Devletin yaşlılara verdiği bakım parası ne kadar ?

Devletin yaşlılara verdiği bakım parası ne kadar ?
19 Mayıs 2019 tarihinde eklendi, 36 kez okundu.
Yaşlı bakım parası milyonlarca vatandaşımızı yakından ilgilendiren bir durum. Her hane de aşağı yukarı bir aile büyüğü bulunması muhtemel. Özellikle engeli bulunan veya ağır hasta olan yaşlılarımız için ek bir gelir mutlaka gereklidir. İhtiyaçlarını gideremeyen büyüklerimizi de düşünen devlet yetkilileri aylık olarak bir miktar ödenek vermektedir. Bizlerde bugün gerçek ihtiyaç sahiplerini bilgilendirmek adına devletin yaşlılara verdiği bakım parası ne kadar? 2019 yılı yaşlı bakım maaşı şartları neler tek tek kaleme aldık. Sizlerde bu sosyal yardımlar konusunda bilgi sahibi olmak istiyorsanız sayfamızı incelemeye devam edin.

Yaşlı bakım parası aylık ne kadar?

Yaşlı bakım parası aylık ne kadar

Yaşlı bakım parası aylık ne kadar

Günümüzde hemen herkesin maddi bir desteğe ihtiyacı bulunmakta. Fakat özellikle evinde engelli, yatalak, ağır bakıma muhtaç yaşlıların bulunması kişileri özel bir gelire muhtaç bırakmaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığımızın düzenlemiş olduğu bu projelerden bir tanesi de evde bakım maaşıdır. Gerçekten gereksinimi olan vatandaşlarımız için gerekli koşulları sağlaması halinde aylık verilen bakım bakım aylığı güncellenmiş yeni zamlı hali ile, 1. 219.35 liradır. Ödemeler her yıl asgari ücrete bağlı olarak yükselmektedir. Bilhassa ağır engeli bulunan yaşlılarımız için verilen bu maaşı sadece akraba ve çocukları değil, kişinin onayı ile bakımını üstlenmiş olan bakıcı da bu bakım aylığı için başvurabilir. Peki bu yardımdan faydalanmak için aranılan şartlar neler bir bakalım.

Evde yaşlılara bakım maaşı şartları 2019

Evde yaşlılara bakım maaşı şartları 2019

Evde yaşlılara bakım maaşı şartları 2019

Evde bakmakla yükümlü olduğu kişiler olan bir kişinin başvurusu esnasında şu şartlar aranır;

  • İlk koşul gerçekten bu maaşı hak edecek bir engele sahip midir veya yatalak hasta mıdır araştırılır.
  • Engeli bulunan yaşlılar için başvuru yapıldığında, heyetin en az % 50 oranında engeli olduğunu belirtmesi gereklidir. Yani heyet onayında ağır engeli var kararı olmalıdır.
  • Kişiyi bakmakla yükümlü olan kişinin evine giren gelirin, hane de yaşayan her bir kişinin geliri asgari ücretin 3′ de ikisinden de az bir miktar olmalıdır. Özellikle evde öğrenci ve işsiz bulunuyorsa maaşın bağlanması daha kolay olacaktır.
  • Resmi gazete de yayımlanmış olan 26244 sayılı kanuna göre ” Bakıma muhtaç engelli tespiti ve bakım hizmeti esasları” yönetmeliğine uyuyor olmak.
  • Son olarak da yardım için başvurulan kimsenin kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmesi ölçülür. Bunda başta tuvalet ihtiyacı gelir. Sonra yemeğini yiyebiliyor mu, hareket durumu nedir bakılır. Tüm bunlar göz önünde bulundurularak rapor tutulur. Bunun sonucunda aylığınız bağlanır.
Yaşlılara bakım maaşı başvurusu nereye yapılır?

Yukarı da bahsetmiş olduğumuz şartlara sahipseniz devletimizin sunmuş olduğu bu sosyal yardım için başvurular Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il veya ilçe müdürlüğüne istenilen belgeler ile yapılacaktır. Başvuruyu yapan şu kişiler başta eş, çocuk, torun, kardeş, kardeş çocukları, yani birinci dereceden tüm yakın akrabaları veya muhtaç olan kimsenin beyanı ile bakıcısına muhtaç olduğu gerekçesi ile bu bakım parasını alabilirler. Evdeki gelir durumunu göz önünde bulundurarak sağlanan bu yardım için hane içi gelir beyanı yapmalısınız.

Bakım maaşı için istenilen belgeler neler?

Bakım maaşı için istenilen belgeler neler

Bakım maaşı için istenilen belgeler neler

Her başvuru da olduğu gibi, yaşlı bakım maaşında da kişilerin reel olduğuna dair bir takım evraklar istenmektedir. Bu evraklara bakacak olursak;

  • Başvuru yapan kimsenin ve yaşlı olan kimsenin TC kimlik fotokopisi,
  • %50 ağır engeli bulunduğuna dair  hastahane raporu ve heyetten engelli yardımı alması yeterlidir. Onaylı belgenin fotokopisi,
  • Ailede ikamet eden kimselere ait çalışıyorsa gelir belgesi fotokopileri,
  • Başvuran kişiye ait  son 6 ayda çekilmiş olan 2 adet vesikalık resim,
  • Kişi eğer bakıcı ise başvuru yapılan kişinin aile yakınlarının izin belgesi hazırlanarak teslim edilir. Eğer ki kişi gerçekten tüm bu koşulları sağlıyor, aile içinde de böyle bir paraya gereksinim varsa yetkililerin onayı ile evde bakım destek maaşı alması muhtemeldir.

Ne kadar sürede bakım maaşı bağlanır?

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne gerçekleştirdiğiniz başvuru tarihinden itibaren 3 aylık bir süreçte gerçekleşir. Bu süre zarfından evinize Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma kurulunun oluşturduğu bir heyet gelecek bu grupta sağlık memuru, sosyal hizmetler memuru, doktor ve sosyolog bulunabilir. Çeşitli incelemeler yapılarak gerekli raporun hazırlanması ile maaş bağlanır. Lakin dediğimiz gibi gelir düzeylerinin belirlenmesi, gereksinimleri karşılanabiliyor mu ölçülmesi 6 ay gibi bir süreyi de bulabilir. Ayrıca engel bulunan yatalak yaşlılarımız için herhangi bir cihaza bağlılık durumu var ise aylık elektrik faturası yardımı da alınabilir. Ayrıca öksüz ve yetimlere verilen sosyal yardımlar hakkında bilgi almak istiyorsanız tıklayınız.

Bir önceki yazımız olan Devletin yabancılara yönelik sosyal yardımı imkanları nelerdir ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git