Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

SED Yardımı 2021’de Ne Kadar? Yatan İller (YORUMLAR)

SED Yardımı 2021’de Ne Kadar? Yatan İller (YORUMLAR)

Eğitim, öğretim hayatlarına yoksulluk içinde devam etmeye çalışan öğrencilerimize devletimiz SED yardımı diye adlandırdığı yardım ile el uzatmaya devam ediyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 2021 senesi içinde çalışmayan hiç bir gelire sahip olmayan ailelerimizi okula giden, eğitim almaya çalışan evlatlarına Sosyal Ekonomik Destek yani SED yardımı desteği yapmaya devam etmektedir. Yapılan bu yardımlar ailenin durumu göz önüne alınarak, sürekli ve geçici olarak iki şekilde destek çıkılmaktadır. Devletin öğrencilere yardım parasının verilmesine devam edilmesiyle bu miktarın 2021 yılında böylece ne kadar olacağı da belli olmuştur. Buna göre ise yapılan %16 zamla en az 730.00 TL en fazla ise 1620.00 TL olarak verilmeye başlanmıştır. Diğer SED yardım ödeme miktarlarının kaç TL olduğunu ise aşağıdaki hesaplama tablomuzda görebilirsiniz. Sizler için yaptığımız bu hesaplama işleminin haricinde merak edilen diğer sorulara da yorumlar da yanıt verdiğimizi de bilmenizi isterim. SED yardım başvurularınızı 2 şekilde, e-devlet üzerinden ve kaymakamlıklara dilekçe yazarak gerçekleştirebilirsiniz. Müracaatı nasıl yapacağınıza dair bütün bilgiler sayfamızda bağlantıları ile mevcuttur. Ayrıca SED ödemeleri e-Devlet üzerinden neden hale görünmüyor? SED yardımı süresiz olarak kaç ay verilir? SED yardımı alan kişilerin paraları neden hala yatmadığı, e- devlet üzerinden başvuru kayıt bulunamıyor? gibi sorularınız cevapları sayfamızın içeriğinde bulunmaktadır.

Bir konuda sizlere söylemem gereken önemli bir bilgi daha bulunmaktadır. SED yardımı almaya hak kazanmış öğrencilerimizin ailelerine bulunmuş olduğunuz il veya ilçedeki kaymakamlıklarda yardım ve desteklerde bulunmaktandır. Şayet sizlerde Kaymakamlık Yardımları Nelerdir? 2021 Sosyal Yardımlardan faydalanmak isterseniz. Lütfen güncel içeriğimizi ziyaret edin. Verilen imkanlardan yararlanmanızı tavsiye ederim. Bunlarla kalmayıp, eğer İstanbul’da ikametgah ediyorsanız. İhtiyaç sahibi ailelerimize, Büyük Şehir Belediyemiz de yardımlarda bulunmaktadır. İlginizi çekti ise, gerçekten ihtiyaç sahibi iseniz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Yardım Kartı Başvurusunun nasıl yapıldığını bilmeniz gerekmektedir. Vermiş olduğumuz adresleri ziyaret edip, gerekli olan bilgilere ulaşım sağlayabilirsiniz.

Devlet Öğrencilere SED Yardım Ödemelerini Vermeye Devam Ediyor

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aile yapısının desteklenmesi ve yaşamsal zorluklarının azaltılması amacıyla birçok proje yürütmektedir. Bakanlık tarafından yürütülen bu projelerden bir tanesi de SED  (Sosyal Ekonomik Destek) programı olmaktadır. Projenin kuruluş amacı ise;

Öğrenim görmek isteyen ama maddi nedenlerle öğrenim hayatlarını sürdüremeyen öğrencilere parasal yardım yapılmasıdır.

Böylelikle hiç bir öğrencimiz maddi sıkıntılardan dolayı öğrenim hayatını yarıda bırakmak zorunda kalmayacaktır. SED adı altında verilen yardım paraları her sene memur zammı kat sayısına göre artmaktadır. Bununla birlikte yine verilen yardım parası miktarı öğrenci sayısı ve öğrenim düzeyine göre de değişiklik göstermektedir. Başvurular ise bir kaç yolla yapıla bilmektedir.

Bunlardan en kolay olanı  biraz sonrada anlatacağımız e-Devlet üzerinden yapılan başvuru olmaktadır. Başvuru yapılmadan önce ama bilmeniz gereken bir husus vardır. Bu husus ise SED yardımı almak için şartlara uygun olup olmadığınızdır. Bundan dolayı bahsedeceğimiz SED başvuru yollarını denemeden önce şartların neler olduğunu bir göz atmanızda fayda olacaktır.

Devletten Okuyan Çocuğa SED Yardım Parası Alma Şartları Nelerdir?

Devletimiz okuyan ama çeşitli nedenlerle öğrenim hayatlarını sürdürmekte zorluk çeken öğrencilerimizin ailelerine para yardımı yapmaktadır. Kısa olarak SED adı verilen, açılımı ise Sosyal Ekonomik Destek olan bu imkanlardan yararlanacak ailelerin bazı şartlara uygun olması gerekir. Bu şartların neler olduğunu ise sizlere bakanlığın resmi İnternet sitesin de yer alan verilere ve edinmiş olduğumuz tecrübelerimize göre listeliyoruz.

 1. Sosyal Hizmetler Kuruluşlarında haklarına bakım tedbiri verildiği için bakılan çocukların ailelerine dönmeleri halinde bu destekler verilir
 2. SED yardımı verilmediği taktirde ekonomik yoksulluk nedeniyle korumaya muhtaç düşecek olan çocukların ailelerine
 3. Bakım tedbiri konulmuş çocukların; sosyal hizmetlerden yada koruyucu ailelerinin yanlarından ayrılması halinde.
  1. İş ve meslek edinme kursuna
  2. İş edinme eğitimlerine devam eden
  3. İş ve meslek sahibi olamayan gençlere sağlanmaktadır.
 4. Doğal afet yada kaza veya hastalık gibi çalışma hayatını etkileyen olumsuzluklar yaşayan ailelere yardım edilmemesi durumunda çocukların öğrenim hayatını sürdüremeyecek olması durumlarında

SED yardımları verilmektedir. Bu 4 madde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı resmi İnternet sistesin de yer alan şartlardır. Bu şartların içinde yer almayan ama en çok başvuruda bulunan kesim ise çoğunlukla dul kalmış bayanlardan oluşmaktadır. Bundan dolayı edinmiş olduğumuz tecrübeye göre;

Her ne olursa olsun eşinde ayrılmış bayanlar. Çocukların velayetleri babasında olması durumda bile SED yardımı başvurusunda buluna bilirler.

Ancak, burada şöyle önemli bir hatırlatma yapmam gerekir ki!

 1. Çocuklarına kendileri tarafından baktıklarının kanıtlamaları gerekir.
 2. Herhangi bir yerde maaşlı olarak çalışmıyor olması. Çalışıyor olsa dahi asgari ücretten çok daha düşük bir aylığa sahip olması.
 3. Evinin için gelen inceleme ekibince gerçekten muhtaç olduğunu gösterir olması gerekmektedir.

Dolayısıyla, her kocasından ayrılmış ve çocuklarına bakmak zorunda kalan dul bayanlar SED yardımı alamaz. Şartlara uygun olmayanlara önereceğim tek ardım yolu ise Maddi Yardım Yapan Zengin İş Adamları ile iletişim kurmalarıdır. Bu şartlara uygun olan aileler peki başvurularını nasıl yapabilirler? Hadi bu başvuru işlemini de yine edinmiş olduğumuz tecrübelere göre hep birlikte görelim.

SED Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Belgeler Nelerdir?

Aynı haneden en fazla 2 çocuk için SED yardım başvurusu yapılabilmektedir. Süreli ve süresiz olarak SED yardımları iki şekilde verilir. Süreli olanlar nakdi yardımlar tek defaya mahsus olarak verilmektedir. Süresiz olarak verilen öğrenci yardım paraları ise ailenin ekonomik sıkıntıları çözüme kavuşunca ortadan kalkar. Her iki SED yardımı başvuruları için 3 farklı yolu kullana bilirsiniz. Başvuru için müracaat edebileceğiniz bu devlet kanalları ise şunlardır.

 1. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü
 2. Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü
 3. e-Devlet üzerinden

Bu başvuru yollarından 1. ve 2. için bazı belgelere ihtiyaç duyacaksınız. SED başvuru için il ve merkez müdürlükleri tarafından istenilen bu belgeler ise şunlardır.

 1. Başvuru dilekçesi
 2. T.C kimlik numarası beyanı
 3. Gerek duyulması durumunda istenilen sağlık raporu.
 4. Öğrenciye ait öğrenim belgesi

Bu belgelere hazırlayan aileler başvurularını doğrudan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne yada ilçelerinde çoğunlukla valilik binalarında yer alan Sosyal Hizmetler Merkezi Müdürlüklerine yapabilirler. Bu aşamada yazmanız gereken dilekçe örneği de aşağıdaki gibidir.

Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Politikalar İl Müdürlüğü’ne

Maddi problemler yüzünden eşimle bir çok sıkıtılar yaşadık. Ve anlaşarak ayrılmaya karar verdik. Hiç bir şekilde gelirim olmadığından dolayı, velayeti bende olan bakmakla yükümlü olduğum  B….. P….. isimli çocuğumu yetersiz maddi imkanlar yüzünden eğitim hayatındaki vazifemi yerine getiremiyorum. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan, bakmakta zorlanmış olduğum çocuğuma Sosyal Ekonomik Destek (SED) talebinde bulunuyorum. Gerekli araştırmanın yapılmasını rica ederim.

AD SOYAD:

İKAMETGAH ADRESİ:

İMZA:

Örnekte görmüş olduğunuz üzere bu şekilde dilekçe yazabilirsiniz. İlk olarak yazmanız gereken dilekçede de görmüş olduğunuz gibi genel durumunuzdur. Bazı başvuruda bulunduğunuz kurumlarda sizlere hazırlanmış dilekçelerden de verilebilir. Bu durumda yapmanız gereken ise dilekçede sizlere yöneltilen sorulara cevap vermeniz olacaktır. Vermiş olduğunuz dilekçe sonrasında sizlere gelir testi yapılarak ekonomik durumunuz incelenmeye alınır. Gerektiği taktirde görevli kişiler tarafından eviniz incelemeye alınır. Yani ev ziyareti yaparak durumunuzu tespit ederler. O aşamada da sizlere bazı sorular yöneltirler. Eğer sizlerden istenilen şartları taşıyorsanız, yukarıda da belirttiğim gibi sizlere 2 şekilde hangi yardıma uyum sağlıyorsanız yani süreli yada süresiz olarak nakdi yardım alacaksınız. Başvurunuz onaylandığında ise, sizlerden gerekli olan bazı evraklar isteyecekler onlarda şu şekildedir.

Süresiz Sosyal ve Ekonomik Destek İçin İstenilen Evraklar

 1. Dilekçe
 2. Hanede yaşayanların kimlik fotokopisi
 3. Varsa sağlık sorunu için rapor
 4. Varsa boşanma ve nafaka için mahkeme kararı
 5. Cezaevi veya denetimli serbestlik durumları için mahkeme kararı
 6. Soybis ve gelir evrakları
 7. Kira sözleşmesi
 8. Öğrenci Belgesi
 9. İŞKUR kayıt belgesi
 10. Ziraat Bankası üzerinden adınıza ait hesap numarası
 11. 2 çıktı olarak taahhütname

Süreli Sosyal ve Ekonomik Destek İçin İstenilen Evraklar

Bu aşamada sizlerle görüşülüyor. Ve ileriki dönemlerde çalışabilir ve ev geçindirebileceğinize karar veriliyor. Bu yüzden sadece iş imkanı buluna kadar yani süreli SED yardımı yapılıyor. Bu yardımdan yararlanmak içinde yine sizlerden bazı evraklar istemektedirler. O istemiş olduğu evraklar ise,

 1. Eğer boşanmadan dolayı yardım talebinde bulundu iseniz yukarıdaki dilekçe örneği gibi bir dilekçe yazmanız gerekmektedir.
 2. Sonrasında boşanma ve nafaka için mahkeme kararınızı.
 3. Eğer hastalığınız varsa ve tedavi aşamasında iseniz hastalığınızdan dolayı çalışamıyorsanız ve bu sebepten dolayı başvuruda bulundu iseniz sağlık sorunu yaşadığınıza dair rapor
 4. Kira sözleşeniz
 5. Çocuğunuzun öğrenci belgesi
 6. Son olarak ziraat bakası tarafından adınıza açılmış olan hesap numaranız.

istenmektedir. İstenilen bu belgeleri ne kadar çabuk toparlayıp Sosyal Hizmet Merkezine yada il müdürlüklerine teslim ederseniz, o kadar çabuk talebiniz işleme alınır. Vermiş olduğunuz iletişim adresleri üzerinden sonucu sizlere bildirilir. Hangi tarihler arasında ne kadar ücret alacağınızın bilgisi de yazımızın devamında mevcuttur. Ama tabii ki bundan önce e-devlet üzerinden SED yardım başvurusu nasıl yapılmakta onu görelim.

Devletimiz kadınlarımızı hiç bir şekilde mağdur bırakmamaktadır. Bizler derdimizi ne kadar anlatmayı başarabilirsek, o kadar derdimize derman bulabiliriz. Gerçekten ihtiyaç sahibi olan bayanlarımızın tek yapması gereken araştırmak olacaktır. Boşanmış Dul Kadınlara Devlet Destekleri Ve Sosyal Yardımı Verilmektedir sizlere önerebileceğim güzel bir sayfa. Bilgileri en güncel şekilde hazırlanmıştır. Sizlerde yararlanabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden SED Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Şahsen müracaatta bulunmayıp, internet üzerinden müracaatta bulunmayı tercihe etti iseniz. Başvuru kanalı için e-Devlet yolunu kullanmanız gerekmektedir. Bunun içinde yapmanız gerekenler. Aşağıda vermiş olduğumuz adımları sırasıyla yerine getirmeniz yeterli olacaktır.

e-devlet-yeni-başvuru-formu

 • Bilgilendirme metnini okuyalım ve kutucuğu işaretleyerek ”DEVAM” diyelim

Bilgileri-okudum-kabul-ediyorum

 • Hakkımda başvuru ile ilgili konularda araştırma yapılmasına izin veriyorum. kişisel verileriniz hakkında soruşturma başlatma metinini kabul ederek ”DEVAM” diyelim.

Hakkımda-başvurum-ile-ilgili-konularda-araştırma-yapılmasına-izin-veriyorum

 • Kimlik ve iletişim bilgilerimizi kontrol ederek eksik gerekli alanlar varsa tamamlayarak yine ”DEVAM” edelim.

bilgileri-kontrol-et-ve-devam-et

 • Başvuruya esas bilgileri okuyarak yukarıda ki resimde de görmüş olduğunuz üzere kabul edip devam edelim.
 • Hanede bulunan çocuk sayısını, haneye giren toplam aylık gelirinizi ve başvuru gerekçenizi net anlaşılır bir biçimde yazarak ”DEVAM” diyelim.

Başvuru-gerekçesi-ve-çocuk-bilgileri

 • Başvuru sonucunun ön izlemesi

Başvuru-sonuç-bilgilendirmesi

Sonrasında ise işlem sonucu bölümünde başvuru işlemimizi tamamlayalım. Sizlerin de ayrıntılı bir şekilde yukarıda ki resimlerde görmüş olduğunuz üzere sadece basit 7 adım ile e-Devlet üzerinden başvurunuzu gerçekleştirebiliyorsunuz. Ve son olarak ta başvurunuz eğer onayladı ise aşağıda ki gibi resimde görmüş olduğunuz gibi bilgilendirme gelmektedir. Sizlerin devamlı takipte olmanız lazım. Sürekli vermiş olduğumuz adresler üzerinden giriş sağlayarak durumunuzun sorgulamasını yapabilirsiniz.

Başvuru-olumlu-değerlendirildiğine-dair-bilgilendirme

Müdürlük ve e-Devlet üzerinde yapılan bu başvurular sonrasında değerlendirme süreci başlar. Bu süreçte evinize bakanlığa bağlı bir görevlinin gelmesi gerekmektedir. Görevli evinizi ziyaret ederek yapmış olduğu incelemede SED yardımı almanıza onay verirse aylık olarak öğrenci yardım paranızı almaya başlarsınız. Peki, bu ödeme miktarları ne kadar oldu?

Yine bu bekleme süre zarfı içerisinde kurum ve kuruluşlara diğer yardım ve destek imkanlarının araştırmasını yapabilirsiniz. Devletten Muhtaç Ailelere Kira Yardımı Nasıl Alınır? yada Öksüz ve Yetimlere Devlet Yardımları Nelerdir? (Tüm Yardımlar) gibi adreslerden araştırma yapıp başvuruda bulunabilirsiniz.

SED Yardımı 2021’de Ne Kadar Oldu? Son Dakika!

Devlet öğrenci yardım parası olarak da bilenen SED ödemeleri 2021 yılında da zamlandı. Yapılan artık miktarı ise memur kat sayısına göre oranları belli olmaktadır. Memurlara yapılan son dakika zam haberine göre SED paralarına yapılacak olan 2021 zam oranı ise %16 olarak belirlenmiştir. En fazla iki okuyan çocuğa göre verilen SED ödemeleri böylece netlik kazanmıştır. Buna göre okul öncesi, ilk ve orta öğretim dahil olmak üzere yüksek öğrenim gören öğrencilere verilecek olan 2021 SED ödeme miktarları aşağıda yer alan tablomuzdaki gibidir.

SED-Yardımı-2021’de-Ne-Kadar-Oldu-Son-Dakika

 • Okul öncesi için çocuğa %60 oranında devlet desteği sağlanır. Bu yıl bu miktar ise 945 TL ten başlamaktadır.
 • İlk öğretimde okuyan çocuğunuza sağlanan SED yardım miktarı ise %75 oranında olmaktadır. Bu oranlar yapılan ödeme miktarı ise 1181 TL den başlamaktadır.
 • Orta öğretimde yer alan öğrenciye ise %50 destek ödemesi sağlanır. Ödeme miktarı ise 2021 yılı için 1.260 TL den başlamaktadır.
 • Orta öğretim sevisinde olup ama eğitimine devam etmeyen çocuğa %65 devlet desteği sağlanır. Ödeme miktarı ise en düşük 1.023 lira olmaktadır.
 • Yüksek öğretim de olan çocuklara %90 destekle yine en düşük olarak 1.417 TL verilmektedir.
 • Bakım evinden yada koruyucu ailelerinden ayrılan gençlere iş bulamamaları durumunda %40 destekle 630 TL ödeme ile başlamaktadır.

  SED-yardım-Hesaplama

Sizlere bu ödemeleri daha net bir şekilde tablo üzerinde de gösterecek olursak. 2021 yılı Temmuz ayında 6 aylık enflasyon miktarı %8.50 olarak açıklandığını hepimiz biliyoruz. Bundan yola çıkarak yeni Sosyal Ekonomik Destek ödeme miktarları ise  aşağıdaki tablo üzerinde mevcut bulunmaktadır.

Çocuk Öğrenim Durumları Destek Oranları Ödenecek Tutarlar
Okul Öncesi 0-6 yaş %60 1.025 TL
İlk Öğretime Devam 1 ve 4. sınıfa kadar %75 1.282 TL
Orta Öğretime Devam 4ve 8.sınıflara kadar  %80 1.366 TL
Orta Okul Seviyesinde Olan, Okula Gitmeyen Okumayan %65 1.110 TL
Yüksek Öğretime Devam Eden Öğrenciler %90 1.618 TL
Bakım Evinden Ayrılan İşsiz Kişiler %40 683 TL
İki Okuyan Çocuk İçin 2.126 TL

Yukarıda hazırlamış olduğumu tablo 2021 yılına ait olmaktadır. Söylemiş olduğumuz gibi her yıl memur kat sayısına göre bu miktarlarda artış görülmektedir. Bu yıl için uygulanan artış miktarı yapmış olduğumuz  hesaplamalara göre %8.50 oranında olmaktadır. Buna göre hazırlamış olduğumuz tabloyu geçtiğimiz döneme göre hesaplayıp, sizlerle paylaştık. Arada bir kaç TL değişiklikler olabilir. Bizleri https://www.facebook.com/devletkredi adresimi takip ederek bu ödemeleri sizlerde senelik olarak güncelleme yaptığımız an öğrene bilirsiniz. Şimdi gelelim SED yardımı be zaman yatar sorusunu cevaplamaya.

SED Yardımı Ne Zaman Yatacak? Kayıt Bulunamadı Nedir?

Ekonomik nedenlerden dolayı çocuğunuz için SED yardım parası başvurusunu yaptınız. Başvuru sonrasında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlük çalışanları evinizi ziyarette etti de diyelim. Sonrasında yapılan başvurunuz da onay aldı sayalım. Peki, bu olumlu sonuçlanan SED yardımı paralarınız ne zaman hani tarihlerde yatacak? Bununla birlikte, özellikle her yıl ocak ayında yaşanan, 2021 yılında da şahit olduğumuz ”Kayıt Bulunamadı” sorunu nedir? Şimdi bu iki önemli konuyu da sizler için cevaplayacağım.

SED başvurularınızın ödemelerini her ayın 1 ile en geç 10 kadar e-Devlet üzerinde göre bilirsiniz. Ödemelerinizi ise en geç ayın 18 kadar hesaplarınızda göre bilmektesiniz.

Şimdi gelelim diğer bir konu olan Kayıt Bulunamadı konusuna. İlk olarak başvurunu sonucunun e-devlet üzerinden aşağıdaki gibi sorgulamasını yapmalısınız.

SED Yardım Sorgulama İşlemi

 • e-Devlet başvuru sonuç sorgulama adresine giriş yapalım.
 • Sisteme giriş yapabilmek için ”Kimliğimi Şimdi Doğrula” diyelim

  kimliğimi-şimdi-doğrula

 • Karşınıza çıkan sayfa üzerinden e-Devlet girişini sağlayalım.

e-devlete- doğru-bilgiler-ile-giriş-yap

 • Hak sahibi iseniz açılan sayfadan bunu görebilir, değilseniz benim gibi ”kayıt bulunamadı” aşağıdaki resimdeki gibi ekran görüntüsünü göreceksiniz.

Başvuru-kaydı-bulunamadı

Çoğunlukla bu durumu ilk olarak e-Devlet üzerinde alacaklarını görenler sonrasında göremedikleri zaman yaşamaktadırlar. Ödeme miktarını e-Devlet üzerinde görünüp, daha sonra kayıt bulunamadı diyenler hiç endişe etmesinler. Ödemeleri banka hesaplarına muhakkak gönderilecek. Hiç gözükmeden kayıt bulunamadı uyarısını alanlar ise bu bildiriyi çoğunlukla hafta sonları almaktadırlar. Şayet hafta sonları kayıt bulunamadı hatası alıyorsanız biraz sabırlı olarak pazartesi gününü bekleyerek yeniden kontrol etmenizi öneririm.

NOT: Bizlere destek olmak amacı ile SED yardımı alan bir aile iseniz. 2021 yılında almış olduğunuz  tam rakamı bizler ile paylaşabilir misiniz? Bizde ona göre tablo üzerinde net bir düzenleme yapabiliriz. SED yardımı ile alakalı vermiş olduğumuz bilgilerin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Umarım sizler için faydalı olmuşuzdur. Bizlere konu ile alakalı sormak istediğiniz sorularınız varsa aşağıda bulunan yorumlar kısmından iletebilirsiniz. Sizlere en kısa süre içerisinde dönüş sağlamış olacağız. Takip etmeye devam edin. Sağlıcakla, huzurla kalın.

Ziyaretçi Yorumları - 166 Yorum
 1. Yildiz dedi ki:

  Ekim ayi sed yardımıni e devlet e görünen varmi acaba

  1. Hande dedi ki:

   Izmır gözüken varmi

 2. Muhtesem dedi ki:

  Adanada set paralari neden yatmadi

Bir Yorum Yazın