Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

Devletten Okuyan Çocuğa SED Yardım Parası Desteği

Devletten Okuyan Çocuğa SED Yardım Parası Desteği

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 2021 senesi içinde SED yardımı desteği yapmaya devam etmektedir. Devletin öğrencilere yardım parasının verilmesine devam edilmesiyle bu miktarın bu sene böylece ne kadar olacağı da belli olmuştur. Buna göre ise yapılan %16 zamla en az 630 en fazla ise 1620 TL olarak verilmeye başlanmıştır. Diğer SED yardım ödeme miktarlarının kaç TL olduğunu ise aşağıdaki hesaplama tablomuzda görebilirsiniz. Sizler için yaptığımız bu hesaplama işleminin haricinde merak edilen diğer sorulara da yanıt verdiğimizi de bilmenizi isterim. Bunların başında ise SED ödemeleri e-Devlet üzerinden neden hale görünmüyor? SED yardımı süresiz olarak kaç ay verilir? Son olarak ise başvuru kayıt bulunamıyor ne demektir? gelmektedir.

Devlet Öğrencilere SED Yardım Ödemelerini Vermeye Devam Ediyor

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aile yapısının desteklenmesi ve yaşamsal zorluklarının azaltılması amacıyla birçok proje yürütmektedir. Bakanlık tarafından yürütülen bu projelerden bir tanesi de SED  (Sosyal Ekonomik Destek) programı olmaktadır. Projenin kuruluş amacı ise;

Öğrenim görmek isteyen ama maddi nedenlerle öğrenim hayatlarını sürdüremeyen öğrencilere parasal yardım yapılmasıdır.

Böylelikle hiç bir öğrencimiz maddi sıkıntılardan dolayı öğrenim hayatını yarıda bırakmak zorunda kalmayacaktır. SED adı altında verilen yardım paraları her sene memur zammı kat sayısına göre artmaktadır. Bununla birlikte yine verilen yardım parası miktarı öğrenci sayısı ve öğrenim düzeyine göre de değişiklik göstermektedir. Başvurular ise bir kaç yolla yapıla bilmektedir.

Bunlardan en kolay olanı  biraz sonrada anlatacağımız e-Devlet üzerinden yapılan başvuru olmaktadır. Başvuru yapılmadan önce ama bilmeniz gereken bir husus vardır. Bu husus ise SED yardımı almak için şartlara uygun olup olmadığınızdır. Bundan dolayı bahsedeceğimiz SED başvuru yollarını denemeden önce şartların neler olduğunu bir göz atmanızda fayda olacaktır.

Devletten Okuyan Çocuğa SED Yardım Parası Alma Şartları Nelerdir?

Devletimiz okuyan ama çeşitli nedenlerle öğrenim hayatlarını sürdürmekte zorluk çeken öğrencilerimizin ailelerine para yardımı yapmaktadır. Kısa olarak SED adı verilen, açılımı ise Sosyal Ekonomik Destek olan bu imkanlardan yararlanacak ailelerin bazı şartlara uygun olması gerekir. Bu şartların neler olduğunu ise sizlere bakanlığın resmi İnternet sitesin de yer alan verilere ve edinmiş olduğumuz tecrübelerimize göre listeliyoruz.

 1. Sosyal Hizmetler Kuruluşlarında haklarına bakım tedbiri verildiği için bakılan çocukların ailelerine dönmeleri halinde bu destekler verilir
 2. SED yardımı verilmediği taktirde ekonomik yoksulluk nedeniyle korumaya muhtaç düşecek olan çocukların ailelerine
 3. Bakım tedbiri konulmuş çocukların; sosyal hizmetlerden yada koruyucu ailelerinin yanlarından ayrılması halinde.
  1. İş ve meslek edinme kursuna
  2. İş edinme eğitimlerine devam eden
  3. İş ve meslek sahibi olamayan gençlere sağlanmaktadır.
 4. Doğal afet yada kaza veya hastalık gibi çalışma hayatını etkileyen olumsuzluklar yaşayan ailelere yardım edilmemesi durumunda çocukların öğrenim hayatını sürdüremeyecek olması durumlarında

SED yardımları verilmektedir. Bu 4 madde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı resmi İnternet sistesin de yer alan şartlardır. Bu şartların içinde yer almayan ama en çok başvuruda bulunan kesim ise çoğunlukla dul kalmış bayanlardan oluşmaktadır. Bundan dolayı edinmiş olduğumuz tecrübeye göre;

Her ne olursa olsun eşinde ayrılmış bayanlar. Çocukların velayetleri babasında olması durumda bile SED yardımı başvurusunda buluna bilirler.

Ancak, burada şöyle önemli bir hatırlatma yapmam gerekir ki!

 1. Çocuklarına kendileri tarafından baktıklarının kanıtlamaları gerekir.
 2. Herhangi bir yerde maaşlı olarak çalışmıyor olması. Çalışıyor olsa dahi asgari ücretten çok daha düşük bir aylığa sahip olması.
 3. Evinin için gelen inceleme ekibince gerçekten muhtaç olduğunu gösterir olması gerekmektedir.

Dolayısıyla, her kocasından ayrılmış ve çocuklarına bakmak zorunda kalan dul bayanlar SED yardımı alamaz. Şartlara uygun olmayanlara önereceğim tek ardım yolu ise Maddi Yardım Yapan Zengin İş Adamları ile iletişim kurmalarıdır. Bu şartlara uygun olan aileler peki başvurularını nasıl yapabilirler? Hadi bu başvuru işlemini de yine edinmiş olduğumuz tecrübelere göre hep birlikte görelim.

SED Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Belgeler Nelerdir?

Aynı haneden en fazla 2 çocuk için SED başvurusu yapılabilmektedir. Süreli ve süresiz olarak SED yardımları iki şekilde verilir. Süreli olanlar tek defaya mahsus olarak verilmektedir. Süresiz olarak verilen öğrenci yardım paraları ise ailenin ekonomik sıkıntıları çözüme kavuşunca ortadan kalkar. Her iki SED yardımı başvuruları için 3 farklı yolu kullana bilirsiniz. Başvuru için müracaat edebileceğiniz bu devlet kanalları ise şunlardır.

 1. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü
 2. Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü
 3. e-Devlet üzerinden

Bu başvuru yollarından 1. ve 2. için bazı belgelere ihtiyaç duyacaksınız. SED başvuru için il ve merkez müdürlükleri tarafından istenilen bu belgeler ise şunlardır.

 1. Başvuru dilekçesi
 2. T.C kimlik numarası beyanı
 3. Gerek duyulması durumunda istenilen sağlık raporu.
 4. Öğrenciye ait öğrenim belgesi

Bu belgelere hazırlayan aileler başvurularını doğrudan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlük yada ilçelerinde çoğunlukla valilik binalarında yer alan Sosyal Hizmetler Merkezi Müdürlüklerine yapabilirler. Başvuru kanalı için e-Devlet yolunu tercih edenler ise aşağıdaki adımları sırasıyla yerine getirmesi yeterlidir.

e-devlet-yeni-başvuru-formu

 • Bilgilendirme metnini okuyalım ve kutucuğu işaretleyerek DEVAM diyelim

Bilgileri-okudum-kabul-ediyorum

 • Kişisel veriler hakkında yer alan hakkında soruşturma başlatma metini kabul ederek DEVAM diyelim

Hakkımda-başvurum-ile-ilgili-konularda-araştırma-yapılmasına-izin-veriyorum

 • Kimlik ve iletişim bilgilerimizi kontrol ederek eksik gerekli alanlar varsa tamamlayarak yine DEVAM edelim.

bilgileri-kontrol-et-ve-devam-et

 • Başvuruya esas bilgileri okuyarak yukarıda ki resimde de görmüş olduğunuz üzere kabul edip devam edelim.
 • Hanede bulunan çocuk sayısını, haneye giren toplam aylık gelirinizi ve başvuru gerekçenizi net anlaşılır bir biçimde yazarak DEVAM diyelim.

Başvuru-gerekçesi-ve-çocuk-bilgileri

 • Başvuru sonucunun ön izlemesi

Başvuru-sonuç-bilgilendirmesi

Sonrasında ise işlem sonucu bölümünde başvuru işlemimizi tamamlayalım. Sizlerin de ayrıntılı bir şekilde yukarıda ki resimlerde görmüş olduğunuz üzere sadece basit 7 adım ile e-Devlet üzerinden başvurunuzu gerçekleştirebiliyorsunuz. Müdürlük ve e-Devlet üzerinde yapılan bu başvurular sonrasında değerlendirme süreci başlar. Bu süreçte evinize bakanlığa bağlı bir görevlinin gelmesi gerekmektedir. Görevli evinizi ziyaret ederek yapmış olduğu incelemede SED yardımı almanıza onay verirse aylık olarak öğrenci yardım paranızı almaya başlarsınız. Peki, bu ödeme miktarları ne kadar oldu?

SED Yardımı 2021’de Ne Kadar Oldu? Son Dakika!

Devlet öğrenci yardım parası olarak da bilenen SED ödemeleri 2021 yılında da zamlandı. Yapılan artık miktarı ise memur kat sayısına göre oranları belli olmaktadır. Memurlara yapılan son dakika zam haberine göre SED paralarına yapılacak olan 2021 zam oranı ise %16 olarak belirlenmiştir. En fazla iki okuyan çocuğa göre verilen SED ödemeleri böylece netlik kazanmıştır. Buna göre okul öncesi, ilk ve orta öğretim dahil olmak üzere yüksek öğrenim gören öğrencilere verilecek olan 2021 SED ödeme miktarları aşağıda yer alan tablomuzdaki gibidir.

 • Okul öncesi için çocuğa %60 oranında devlet desteği sağlanır. Bu yıl bu miktar ise 945 TL olmaktadır
 • İlk öğretimde okuyan çocuğunuza sağlanan SED yardım miktarı ise %75 oranında olmaktadır. Bu oranlar yapılan ödeme miktarı ise 1181 TL olmaktadır.
 • Orta öğretimde yer alan öğrenciye ise %50 destek ödemesi sağlanır. Ödeme miktarı ise 2021 yılı için 1.260 TL tir.
 • Orta öğretim sevisinde olup ama eğitimine devam etmeyen çocuğa %65 devlet desteği sağlanır. Ödeme miktarı ise 1.023 lira olmaktadır
 • Yüksek öğretim de olan çocuklara %90 destekle 1.417 TL ödeme yapılmaktadır
 • Bakım evinden yada koruyucu ailelerinden ayrılan gençlere iş bulamamaları durumunda %40 destekle 630 TL ödeme yapılmaktadır.

2021 yılının SED ödeme miktarları bu şekildedir. Sizler için hiç bir yerde bulunmayan bu hesaplamaları her yıl memur zam kat sayısına göre yapmaktayız. https://www.facebook.com/devletkredi adresimi takip ederek bu ödemeleri sizlerde senelik olarak güncellediği an öğrene bilirsiniz.

SED Yardımı Ne Zaman Yatacak? Kayıt Bulunamadı Nedir?

Ekonomik nedenlerden dolayı çocuğunuz için SED yardım parası başvurusunu yaptınız. Başvuru sonrasında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlük çalışanları evinizi ziyarette etti de diyelim. Sonrasında yapılan başvurunuz da onay aldı sayalım. Peki, bu olumlu sonuçlanan SED yardımı paralarınız ne zaman hani tarihlerde yatacak? Bununla birlikte, özellikle her yıl ocak ayında yaşanan, 2021 yılında da şahit olduğumuz ‘Kayıt Bulunamadı’ sorunu nedir? Şimdi bu iki önemli konuyu da sizler için cevaplayacağım.

SED başvurularınızın ödemelerini her ayın 1 ile en geç 10 kadar e-Devlet üzerinde göre bilirsiniz. Ödemelerinizi ise en geç ayın 18 kadar hesaplarınızda göre bilmektesiniz.

Şimdi gelelim diğer bir konu olan Kayıt Bulunamadı konusuna. İlk olarak başvurunu sonucunun e-devlet üzerinden aşağıdaki gibi sorgulamasını yapmalısınız.

 • e-Devlet başvuru sonuç sorgulama adresine giriş yapalım.
 • Sisteme giriş yapabilmek için ”Kimliğimi Şimdi Doğrula” diyelim

  kimliğimi-şimdi-doğrula

 • Karşınıza çıkan sayfa üzerinden e-Devlet girişini sağlayalım.

e-devlete- doğru-bilgiler-ile-giriş-yap

 • Hak sahibi iseniz açılan sayfadan bunu görebilir, değilseniz benim gibi ”kayıt bulunamadı” aşağıdaki resimdeki gibi ekran görüntüsünü göreceksiniz.

Başvuru-kaydı-bulunamadı

Çoğunlukla bu durumu ilk olarak e-Devlet üzerinde alacaklarını görenler sonrasında göremedikleri zaman yaşamaktadırlar. Ödeme miktarını e-Devlet üzerinde görünüp, daha sonra kayıt bulunamadı diyenler hiç endişe etmesinler. Ödemeleri banka hesaplarına muhakkak gönderilecek. Hiç gözükmeden kayıt bulunamadı uyarısını alanlar ise bu bildiriyi çoğunlukla hafta sonları almaktadırlar. Şayet hafta sonları kayıt bulunamadı hatası alıyorsanız biraz sabırlı olarak pazartesi gününü bekleyerek yeniden kontrol etmenizi öneririm.

Ziyaretçi Yorumları - 163 Yorum
 1. Nefika Karagöz dedi ki:

  Iki çocuğum var universite okuyor engelli aylığı harici gelirim yok ev kira yardim talep ediyorum 0553 625 59 73

  1. Meyram AYDOĞAN dedi ki:

   İki çocuğum var birisi 5 yaşında birisi 11 yaşında orta okula gidiyor kiradayım 650 kira veriyorum eşim bel fıtığından amaliyetli kendim homoliyit mesane bölgesinden amaliyetliyiz öğrenci yardımı istiyorum
   Telefon numarası 05455219814
   Adres Cumhuriyet mahallesi doğan sokak no9 daire2 Tekirdağ Kapaklı

 2. Ayfer dedi ki:

  Merhaba benim 3 cocugum var kizim 7 sinifta oglum 11 sinifta yardimci olabilir misiniz yardim icin

 3. Yusuf alagoz dedi ki:

  Bana yardimci olurmusnz ben okuyorum hic bir gelirim yok lutfen yardimci olurmusnuz

 4. Kardelen dedi ki:

  Merhaba ağustos ayi sed yardımı almayan varmi benim yatmadı acaba erken verilen sed yardımi alan varmı

 5. keziban dedi ki:

  1kereye mahsus verdiler ben aylik istiyorum başvuruyorum olumsuz diyorlar ilkokul 3 geçti oğlum durumum zayıf babasından ayriyim neden bağlamıyorlar beni calisamiyorum

Bir Yorum Yazın