Devletin yabancılara yönelik sosyal yardımı imkanları nelerdir ?

Devletin yabancılara yönelik sosyal yardımı imkanları nelerdir ?
15 Mayıs 2019 tarihinde eklendi, 38 kez okundu.
Ülkemiz jeopolitik konumu dolayısıyla tam manasıyla bir geçiş noktasıdır. Asyayı Avrupa’ya bağlayan vatanımız bir köprü vazifesi taşıdığından Güneydoğumuzda ki ülkelerde ve Orta Asya da mevcut olan savaş, yoksulluk, işsizlik sorunlarından dolayı Avrupa’ya göç ederler. Daha iyi yaşam koşullarına sahip olmak terörden kurtulmak, iş bulmak için Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda gibi zengin ülkelere gitmeye çalışmaktadırlar. Bilhassa haberlerde hepimizin karşılaştığı mülteci sorunu işte tam bu sebepten kaynaklanmaktadır. Suriyeliler başta olmak üzere Afganistan ve Uygur ülkelerinden gelen insanları ülkesine kabul etmeyen ülkeler sebebiyle güzel vatanımız konaklama yeri haline gelmiştir. Hükumetin sağladığı bazı imtiyazlar sayesinde de elverişli yaşam şartlarına sahip oldular. Ülkemizde barınma kararı aldılar. Bizlerde bugün meraklıları için Suriyeliler devletten maaş alıyor mu? Devletin yabancılara yönelik sosyal yardım imkanları nelerdir? Araştırdık detayların tümü yazımızda..

Ülkemizin derin yarası sığınmacılar

Ülkemizin derin yarası sığınmacılar

Ülkemizin derin yarası sığınmacılar

Yoksulluk sınırının altında yaşamını sürdüren vatandaşlarımızı bir hayli üzen sorunlardan bir tanesi de mültecilere verilen sosyal yardımlar. Bu yardımların ülke bütçesine zarar verdiğini, dışarı devletlerden gelen yabancıların, zaten işsizliğin çok olduğu ülkemizi yaşanılmaz hale getirdiğini hemen herkes savunuyor. Hele ki bazı aslı olmayan söylentiler halk arasında gerginliğe yol açıyor. Tüm bunlar düşünüldüğünde gerçekten bu sosyal yardımlar ( boşanmış hanımlar için sosyal yardım yazımız için tıklayınız.) devlet tarafından mı veriliyor. Aslı var mı sizler için kaleme aldık. Bu yardımların kaynağı nedir? Aylık ne kadar ödeme sağlanıyor? Hepsi bugün burada.

Sosyal uyum yardımı kimlere veriliyor?

Sosyal uyum yardımı kimlere veriliyor

Sosyal uyum yardımı kimlere veriliyor

Öncelikle sosyal uyum yardımından biraz bahsedelim dilerseniz. Mültecileri ülkelerinde görmek istemeyen AB ülkeleri düzenli olarak finansman desteği sağlayarak, bu mültecilerin Türkiye’ de yaşamasını bizim devletimizin izniyle kararlaştırmışlardır. Birleşmiş Milletlerinde almış olduğu ortak karar ile mağdur sığınmacılara SUY yani sosyal uyum yardımı adı altında aylık bir miktar ödenek veriliyor. Yaklaşık 1 milyon 500 bin sığınmacının şuan faydalandığı bu yardımında bir takım şartları var. Aylık yardım olarak belirlenen miktar 120 liradır. Peki bu sosyal hakkı talep etmek için hangi şartlar gerekli;

  • Yalnız yaşamını sürdüren 18-59 yaş arası bayan olmak,
  • 60 yaşını aştığı halde hanede hiç çalışan bulunmayan yaşlıların olduğu haneye,
  • 4 den fazla çocuğu olan muhtaç aileler,
  • 18 yaşına girmemiş, çalışmayan ve en az 1 çocuğu olan kadınlar,
  • Engeli %40 ın üzerinde olan engelli bireyi bulunan aileler,
  • Ailede engelli, yaşlı, çocuk bulunan geliri olmayan aile bireyleri bu sosyal yardımlardan faydalanma haklarına sahiptirler. Kriterler bu şekilde belirlenmiş sağlık koşulları el vermeyen çalışamayan sığınmacılar da bu yardıma dahil edilmişlerdir.
Sığınmacılara sosyal yardım imkanları nelerdir?

Sığınmacılara sosyal yardım imkanları nelerdir

Sığınmacılara sosyal yardım imkanları nelerdir

Avrupa Birliğinin finanse ettiği, Birleşmiş Milletlerin desteklediği ve ülkemizde bunu yöneten Türk Kızılay’ı kurumunun ortak oluşturduğu bu çalışma ile yukarıda saydığımız tüm koşulları sağlayan yabancılar hanede bulunan kişi başına 120 TL para yardımı almaktadır. Kızılay kart olarak dağıtılan bu yardım bankalardan nakit olarak ATM yoluyla alınabileceği gibi POS cihazlarından da kullanılabilmektedir. Sorumlu belediyelerin üstlenmiş olduğu yardımda 42 torba kömür yakacak ve engellisi bulunan ailelere ise Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığına başvurularak evde bakım destek yardımı da alınabilir. Bunun yanı sıra şartlı sağlık güvencesi ve çocuklar için eğitim yardımı verilmektedir. Nakit para yardımı yabancı ülkelerce desteklenmekte, ülkemizin bu parasal yardımda dağıtım ve ulaştırma dışında hiçbir payı bulunmamaktadır.

Yabancı yardımları için nereye başvurulur?

Yabancı yardımları için nereye başvurulur

Yabancı yardımları için nereye başvurulur

Yabancıları kapsayan bu yardım programından faydalanmak için ilk başta resmiyette görünür olmanız gereklidir. Yani göç idaresine başvuru yaparak 99 ile başlayan yabancı kimliğine sahip olmalısınız. Size verilen bu geçici koruma kimlik belgesi ile Sosyal Yardımlaşma Vakfına veya Kızılay yabancı hizmet bölümüne başvuru yapmalısınız. Yakıt ve gıda yardımı için ise İlçe Müdürlüklerine ikamet bildirimi yaparak bulundukları ilçenin belediyelerine müracaat etmeleri gerekir. Gerçekten ihtiyaç olup olmadığı bir ekip gönderilerek, belirlenir. Gerek var ise kışlık bir seferliğe mahsus kömür, gıda yardımı verilir.

Verilen sosyal yardımlar hangi durumlarda sonlandırılır?

Bu yardımlar sığınmacıların tümüne sağlanmıyor. Ülkemize gelip yerleşen zengin, iş yeri sahibi yabancılarda var. İşte bunların tam ayırt edilmesi için, her hanede düzenli aralıklarla inceleme yapılır. Eğer ki hane de yardım alan kişi;

  • Vefat etmişse,
  • Hane içerisinde bir kimse sigortalı bir işte çalışmaya başlamışsa,
  • Belirtilen ikamette artık oturmuyorsa ve yukarıda bahsettiğimiz yaş, engel kriterlerine uymuyorsa,
  • Hane halkı artık muhtaç değil ise yardım programına dahil olamazlar. Yada bir süreliğine durdurulan yardımlar gerekli koşullar yerine getirildiğinde tekrar yardım alma hakkına sahip olabilir.</li>
Bir önceki yazımız olan Öksüz ve yetimlere devlet yardımları nelerdir ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git