E-devlet banka kredi risk raporu sorgulama

E-devlet banka kredi risk raporu sorgulama
22 Mart 2019 tarihinde eklendi, 62 kez okundu.
Bugüne dek e-devlet üzerinden birçok yeni hizmet uygulamaya koyulmuştu. Ancak mali açıdan da vatandaşlarımızı rahatlatmak ücretsiz bilgilendirme amaçlı yeni bir uygulama ile gündeme gelindi. Buna göre bankalardan belirli bir miktar karşılığında kredi notu öğreniliyor. Kişiler hem bankaya ücret ödüyor, hemde vakit kaybediyordu. İşte tüm bunları kolaylaştıracak, sadece e- devlet şifreniz ile ücretsiz kredi notunuzu öğrenebileceksiniz. Kredi kayıt bürosu tarafından her şahsın kendine has banka sicillerinin kayıt altında tutulduğunu, bankalar aracılığıyla ve sadece bu iş için kurulan findeks işlemcisinin bu hizmeti verdiğini biliyoruz. Öyleyse e-devlet banka kredi risk raporu sorgulama pek çok kişinin işini kolaylaştıracak türden. Bizlerde bugün siz okurlarımızı daha kapsamlı bilgi vermek adına ücretsiz kredi notu nasıl öğrenilir ? Adım adım resimleriyle birlikte açıkladık. Gelin yazının detaylarına bakalım.

E-devlet ücretsiz kredi notu nasıl sorgulanır?

E-devlet vatandaşın Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve ve şifresi ile hizmet veren. Tüm kişisel bilgilerinize mahkeme dosyalarınıza, devlet dairesinde gerekli görülecek tüm evrakların mevcut olduğu elektronik bir ortamdır. Yeni duyurulan bir uygulama ile findeks programında yer alan kredi notlarının tamamı artık ücretsiz birkaç adımla e-devlet sitesinden görüntülenebilecek. Peki adımlar nasıl bahsedelim.

  • İlk önce e-devlet kullanıcı olabilmek için en yakın posta haneye giderek, kimlik belgeniz ve 2 lira karşılığında e devlet şifrenizi temin edin. Sonrasında bu şifre ile arama motoruna e-devlet yazmanız yeterli. Açılan ana sayfadan kimlik no ve şifre ile girişinizi sağlayın.
e-devlet giriş

e-devlet giriş

  • Açılan arama penceresine  Risk merkezi  raporu başvurusu yazmanız yeterli olacaktır. Karşınıza açılacak olan sayfada iki seçenek çıkacak. Bunlar kredi limit ve borç bilgileri raporu ve çek bilgileri raporudur. Kredi notunuz için sizler kredi limit ve borç bilgileri raporuna tıklamalı, devam et butonuna basmalısınız.
rapor türü seçimi

rapor türü seçimi

  • Yeni açılan ekranda risk merkezi raporu başvurusu adlı bir sayfa açılacak. Orada koyu yeni başvuru yazan yere tıklamanız gerekecektir. Ardından açılacak sayfada size ait kişisel bilgiler bulunmaktadır. Bu sayfada yer almış olan telefon numaranız doğru ise devam edebilirsiniz. Şayet değil ise risk raporu için size mesaj ile bir şifre gönderileceğinden erişiminiz için doğru telefon numaranızı girmeniz gerekecektir.
kısa mesaj ile şifre onayı

kısa mesaj ile şifre onayı

  • Cep telefonunuza gelen kısa mesajı açılan sayfada yer alan TC. kimlik numaranız ve başvuru numaranızın bulunduğu formun altında yer alan rapor şifresi boşluğuna giriniz. Yine aynı şekilde altında belirtilen resimdeki metni giriniz butonuna gördüğünüz harf ve sayılardan oluşan şifreyi girerek, raporu görüntüle butonuna tıklayınız. Yeniden açılan sayfada başvuru bilgileriniz ve rapor hazırlandı yazacaktır. Sayfanın altında bulunan raporu görüntüle ‘ye tıklayınız.
rapor şifresi kodu

rapor şifresi kodu

  • En son olarak kişisel bilgilerinizin güvenliği adına cep telefonunuza gelen kısa mesajda ki şifreyi şifre gerekiyor yazan kısma girerek onaylayınız. Şifre korumasını aştıktan sonra tüm kredi bilgileri, kredi kartı ödemeleriniz, borç bilgileriniz ekranda bir rapor halinde size sunulacaktır. Fakat önemli iki ayrıntıdan sizlere bahsetmek istiyoruz. İlki sizlere ücretsiz olarak sunulan bu hizmet ayda sadece bir kereliğe mahsustur. Hizmetten faydalanmanızdan 30 gün geçmeden tekrar banka kredi risk raporu sorgulayamazsınız. İkinci olarak da belirteceğimiz bir diğer husus alacağınız bu hizmetin yapmış olduğunuz bankacılık işlemlerinin son 10 yılı kapsadığını belirtmeliyiz. Sizlerde anında ücretsiz risk raporunuzu sorgulamak istiyorsanız buraya tıklayınız.
koruma şifresi onayı

koruma şifresi onayı

Cep telefonundan 5 dakikada kredi notunuzu öğrenin

Yukarıda ücretsiz kredi notu nasıl öğrenilir detaylarıyla bahsettik. Lakin ben teferruatlarla uğraşmak istemiyorum. Kısa mesaj ile 9 lira karşılığında basitçe kredi puanımı öğrenmek istiyorum diyorsanız bu seçenek sizin için. Yapılacak işlemler şöyle; cep telefonunuzun mesaj kısmına girerek TC kimlik nosunu yazıp boşluk bırakın. Ardından doğum yılınızı girin. 1122 ye mesaj olarak gönderin. Bağlı olduğunuz GSM operatörü 9 lira karşılığında 5 dakika içinde size bildirilecektir. Vatandaşlarımızda bankalara gidip birebir işlem yapmak yerine en çok tercih ettikleri uygulama bu şekildedir.

Cep telefonundan 5 dakikada kredi notunuzu öğrenin

Cep telefonundan 5 dakikada kredi notunuzu öğrenin

Düşük kredi notu nasıl yükseltilir?

Kredi puanı demek sizin bankalardan, büyük alışveriş merkezlerinden rahatlıkla onay görmeniz demektir. Geçmiş bankacılık işlemlerinde icra, ödemelerde aksama türü gibi yaşanılan her bir olumsuzluk işte kredi notu adı altında sicilinizde tutulur ve puanlama yapılır. Bu puan aralıkları sizin ne kadar risk taşıdığınızın ibaresidir. Kredi notu çok iyi olanlar genellikle bankalardan sorunsuz kredi alırlar. Ancak yeterli puanı olmayan müşteriler için kefil ve gayrimenkul teminatı muhakkak aranır. Bu puanı yükseltmenin en basit yolu küçükte olsa adınıza olan faturaları gününde yatırarak ve kredi kartları ödemelerini düzenli yaparak olur. Hızlı bir yükseliş için ufak çaplı bir ihtiyaç kredisi çekerek zamanında ödemeniz puanınızı bir yıl içerisinde yükseltecektir.

Bir önceki yazımız olan İngiltere tabanlı kurulan 6 forex şirketini tanıyalım başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git