sertifika imzası üzerindeki bütünlüğünü ve doğruluğunu garanti edecektir.
 • Mobil sertifikalar atılan imzanın doğruluğunun teyidi için gereklidir.
 • Nitelikli sertifika olduğuna dair bir ibareyi aracılık yapan kuruluşun kimlik bilgilerini, imza sahibinin kimlik bilgilerini sertifikanın geçerli olduğu süreyi ve sertifikanın seri numarasını içeren belgelerdir.
LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın