Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

Devlet ve Özel Vakıf Burslarına Nasıl Başvurulur (Başvuru Forumları)

Devletimiz başarılı öğrencilerinin ekonomik sıkıntılarına çözüm amaçlı  eğitime destek bursu vermektedir. Çoğunlukla bulundukları şehirden başka şehirlere eğitim görmeye giden öğrencilerimiz maddi desteğe ihtiyaç duymaktadır. Özellikle üniversite öğrencilerine büyük şirket, holding ve vakıflar da finansman sağlamaktadır. Devlet bursunun yanı sıra özel şirketlerin verdiği burs sayıca daha çoktur. Özellikle ÖSYM'nin sınavların da derece yapmış başarılı öğrenciler burs için tercih edilen kesimdir.

Devlet ve Özel Vakıf Burslarına Nasıl Başvurulur (Başvuru Forumları)

Verilen bu bursların kimi karşılıksız verilirken kimisi de geri ödeme anlaşmalı olarak verilmektedir. Bugün devlet ve özel vakıfların burslarına nasıl başvurulur? 2022 yılında yapılacak olan başvuru için neler gerekli? Sizler için gerekli olan tüm bilgileri ele aldık. Başlıkları detayları ile inceleyerek bilgi sahibi olabilir, sizlerde yararlanabilirsiniz.

Neler Var?

Devlet ve Özel Vakıf Burslarına Nasıl Başvurulur ?

Devletimiz okumak isteyen çok fazla öğrencilerimize maddi ve manevi destek vererek el uzatmaktadır. Vermiş olduğu desteklerin en başında ise SED yardımı gelmektedir. Durumu iyi olmayan vatandaşlarımızın çocukları için verilen bu SED Yardımı OCAK 2022’de Ne Kadar? Yatan İller (YORUMLAR) ile birlikte tüm detaylarına buradan ulaşım sağlayabilirsiniz. Sizlerle önemli olan bu bilgiyi paylaştıktan sonra konumuza dönecek olursak. Başbakanlık tarafından eğitim süresince verilen geri ödemesiz bu burs, karşılıksız olması sebebiyle en çok başvuru yapılan burslardan.

Sayfamızda yer verdiğimiz belgelerle kredi yurtlar kuruma dilekçe yazarak başvuruda bulunabilirsiniz. Sizde başarı bir öğrenciyseniz ve maddi zorluklar çekiyor, eğitiminize ara vermek istemiyorsanız bu burs imkanını değerlendirmelisiniz.

Devlet Bursuna Kimler Başvurabilir?

Okuyup bir meslek sahibi olabilmek için etrafımızda çalışıp çabalayan bir çok öğrenci bulunmaktadır. Tabi ne kadar çalışıp başarılı olsalar da belli bir yerde yolları genel de tıkanıyor. Sebebi ise yaşanan maddi zorlukla olmaktadır. Fakat yukarıda da özellikle bahsettiğim gibi devletimiz başarılı ve okumak isteyen evlatlarımız için yardım ve desteklerde bulunmaktadır.

blank

Devlet-Bursuna-Kimler-Başvurabilir

Okumak isteyen bir çok öğrencimize de burs imkanı sağlamaktadır. Genelde öğrenciler tarafından da en çok tercih edilen burs devlet bursu olmaktadır. Sebebi ise şartları diğer burs imkanlarına gör daha avantajlı olmasıdır. Peki devlet burslarından hangi şartları taşıyan öğrenciler faydalanabilir. Aşağıda sırası ile hepsini ele aldık.

 • Öncelikle şehit ve gazi yakınlarına,
 • Daha sonra öksüz ve yetimlere burs teminatı sağlamaktadır.
 • Lisans ve ön lisans ve ikinci öğretim öğrencileri,
 • DGS sınavıyla ara vermeden eğitimine devam eden fakülte öğrencileri,
 •  Yüksek lisans öğrencileri,
 • Sınav sonucuna göre sayısal, sözel, eşit ağırlık alanlarının herhangi birinden derece yapan, ilk 100 arasında olan öğrenciler,
 • Özel vakıf öğrencileri,
 • Ülkemizi amatör veya milli olarak temsil eden öğrenciler,

devlet burslarından kolaylık faydalanabilir. Şayet sizler yukarıda vermiş olduğumuz şartlara uyum sağlamıyorsanız. Sakın umutsuzluğa kapılmayın derim. Yeter ki sizler okumak isteyin. İçinizde okuyup meslek sahibi olma heyecanı olsun. Muhakkak bir yerden sizlere kapı açılacaktır. Bunu sakın unutmayın diyorum. Çünkü etrafımızda o kadar çok Maddi Yardım Yapan Zengin İş Adamları bulunmaktadır. Derslerimde başarılıyım, okumak istiyorum. Fakat durumum yok diyen öğrencilerimiz vermiş olduğumuz linke tıklayarak bilgi alabilirsiniz. Üstelik bu yardım sever vatandaşlarımız nakit para yardımı da yapmaktadır. Evet ben bu şartları taşıyorum diyen öğrenci arkadaşlarımız için gerekli olan belgeler nelerdir? Haydi gelin şimdi hep birlikte bu belgelerin neler olduğunu görelim.

Devlet ve Özel Şirketlerin Bursuna Başvuru İçin Gerekli Belgeler

Geleceğim ve kendim için okumak istiyorum. Bir mesleğim olsun kendi ayaklarımın üzerinde durayım. Devlet bursu için belirlenmiş olan şartlara da uyum sağlıyorum. Başvuru da bulunacağım. Hazırlamam gereken evraklar nelerdir? Diyen arkadaşlarımız için işte cevabımız!

 • İlk olarak öğrenci kimlik belgesi
 • Öğrenci harç, yurt gideri dekontu
 • Önceliği olan öğrencilerin öncelik belgesi; (Şehit ve gazi çocuğu olanlar, engeli heyet tarafından belgelenmiş engelli öğrenciler, yetiştirme yurdunda kalanlar, darüşşafaka desteğiyle öğretimi bitirmiş olanlar, milli olma yolunda olan sporcular, anne veya babasını kaybetmiş olan öğrenciler)
 • 4 adet vesikalık fotoğraf (son 6 ay içerisinde çekilmiş olacak)
 • %40 üzeri engele sahip anne ve babası olanlar için tam teşekkülü hastanelerden alınmış olan engel belirten belge
 • Orta öğretimden yeni mezun olmuş 18 yaşını doldurmamış öğrenciler için aile onay belgesi,
 • Yüksek öğretimde okuyan başka kardeş varsa ona ait öğrenci belgesi gerekmektedir.

Sizlere uyum sağlayan bu belgeleri hazırlayıp, Kredi Yurtlar Kurumuna Başbakanlık bursu için başvuruda bulunabilirsiniz. Yine bu burslar haricinde ikametgahınızın bulunduğu İl veya İlçedeki belediyelerden de burs almanız mümkündür. Bu konu hakkında tüm bilgileri sizler için  Belediye Bursu Nasıl Alınır? Başvuru Şartları Nelerdir? adresinde ele aldık. Detayları öğrenip sizlerde başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Şimdi geçelim devletimizin vermiş olduğu burslardan kimlerin yararlanamayacağına.

Devlet Bursundan Kimler Yararlanamaz?

Konumuza başlamadan önce sizlerle güzel bir bilgiyi paylaşmak istiyorum. Özellikle üniversite okuyan öğrencilerimiz. Boş zamanlarında, boş işlere zaman ayırmaktansa evde paketleme işi yaparak ek gelir etmesini tavsiye ederim. Bu hem eğitiminiz için hem de hayatı daha güzel yaşayıp, gezip tozmak açısından sizler için çok iyi olabilir. Daha rahat bir hayat yaşamayı kim istemez ki, yapmanız gereken sadece bir kaç saatinizi ayırmak olacak. Evde Maske Paketleme İş İlanlarıyla (İŞKUR Destekli)olarak yapabilirsiniz. Bununla birlikte yine Evde Karton, Plastik Bardak Paketleme İşi yapabilirsiniz. Günlük, haftalık, aylık kazanacağınız miktarlar vermiş olduğumuz adreslerin içeriğinde bulanmaktadır. Bugünün şartlarına göre özenle ve isteyerek yaptığınız taktirde 2022 yılının asgari ücreti ve hatta ondan yüksek tutarlar dahi kazanmanız mümkündür. Girip baktığınızda sizler de göreceksiniz. Bu fırsatları değerlendirin derim. Benden söylemesi. Şimdi konumuza geçebiliriz. Devlet bursundan yararlanan öğrencilerimiz olduğu gibi yararlanamayan öğrencilerimizde bulunmaktadır.

 • TC vatandaşı olmayanlar,
 • Geçmiş dönemlerde öğrenim bursu almış olanlar,
 • Askeri ve polis okulların da eğitim görenler,
 • Öğrenim yılı kaybı olanlar,
 • Hazırlık sınıfında öğrenim görenler
 • Derslerin de ciddi anlamda başarısız olanlar,
 • Aile bireylerinin maaş bordrosu belirtilen gelir miktarının üzerinde olanlar

Gerçek dışı beyanda bulunan yüksek öğretim öğrencileri devlet başbakanlık bursundan faydalanamazlar. Bu sebeplerden dolayı tüm bilgileri doğru ve belgelerle sunmanız bu konuda çok daha önemli olmaktadır. Vakıfların verdiği burslara geçecek olursak. Hangi vakıflar öğrencilerimiz için burs imkanı sağlamaktadır.

Hangi Vakıflar Burs İmkanı Veriyor?

Türkiye de eğitim desteği için birçok vakıf burs yardımında bulunmaktadır. 150 ile 400 TL arasında burs sağlayan kuruluşlar öğrencinin başarı ve ihtiyaç derecesine göre burs sağlamaktadır. Karşılıksız ve karşılıksız burs imkanı tanıyan kuruluşları sizler için araştırdık. Burs veren kurumların bazıları şunlardır;

 • Toplum gönüllüleri vakfı: Haftanın en az 4 saatinde toplumsal sorumluluk projesinde yer almak, Belirli bir başarı derecesine sahip olmak ve başarının devamlılığı esas alınmaktadır. Karşılıksız verilen bir burstur. İletişim için: 0 216 321 8988
 • Hacı Ömer sabancı vakfı: Belirlenen taban puanı sağlayan öğrenciler başvurabiliyor. Eğitim gördüğü sene boyunca her yılın 9 ayı geri ödemeli burs imkanı sağlamaktadır. Eğitimi tamamlandıktan sonra işe başlayan öğrenciden verilen burs karşılığı 1 sene sonra 24 ay boyunca taksitlendirilebiliyor. İletişim için: 0 212 385 8800
 • İstanbul ticaret odası: İstanbul da bulunan üniversitelerin ekonomi alanındaki bölümlerinde ( ekonomi, iktisat gibi) eğitim alan öğrencilere burs veriyor. Alttan dersi olmaması gerekiyor. Özel üniversite, ikinci öğretim ve açık öğretim öğrencilerine burs vermez. Karşılıksız bir burs tur. İletişim için: 0 212 455 6052

  blank

  Hangi-Vakıflar-Burs-İmkanı-Veriyor

 • İstanbul sanayi odası: Eğitim sezonunun açılmasıyla eylülde başvuruları başlar. Geri ödemesiz verilir. Dilekçe ile başvuruda bulunulur. İletişim için: 0 212 293 54 18
 • Ensar vakfı: Maddi imkansızlığı olan ve başarılı öğrenciler için karşılıksız burs imkanı tanımaktadır. Ayrıca yüksek lisans ve doktora öğrencilerine de burs imkanı vermektedir.
 • İzzet Baysal vakfı: Abant İzzet baysal üniversitesinden 4 yıllık programlarından birine en yüksek puanla başvuranlara burs verilir. Bölüm  birincisinden sonra en yüksek puan almış ikameti yoluyla kayıtlı olan ilk öğrenciye burs şansı verilir.
 • Şahinler vakfı
 • 21. yüzyıl eğitim ve kültür vakfı
 • İstanbul ticaret üniversitesi
 • Alarko eğitim ve kültür vakfı
 • Adem çelik Beykent vakfı
 • Darendeliler eğitim vakfı burs veren vakıflardan bazılarıdır.

Konu ile ilgili Videomuz

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın