Doğum Yardım Parası 2019 ‘da 1,2 ve 3 Çocuğa Ne Kadar ?

Doğum Yardım Parası 2019 ‘da 1,2 ve 3 Çocuğa Ne Kadar ?
2 Haziran 2019 tarihinde eklendi, 84 kez okundu.
Doğum parası, evlat sahibi olan annelerimize devlet tarafından sunulan bir destektir. Her çocuğun dünyaya gelişi ile birlikte bir takım masraflar gerçekleşmektedir. Bu masraflara binaen doğum yapmış annelerimize SGK yolu ile bir miktar para ödeniyor. Zor durumda olan vatandaşlarımıza ilaç gibi gelen bu para üstelik her çocukta ayrı miktarlarda ödenmektedir. Bizler de Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığımızın düzenlemiş olduğu bu desteği tüm detaylarıyla ele aldık. Doğum yardım parası 2019′ da 1,2 ve 3 çocuğa ne kadar verilir? doğum parası başvurusu nasıl yapılır şartlar neler? yazımızda tek tek yer verdik.

Doğum parası yardımı 2019′ da ne kadar oldu?

Doğum parası yardımı 2019' da ne kadar oldu

Doğum parası yardımı 2019′ da ne kadar oldu

Ülkemizde nüfusun artması için birçok politika yürütülüyor. Bunlardan bir tanesi de en az 3 çocuk sloganı olan hükumet, çocuk yapan vatandaşlarımıza emzirme parası, doğum izni, doğum yardım parası gibi cazip imkanlar tanıyor. Öyle ki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her hanım kardeşimize ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk 400 TL, üçüncü çocuk ve daha fazlası için 600 lira olarak doğum parası verilmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığımızın bütçe ayırıp yürüttüğü bu destek için doğum yapan annenin çocuğunun dünyaya canlı bir bebek olarak gelmesi gereklidir. Çocuk yaşamıyorsa doğum için para ödenmez. Ayrıca bu yardımı almak için çalışan veya ev hanımı olmak gibi hiçbir ayrım yoktur. Doğum yapan zengin, fakir her Türk vatandaşı annemiz bu ödemeden faydalanabilir.

Doğum yardım parasını almak için nereye başvurulur?

Hastahane de veya evde her neresi olursa olsun her canlı bebeğin doğumu için destek mutlaka verilir. Ancak kimlik işlemleri için hastaneye bildirim yapmanız gereklidir. Doğum saati ve bilgilerini içeren bir doğum belgesini ancak bu şekilde temin edebilirsiniz. Verilen bu evrak ile nüfus müdürlüğüne giderek bebeğin kimliğini çıkartmak için başvuru yapılır. Kimlik başvurusu tamamlanıp kayıt yapıldıktan sonra size doğum yardımı başvuru dilekçesi verilecektir. Eksiksiz doldurmanız gereken bu dosya da sizin ve eşinizin bilgilerinin eksiksiz doldurup posta veya kargo aracılığıyla ile (başvuru formuna buradan ulaşabilirsiniz) Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının İl Müdürlüklerine gönderilir. En geç bir ay içerisinde doğum yardım paranız hesabınıza yatırılır. Tüm PTT şubelerinden Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgenizle paranızı çekebilirsiniz.

Doğum yardım parasını kimler alabilir?

Doğum yardım parasını kimler alabilir

Doğum yardım parasını kimler alabilir

Ülkemizde mavi kimlik kartı da dahil olmak üzere tüm Türk vatandaşı annelerimiz bu yardımdan faydalanabilir. Yabancı ülke vatandaşı olup, izinle oturanlar maalesef bu haktan yararlanamazlar. Doğum sonrasında bebeğin sağ olarak dünyaya gelmiş olması gereklidir.  Ölü bebek doğumu için para yardımı yapılmaz. Ayrıca yapılan düzenlemelere göre 15 mayıs 2015 sonrasında gerçekleşen doğumlar için bu yardıma başvurabilirler. Öncesi tarihlerde olan doğumlar kabul edilmez. Ancak 15 mayıs 2015 tarihinden önce olan çocuklar doğum parası miktarının belirlenmesi için sayıya tabi tutulur. Yani bu tarihten önce doğmuş olan 2 çocuk sayılır. Bu tarihten sonra olan 3′ cü çocuk için toplam 600 lira ödenek verilir. Eğer ki ebeveynlerden bir tanesi memur ise başvurularını çalışmış oldukları kamu kurumu müdürlüklerine yapmaları gereklidir.

İkiz bebeği olanlar yardımdan nasıl faydalanabilirler?

İkiz bebekleri olanlar içinde bir düzenleme yapılmış, ilk bebek ikiz ise birinci için 300 TL ikinci için 400 TL olmak üzere toplamda 700 lira doğum yardımı alacaktır. Fakat daha önceden bir çocuğu var olan ikinci gebelikte ikiz  bebekleri olan bir kimse için bebeklerden biri için 400 TL ikinci ikiz bebek için 600 TL olmak üzere toplamda bin lira doğum parası yardımı alacaklardır. Doğum yardım parası sorgulama veya merak ettiğiniz başka sorular için alo 144 numaralı hattı arayabilirsiniz. 

Süt parası nedir başvurular nereye yapılır?

Süt parası nedir başvurular nereye yapılır

Süt parası nedir başvurular nereye yapılır

Son yıllarda aile ve kadını destekleyen birçok projeye imza atıldı. Çeşitli düzenlemeler yapılarak sosyal yardımlarda iyileştirilmelere gidildi. Bunlardan bir tanesi de tek seferlik olarak verilen süt ve emzirme parasıdır. SGK’ ya veyahut emekli sandığından maaş alan anne veya babaların başvurabileceği bir destektir. 149 TL olarak belirlenen yardımın başvurusu için ise SGK il ve ilçe müdürlüklerine bilgilerinizin tam olduğu dilekçeyi vererek müracaat etmeniz yeterlidir. Ayrıca bu hakkı talep eden annenin sigortalı işte çalışıp çalışmaması önemli değildir. Eşinin SGK, kamu gibi kurumlara bağlı çalışması yardım alabilmek için yeterlidir. Bu konu hakkında merak edilenlerin yanıtlandığı bakanlığımızın sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Bir önceki yazımız olan Devletin yaşlılara verdiği bakım parası ne kadar ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git