Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

Devlet Memuru Tarım Hayvancılık Yapabilir Mi?

Türk Ticaret Kanunun 657 sayılı 28. maddesine göre devlet memurlarının ticari faaliyet göstermesi suçtur. Dolayısıyla devlet memurları hiç bir esnaflık ve tacirlik vasfında işletme kuramaz ayrıca çalışamaz. Fakat, devlet memurları aynı kanun kapsamında çiftçilik ve hayvancılık faaliyetleri kapsam dışında tutulmuştur. Dolayısıyla devlet memurları kendi arazileri üzerinde büyükbaş, küçükbaş yada arıcılık veya tavukçuluk gibi hayvancılık yapabilir. Aynı zamanda yine devlet memurları tarımsal alanda üretime dayalı mahsul yetiştiriciliği yapabilmektedir.

Devlet Memuru Tarım Hayvancılık Yapabilir Mi?

Devlet memuru için tarım ve hayvancılık alanında sadece bu imkanlar sağlanmakla kalınmamıştır. Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat bankası üzerinden de bir çok zirai kredi olanakların önü de açılmıştır. Haliyle belirtmiş olduğumuz şartları sağlayan devlet memurları 2022 yılında Ziraat bankasından tarımsal ve hayvan kredisi de kullana bilmektedir. Peki, devlet memurları tüm bu imkanlardan nasıl yararlana bilmektedir?

Neler Var?

Memur e-Ticaret Yapabilir Mi? (Network Marketing Dahil) Suç Mu?

Son yıllarda ülkemizde Türkçesi ağ pazarlaması olan network marketing sektörü bir hayli genişlemiştir. Bununla birlikte özellikle koronavirüs salgını sonrasında bir o kadarda e-ticaret sistemlerinin pazar payı bir hayli artmıştır. Bu her iki sektörünün hızlı bir şekilde büyümesi ise bir çok girişimcinin odak noktası olmuştur. Devlet memurlarından da gözünden kaçmayan bu harika sektörde yer almak peki suç mu? Yani devlet memurları e-ticaret yada network marketing den para kazanmak için yatırım yapabilir mi? Size bu konuda bir iyi iki tane kötü haberim var. Kötü olan haberim resmi gazetede yayımlanan 657 sayılı devlet memurları kanuna göre e-ticaret ve ürün network marketin sektörü ticari faaliyet sınıfına girdiği için suçtur. Dolayısıyla devlet memuru e-ticaret ve network marketin üzerinden ürün pazarlaması yapamaz. Bu e-ticaret veya ürün bazlı network marketin yapmak isteyen memurlarımız için kötü haberimizdi. Peki ya iyi haberimiz nedir?

blank

Network marketing iki şekilde yer almaktadır. Bunlardan bir tanesi ürün pazarlaması olurken bir diğeri de daha çok dijital varlıklar üzerine kurulan sistemlerdir. Network marketinde ürün pazarlama üzerine memurun yer alması ticari bir faaliyete girdiği için suç kapsamında yer almaktadır. Ancak, yatırım konularında herhangi bir varlık fonuna yatırım yapmak ticari faaliyete girmeyecektir. Buna bir örnek vermemiz gerekirse son yılların yine sıklıkla ismini duymuş olduğumuz BTC madenciliğidir. Dolayısıyla herhangi birine ait referans koduyla dahil olmuş olduğunuz madencilik network marketinden dolayı suç işlemiş olmazsınız. Hazır söz konusu BTC den açılmışken ilgilenen memur arkadaşlarımız için 1 Defada Sanal Para Alıp Satarak Para Kazanma da bu işlemlerin nasıl yapılacağını bula bilirsiniz. Peki, e-ticaret sisteminde ürün satmak için eşlerinin üzerine kurulan işletmeler suç mu? Memur eşi İnternet üzerinden yada yerel pazarlama üzerinden ticaret yapabilir mi?

Memur Eşi Ticaret Yapabilir Mi?

657 tabi devlet memurlarının ticari faaliyet göstermesi suç kapsamında yer almaktadır. Ama, resmi nikahlı eşleri yada velayeti altındaki reşit çocuklarının ticaret yapması suç kapsamında girmez. Fakat devlet memurunun eşi yada reşit olmayan çocuğun ticari faaliyet göstermesi durumunda bazı mükellefiyetleri vardır. O da devlet memurunun eş ve çocuklarına ödenen sağlık ve aile ödeneği devam edeceğinden eş ve reşit olmayan çocuğun ticari faaliyet göstermesi durumunda bağlı olduğu kuruma bildirmesi gerekir. 15 gün içerisinde bildirimde bulunmayan devlet memurları durumun tespiti sonrasında bundan dolayı sorumlu tutulur.

blank

Memur eşi ve çocukları ayrıca KOSGEB desteklerinden de yararlana bilir. Her ne kadar da memur eş ve çocukları olduğu için ayrıcalıklı olarak hibe imkanlarından ayrıcalıklı bir şekilde yararlanmış olmasalar da 18 ile 30 yaş altı çocuğu ve eşinin yaşı fark etmeksizin Geleneksel Girişimcilik Destek Programında %100 daha fazla bir şekilde Kuruluş Desteği almaktadır. KOSGEB destekleriyle işletme kurmak isteyen memur eş ve çocukları tüm hibe imkanlarını 1 Defada KOSGEB Hibe Kredisi Nasıl Alınır? da detayları bulabilirler.

Memur Tarım, Büyükbaş, Arıcılık Gibi Hayvancılık Yapabilir Mi?

Devlet memuru tarım ve hayvancılık gibi alanda faaliyet göstere bilmektedir. Ticari bir faaliyete girmediği için devlet memuru arıcılık dan tutunda büyükbaş yada küçükbaş hayvancılıkla tavuk yetiştiriciliği yapabilmektedir. 657 sayılı kanunun 28 maddesinde memurların ayrıca yetiştirdikleri mahsulü satmalarında da herhangi bir engel bulunmamaktadır. Devlet memurlarına tarım ve hayvancılık alanında haklar sadece bunla da kalmamaktadır. 200 300 Başlık Modern Damızlık Koyun Keçi Çiftlik Projesi yada 20.000 50.000 Kapasiteli Tavuk Çiftliği Maliyeti de yer alan rakamların %50 devletten karşılaya bilirler. Çiftçilerimize TKDK ve KKYDP kapsamında sağlanan bu hibe imkanlarına ilaveten bir de Ziraat bankası hayvansal kredi olanakları yer almaktadır. Şartları sağlaması durumunda yine çiftçilerimizi aşağıda başlıkta geniş çaplı olarak yer vermiş olduğum tarım ve hayvancılık kredilerinden de yararlana bilmektedirler.

Devlet Memuru Ziraat Bankası Tarım ve Hayvan Kredisi Alabilir Mi?

Ziraat bankası hazine destekli olarak çiftçilerimize sübvanse edilmiş kredi imkanları sağlamaktadır. Hayvancılık ve tarımsal alanda yatırım yapılacak sübvansiyonlu kredilere devlet memurları da başvuruda buluna bilirler. Tabi 2 Yıl Ödemesiz 7 Yıl Vadeli Ziraat Bankası Hayvan Kredisi de bahsetmiş olduğum bu imkanlara başvuru yapmak isteyen devlet memurları bazı şartları sağlaması gerekir. Peki, bu şartlar nedir? Gelin, devlet memurları tarım ve hayvan kredisi alabilmesi için bu şartları birlikte bir bakalım.

 1. Başvuru sahibi devlet memurunun ÇKS yada Hayvan İşletme Belgesi sahibi olması gerekir. ÇKS Belgesi Nasıl Alınır, Alma Şartları Nedir? de tüm detaylar yer almaktadır.
 2. Kredinin faizi hazine den olmuş olsa da ana para Ziraat bankası tarafından sağlanmaktadır. Dolayısıyla başvuru sahibi devlet memurunun muhakkak kredi notu değerine bakılır. Ücretsiz Kredi Notu Nasıl Sorgulanır? da mevcut notunuzu bula öğrene bilirsiniz.
 3. En az iki tane kefil istenilir. Kefillerin ayrıca eşlerinin de sözleşmeye imza atması gerekmektedir.
 4. Kullanılacak olan kredi miktarına göre ipotek istenilir. İpotek olarak çoğunlukla ev yada iş yeri talep edilmektedir.

Bu şartları sağlamaları durumunda ise aşağıdaki üst limitlere kadar devlet memuru tarım ve hayvancılık kredisini Ziraat üzerinden kullana bilmektedir.

 • Süt ve kombine sığır yetiştiriciliği 25.000.000 TL
 • Damızlık düve yetiştiriciliği 10.000.000 TL
 • Büyükbaş hayvan besiciliği 10.000.000 TL
 • Küçükbaş hayvancılık 15.000.000 TL
 • Arıcılık 2.500.000 TL
 • Tavuk, Hindi 5.000.000 TL
 • Su ürünleri 10.000.000 TL
 • Geleneksel yaygın hayvansal üretim 1.500.000 TL
 • Kontrollü örtü altı tarım 25.000.000 TL
 • Yem bitkisi üretimi 5.000.000 TL
 • Yurt içi sertifikalı tohum, fide, fidan 20.000.000 TL
 • Süs bitkisi üretimi 10.000.000 TL
 • Stratejik bitkisel üretim 10.000.000 TL
 • Meyve yetiştiricilik ve bağcılık 10.000.000 TL
 • Geleneksel yaygın bitkisel üretim 2.500.000 TL
 • Tarım makine alımı 2.500.000 TL
 • Traktör alımlarına 500.000 TL
 • Arazi alımına 2.500.000 TL
 • Sözleşmeli üretime 50.000.000 TL

Resmi gazetede tebliğ edilen Ziraat Bankası Devlet Memurlarına Hayvan Tarım Kredisi detaylarını PDF olarak bağlantımızda bulabilirsiniz. Ayrıca, 100 Bin TL Ziraat Bankası Faizsiz Çiftçi Kredisi nelere veriliyor da ürün bazlı üretime yapmak isteyen çiftçilerimize sağlanan kredinin şartlarını bulabilirsiniz.

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 2 Ortalamamız: 3.5]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın