DEVLET Kredi

Devlet Öğrencilere Para Veriyor 2020 (SED Yardımı Neden Yatmıyor?)

Devlet Öğrencilere Para Veriyor 2020 (SED Yardımı Neden Yatmıyor?)

Günümüzde tek çocuğu okutmak bile zor iken. Çocuk sayısı fazla olan ve maddi gücü olmayan vatandaşların çocuklarını okutabilmek için maddi desteğe ihtiyacı vardır. Okuyan çocuğa devlet yardımı verilmek üzere 2020 yılında Aile ve sosyal politikalar bakanlığınca düzenlemelere gidildi. Hazırlanan proje kapsamında okula giden, maddi yetersizliği olan öğrencilere SED yani Sosyal ve ekonomik destek yardımında bulunuyor. Bu yardımdan nasıl faydalanılır? Yoksul ailelere çocuk yardımı şartları neler? Ayrıca SED yardımı ne zaman yatıyor neden hesaplarda yatmadı gözüküyor?

Devlet Öğrencilere Para Veriyor 2020

Devlet öğrencilere para yardımı veriyor 2019

Devlet öğrencilere para yardımı veriyor 2019

Aile ve sosyal politikalar bakanlığı aile yapısının desteklenmesi, ailelerin yaşamsal zorluklarını azaltmak amacıyla birçok proje yürütmektedir. Bakanlığın hazırlamış olduğu bu uygulama SED  (sosyal ekonomik destek) adı altında yürütülmektedir. Bakanlık yetkililerine incelenen bu proje yoksul ailelerin çocuklarına destek amaçlı bir uygulamadır. Belirlenen ücretler öğrencilerin ilkokul, ortaokul veya yüksek öğrenim de okumasına göre değişir. Öğrencinin aile geliri düzelene kadar temin edilen bu gelir maddi durumları iyileştiğinde verilen ödenek kesilecektir.

Okuyan Öğrenci İçin Devlet Yardımı Nasıl Alınır?

okuyan öğrenci yardımı nasıl alınır

okuyan öğrenci yardımı nasıl alınır

Durumu olmayan öğrenci velisi bir dilekçe yardımıyla Aile ve sosyal politikalar müdürlüğüne başvurulur. Sosyal hizmet müdürlüğünde ki yetkililerce yapılan görüşmeyle ekonomik ihtiyacı olup olmadığına karar verilir. Eğer olumlu karşılanırsa kaydınız oluşturulur. Ve öğrenci ailesinin yanında maddi destek sağlanarak okutulur. Öğrenci derslerinde başarılı ise devletin bursluluk sınavlarına başvurabilir. Kaymakamlığın verdiği burslardan yararlanabilir.

Çocuk Eğitimi İçin Verilen Yardım Ne Kadar?

Devletten yardım alan öğrenciler ihtiyaç giderleri belirlenerek her öğrencinin masrafına göre belirlenmektedir. Okul öncesi çocuk yardımı aylık 456 liradır. İlköğretimde okuyan bir çocuk için aylık 684 lira, Orta öğrenim öğrencisi için aylık 730 lira, Yüksek öğrenimde eğitim gören öğrenci için aylık 821 lira destek verilmektedir. Bu yardımın verilme sebebi, birçok geliri düşük ailenin okuması için çocuklarını yurda vermemesi içindir. Aile ve çocuk hayatını desteklemek amaçlı bu proje yılda 80 bin öğrenci faydalanmış. Öğrenciler soğuk yurt odalarında kalmak yerine ailelerinin sıcak kollarına kazandırılmışlardır.

Bu destekten kimler yararlanabilir?

 • Devlet eliyle koruma altına alınmış olan çocukların aile fertleriyle hayatını sürdürme şartlarına uygun olanlar,
 • Olağanüstü bir durum, afet, hastalık, kaza sonucu geçimini sağlayamayan kimselerin çocuklarına
 • Üniversite öğrencisi olup devlet yurdunda kalan öğrenciler bu yardımdan faydalanabilirler.
 • Yetiştirme yurdundan yaşı nedeniyle ayrılan yüksek öğrenim yapan öğrenciler
 • Bakanlık komisyonunca eğitim giderlerini karşılayamayacak kadar maddi durumu kötü olan öğrenciler
 • Korunma kararı için başvurulmuş fakat ailesiyle yaşaması uygun görülmüş öğrencilere bu yardım sağlanacaktır. Dikkat: Durumu olmayan ailelerin her çocuk için bu devlet desteğinden faydalanma imkanı vardır.
okuyan öğrenci yardımı nasıl alınır

okuyan öğrenci yardımı nasıl alınır

Okuyan öğrenci  yardımı için gerekli belgeler

 • Türkiye cumhuriyeti kimlik fotokopisi
 • Okuduğu eğitim kurumundan öğrenci belgesi
 • Gelir belgesi
 • Sağlık kurumundan onaylı sağlık belgesi
 • Meslek kuruluşlarına başvuru belgesi
 • İş-kur kayıt belgesi
 • İkametgah belgesi
 • Ev kira ise kira sözleşmesinin fotokopisi
 • Ailenin kaç kişi olduğuna dair nüfus müdürlüğünden belge
 • Sosyal hizmet müdürlüğünden ihtiyaç sahibi olduğunuza dair belge gerekmektedir.
OKUYAN ÖĞRENCİYE DEVLET YARDIMI

OKUYAN ÖĞRENCİYE DEVLET YARDIMI

Okuyan öğrenci yardımı ile ilgili detaylar

 1. Devlet tarafında sağlanan bu destek düzenli maaş değildir. Ailenin durumu düzeldiğimde maaş ödemesi kesilir.
 2. Daha önce bu yardımdan faydalanmış kişiler tekrardan başvuramazlar.
 3. Sosyal hizmet yetkililerince aileler her 6 ayda bir denetlenir. Rapor tutulur. Ailenin maddi durumunun düzelmesi halinde yapılan yardım ödemesi kesilir. Yada devam ettirilir.
 4. 2020 yılına göre 456 lira ile 821 lira arası öğrencilere maaş ödemesi yapmaktadır.
 5. Okul çağındaki çocukların eğitim hayatına kazandırılması için yapılmış olan bu uygulama öğrencilerin yeterli eğitim masrafları için ödeme yapmaktadır.
 6. Çocuk üzerine verilen bu yardım, hiçbir devir, haciz işleminde kullanılamaz. Öğrenci eğitimi olduğu için kesintiye uğratılamaz.
 7. Kişinin ve ailesinin durumunun iyileşmesi halinde maaş ödemesi hemen kesilecektir.
 8. Bu yardımdan sadece Türk vatandaşları faydalanabilecektir.
 9. Haksız beyanda bulunarak yardım alanlar ceza dahilinde alınan bedeli geri öder. Ve bir daha devlet desteğinden faydalanamazlar. Gelir desteği için taraf tutulması halinde görevli yetkililer görevden alınacaktır.

SED Yardımı Neden Yatmadı?

SED yardımlarını bir çok başvuru sahibi e-devlet üzerinde gördüğünü ama banka hesaplarına yatmadığından şikayetçidir. Özellik ile son aylarda SED yardımı neden yatmadı soruları sıklık ile tarafımıza iletildiği için bu soruya cevap vermeyi bir borç bildik. Sizler için yapmış olduğumuz ufak bir araştırma neticesinde ise şu bulguya erişim sağladık. SED paraları e-devlet üzerinden ayın 1 ile 10 arasında gözükür ve banka hesap numaralarına aylın 15 kadar yatmaktadır. Ayın 15 hafta sonuna geldiği zaman malum bankalar mesai dışında olduğu için bu tarih ayın 16 yada 17 sine sarkmaktadır. Özellik ile yıl geçişlerinde yaşanan bu sıkıntı da en geç ödemeler ayın 20 sine kadar sarktığı olmaktadır.

Devlet Öğrencilere Para Veriyor 2020 (SED Yardımı Neden Yatmıyor?) HAKKINDA LÜTFEN SORUNUZU SORUNUZ

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 160 YORUM
 1. blank Alaattin dinç dedi ki:

  Çocuklarım liseye gidiyor devletin eğitim yardımından nasıl yararlanagim

 2. blank yeter dedi ki:

  Benimde 4 tane çocugum var okutmakta çok zorluk çekiyorum banq yardımcı olursanız sevinirim

 3. blank Arife dedi ki:

  3 oğlum var ikisi orta okul birisi ilkokul ve durumum iyi deyil sırf babamiz sigortali gözüküyor diye vermiyolar

 4. blank Meltem kayir dedi ki:

  Ben meltem kayir benim iki tane okuyan çocuğum var ve biz çok zor geçiniyoruz eşim engelli evim kira büyük oğlum üniversite okuyor ve hiç bir yerden eğitim desteği almıyoruz lütfen bize yardım edin sağolun rabbim sizlerden binlerce kere razı olsun

  1. blank cihan dedi ki:

   05435010137 telefon numaram arayın cevap vermezsem mesaj atın

   1. blank Atiye dedi ki:

    Cihan bey bizde iki çocuk ev kira ve eşim işsiz kızım büyük 4.sınıfa gidiyor kıza çanta bile alamadik poşetle okula gidip geliyor durumumuz iyi değil bize de yardımcı olur musunuz

    1. blank Adalet dedi ki:

     Nerde adalet. Okuyan çocuğa para veriliyorsa, tüm okuyana verilsin. Ayrım yapılmasın. Bende kadın halimle tek başıma çocuk okutuyorum. Benim suçum çalışıp azmedip işe girmek mi? Gece gündüz çalışmak mı suçum. Bende isterim evde yatmayı. Evde keyif yapmayı. Ben çocuklarımın iyiliği için çalışıyorum. Uyanıklar evde bedenlerini büyüterek devletten okula göndermek için para bekliyorlar. O parayıda okul için harcamalar yoookkk nerde. Valla iyi yol tutturmuşlar. Evde yat, keyif yap, bakamıyom de devletten para al, boş durmaktan Bi çocuk Bi çocuk Bi çocuk daha yap. Devlet okut diyemi çocuk yap diyemi veriyor parayı. Bende çocuklarımla 7/24 ilgilenmek, evde olmak isterim. Çalışanların suçu nedir, onların çocuklarına okul parası verilmiyor. Hakkımı helal etmiyorum.

   2. blank Zeliha dedi ki:

    Cihan bey bende 2 tane cocuk okutmaya calisiyorum kucuk olan anaokulua basladi okul aidatini veremiyorum esim sozde var cogu zaman kavga ediyoruz hicbisekilde maddi yardimi olmuyor ihyaclarimizi cocuk bakarak karsilamaya calisiyorum ama yetemiyorum neolursunuz banada yardim edin
    Allah razi olsun sizden

   3. blank Sedatşahin dedi ki:

    Sen nasıl bi sapıksın nerde bi ihtiyaç sahibi bayan varsa numaranı yazmışsın rabbim seni onlardan dahada sıkıntılı durumlara düşürsün inşallah
    İt oğlu it hiçmi utanman şerefin yok senin
    Namussuz

  2. blank Mehmet dedi ki:

   Ben mehmet benim 4 tane oğlum var bende alamıyorum isim yak olduğu halde

 5. blank Hasibe dedi ki:

  Bu yıl 4 yıllık özel egitim bölümünü kazandım fakat yeterli param yok bu yardımlara nereden başvuru yapabilirim

  1. blank Ömer dedi ki:

   Ben de sizin gibi aynı durumdayım. Yardim alabildiniz mi? Nereye başvuru yapmam gerekiyor

1 2 3 27
DEVLETKredi.Com